Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.10.2015 13:07

kulka53 napisał(a):Chyba najładniejsza plaża jaką widzieliśmy na Sant'Antioco – Coaquaddus

Obrazek



Faktycznie super tu musi być przy ładnej pogodzie - skoro TAKI KOLOR WODY w maju nawet..

Calasetta bardzo fajna ze względu na całkiem spora ilość białych domów :)
Zawsze to jakoś podobniej do Grecji, Andaluzji czy Apulii :)

Tratalias - kościół taki jaki lubię z zewnątrz, tylko te chłodne, puste romańskie wnętrza jakieś takie .... zimne

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2015 19:48

tony montana napisał(a):Faktycznie super tu musi być przy ładnej pogodzie - skoro TAKI KOLOR WODY w maju nawet..

Myślę, że nie gorzej niż na innych sardyńskich plażach, chociaż one różne, różniste są... ale łączy je to, że są extra :cool:
W maju czy nie w maju... jak leje, szału nad żadną wodą raczej nie ma :? Ale kolorek faktycznie przyzwoity wyszedł przy takich nawet chmurach :roll:
tony montana napisał(a):Calasetta bardzo fajna ze względu na całkiem spora ilość białych domów :)
Zawsze to jakoś podobniej do Grecji, Andaluzji czy Apulii :)

Białe domki coś w sobie mają, chociaż kolorowe też wyglądają fajnie z daleka :) (jak w Bosie na ten przykład).
A propos Apulii to coś słyszałem, że strasznie tam oliwki wyrzynają :?

kmichal napisał(a):... fajny kościółek ... :) ... lubię takie surowe świątynie, dopiero tam jest odpowiedni klimacik ... :mrgreen: ...

tony montana napisał(a):Tratalias - kościół taki jaki lubię z zewnątrz, tylko te chłodne, puste romańskie wnętrza jakieś takie .... zimne

I weź tu człowieku dogódź publice :wink: :lol:
Mi osobiście te kamienne wnętrza bardzo się podobają... znacznie bardziej niż te barokowe. Ale fakt, że w każdym takim kościółku romańskim jest prawie tak samo :wink: .

:papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 15.10.2015 20:04

kulka53 napisał(a):I weź tu człowieku dogódź publice


... ale ja tu rozbieżności nie widzę, w końcu oboje jesteśmy na "LUBIĘ" ... :mrgreen: ... :wink: ...
Pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.10.2015 20:18

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):I weź tu człowieku dogódź publice


... ale ja tu rozbieżności nie widzę, w końcu oboje jesteśmy na "LUBIĘ" ... :mrgreen: ... :wink: ...
Pozdrawiam.


Ja wręcz KOCHAM takie, zobaczcie "moją" Katedrę w Trani w Apulii
XI wiek. Dwie wysokie kamienne wieże, międz nimi cielsko z rozetą, wewnątrz.... PRAWIE PUSTO

Małgosia pamiętam, w mojej relacji, zwracała na to uwagę

ECH APULIA.....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2015 20:24

tony montana napisał(a):
kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):I weź tu człowieku dogódź publice


... ale ja tu rozbieżności nie widzę, w końcu oboje jesteśmy na "LUBIĘ" ... :mrgreen: ... :wink: ...
Pozdrawiam.


Ja wręcz KOCHAM takie, zobaczcie "moją" Katedrę w Trani w Apulii
XI wiek. Dwie wysokie kamienne wieże, międz nimi cielsko z rozetą, wewnątrz.... PRAWIE PUSTO

Małgosia pamiętam, w mojej relacji, zwracała na to uwagę

ECH APULIA.....


No to super, w końcu zgoda buduje :wink:
Jeszcze zdaje się że co najmniej dwa takie kościółki odwiedziliśmy - jeden to dopiero pusty w środku był na maxa i w ogóle wyglądał jakby mało kto się nim interesował :? Będzie za JAKIŚ czas.

Trani pamiętam świetnie - było w apulijskim planie :) . Zresztą, czego w nim nie było :wink: . Szkoda że Apulia nie jest wyspą... :wink: :lol:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 15.10.2015 22:31

kulka53 napisał(a):Kościół nie był zamknięty, a że chwilowo pokropił deszcz więc mieliśmy się gdzie schować :roll:
....


Zauważyłem specyficzne podejście budowniczych do tematu schodów, a dokładnie do bezpieczeństwa poruszania się po nich.
Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
:lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.10.2015 09:05

krutom napisał(a):Zauważyłem specyficzne podejście budowniczych do tematu schodów, a dokładnie do bezpieczeństwa poruszania się po nich.
Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
:lol:

Nieraz już takie schody we włoskich kościołach widzieliśmy i też zastanawialiśmy się dlaczego właśnie w ten sposób je budowali :) . Bo po co, to inna sprawa - widać była taka potrzeba.

W Grecji na wyspach też często się widuje tak zbudowane stopnie, na dach kapliczki albo po prostu by przejść przez nieco wyższy kamienny murek-ogrodzenie. Na kapliczkach to zapewne po to, by pomalować dach :wink: , no ale to znacznie bliżej ziemi się odbywa.

Może średniowiecznym budowniczym w Italii pojęcie lęku przestrzeni było obce? :cool:
Albo sądzili, że w razie czego aniołowie uniosą ich na swych skrzydłach? :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.10.2015 12:15

15 maja, piątek, c.d.

I tak niespiesznie pokonując zakręty i górki dotarliśmy do Chii. Kiedyś była tu fenicka osada, ale teraz ta okolica jest znana przede wszystkim z bardzo urokliwych plaż :cool: . Rzecz jasna nie mieliśmy o tym zielonego pojęcia, tradycyjnie skręciliśmy „w nieznane” , także w nadziei na znalezienie sobie jakiegoś spokojnego miejsca do spania.

Jako, że plaże w Chia są bardzo popularne, ich najbliższa okolica jest trochę zabudowana. Zostawiliśmy auto na niedużym parkingu i poszliśmy na spacer.

Bo do plaży był jeszcze kawałek.... nie, to nie kałuże po dzisiejszych opadach, tak strasznie nie lało :wink:

Obrazek

To typowe sardyńskie stagno, nazwijmy je roboczo Stagno di Chia :) . A jak stagno, to przeważnie.... flamingi 8O

Obrazek

Ten po prawej nawet ma kokardkę :wink:

Obrazek

Inny się drapie 8O

Obrazek

Ale generalnie spokój :)

Obrazek

Obrazek

Flamingi spacerują, żerują, czyszczą swe dzioby i piórka, nie muszą bić się o karmę jak np. wróble.

Obrazek

Obrazek

Ten idzie w lewo :)

Obrazek

A ten, w prawo :)

Obrazek

Nawet dwa w tę samą stronę.....

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.10.2015 12:15

Napatrzywszy się na piękne ptaki ruszyliśmy dalej do plaży, zachęceni dodatkowo zbliżającym się NIEBEM 8O

Obrazek

Nad morzem co prawda jeszcze chmury....

Obrazek

Ale i tak to miejsce nas zauroczyło....

Obrazek

Można powiedzieć, że stanąłem jak wryty :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaża jest naprawdę wielka :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coraz wyraźniejsze przebłyski słońca, nie mogliśmy się go doczekać...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W oddali – Torre di Chia

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.10.2015 12:16

Nie da się ukryć, że tego rodzaju kontakt lądu z morzem odpowiada nam najbardziej :D
\
Obrazek

Wypatrując słońca …. :wink:

Obrazek

Byliśmy zachwyceni tym miejscem :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.10.2015 12:17

Jak się okazało, w Chia jest kilka plaż w sąsiadujących ze sobą zatokach, byliśmy na największej, a to inna, nieco bardziej zagospodarowana

Obrazek

Tam w oddali widać trzecią

Obrazek

Obrazek

Twór oddzielający :wink:

Obrazek

Obrazek

Jest extra, pogoda się poprawia, ale też coraz później się robi, czas pomyśleć o jakimś obiedzie :roll: . Wracamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

8O

Obrazek

:D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wsiedliśmy do auta i chcieliśmy drogą podjechać nieco wyżej by jeszcze zrobić parę zdjęć z góry. Nie było zbyt ciekawych widoków, za to odkryliśmy, że droga prowadzi dalej, do kolejnego dużego parkingu przy widzianej z oddali plażowej zatoce. Na parkingu „spało” kilka kamperów.... popatrzyliśmy na siebie z błyskiem w oku :wink: , zostańmy zatem tu i my :idea: . Nie, nie z kamperami, ale skoro oni mogą, to i my coś sobie tu na pewno znajdziemy.

Pojechaliśmy szutrową drogą do jej końca mijając jeszcze jedną malutką zatoczkę, dało się dojechać do latarni.

Obrazek

Był tu spory placyk, niezły na nocleg, ale okazało się, że budynek z latarnią pełni jeszcze dodatkowe funkcje. Być może jest tam i jakiś hotel :roll: , na pewno jest restauracja.... więc zostać tu nie możemy.

Ostatecznie wcisnęliśmy się na nieduży placyk przy drodze, tuż przy ostatniej zatoczce. Po sąsiedzku mieliśmy Niemców w Westfalii, z drugiej strony przycupnęli inni Niemcy w Caddym. Kontaktu słownego nie nawiązywaliśmy, gęste krzaki zapewniały niezbędną prywatność. Gdy gotowaliśmy sobie obiad słońce całkiem już zaszło i zrobiło się mocno chłodno.... czyżby znak na lepszą pogodę jutro?

Na koniec mapka dzisiejszego pochmurnego dnia o fajnym zakończeniu :)

mapad7.jpg


A - nocleg w Bruncu Teula
B - Portoscuso
C - Sant'Antioco
D - Calasetta
E - plaża Coaquaddus
F - Capo Sperone
G - plaża Maladroxia
H - Tratalias
I - Porto Pino
J - Chia

c.d.n.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 18.10.2015 15:22

Bardzo ładnie :) . Chciałem kiedyś połączyć Sardynię z Korsyką i odpuścić południe tej pierwszej. Teraz skłaniam się (i upewniam :wink: ) żeby zrobić "Tour de Sardynia" ( z kilkoma dniami w Rzymie), a Korsyka będzie musiała poczekać :? .
pzdr. :wink:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 18.10.2015 17:02

Fajne te plaże, czyste, duże.

Oj byłoby co grodzić płotkami, byłoby. :lol:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 18.10.2015 18:46

... no to teraz ładnie pojechałeś z tymi plażami ... :mrgreen: ... do tego przy niedzieli - piękne miejsce, wspaniałe plaże i cudowne ptaszki ... :) ... a do tego jeszcze wspólna fota ... :wink: ...
Pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.10.2015 20:12

kulka53 napisał(a):Nie da się ukryć, że tego rodzaju kontakt lądu z morzem odpowiada nam najbardziej :D
\


Nie ukrywam, że mnie też ;)

Syn ze mną to ogląda i pyta, czy też tam pojedziemy? ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 126
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone