Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.12.2016 10:28

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już wcześniej poprzyglądaliśmy się basenikom z gorącą wodą na zewnątrz ogrodzenia, ale teraz pójdziemy jeszcze raz bo dzieją się tam ciekawe rzeczy :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To, że ludzie przyjeżdżają z butelkami różnej wielkości i kanistrami do przeróżnych ujęć wody to nas nie dziwi, wielokrotnie to widzieliśmy a i sami tak robimy bo bez tego nie byłoby naszych samochodowych wyjazdów. Ale przepierka 8O w rzymskich termach :lol: , tego jeszcze nie było.

W zasadzie, czemu nie… powędrowałem do auta po mydło i trochę brudnego tego i owego :) skoro inni mogą, dlaczego nie ja :lol: . Woda była bardzo gorąca 8O , bardzo, bardzo gorąca, po pewnym czasie zanurzanie w niej rąk zaczęło być boleśnie parzące… zapewne także i dlatego pani tubylczyni miała na dłoniach gumowe rękawice. Niemniej, na pewno fajne doświadczenie :D .

Podeszliśmy jeszcze kawałek wzdłuż rzeki gdzie przy jej brzegu stoi niewielki budyneczek współczesnych term historią sięgający roku 1800 – gdyby ktoś chciał można tam skorzystać z kąpieli. Bardziej luksusowe warunki można jednak znaleźć po drugiej stronie rzeki – w Grand Hotel Terme :cool: :wink:

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.12.2016 10:47

kulka53 napisał(a):Ale przepierka w rzymskich termach , tego jeszcze nie było.


... takie cuda to tylko u Was w relacji ... 8O ... :mrgreen: ...

kulka53 napisał(a):Plastikową rurą


... mogliby chociaż te plastiki zamaskować jakimiś klamotami, których tam nie brakuje, żeby chociaż spróbować zachować odpowiedni klimacik ... :wink: ...
Pozdrawiam.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.12.2016 12:05

Ostatnimi czasy lubię termy, to bardzo chętnie pooglądam :) . Już zaczynam żałować, że tam nie byliśmy :? .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.12.2016 13:55

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Ale przepierka w rzymskich termach , tego jeszcze nie było.


... takie cuda to tylko u Was w relacji ... 8O ... :mrgreen: ...

8O :wink: :D
U nas to w ogóle różne dziwne cuda i pomysły :lol:
kmichal napisał(a):... mogliby chociaż te plastiki zamaskować jakimiś klamotami, których tam nie brakuje, żeby chociaż spróbować zachować odpowiedni klimacik ... :wink: ...

No tak, może i można by tak to zrobić żeby nie było widać. Nie zwróciłem na to uwagi, ale widać są więksi esteci :cool: :D
tiwa napisał(a):Ostatnimi czasy lubię termy, to bardzo chętnie pooglądam :) . Już zaczynam żałować, że tam nie byliśmy :? .

Jest parę miejsc z termami na wyspie... na pewno coś można by sobie wybrać :)
Takie rzymskie łaźnie są (chyba) jedne jedyne, uznałem że warto je zobaczyć. To fajne miejsce, położone nad rzeką.
Zajrzycie następnym razem :cool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.12.2016 15:16

Sama bym sobie chyba przepierkę zrobiła w trakim miejscu.... Ciekawe co by było jak bym postanowiła wziąść kąpiel :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.12.2016 20:33

piekara114 napisał(a):Ciekawe co by było jak bym postanowiła wziąść kąpiel :idea:

Myślę, że nie byłoby problemu w tych basenikach, one są już poza ogrodzeniem...może tylko ludzie dziwnie by spoglądali :wink:
Chociaż :roll: , tak serio to myślę że problemy jednak byłyby nawet dwa. Po pierwsze, woda tam jest bardzo płyciutka, nawet nie do kolan :) , po drugie, zdecydowanie za gorąca na zanurzenie. Ręce nie wytrzymywały w niej dłużej niż parę sekund :idea:

Do budyneczku przeznaczonego na termalne kąpiele jest może 200 m. w dół rzeki. Nawet rzuciliśmy okiem na wywieszony cennik, zupełnie teraz już nie pamiętam, poza tym że nie były to kwoty bardzo wygórowane.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.12.2016 20:59

Church Bonacatu bardzo ciekawy, architektur jest tak prosta i surowa, że aż.... pociągająca

Nurag Losa faktycznie spory

Tama i most imponujące, a to cudo obok tamy słodkie :)

kulka53 napisał(a):20 maja, piątek c.d.

Znad jeziora Omodeo jedziemy kilkanaście kilometrów na północny zachód, prostą jak drut, choć lekko pofalowaną drogą przez pagórkowatą dolinę.

Obrazek


Coś a la droga Mandre - Kolan na Pagu - tylko tu więcej roślinności :)

Przepierka w rzymskich termach - to mały skandal ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2016 10:25

tony montana napisał(a):Nurag Losa faktycznie spory

Spory i na pewno jest jednym z kilku najważniejszych/najciekawszych na wyspie.
tony montana napisał(a):Tama i most imponujące, a to cudo obok tamy słodkie :)

Tego typu budowli inżynieryjnych jest tam dużo, pobudowali sobie zbiorniki w głębi wyspy.
To miejsce było jednym z priorytetów tegorocznej Sardynii, na szczęście udało się je odszukać i tak ułożyć trasę by pasowała :)
tony montana napisał(a):
kulka53 napisał(a):Znad jeziora Omodeo jedziemy kilkanaście kilometrów na północny zachód, prostą jak drut, choć lekko pofalowaną drogą przez pagórkowatą dolinę.

Coś a la droga Mandre - Kolan na Pagu - tylko tu więcej roślinności :)

To prawda, kiedyś byliśmy na Pagu i co nieco jeszcze pamiętam :D
Podobnie jest także jadąc trasą Nuoro-Galtelli :)
tony montana napisał(a):Przepierka w rzymskich termach - to mały skandal ;)

Często można spotkać się z opinią, że najlepiej pójść na obiad do lokalu w którym stołują się tubylcy... my to tylko trochę zmodyfikowaliśmy :wink: :lol:

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2016 12:13

20 maja, piątek c.d.

Bilet do rzymskich term w Fordongianus uprawniał także do wstępu do tzw. Casa Aragonese – siedziby arystokratycznej rodziny aragońskiej z końca XVI wieku. Zapewne byśmy tam nie trafili, ale skoro można zwiedzić to miejsce w już zapłaconej cenie, to czemu nie. Dom stoi praktycznie w samym centrum miasta przy deptaku i nie było całkiem łatwo do niego trafić jadąc samochodem bo nie zauważyliśmy żadnych drogowskazów, ale pokrążyliśmy trochę po uliczkach i ostatecznie się udało.

No to obejrzeliśmy :) , najpierw z zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2016 12:14

I wewnątrz 8O , gdzie w zasadzie nie było oryginalnego wyposażenia a nowoczesne tablice informacyjne i wystawa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z drugiej strony jest wyjście na niewielki ogród, można też zajrzeć do dawnych budynków gospodarczych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szału to miejsce nie robi, ale skoro była taka możliwość to czemu nie skorzystać. Podobnie jak centrum miasta, odpuściliśmy sobie spacer po raczej średnio ciekawych uliczkach. Zapytałem jeszcze pań przy wejściu jak trafić do pewnego miejsca które też chcieliśmy w Fordongianus zobaczyć, okazało się, że to przy drodze którą i tak mieliśmy jechać :) - to jedziemy :idea: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2016 12:15

Daleko nie zajechaliśmy, może 2 kilometry. Kościółek San Lussorio stoi bowiem tuż za miastem przy drodze w kierunku Oristano.

Obrazek

Obrazek

San Lussorio to kolejna romańska sardyńska świątynia. Zbudowano ją w XII wieku na ruinach dwóch poprzednich stojących tu budowli będących miejscem pochówku męczennika – św. Lussorio. Lussorio był pracownikiem rzymskiego gubernatora Sardynii który nawrócił się na chrześcijaństwo czytając psalmy. Prawdopodobnie w roku 304, za panowania cesarza Dioklecjana został osądzony za wiarę i skazany na ścięcie, egzekucję wykonano w Forum Traiani (czyli w Fordongianus). Pochowano go w krypcie pogańskiego kultu wody, czyli w nuragijskim tempio a pozzo, która później stała się grobowcem dla innych chrześcijan i miejscem kultu chrześcijańskiego. Około V wieku krypta została powiększona i wyłożona mozaikami a następnie zbudowano nad nią bazylikę – która ostatecznie przyjęła formę romańskiego kościoła który możemy oglądać do dziś.

Obrazek

Panie z Casa Aragonese powiedziały, że kościoła zwiedzać nie można, jest zamknięty. Widać, że na zewnątrz teren jest trochę nieuporządkowany, domyśliłem się, że nie można wejść za bramę bo trwają jakieś prace archeologiczne, być może także w środku. Z zewnątrz jest wysoki mur, za wiele więc nie widać… przeszedłem się kawałek wzdłuż niego i zarazem wzdłuż szutrowej dróżki za której zakrętem stał samochód. Elegancki sportowy wóz a w nim para Francuzów w średnim wieku, nie wnikam co tam robili :cool: , w każdym razie pan poinformował mnie, że jeśli chcę poprzyglądać się kościołowi to muszę zejść z powrotem i przejść dołem wzdłuż ogrodzenia a gdy się skończy – będę już tam gdzie trzeba. Tak też zrobiłem :idea: a oto efekt:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Długo to nie trwało, miałem trochę stracha tak łazić po zamkniętym terenie bo całość widać było z głównej drogi którą czasem jednak coś przejeżdżało… ale co dało się zobaczyć w tym miejscu to zobaczyłem. Fordongianus zaliczone :idea: , robi się coraz później, a przed nami teraz spory kawałek drogi, przemieścimy się bowiem w nieco inny rejon wyspy i jeszcze dziś będziemy chcieli zobaczyć jeszcze jedno miejsce. Czy się uda? . O tym w następnym odcinku :) .

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 05.12.2016 12:22

kulka53 napisał(a):Czy się uda?


... 8O ... to brzmi raczej jakby się to nie udało ... :wink: ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.12.2016 13:53

kulka53 napisał(a):Obrazek

Super to zdjęcie, maki jakby do mnie wychodziły...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.12.2016 14:41

Muszę powiedzieć, że te romańskie kościółki na tej Sardynii są CUDNE!

:papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 06.12.2016 00:09

kościółek rzeczywiście urokliwy..

kulka53 napisał(a): przed nami teraz spory kawałek drogi, przemieścimy się bowiem w nieco inny rejon wyspy i jeszcze dziś będziemy chcieli zobaczyć jeszcze jedno miejsce. Czy się uda? . O tym w następnym odcinku :)


szczerze mówiąc jestem zaintrygowany :wink:

pozdrawiam,
M
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 164
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone