Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Plan wakacji 2023 - Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010
Plan wakacji 2023 - Pelješac

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 15.06.2023 12:46

Dzień dobry.

Jak co jakiś czas robię sobie plan wakacyjny. W przeszłości miałem zarzuty, że jeżdżę z kalkulatorem i zegarkiem w ręku i jeżeli coś wypadnie to całe wakacje się walą jak domek z kart.
Nic bardziej mylnego, a takie wątki traktuję sobie jako wspierające i pomagające później na miejscu w razie właśnie jakieś niepogody czy zmian czynników na miejscu.
Tym razem chciałbym jedynie wymienić atrakcje na Pelješcu, plaże, widoki czy inne atrakcje typu winoteki, farmy małż/krewetek.

Jedziemy do Orebič 7-21 lipca (jakby ktoś brał pod uwagę możliwą pogodę).
Zamierzamy odwiedzić poszczególne:

1. Plaże:
- Estravaganca
- Duba
- Divna
- Jezero - nie wiem czy jest podejście od drogi.
- Salpa
- Mokalo + wrak statku
- Trubica
- Borak

2. Miejsca/restauracje/winnice
- mury Ston + knajpka Kapetanova Kuća z podobno najlepszy ostrygami
- kupno ostryg/małż/krewetek w Drace
- winiarnia Edivo z winami "spod wody"
- Konoba "Antunovic" w miejscowości Kuna.
- konoba Barsa Loviśte
- konoba villa Vrgorac w Kućište
- vina Spaleta Kuna Peljeśka
- Borak Matusko
- Trpanj
- Trstenik
- Żuljana
- Loviśte
- Korcula
- Potomje (tunel, sklepy z winami)
- wioska/skansen Nakovana
- klasztor Lady of the Angels z widokiem

Podejrzewam, że nie wszystko ale jest z czego wybierać. Coś byście dołożyli ?
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 15.06.2023 13:04

Przypomniał mi się Clark Griswold ;)
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 15.06.2023 13:19

Krewetek w Drace nie jadłem, ale ludzie zachwalali. Samo Drace mocno takie sobie, plaże przy drodze, raczej bez cienia.
Trstenik super, uwielbiam mieścinę, więc mogę nie być miarodajny :)
Villa Vrgorac ok, jadłem pljeskavicę, bardzo mi smakowała. Mocno oblegane miejsce, ze względu na widok na Korculę.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 15.06.2023 13:54

marecky81 napisał(a):Przypomniał mi się Clark Griswold ;)


Chyba nie Tobie pierwszemu :)
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 15.06.2023 14:11

Koenig napisał(a):Krewetek w Drace nie jadłem, ale ludzie zachwalali. Samo Drace mocno takie sobie, plaże przy drodze, raczej bez cienia.
Trstenik super, uwielbiam mieścinę, więc mogę nie być miarodajny :)
Villa Vrgorac ok, jadłem pljeskavicę, bardzo mi smakowała. Mocno oblegane miejsce, ze względu na widok na Korculę.

Na plażowanie w Drace raczej się nie wybieram. Do miejscowości chcę zawitać głównie z dwóch powodów.
Zakupu świeżych małż (sam robię na winie) i do winnicy Edivo na degustację.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 15.06.2023 14:15

kaeres napisał(a):Coś byście dołożyli ?
Tylko żeby nie było, że narzucam... :roll:
Konoba Panorama w Orebiću.
Bardzo zachwalana przez Katerinę -> serwowana tam peka jest "końcem skali".
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 15.06.2023 14:55

Jak będziecie chcieli uciec od tłumów :twisted: to polecam tą plażyczke, gdzie nikt się nie zatrzymuje bo wali na Divne albo Dube 8)
IMG_20210701_143637_copy_600x800.jpg

IMG_20210701_142751_copy_600x800.jpg

https://maps.app.goo.gl/BF8of1Czfx4iPkBi9
W Matusko przyjemne zachody słońca, risotta spoko, kalmary grillowane też, chociaż blitva miała taki dziwny posmak. I pamiętam, że dobra przystawka była, jakiś pasztet rybny :mrgreen:
W 2021 ceny były bardzo dobre, powiedziałabym, że tanio :wink:
IMG_20210702_203320_copy_450x800.jpg

W Portunie w Potomje przepyszna ośmiornica grillowana, znowu kalmary dla mnie takie o :wink:
IMG_20210701_212412_copy_600x800.jpg
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 15.06.2023 21:31

Jako, że mam podobne plany wakacyjne tyle, że od 1 września, chętnie będę śledził wątek żeby posiłkować się poradami i Twoim doświadczeniem ;)
W tym roku wrzesień ze względu na noworodka (9 mies. we wrześniu), więc nie poszaleję tym razem za bardzo.
Na Pelješacu i w Orebić byłem kilka razy ale zawsze niejako przejazdem. Tym razem postanowiłem tam właśnie się udać. Jeszcze nie rezerwowałem niczego, muszę do tego usiąść...
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.06.2023 10:06

yooshky napisał(a):Jako, że mam podobne plany wakacyjne tyle, że od 1 września, chętnie będę śledził wątek żeby posiłkować się poradami i Twoim doświadczeniem ;)
W tym roku wrzesień ze względu na noworodka (9 mies. we wrześniu), więc nie poszaleję tym razem za bardzo.
Na Pelješacu i w Orebić byłem kilka razy ale zawsze niejako przejazdem. Tym razem postanowiłem tam właśnie się udać. Jeszcze nie rezerwowałem niczego, muszę do tego usiąść...


Z perspektywy kilku już podróży do Cro z maluchem powiem Ci, że poszalejesz :mrgreen: Bardziej teraz niż za rok czy dwa :wink:
Nasz 2 i poł latek był w Chorwacji już 6 razy, w lipcu będzie 7, pierwszy raz w marcu na objazdówce, gdy miał 4 miesiące, a gdy miał 7 byliśmy właśnie między innymi na Pelje, oj jak wtedy było cudnie :hearts: Drzemki w ciągu dnia, wieczorami w wózku, a my w konobach na kolacyjkach, oj teraz mogę co najwyżej za nim biegać :lool:
Także korzystajcie z maluchem ile wlezie :wink:
Mój już czeka na wyjazd, przynosi rękawki i pokazuje na zdjęcie plaży, którą mamy na ścianie :mrgreen:
Żeby nie było całkiem off, to zdjęcie zrobione na plaży w Mokalo :wink:
IMG_20210701_132035_copy_600x800.jpg
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 16.06.2023 10:33

boboo napisał(a):
kaeres napisał(a):Coś byście dołożyli ?
Tylko żeby nie było, że narzucam... :roll:
Konoba Panorama w Orebiću.
Bardzo zachwalana przez Katerinę -> serwowana tam peka jest "końcem skali".

Super, dzięki.
Wiadomo coś o cenie peki na 2os w tym roku ?

wiolek_lp napisał(a):W Portunie w Potomje przepyszna ośmiornica grillowana, znowu kalmary dla mnie takie o :wink:
IMG_20210701_212412_copy_600x800.jpg


Nie wiem dlaczego jej nie zapisałem.
Mam tą konobę na liście conajmniej od 2 lat gdy ją RM przedstawił w swoich filmach z Pelješca.
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 16.06.2023 11:12

kaeres napisał(a):Dzień dobry.

Zamierzamy odwiedzić poszczególne:

1. Plaże:
- Estravaganca
- Duba
- Divna
- Jezero - nie wiem czy jest podejście od drogi.
- Salpa
- Mokalo + wrak statku
- Trubica
- Borak


Moim zdaniem Borak to jedna z wielu malutkich wiosek w Chorwacji, w których ilość turystów w sezonie przekracza możliwości do spokojnego plażowania. Same dwie tamtejsze plaże też niczym mnie jakoś szczególnie nie zachwyciły. Ta na końcu: bogate życie podwodne i malowniczy widok na dalszą część wybrzeża. W takiej miejscowości w sezonie to chyba tylko pierwsza linia brzegowa i plażowanie przy domu jest dobrym rozwiązaniem.
Konoby: Portun przed wjazdem do tunelu i Matusko w Borak - bardzo smacznie i dość drogo.
To moje subiektywne opinie sprzed kilku lat.
Pzdr
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 16.06.2023 11:41

wiolek_lp napisał(a):Żeby nie było całkiem off, to zdjęcie zrobione na plaży w Mokalo :wink:


I cyk skojarzenie z Nevermind - Nirvana :mrgreen: :papa:

pozdrawiam, Michał
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 21.06.2023 08:58

W sprawie winnic i menu degustacyjnego.
Którą winnicę byście najbardziej polecali ?
Z kilku filmów YT (RM i Prawdziwa Chorwacja) godne polecenia są Spaleta, Matusko i Edivo.
Lecz Edivo na googlu ma różne opinie. Jedni są mega zachwyceni, a niektórzy źle trafili i oceniają obsługę poniżej normy, a ceny nie są niskie.
Chcielibyśmy spróbować smaków Pelješca w pigułce ale żeby nie popłynąć bezsensownie z kasą nieadekwatną do usługi.
I jeżeli o wina chodzi to w Orebiču znacie jakiegoś gospodarza, który ma swojskiego Plavača albo innego Dingača ale świeże, lane z beczki/tanka ?
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 21.06.2023 13:54

Ja wina kupuję u Maste, https://maps.app.goo.gl/2ju1xwtyfKZuMy6q8
Kilkanaście minut drogi od Orebič
Ma spory wybór i leje z tanków na miejscu
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 21.06.2023 14:40

Bardzo dziękuję za tipa w tym jak i w wątku o Pelješcu.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Plan wakacji 2023 - Pelješac
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone