Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.12.2016 08:24

Ledwo ruszyliśmy – znów przystanek :lol: i to jak się okazało niejeden. Z każdej strony chcieliśmy poprzyglądać się miasteczku Buggerru.

Buggerru to dawna osada górnicza założona i rozwinięta w XIX wieku, malowniczo położona u wylotu niedużej dolinki do morza. Turystyka ma tu potencjał rozwojowy, jako że wybrzeże jest bardzo atrakcyjne a otwarty w ostatnich latach port jest jedynym na odcinku od Carloforte do Oristano.

Pierwszy postój wypadł na stacji benzynowej, sądziłem że nieczynnej, ale one widocznie tak tu czasem tylko wyglądają :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kopalniana przeszłość widoczna jest na każdym kroku, zresztą nie tylko tu, w całym tym regionie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.12.2016 08:25

Przystanek nr 2 :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.12.2016 08:26

Parę serpentyn na końcu doliny i….

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ktoś tu lekko nieostro widzi z bliska :wink: :lol:

Obrazek

Dobrze że szerszy plan wciąż w miarę :idea:

Obrazek

Obrazek

Stadion też tu mają :)

Obrazek

W ogóle fajnie tu mają :idea: , w tym sensie że ładnie…

Obrazek

Jeszcze kawałek dalej - pamiątka industrialnej przeszłości tego miejsca….

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo nam się tu podobało :idea:

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2017 10:32

21 maja, sobota c.d.

Z Buggerru w parę kilometrów dotarliśmy do plaży Cala Domestica. Słynna plaża nie jest duża, ale efektownie położona wśród skalistych brzegów tej części naprawdę ładnego, atrakcyjnego wybrzeża. Zrobiła na mnie wielkie wrażenie na zdjęciach wyszukanych w sieci, prezentując się świetnie zwłaszcza z lotu ptaka. Na taką perspektywę szans nie mieliśmy, ale popatrzeć z dołu to żaden problem :D

Miejsce jest dobrze przygotowane na przyjęcie turysty, także kamperowego, jest tutaj bowiem plac parkingowy przeznaczony dla takich pojazdów. Parking dla zwykłych aut oczywiście też jest, w sezonie oczywiście płatny, teraz darmowy :) i prawie pusty. Zaraz za parkingiem jest coś w rodzaju niewielkich wydm przez które na plażę wiodą drewniane pomosty (trochę jak nad naszym Bałtykiem), oraz inne ścieżki… cała okolica jest naprawdę dobrze wg mnie turystycznie zagospodarowana w sensie wyznaczonych szlaków, drogowskazów itp. itd.

Mając więcej czasu i spędzając urlop stacjonarnie gdzieś tutaj można z pewnością zobaczyć więcej ciekawych rzeczy i powędrować po skałach, my ograniczyliśmy się do spaceru na Cala Domestica.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na plaży, mimo pięknej pogody i odpowiedniej pory jednak mało ludzi….

Obrazek

Oto jak sądzę główny powód – też i tutaj są spore ilości nieprzyjemnie pachnących wyrzuconych przez fale resztek czegoś.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2017 10:32

Zauważyliśmy, że po skałkach z prawej strony plaży można przejść dalej, jest wyraźna ścieżka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na plaży jest bar (już czynny)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2017 10:33

Ścieżką doszliśmy do niewielkiego tunelu 8O

Obrazek

po przejściu którego i nieco trudniejszych skałek dalej zobaczyliśmy taki widok :D

Obrazek

Plaża w odnodze zatoczki była znacznie przyjemniejsza ze względu na brak mało sympatycznego zapachu.

Obrazek

Obrazek

Chociaż traw w wodzie sporo :roll:

Obrazek

Szlak prowadzi dalej w górę dolinki.

Obrazek

Na plaży było kilkanaście osób, niektórzy nawet wchodzili do wody :)

Obrazek

Wylot tunelu.

Obrazek

Obrazek

Nie zostaliśmy tam długo, nie było dziś w planie plażowania, zwłaszcza w dość licznym towarzystwie. Porozglądawszy się tu i ówdzie wróciliśmy do auta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 02.01.2017 16:51

Chciałem dotrzeć na Cala Domestica, ale nie dałem już rady zapuścić się w ten region Sardynii.
Cóż, dzięki Wam mogę podziwiać ją przynajmniej wirtualnie 8)

pozdrawiam,
Michał
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 11:54

Mikeee napisał(a):Chciałem dotrzeć na Cala Domestica, ale nie dałem już rady zapuścić się w ten region Sardynii.
Cóż, dzięki Wam mogę podziwiać ją przynajmniej wirtualnie 8)

Plaża całkiem przyjemna, z racji popularności sądzę, że przed sezonem została odpowiednio przygotowana i gnijące resztki usunięto :roll: .
Bardzo fajne są te wydmowe piaszczyste okolice wielu sardyńskich plaż :cool:
Ogólnie uważam, że ten region jest jednym z najciekawszych na wyspie... Choć północnej części wyspy wiele nie brakuje, to cieplejsze nieco wspomnienia mamy z jej południowej części.
Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 12:38

21 maja, sobota c.d.

Znowu niewiele kilometrów z Cala Domestica na południe, najpierw stromo pod górę, potem jeszcze bardziej stromo w dół 8O i mamy przed sobą dawną górniczą osadę i kopalnię Masua.

Obrazek

A w oddali słynną skałkę – Kostkę Cukru :D (Pan di Zucchero)

Obrazek

Tędy zjechaliśmy :idea:

Obrazek

Obrazek

Masua, jako kopalnia nie funkcjonuje od lat 80-tych, jednak wciąż mieszka tu podobno kilkadziesiąt osób. Poniżej położonej na średniej wysokości 100 m. n.p.m. osady jest popularna plaża, nas jednak bardziej ciekawią i przyciągają pozostałości po kopalni, zwłaszcza tory i rzędy wagoników :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 12:39

Jednak nie dla Masuy tutaj przyjechaliśmy, chociaż oczywiście także. Głównym jednak powodem zboczenia z głównej nadmorskiej trasy jest inna tutejsza ciekawostka – Porto Flavia.

Bogactwa naturalne południowo-zachodniej Sardynii wykorzystywane były od wieków, dopiero jednak w XIX wieku szybki rozwój technologiczny pozwolił i zapewnił opłacalność wydobycia na skalę przemysłową. Wydobywane rudy metali transportowano do najbliższego portu w Carloforte co odbywało się na zasadzie ręcznego załadunku na i wyładunku z małych, tradycyjnych sardyńskich łodzi. W Carloforte rudy składowano w magazynach lub powoli zapełniano nimi parowce transportujące je do odlewni w krajach północnej Europy. Proces transportu był niebezpieczny, kosztowny i długotrwały a także wymagający ogromnego wysiłku od nisko opłacanych lokalnych marynarzy. Właściciele kopalni zlecili opracowanie rozwiązania które uprości cały proces załadunku inżynierowi Cesare Vecellemu, który wybrał miejsce na budowę podziemnego portu nieopodal Pan di Zucchero. Port, którego konstrukcja składa się z wykutych w skale 2 tuneli o długości 600 m każdy i 9 ogromnych pionowych zbiorników na urobek, został oddany do użytku w 1924 roku i nazwany na cześć córki inżyniera – Porto Flavia. Budowa zwróciła się po 2 latach jako że koszty produkcji zmalały o 70 procent, port mógł zapewnić załadunek na cumujący u podnóża skały statek 500 ton rudy w godzinę. Jednak żeglarze z Carloforte pozostali bez pracy co zniszczyło w dużej mierze gospodarkę tej części wyspy. Znaczenie Porto Flavia zmniejszyło się od lat 60-tych wraz ze zmniejszeniem wydobycia w regionie, całkowite zamknięcie portu nastąpiło w 1990 roku. Wraz z wieloma innymi pozostałościami po górniczej przeszłości jest objęty patronatem UNESCO a od kilku lat można go zwiedzać.

Gdy wkrótce po powrocie z pierwszej podróży po Sardynii zobaczyłem w internecie zdjęcia betonowych wylotów tuneli z pionowej skały spadającej do morza i wyczytałem, że to miejsce można zwiedzać 8O , uznałem, że będzie to fajna odmiana od plaż i kościołów :) . Z tego co się dowiedziałem, wejścia z przewodnikiem miały się odbywać kilka razy dziennie, w weekendy nawet więcej, a że akurat mamy weekend, nasze szanse urosły :cool: . Sprawdziłem dokąd można dojechać autem… jechaliśmy szutrówką kawałek za Masuę i wszystko się zgadzało. Auto zostawiliśmy jak najbliżej się dało, na placyku co prawda bez odrobiny cienia, ale za to po paru minutach byliśmy już przy wejściu. Chwila rozeznania się w czasie i sytuacji zakończyła się pozytywnie – wszystko działa a wejście będzie za kilkanaście minut, koszt to 10 euro/osoba. Dostaliśmy latarkę i kaski i mogliśmy w spokoju oczekiwać na zwiedzanie.

No to parę fotek okolicy :D

Obrazek

Obrazek

Widać wylot tunelu 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W oddali wielka plaża Porto Paglia (Fontanamare) – byliśmy tam w zeszłym roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bliżej – plaża Masua i Portu Cauli

Obrazek

Sobota, ładna pogoda to i ludzi sporo, co zresztą było widać po zapchanym parkingu w Masui.

Obrazek

My jednak jesteśmy przygotowani na co innego…. :cool: :wink: :lol:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 12:39

Chętnych na zwiedzanie nie było zbyt wielu (potem się okazało, że na następną godzinę było dużo więcej ludzi), z czego tylko my nie byliśmy Włochami. W związku z tym dostaliśmy indywidualnego przewodnika 8O :idea: w osobie młodego chłopaka, studenta z Cagliari który w ten sposób sobie dorabiał. Był bardzo sympatyczny i bardzo się starał opowiedzieć nam wszystko co trzeba, co trzeba przyznać przychodziło mu z niemałym trudem jako, że angielski znał na poziomie dość podstawowym, niewiele chyba lepszym niż ja :lol: . Czasami wspólnie dochodziliśmy do tego, co chciał nam powiedzieć, czasem udało się znaleźć jakiś zrozumiały przeze mnie włoski zwrot… wszystko to musiałem mniej więcej przekazać Małgosi…dość męczące to było :lol: , a wniosek jak zawsze jeden – warto uczyć się i znać języki chcąc trochę popodróżować choćby po Europie :idea: . Tak czy inaczej, trochę się mimo wszystko udało nam dowiedzieć o Porto Flavia, a naszemu przewodnikowi – o nas i o Polsce :D .

Wewnątrz można robić zdjęcia, także parę udało się nam zrobić, zwłaszcza Małgosi bo ja nie miałem do tego głowy :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I widoki z wylotu tunelu na otwarte morze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2017 12:40

Czy warto tu przyjechać i odwiedzić to miejsce? Trudno powiedzieć, myśmy byli zadowoleni, że zrealizowaliśmy ten punkt programu, spodziewałem się jednak czegoś więcej. Ale też nie do końca wiedziałem co właściwie będziemy zwiedzać, dopiero przewodnik nam wszystko wyjaśnił. Całość to po prostu tunel z torami i wagonikami, oraz wylot załadunkowy nad morzem. Podobno w niedalekiej przyszłości będzie można również zwiedzać dolny tunel, nam musiało wystarczyć to co widzieliśmy. Na pewno jest to miejsce unikatowe, jedyne w swoim rodzaju i jeśli już to właśnie dlatego warto je zobaczyć… oczywiście oprócz ładnych krajobrazów i widoków w okolicy :D .

Parę ostatnich zdjęć z powrotu do nagrzanego auta i z parkingu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przejechaliśmy przez Masuę i Nebidę, inną post-górniczą miejscowość pełniącą dziś rolę niewielkiego kurortu znanego zarówno z możliwości zwiedzania obiektów górniczych jak i możliwości wspinaczkowych i zatrzymałem się by popatrzeć na piękną plażę Porto Paglia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tym zakończyło się nasze uzupełnienie zwiedzania tej okolicy… do wydm Piscinas, Tempio di Antas i Iglesias dorzuciliśmy Grottę Su Mannau, Portixeddu, Capo Pecora, Buggerru, Cala Domestica, Masua i Porto Flavia. Jestem zdania, że rejon pomiędzy Piscinas i Giuspini a Porto Paglia i Iglesias to jedna z najciekawszych okolic na Sardynii :idea: .

A teraz pojedziemy zobaczyć kolejne miejsce o którym nie wiedzieliśmy w zeszłym roku, a które bardzo się nam spodobało…. jeszcze dalej na południe :idea: :D

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.01.2017 19:13

kulka53 napisał(a):Obrazek


Prawie jak Starożytna Świątynia ;)

Cala Domestica z odpowiednim dla Domestosu ;) kolorem wody hueheue

kulka53 napisał(a):A w oddali słynną skałkę – Kostkę Cukru :D (Pan di Zucchero)

Obrazek


PETARDA!

Ale dla mnie wygląda jak siedzący tyłem pies razy spaniel :)

Swoją droga to cudne widoki spod Porto Flavio!

kulka53 napisał(a):Czasami wspólnie dochodziliśmy do tego, co chciał nam powiedzieć, czasem udało się znaleźć jakiś zrozumiały przeze mnie włoski zwrot… wszystko to musiałem mniej więcej przekazać Małgosi…dość męczące to było :lol: , a wniosek jak zawsze jeden – warto uczyć się i znać języki chcąc trochę popodróżować choćby po Europie


W Grotach Castellana w Apulii mieliśmy włoskiego przewodnika, który wiedząc, że jest trochę cudzoziemców w wycieczce cedził, bardzo GŁOSNO i wolno wymawiał poszczególne słowa :) pomagał sobie przy tym rękami i dziwnymi dźwiękami starając się opisać zwierzęta, które rzekomo obrazowały poszczególne nacieki skalne
W efekcie nawet ci, którzy nie znali specjalnie włoskiego czuli się dobrze ;)

Plaża Porto Paglia - ogromna - coś a la dzikie plażę zachodniej Portugalii
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 04.01.2017 10:47

Nie wiem czy byliście w Museo dell'Arte Mineraria w Iglesias ? Ja chciałem tam być i z żalem :( skreśliłem to miejsce na rzecz Grotte di Su Mannau. Jak się później okazało (wyjechaliśmy z kempingu Torre Chia dzień wcześniej i mieliśmy więcej czasu), mogliśmy zobaczyć oba te miejsca, ale jakoś nie wpadłem na ten pomysł :cry: .
Ciekawy jestem Waszej opinii o tym Muzeum Sztuki Górniczej :?:
pzdr. :wink:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.01.2017 14:02

kulka53 napisał(a): Jestem zdania, że rejon pomiędzy Piscinas i Giuspini a Porto Paglia i Iglesias to jedna z najciekawszych okolic na Sardynii :idea: .



Witam :D
Nadrobiłam zaległości w relacji i widzę, że duuużo jeszcze przed nami do zobaczenia na tej wyspie. Ten region pomiędzy Piscinas i Giuspini a Porto Paglia i Iglesias nawet przez nas nie tknięty, a widzę, że warto 8) Pięknie :D

Pozdrawiam
Asia
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 166
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone