Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Most na Peljeśac

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.10.2021 08:11

Rozpoczęto wylewanie asfaltowej nawierzchni na Pelješkim moście.

SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 16.10.2021 15:28

Super, planuję Loviśte w przyszłym roku.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 20.10.2021 23:54

te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.10.2021 07:22

Wygląda okazale, z daleka zupełnie jak Rio-Antirio Bridge na Pelo.
Czekam na otwarcie i śmigam na Peljes.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 21.10.2021 07:48

Przejazd będzie bardzo emocjonujący - dla kierowców z lękiem wysokości chyba nie do zaliczenia... 8-O
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.10.2021 11:38

stachan napisał(a):Przejazd będzie bardzo emocjonujący - dla kierowców z lękiem wysokości chyba nie do zaliczenia... 8-O

Obawiam się że tak jak na innych tego typu mostach nie za wielę będzie widać z wysokości fotela kierowcy. Tak że lęku wysokości nie będzie dane uświadczyć.
ts.1
Croentuzjasta
Posty: 322
Dołączył(a): 02.01.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) ts.1 » 21.10.2021 13:43

Ponoć od czerwca ma być przejezdny?
Ciekawe czy nie będzie opóźnień
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3377
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 21.10.2021 17:45

ts.1 - te prognozy dotyczą mostu. A co z drogami dojazdowymi w głąb półwyspu?
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 21.10.2021 19:58

Wrzucę trochę dziegciu to tych ochów i achów ;).

Most piękny, na pewno skróci przejazd. Pytanie jak bardzo skróci. Od Ploce trzeba cięgle jechać starą ósemką, a ostatnie kilkanaście km to górki i wleczenie się za busami albo tirami. Potem na Peljesacu od Brijesty też na razie trzeba będzie jechać zwykłą wąską drogą. Tymczasem prom z Ploce zawija do Trpanja, kilkadziesiąt km bliżej Orebica. Jak dla mnie to na razie most ułatwi jazdę jadącym na wschodni Peljesac. Jeśli ktoś jedzie w kierunku Dubrownika pojedzie starą drogą bo most niewiele pomoże, dopóki na Pejlesacu nie zbudują dobrej drogi.

No i prawie na pewno nowym mostem pójdzie ciężki tranzyt na Dubrownik i dalej do Czarnogóry. Tiry, autobusy, dostawczaki. Do Stonu i dalej ruch wzrośnie bardzo mocno.
Flayszakal
zbanowany
Posty: 280
Dołączył(a): 25.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Flayszakal » 21.10.2021 20:40

naszastruga napisał(a):Wrzucę trochę dziegciu to tych ochów i achów ;).


A to niespodzianka :lol:
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 21.10.2021 20:52

naszastruga napisał(a):Tymczasem prom z Ploce zawija do Trpanja, kilkadziesiąt km bliżej Orebica.

Kilkakrotnie byłem w Orebicu oraz na Korculi i jakoś nigdy nie udało mi się złapać na ten prom. Zawsze jak przyjechałem, to albo miał następny rejs dopiero za kilka godzin, albo była tak długa kolejka, że nie miałem szans załapać się na najbliższy rejs i zawsze musiałem jechać przez Ston.
A ta lokalna droga z Briesty w kierunku zachodnim do drogi 414 wcale nie jest gorsza od tej drogi, jaką 20 lat temu jeździło się przez całą długość Peljesaca. A Chorwaci w takim tempie modernizowali i poszerzali wówczas tę drogę, że wracając z Orebica jechałem odcinkami całkiem innej jakości niż jadąc w tamta stronę.
Na pewno na drogę szybkiego ruchu w kierunku Dubrownika jeszcze klika lat trzeba będzie poczekać, ale jestem przekonany, że do wakacji Chorwaci podniosą standard tej nadbrzeżnej drogi z Briesty w kierunku Orebica. A turystom to już wystarczy.

No i prawie na pewno nowym mostem pójdzie ciężki tranzyt na Dubrownik i dalej do Czarnogóry. Tiry, autobusy, dostawczaki.

Nie pójdzie, bo aż do wykonania dróg dojazdowych w docelowym standardzie, na moście będzie ograniczenie do 7,5 tony DMC.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1946
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 21.10.2021 20:57

naszastruga napisał(a):Wrzucę trochę dziegciu to tych ochów i achów ;).

Most piękny, na pewno skróci przejazd. Pytanie jak bardzo skróci. Od Ploce trzeba cięgle jechać starą ósemką, a ostatnie kilkanaście km to górki i wleczenie się za busami albo tirami. Potem na Peljesacu od Brijesty też na razie trzeba będzie jechać zwykłą wąską drogą. Tymczasem prom z Ploce zawija do Trpanja, kilkadziesiąt km bliżej Orebica. Jak dla mnie to na razie most ułatwi jazdę jadącym na wschodni Peljesac. Jeśli ktoś jedzie w kierunku Dubrownika pojedzie starą drogą bo most niewiele pomoże, dopóki na Pejlesacu nie zbudują dobrej drogi.

No i prawie na pewno nowym mostem pójdzie ciężki tranzyt na Dubrownik i dalej do Czarnogóry. Tiry, autobusy, dostawczaki. Do Stonu i dalej ruch wzrośnie bardzo mocno.

Zakładam że Chorwaci wiedzą po co im ten most i mają koncepcję na budowę dróg dojazdowych do mostu i na półwyspie.
Od przyszłego roku, jadąc z południowych rejonów Chorwacji na Peljesac czy nawet na Korculę, będą 3 drogi do wyboru a nie 2.
Dzięki temu w sezonie nie trzeba będzie w Ploce kiblować ok 3h w oczekiwaniu na prom.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 21.10.2021 21:01

Nie kłócę się. Moje subiektywne uwagi.

A na Korculę i tak najlepiej płynąć ze Splitu :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 21.10.2021 22:44

Chińczycy na budowie cały czas zapierniczają w maskach!

Obrazek

Żaden Europejczyk by tego nie wytrzymał!

A ten most jest po prostu piękny!

Obrazek
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1946
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 21.10.2021 23:00

naszastruga napisał(a):Nie kłócę się. Moje subiektywne uwagi.

A na Korculę i tak najlepiej płynąć ze Splitu :)

Jeśli jedziesz bezpośrednio z Polski to tak. Choć jest to najdroższy wariant.
Dla podróżujących z południowej części Chorwacji (powiedzmy od Riwiery Makarskiej w dół) niekoniecznie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone