Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 30.11.2015 18:18

kulka53 napisał(a):... jedynego na Sardynii ośrodka sportów zimowych :wink:

no tego to bym się po Sardynii nigdy nie spodziewał 8)

podoba mi się ta wyspa... Fajnie, że tak dokładnie ją pokazujecie
pozdrawiam,
Michał
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.11.2015 19:37

kmichal napisał(a):... gratulacje ... :) ...

tony montana napisał(a):Gratulacje także ode mnie....

Dzięki :hut:
Chociaż to naprawdę nic takiego :)
tony montana napisał(a):buty Pawła mało takie jakieś trekkingowe

Nawet bardzo mało :lol:
Zbyt mało miejsca mamy w aucie, by targać przez 2 tygodnie buty specjalnie na jedną jedyną okazję :wink:
Lepiej wziąć wielozadaniowe... na taki szczyt wejść się da i jakby lało (to w końcu Włochy :wink: ) będą na zmianę :)

Mikeee napisał(a):
kulka53 napisał(a):... jedynego na Sardynii ośrodka sportów zimowych :wink:

no tego to bym się po Sardynii nigdy nie spodziewał 8)

Eeeee, czemu nie :cool: , skoro w Grecji jest ich kilka...
W zasadzie trudno to miejsce nazwać "ośrodkiem" , to zdezelowany wyciąg i jakaś trasa zjazdowa, no ale fakt, jakby co to jest :lol:

Mikeee napisał(a):podoba mi się ta wyspa... Fajnie, że tak dokładnie ją pokazujecie

Pokazujemy to, co udało nam się zobaczyć w tych 12 zaledwie dni... to spory kawał lądu :roll:
Zdecydowanie jest warta by poświęcić jej znacznie więcej czasu, co też zamierzamy zrobić.
Ktoś, kto oczekuje spektakularnych krajobrazów, niezwykle malowniczych miasteczek na każdym kroku, światowej klasy zabytków - będzie zawiedziony.
Dla pięknych plaż na pewno warto. A jak się zechce, zawsze coś ciekawego można sobie znaleźć, choćby parę starych murków :cool:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.12.2015 13:24

tony montana napisał(a):buty Pawła mało takie jakieś trekkingowe

kulka53 napisał(a):Nawet bardzo mało :lol:
Zbyt mało miejsca mamy w aucie, by targać przez 2 tygodnie buty specjalnie na jedną jedyną okazję :wink:
Lepiej wziąć wielozadaniowe... na taki szczyt wejść się da i jakby lało (to w końcu Włochy :wink: ) będą na zmianę :)



Coś o tym wiem, ja na Teneryfę do małej torby w wymiarach "Wizzairowskiej" na 10 dni, w styczniu/lutym brałem też niewiele par butów :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2015 18:41

20 maja, środa

Kiepsko się nam spało tej nocy :? . Zmęczony, po ciemku, niezbyt fortunnie ustawiłem auto przy szutrowej drodze prowadzącej gdzieś pod górę. Ale właśnie, nie pod górę, a nawróciłem i przód auta, a z nim i my lecieliśmy gdzieś w dół.... nie wygodnie się śpi w takim przypadku. Zresztą także i miejsce było takie po prostu nijakie, przypadkowe – to był najgorszy nocleg na Sardynii i w ogóle jeden z najgorszych... dlatego zapominamy o nim szybko i jedziemy dalej :) .

Niestety, pomysły które mieliśmy na dziś i na całą końcówkę sardyńskiego wyjazdu musieliśmy szybko zweryfikować i już tradycyjnie iść na żywioł :wink: dopasowując się do sytuacji. Pogoda znów zachowała się nieładnie wobec nas i pokazała swoje może nie najgorsze, ale nieciekawe oblicze. Tego ranka musieliśmy po prostu wydostać się z głębi wyspy na wybrzeże, a dokładniej na trasę określaną jako najciekawsza widokowo na Sardynii.

Zjazd rzecz jasna trwał znacznie krócej niż wjazd wczorajszego popołudnia, także i dlatego, bo wybrałem inną nieco drogę, która wydawała mi się krótsza – nie przez Lanusei a Villagrande Strisaili. Żółta na mapie dróżka wydawała się trudna w nawigacji, jednak w rzeczywistości było zupełnie inaczej i w tysiącu chyba ostrych zakrętach w dół dojechaliśmy do Tortoli. A potem – kierunek na północ. :idea:

Villagrande Strisaili zapamiętałem jako atrakcyjnie położoną na stromym zboczu miejscowość u podnóża skalistych urwisk. Równie atrakcyjne wydają się Triei i Baunei, to pierwsze położone nieco poniżej, a drugie przy samej trasie na północ, z Tortoli do Dorgali. Marna pogoda i widoczność nie pozwoliła nam podziwiać widoków, takimi jakie mogłyby być, ale i tak dobrze że udało się nam się znaleźć w tych okolicach. A skądinąd wiem, że trzeba będzie jeszcze wrócić :roll:

Widok z okolic Baunei na dolinę Ogliastra

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Triei

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda spora część trasy do Dorgali

Obrazek
Ostatnio edytowano 06.12.2015 18:51 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2015 18:42

Jadąc, wypatrywaliśmy jakiegoś ustronnego miejsca na postój, wszak nie jedliśmy dziś jeszcze śniadania :roll: . Przycupnęliśmy ostatecznie na niedużym parkingu osłoniętym od drogi zaroślami, jednak mimo zaawansowanej już pory dnia temperatura była wciąż niska (12 stopni), powiewał zimny wiatr, a i słońca próżno byłoby oczekiwać. Po jakiejś godzinie, najedzeni, pojechaliśmy dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu mieliśmy trochę nadziei na lepszą pogodę :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2015 18:43

Faktycznie, przewodniki nie przesadzają, to jest całkiem ładna widokowo i atrakcyjna trasa. Jeździliśmy już rzecz jasna bardziej spektakularnymi, ale jak na Sardynię – jest nieźle :cool: . Droga w najwyższym punkcie wspina się na przełęcz Genna Silana na wysokość nieco ponad 1000 m. n.p.m. , zatrzymaliśmy się tam na chwilę, ale tylko jedno zdjęcie nadaje się do pokazania.

Obrazek

Na przełęczy jest parę budynków i parking (darmowy), rozpoczyna się tutaj pieszy szlak do słynnego wąwozu Gorruppu, nawet widzieliśmy wybierających się na wędrówkę turystów. Do wąwozu można też zdaje się podjechać autem (ale nie stąd), są też organizowane wycieczki terenówkami. Nie interesowaliśmy się tym zbytnio, może przyjdzie jeszcze na to czas :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parę km dalej zatrzymaliśmy się znów przy nieczynnej „Casa Cantoniera” , stąd jest chyba najlepszy widok na wąwóz z tej trasy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest to dość popularne miejsce postojowe :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2015 18:43

W ogóle to chyba w tym rejonie widzieliśmy najwięcej turystów, może oprócz Cagliari i Villasimius. Mimo, a może właśnie z powodu kiepskiej aury, ludzie wyruszyli na wycieczki wynajętymi autkami, widać, że druga połowa mają to początek zwiększonego ruchu turystycznego.

Do słynnej Cala Gonone nawet nie zjechaliśmy, uznając, że przy takiej pogodzie szkoda czasu. Najpiękniejsze podobno zatoczki w tej części wybrzeża pozostały dla nas nieodkryte... i szczerze mówiąc nie jestem przekonany, czy kiedykolwiek zdecydujemy się by chcieć lepiej poznać ten właśnie rejon Sardynii.

Przejechaliśmy tylko przez tunel i na Cala Gonone rzuciliśmy okiem z góry.

Obrazek

Obrazek

Fajna schematyczna mapka z największymi atrakcjami okolic Dorgali, przyznam się bez bicia, że z tego typu turystycznych tablic czerpaliśmy naszą wiedzę o tym, co można na wyspie zobaczyć... naprawdę przyjechaliśmy słabo przygotowani :oops: . Także z tej właśnie tablicy dowiedzieliśmy się o jednym miejscu, które nas zaciekawiło, a do którego łatwo mogliśmy się dostać :) .

Obrazek

Najpierw jednak poprzyglądaliśmy się trochę sporemu Dorgali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 06.12.2015 18:58 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2015 18:44

A potem pojechaliśmy do grobowca gigantów 8O

Grobowce gigantów (tombe dei giganti) to jedna z prehistorycznych form pochówku zmarłych z epoki nuragijskiej. Nazwa nasuwa się sama.... kamienne grobowce te miały wielkie rozmiary – od 5 do 15 m długości i 2 m wysokości. Bardzo charakterystyczne są stojące w półokręgu przed wejściem wielkie kamienne płyty z których największa, centralna, miała otwór wejściowy.

Pooglądanie grobowca di Sa Ena e Thomes zajęło nam chwilkę, bowiem najpierw nie bardzo mogliśmy go odnaleźć, a potem trzeba było podejść kawałek od drogi wydeptaną ścieżką. Jak się okazało, wejście na prywatny teren na którym znajduje się ten właśnie grobowiec jest darmowe a oprócz nas było kilkoro chętnych turystów :) .

Obrazek

Tomba dei giganti widziany na własne oczy po raz pierwszy naprawdę robi wrażenie i wzbudza ciekawość....przynajmniej naszą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby można się zorientować w rozmiarze.... :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sądzę, ze będąc na Sardynii po prostu wypada :roll: zobaczyć chociaż jedno takie miejsce...

c.d.n.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 06.12.2015 19:09

kulka53 napisał(a):Do słynnej Cala Gonone nawet nie zjechaliśmy, uznając, że przy takiej pogodzie szkoda czasu. Najpiękniejsze podobno zatoczki w tej części wybrzeża pozostały dla nas nieodkryte... i szczerze mówiąc nie jestem przekonany, czy kiedykolwiek zdecydujemy się by chcieć lepiej poznać ten właśnie rejon Sardynii.

:roll: Jak uda mi się w czerwcu dopłynąć na Sardynię, to rejonu Cala Gonone nie odpuszczę :) .
Jak tam z porozumiewaniem się z tubylcami ? Podobno j.angielski nie jest zbyt powszechnie znany :? .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2015 19:21

tiwa napisał(a): :roll: Jak uda mi się w czerwcu dopłynąć na Sardynię, to rejonu Cala Gonone nie odpuszczę :) .
Jak tam z porozumiewaniem się z tubylcami ? Podobno j.angielski nie jest zbyt powszechnie znany :? .

Ty to wiem.... dla podwodnych fotek pewnie :) :wink:
Może i my zajedziemy na chwilę... podobno jakieś wycieczki łódkami są organizowane na Cala Lunę i wzdłuż wybrzeża :roll:

Co do angielskiego to w sumie dobrze nie wiem, zwykle nie mamy zbyt rozbudowanych kontaktów z miejscową ludnością czy to w Grecji, czy Włoszech, czy gdziekolwiek. Może dawniej, gdy korzystaliśmy z kwater, było trochę inaczej.
W miejscach turystycznych, gdy chodziło o kupno biletów czy ewentualne wskazówki co do zwiedzania, problemów nie ma. Jeden tylko człowiek, w Santa Vittoria tłumaczył mi coś tam na migi :) .
Jak daliście sobie radę w Turcji to i na Sardynii pewnie kłopotu nie będzie. :cool:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 06.12.2015 20:57

kulka53 napisał(a): Marna pogoda i widoczność nie pozwoliła nam podziwiać widoków, takimi jakie mogłyby być, ale i tak dobrze że udało się nam się znaleźć w tych okolicach. A skądinąd wiem, że trzeba będzie jeszcze wrócić


... ale za to jakie niepowtarzalne foty powstały, piękne z tymi chmurami ... :) ...
Pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.12.2015 13:58

Ja z miasteczka Villagrande Strisaili zapamiętałbym jego mega trudną i plącząca język nazwę ;)

Ja w sumie jednak zapamiętuje właśnie takie rzeczy, a najprostszych nie pamiętam:)

Dowód: Prawdziwie nazwisko i tytuł Monteskiusza?
Karol Ludowik de socondat, baron de la prede, et de Montesqieu ;)

Lub takie coś
"Ambulatoria est voluntas testatoris usque ad mortem" ;)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.12.2015 16:26

tony montana napisał(a):... ale buty Pawła mało takie jakieś trekkingowe ;0

Ale kapelusz, pełna profeska. :)

pzdr :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.12.2015 17:33

longtom napisał(a):
tony montana napisał(a):... ale buty Pawła mało takie jakieś trekkingowe ;0

Ale kapelusz, pełna profeska. :)

pzdr :wink:


Ma "stajl" ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2015 18:43

tony montana napisał(a):Ja z miasteczka Villagrande Strisaili zapamiętałbym jego mega trudną i plącząca język nazwę ;)

A ja pamiętałem którędy jechaliśmy i widok, za to nazwy za Chiny... musiałem spojrzeć na mapę :lol:
Oj Panie Marcinie, czy Pan się czasem nie minął z powołaniem?
Materiał na poliglotę jak się patrzy :cool:

longtom napisał(a):Ale kapelusz, pełna profeska. :)

tony montana napisał(a):Ma "stajl" ;)

Stajl nie stajl... miałem dość przypieczonych uszu :mrgreen:
Oboje z Małgosią sobie takie sprawiliśmy w Decathlonie :lol: (spisują się doskonale)
Jak europejska to sieć przekonaliśmy się na greckim promie, gdy jedna Francuzka z którą porządnie się nagadałem miała identyczny :cool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 135
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone