Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.10.2015 19:10

kmichal napisał(a):... sporo tej ceramiki w tym muzeum ... :) ... aż tak mało w Cagliari nie zobaczyliście, bez przesady ... :wink: ... a jak coś zostanie to dobrze, powrót jest wtedy bardziej prawdopodobny ... :D ...

Sardynia jest na tyle wielka, że zawsze coś pominiętego zostanie po jej odwiedzeniu, nie ma siły :roll:
Nasz powrót jest bardzo prawdopodobny i cały czas brany pod uwagę na przyszły rok :)
Cagliari pewnie też się znajdzie na trasie :cool:

tiwa napisał(a):Mam nadzieję, że w przyszłym roku zawitam do Cagliari, to pewnie zajrzę też do innych części miasta :) i niejako uzupełnię Waszą relację :) .
Muzeum tak dokładnie pokazane, że już chyba nie będę go zwiedzał :roll:

Uzupełnienie mile widziane :) , choć nie jest pewne, kto pierwszy się na Sardynii znajdzie :wink:
Póki co nie wiemy czy będzie to wiosna czy jesień....

A muzeum :roll: , no to już jak kto lubi, zawsze można ten czas wykorzystać na coś innego.
Ale jakby co, to są w Cagliari jeszcze inne muzea :)

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.10.2015 20:44

Kawał wyspy tego dnia przejechaliście

Szok, że w tym muzeum tyle tych małych "figurek"

8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.11.2015 07:17

tony montana napisał(a):Kawał wyspy tego dnia przejechaliście

Do Twoich odległości nie ma większego porównania, ten odcinek to zapewne nie więcej niż 150 km :cool:
Sardynia jest spora :lol:

tony montana napisał(a):Szok, że w tym muzeum tyle tych małych "figurek"

Na zdjęciach jest tylko jakaś niezbyt duża część, eksponatów jest baaaaaardzo dużo.
W końcu to najważniejsze muzeum na wyspie :)

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.11.2015 16:36

tony montana napisał(a):Kawał wyspy tego dnia przejechaliście

kulka53 napisał(a):Do Twoich odległości nie ma większego porównania, ten odcinek to zapewne nie więcej niż 150 km :cool:
Sardynia jest spora :lol:
Pozdrawiam


Czasem jedzie się dłużej, czasem niedaleko :)

Avatarek chyba Ci się posypał...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.11.2015 18:48

tony montana napisał(a):Czasem jedzie się dłużej, czasem niedaleko :)

Ważne, by być w podróży :cool:

tony montana napisał(a):Avatarek chyba Ci się posypał...

I mi, i Małgosi...
To były jedyne obrazki jakie pozostały na kiedyś używanym przez nas fotosiku.
Chyba postanowił się nas definitywnie pozbyć :?
Poradzimy sobie bez niego :idea: :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2015 11:39

17 maja, niedziela

To była bardzo zimna noc, spędzona gdzieś wysoko, na pograniczu jeszcze użytkowanych rolniczo działeczek a nieużytków porośniętych zaroślami i będącymi pastwiskami łąk. To było zbocze płaskowyżu Giara di Gesturi, który zaznaczono na naszej mapie jako atrakcyjny, toteż pomyśleliśmy, że może będzie warto zobaczyć. Zimno było okrutnie :idea:, rankiem temperatura nie przekraczała 10 stopni, do tego wiał mocny wiatr, po niebie przetaczały się czarne chmurzyska, krótko mówiąc było okropnie :? . Chociaż patrząc obiektywnie miejsce to na nocleg było całkiem fajne, a widoki z niego też nie były najgorsze :) .

Obrazek

Obrazek

Wiosną migdałowiec wygląda zdecydowanie inaczej niż jesienią :)

Obrazek

Obrazek

Tuili

Obrazek

Pozbieraliśmy się najszybciej jak się dało (ale rzecz jasna śniadanie być musiało :) ) i postanowiliśmy kontynuować jazdę pod górę. Główną drogą na płaskowyż wg mapy jest ta, prowadząca ze wschodniej jego strony, z miasteczka Gesturi, ale skoro my już tak wysoko wyjechaliśmy i można jechać dalej, to pojedźmy od południa.

Asfalt wkrótce się skończył i nie był to dobry znak :?

Obrazek

Całkiem ładnie wyglądało Tuili z tej wysokości

Obrazek

Obrazek

Niestety...przejechaliśmy z 10 km pod górę kiepskiej jakości szutrem i napotkaliśmy bramę z pięknym zakazem wjazdu :? . Jednak nie tędy droga...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2015 11:42

Wracamy. Zjechaliśmy w dół i skoro już byliśmy, to na chwilę zatrzymaliśmy się w Tuili :cool: .

We wiosce są dwa kościoły, to San Pietro.

Obrazek

Nawet jakieś muzeum jest :roll:, jak przeczytaliśmy na tabliczce - oliwek i oleju, ale nic dziwnego że zamknięte, jest niedzielny poranek :lol:

Obrazek

Obrazek

Podczas gdy Małgosia powędrowała do środka, ja jeszcze wróciłem się do samochodu sprawdzić czy dobrze go zamknąłem. Nachylona dość mocno uliczka była pusta, nieopodal stał jeden jedyny samochód nad którym debatowały dwie osoby, młoda dość kobieta z kilkunastoletnią chyba córką. Zwróciłem uwagę na tę scenkę i domyśliłem się, że auto, stare Polo, nie chce im zapalić :? . Zaoferowałem swą pomoc :cool: , lecz niespecjalnie udało mi się wytłumaczyć na migi o co mi chodzi, a językowo w żaden sposób dogadać się nie mogliśmy. W końcu wziąłem kluczyki (kobiety wyglądały na zdeterminowane by uruchomić pojazd), wsiadłem za kierownicę, zwolniłem hamulec, auto zaczęło tyłem staczać się w dół, wrzuciłem wsteczny, zwolniłem sprzęgło i... silnik zaskoczył, czego się zresztą spodziewałem. Gdy podjechałem z powrotem pod górkę, oczy kobiet były okrągłe jak 5 złotych ale wyrażały pełnię szczęścia i błogostan :cool: . Zostałem obcałowany (dobrze że Małgosia była właśnie w kościele :wink: ) i zarzucony podziękowaniami po włosku :lol: . Nie mogłem im już wytłumaczyć, że ile razy samochodowa lodówka wyładuje nam akumulator na postoju, tyle razy tak właśnie odpalam Skodę :lol: .

Po tej scence grzecznie powędrowałem do kościoła, w którym pan kościelny zapaliwszy wszystkie światła właśnie pokazywał Małgosi jakie to cenne zabytki zgromadzone są w jego wnętrzu :) .

Podobno najcenniejsze jest to:

Obrazek

To zdaje się, że też.

Obrazek

Poza tym był to dość zwykły wiejski kościół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Tuili jest jeszcze drugi kościół, zbudowany w XVI wieku w stylu hiszpańskim, otoczony murem, nawet zatrzymaliśmy się pod nim ale brama była zamknięta. Wygląda tak:

Zdjęcie z internetu

sant'antonio-tuili.jpg


No i to tyle widzieliśmy w Tuili, może jeszcze to, że nawet w takiej w sumie zwyczajnej dość wiosce, no, może tyle że dużej, wąskie uliczki w „centrum” są elegancko wyłożone kamiennymi płytami. Jest to charakterystyczne dla miast i wsi na Sardynii, dzięki temu dość łatwo można się zorientować, gdzie jest najważniejsza część danej miejscowości :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2015 11:42

Jedziemy dalej, mając na horyzoncie całkiem ładnie i ciekawie wyglądający obiekt 8O

Obrazek

To zamek Marmilla, czy bardziej jego ruiny, położenie ma rzeczywiście fajne, na szczycie stożkowatego wzgórza (o wysokości 148m.) . Zbudowany w XII wieku był jedną ze strażnic Królestwa Arborei. Akurat o tym miejscu słyszeliśmy wcześniej przed wyjazdem na Sardynię i zapewne pojechalibyśmy tam, jednak panująca aura zdecydowanie nas zniechęciła.

Pozwiedzaliśmy za pomocą zooma :?

Obrazek

Obrazek

Nastawiliśmy się na największy, najważniejszy, bo najlepiej zachowany nurag Sardynii – Su Nuraxi, właściwie głównie dla niego przyjechaliśmy wczoraj kilkadziesiąt km znad morza w tę okolicę. Nurag wygląda całkiem fajnie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok ogrodzonego płotem obiektu jest spory darmowy parking na który powoli zaczynają docierać autokary z wycieczkami. Okazało się, że zwiedzanie, podobnie jak ruin Nory, odbywa się wyłącznie z przewodnikiem (już przemilczmy to, że nie jest całkiem tanie, kojarzę cenę 10 euro), w związku z czym, po chwili zastanowienia uznaliśmy, że sobie odpuścimy :? . Poza tym, przy takiej pogodzie wszystkiego się odechciewa, także i ona miała wpływ na tę decyzję :roll: .

Pozostało popatrzeć z oddali.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2015 11:43

Ledwo ruszyliśmy, zrobiło się tak:

Obrazek

Obrazek

Na szczęście ulewa nie trwała długo. W Gesturi odnaleźliśmy bez trudu stromą dość drogę na płaskowyż, chcieliśmy przynajmniej zobaczyć co tam jest i czy w ogóle warto się wybierać.

Gesturi i okolice... troszeczkę jak w Toskanii? :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, Giara di Gesturi to jak się wydaje miejsce niezbyt ciekawe turystycznie, przynajmniej dla nas. Podobno są tam jakieś pozostałości po nuragijskiej cywilizacji, jednak zapewne mało spektakularne, skoro nie rozreklamowane szerzej (ale mogę się mylić). Droga kończy się sporym parkingiem, ewidentnie służącym także jako kamperowa miejscówka noclegowa. Jednak z tego co widzieliśmy, ludzie przyjeżdżają tu głównie chyba po to, by pośmigać na rowerkach.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2015 11:43

Zjeżdżając zatrzymaliśmy się przy źródle wody i nieco bardziej obciążeni pojechaliśmy dalej. Na powrót wymyśliłem inną nieco drogę i jak się później okazało to był dobry wybór.

Przejeżdżamy przez niewielkie jezioro zaporowe na rzece Mannu, którego powstanie najwyraźniej oznaczało zagładę jakiejś wioski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na wjeździe do Isili – nurag Is Paras.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.11.2015 11:44

W sumie nie wiem po co, ale w Isili zatrzymaliśmy się na chwilę. Akurat w tamtejszym kościele skończyła się msza, większość ludzi już wyszła (a był ich niezły tłumek) i powsiadała do swych aut, niektórzy jeszcze byli w środku. Miała być próba chóru, tak sądzę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widząc że łazimy z aparatami i robimy zdjęcia, zaczepił nas jakiś człowiek pytając skąd jesteśmy. Zadowoliła go odpowiedź że z Polski, wyraźnie był jednak zaskoczony po co tutaj przyjechaliśmy :wink: .

Ot, popstrykać :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoczek ze skarpy tuż obok kościoła (widać to jeziorko z zatopioną wioską)

Obrazek

Obrazek

Chwilę się pokręciliśmy po kościelnym placyku i ruszyliśmy dalej. Mimo, że od czasu do czasu zza chmur wyglądały fragmenty nieba, całość pogody nie nastrajała optymistycznie. No ale przynajmniej nie padało... a może jeszcze się poprawi?

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.11.2015 11:58

kulka53 napisał(a):Gdy podjechałem z powrotem pod górkę, oczy kobiet były okrągłe jak 5 złotych ale wyrażały pełnię szczęścia i błogostan


... Paweł bohater ... :) ... takie uczynki się chwali ... :) ...

kulka53 napisał(a):Poza tym był to dość zwykły wiejski kościół.


... żeby też u nas takie zwykłe kościoły były ... :wink: ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.11.2015 14:34

kulka53 napisał(a):Cagliari
Super :!:
A muzeum z figurynkami, super, po trzykroć :!: :!: :!:

pzdr :wink:
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 11.11.2015 12:43

kulka53 napisał(a):...wsiadłem za kierownicę, zwolniłem hamulec, auto zaczęło tyłem staczać się w dół, wrzuciłem wsteczny, zwolniłem sprzęgło i... silnik zaskoczył, czego się zresztą spodziewałem. Gdy podjechałem z powrotem pod górkę, oczy kobiet były okrągłe jak 5 złotych ale wyrażały pełnię szczęścia i błogostan...

Spełniony dobry uczynek i to przed kościołem, wzorowo Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.11.2015 15:48

Brawo za dobry uczynek Pawle (uruchomienie auta), myślę, że Małgosia nie gniewała się za włoskie buziaki ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 129
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone