Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.03.2018 14:32

Może nie jest to Mała Wenecja… ale też tu ładnie :idea:

Obrazek

Dłuższą chwilę przyglądamy się sprytnemu kotkowi, który ewidentnie nauczył się, że zaczepiając i będąc miłym dla turystów :cool: może liczyć na coś do zjedzenia :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W drogę powrotną wybieramy spacer nabrzeżem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.03.2018 14:33

Całkiem sporo tutaj tawern, wcześniej nawet byłem zaskoczony ze tak „ubogo” w Mandraki pod tym względem. A to trzeba przyjść na nabrzeże :) . Z tym że o tej porze jeszcze są albo zamknięte, albo prawie zupełnie puste… zbliża się południe, większość wycieczek właśnie kłębi się w wulkanie.

Obrazek

Obrazek

„Smakołyki” 8O czekają, atakowane przez osy…nawet tu dotarły :?

Obrazek

Obrazek

Panagia Spiliani i zabudowa Mandraki – naprawdę ładny obrazek :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Takie obrazki też lubię :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Takie - bardziej Małgosia :cool: :wink: .

Obrazek

Mijamy auto i idziemy dalej, do portu, zaglądamy do różnych sklepików. Rzadko się nam to zdarza ale tym razem mamy sporo czasu, dziś czeka nas już tylko plaża… no i wieczorny prom. A z tą plażą to sprawa nie taka pewna :? bo od zachodu widać sunącą w naszą stronę ścianę chmur. Martwimy się trochę, bo o ile dzisiaj to już trudno, wielkiej straty by nie było, o tyle załamanie pogody na kolejnej wyspie, nowej, wyczekanej, to nie jest to czego byśmy najbardziej chcieli. No nic… zobaczymy.

Po drodze do portu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stateczki z Kos czekają…

Obrazek

Obrazek

Trochę wieje, ale wcale nie mocno… poza jednym dniem jeszcze na Tilos w ogóle nie mieliśmy problemu z wiatrem podczas tych wakacji 8O .

Obrazek

Polskiej flagi nie ma :roll: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.03.2018 14:34

Wracamy do auta. Zaczynają już się zjeżdżać autobusy z wulkanu, czas się ewakuować. Jedziemy na Pachię Ammos oczywiście, auto zostaje w eukaliptusowym, porządnym cieniu na ulicy przy zamkniętej tawernie. Wciąż dopisuje piękne słońce :idea: .

Obrazek

Tym razem na plaży, tej przy parkingu ktoś się pojawił :)

Obrazek

Obrazek

Są aż 3 osoby :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo mi się tu podoba :idea: , trochę podobnie było na Samotrace, tylko kolorystyka skał i plaż inna.

Obrazek

I takiego klifu nie było.

Obrazek

Tym razem na Pachię dotarł jacht 8O , będziemy mieć na pewno jakieś towarzystwo.

Obrazek

Obrazek

Nawet pomijając jachtowych pasażerów to i tak na plaży jest parę osób.

Obrazek

To będą jeszcze dwie :lol: .

Obrazek

Tym razem zagęszczenie było ciut większe, jeszcze po nas doszło kilka osób, jednak wciąż było wszystkich około 10 więc bez tragedii :cool: . Jachtowcy, którzy okazali się Rosjanami dość szybko odpłynęli, porozmawialiśmy za to dłuższą chwilę z naszymi „znajomymi” z Tilos, którzy mieszkali na Eristos i przypłynęli tu tym samym promem co my. Spędziliśmy przyjemne kilka godzin…pod koniec mniej przyjemne bo jednak nadeszły chmury, fakt, że cienkie ale zasłoniły jednak słońce. Zrobiło się nawet chłodnawo…około 17 zebraliśmy się i wróciliśmy do auta. Na naszym miejscu noclegowym ugotowaliśmy sobie obiad podczas którego okazało się że nasze obawy były jednak bezpodstawne :D , chmury pod wieczór rozeszły się i choć słońce schowane było za górami to pięknie oświetlało całą okolicę.

Nasz prom miał odpływać o 20. Podjechaliśmy do portu, czekała na niego całkiem spora grupka ludzi i kilkanaście aut. Działał punkt w którym można było kupić jeszcze bilet w postaci kantorka i gościa za monitorem komputera. Obok zlokalizowałem kibelki i umywalki :) , kilka razy wędrowałem z pustymi butelkami by uzupełnić zapas wody nabieranej ostatnio jeszcze na Tilos. Prom przypłynął punktualnie, wielki Blue Star zabrał nas na pokład na samym końcu… i tak było dość pusto, udało się nam nawet znaleźć dość przyzwoite kanapy do rozłożenia się na tych kilka godzin. Bo będziemy płynąć dokładnie 4 godziny :D w czasie których zahaczymy o Kos oraz Kalimnos a potem już będziemy wysiadać… na Astipalei :idea: :cool: :D .

Małgosia zasnęła od razu, mi się nie udawało… i nie udało mi się wcale. Ale nie miało to wielkiego znaczenia, w końcu nie czeka mnie jeszcze dziś droga do domu a jedynie parę kilometrów po nieznanej wyspie :D i znalezienie miejsca do spania już w dogodniejszych warunkach. Na Astipalei prawie nikt nie wysiadł, zjeżdżając mógłbym tryumfalnie odtrąbić powitanie naszej 33 wyspy :D , na dodatek takiej, na którą czekałem dobrych kilka lat i na którą nie udało się nam dotrzeć rok wcześniej… ale odpuściłem, w końcu był środek nocy. Nocy ciepłej, bezchmurnej i jasnej od porządnie świecącego księżyca w pełni. Powolutku jechaliśmy rozglądając się za jakąś dróżką, zatoczką…aż tu nagle okazało się, że jesteśmy na plaży :lol: . Tak, to plaża Steno położona w najwęższym chyba punkcie przesmyku łączącego dwie części wyspy, wąski skrawek piasku i płaskich kamieni, są tu tamaryszki, jest majaczący w ciemności budynek tawerny.. niczego więcej nie będziemy szukać, tu zostaniemy. Rozkładamy tylko łóżko i zapadamy natychmiast w sen…

c.d.n.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.03.2018 14:41

kulka53 napisał(a): Domyślamy się że ta najważniejsza ikona to właśnie ta.

Na szczęście była dodatkowo wzbogacona :) , bo inaczej faktycznie - wśród tylu Panagii ubranych w kosztowne sukienki- mógłby być problem. A swoją drogą ciekawe, dlaczego wszystkie ikony są "poubierane"?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.03.2018 18:26

dangol napisał(a):A swoją drogą ciekawe, dlaczego wszystkie ikony są "poubierane"?

Trudno powiedzieć... wydawało mi się że to tak dla ozdoby :roll:
No właśnie, wydawało mi się, do niedawna. Bo ostatnio pisząc relację z wypadu na wschód Polski i szukając informacji na temat sanktuarium w Tuligłowach i znajdującego się tam obrazu natrafiłem na takie teksty.

Cytat z internetu:
"Prawdopodobnie w XVI lub XVII wieku na postać Maryi i Dzieciątka pobożność chrześcijańska nałożyła srebrne sukienki, pozostawiając całe tło obrazu odsłonięte."

A więc niekoniecznie ozdoba :roll:

I dalej.
Cytat z tej samej strony:
"Katastrofa przyszła niespodziewanie wraz z tzw. religijnymi reformami józefińskimi, wprowadzonymi przez cesarza Austrii, Józefa II w 1782 roku. Ze skarbca kościelnego zrabowano wówczas kosztowne wota. Nie oszczędzono także obrazu: brutalnie zdarto z niego srebrne pozłacane sukienki i wota, o czym jeszcze w 1966 roku świadczyły okaleczenia gruntu podobrazia. Wobec zaistniałej sytuacji politycznej i finansowej nie pozostało nic innego, jak tylko tymczasowo zabezpieczyć sprofanowany obraz. Na początku XIX wieku obraz zasłonięto purpurowym aksamitem, a na święte postacie nałożono drewniane sukienki, pozłacane na sposób malarski złotem dukatowym – zostawiając widoczne tylko twarze i ręce Maryi i Jezusa. W takiej postaci obraz przetrwał do XX wieku i być może to uchroniło go przed dalszymi profanacjami"

Czy można zastosować tu analogię pomiędzy cudownym obrazem rzymskokatolickim a podobnie czczoną ikoną prawosławną czy grekokatolicką? Nie mam pojęcia :roll: :?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.03.2018 19:32

Piękne plenery ... i 33 -cia wyspa w zanadrzu ...ech :D .
Czytam, a jeszcze sympatyczniej się to wszystko ogląda ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.03.2018 08:45

Buber napisał(a):Piękne plenery ... i 33 -cia wyspa w zanadrzu ...ech :D .
Czytam, a jeszcze sympatyczniej się to wszystko ogląda ...

Piękna pogoda dopisywała to i zdjęcia wyszły poprawnie/przyzwoicie :)
33, na tyle udało się nam się dostać, ale prawda jest taka że kilka nadawałoby się do powtórki :roll: , zwłaszcza myślę tu o Eubei a także Lefkadzie i Kefalonii. Jońskie w ogóle u nas "leżą" , ale prawdę mówiąc oboje nie mamy serca do tego rejonu... głównie powodem jest niezbyt stabilna i pewna pogoda w "naszych" terminach czyli w maju i we wrześniu. Kiedyś trzeba się będzie przemóc i zaryzykować burze i deszcze :lol: .

Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.03.2018 11:55

Od razu szukałam naszej flagi, a tu brak.....

Takie obłożenie na plaży to ja lubię :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.03.2018 12:30

kulka53 napisał(a): Ścieżką wzdłuż skał w parę minut (to bardzo niedaleko) docieramy na plażę Chochlakas 8O :idea: .

Za naszego pobytu ścieżka była niedostępna, przysypana osuwiskiem spod monastyru. Ale na plaży byliśmy... kajakiem :) .

pzdr :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.03.2018 08:20

W sumie to jestem nieco zaskoczony tym wyborem, ale na pewno, skoro od kilku lat się na nią czaiłeś, to wiesz, że warto tam się zatrzymać, czekam na cd

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 09:36

piekara114 napisał(a):Od razu szukałam naszej flagi, a tu brak.....

Takie obłożenie na plaży to ja lubię :D


Też zawsze szukam... Na pocieszenie pomyślałem sobie wtedy, że takie te flagi nieświeże i podniszczone :oczko_usmiech:

A co do plaż, cóż, m.in. dlatego właśnie jeździmy poza sezonem :D . Czasami okazuje się że gdzieś jest mimo to więcej ludzi niż byśmy się spodziewali, tutaj na Pachii Ammos i w okolicach było przeciwnie, spodziewaliśmy się nieco większej popularności... a tu taka miła niespodzianka :D

longtom napisał(a):Za naszego pobytu ścieżka była niedostępna, przysypana osuwiskiem spod monastyru. Ale na plaży byliśmy... kajakiem :) .

Tak, to akurat dobrze pamiętałem z Twojej relacji, żałowałem że nie pomyślałem o tym by do niej sięgnąć przed wyjazdem :? . Wyobrażałem sobie że to nieco większy kawałek do przejścia będzie a to tuż za skałą :) . Co ciekawe przy Chochlakas stał w ustronnym miejscu mały namiocik :wink: , już opuszczony ale jak widać nawet tam zdarzają się "lokatorzy" :) .

tony montana napisał(a):W sumie to jestem nieco zaskoczony tym wyborem, ale na pewno, skoro od kilku lat się na nią czaiłeś, to wiesz, że warto tam się zatrzymać, czekam na cd

Cd się pojawi jak tylko się Małgosia upora ze zdjęciami...

Astipalea jest rzeczywiście specyficzną wyspą... z jednej strony miała pewne minusy ale z drugiej - bardzo fajne plusy :D . W poprzednim roku miała być gwoździem wrześniowego programu ale przez problemy z akumulatorem nie udało się dotrzeć... dlatego fajnie że istniało takie połączenie promowe. Gdy je odkryłem nie wahałem się już ani chwili :cool: . Generalnie było nieźle i w efekcie na wszystkie 3 wysepki chętnie wybrałbym się jeszcze raz :idea: .

Pozdrawiam.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 06.03.2018 10:02

Astipalea.... W planach ... kiedyś....
Z przyjemnością popatrzę na nią Waszymi oczami... Będzie gotowa ściągawka na zaś, bo nie wątpię, że dotrzecie wszędzie gdzie warto 8) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 19:28

Potter napisał(a):Astipalea.... W planach ... kiedyś....

Wysepka ma lotnisko... :cool:
Potter napisał(a):Z przyjemnością popatrzę na nią Waszymi oczami... Będzie gotowa ściągawka na zaś, bo nie wątpię, że dotrzecie wszędzie gdzie warto 8) .

Przed nami byli na niej KOL oraz MCR... pierwszy dotarł do pewnej jaskini, drugi do pewnego kościółka. My tam nie byliśmy :oops: .
Za to chyba będą takie miejsca gdzie oni nie byli... jedno na pewno :) .
Wyspa jest trudna, obaj o tym pisali i nie pozostaje mi nic innego niż to potwierdzić. Jest w pewnym sensie inna niż wszystkie... ja lubię takie miejsca i krajobrazy więc mi się podobała :D .

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.03.2018 08:34

26 września, wtorek

No to jesteśmy na Astipalei :idea: . Jest to wyspa średniej wielkości (97 km kw) w kształcie motyla :D , zamieszkuje ją nieco ponad 1000 osób w trzech głównych miejscowościach – w stolicy, Livadii i Analipsi, kilkanaście może osób mieszka też w osadzie Vathi. Wyspa posiada nieduże lotnisko a także nietypowy port usytuowany na pustkowiu po północnej jej stronie. Mimo sporego oddalenia od archipelagu Dodekanezu Astipalea do niego jest zaliczana, być może także z powodu podobnej historii. Nie ma tu plaż ze złotym piaskiem, nie ma palmowych gajów, w ogóle prawie nie ma tu drzew… a co jest? . Przepięknie położona stolica :idea: , właśnie ona była głównym magnesem przyciągającym nas tutaj. Plaże oczywiście też są, ale w znacznej mierze żwirowe.

Plażyczka Steno stała się z konieczności naszym noclegiem, było to takie średnie miejsce, ale sądziliśmy że spokojnie dotrwamy do rana i ogarniemy się przed czekającym nas całym dniem. Jeszcze dobrze się nie rozjaśniło a już ciemności zaczęły rozświetlać światła przejeżdżających samochodów. No dobra, jeden, drugi, piąty… ale dziesiąty i dwudziesty? , na dodatek wszyscy tylko w jedną stronę 8O O co chodzi? :? . Dopiero po naprawdę długim czasie dotarło do nas że jesteśmy pomiędzy stolicą a lotniskiem :wink: i zapewne ma przybyć jakiś samolot. Jedni jechali aby kogoś na lot zawieźć, inni – by przybyszów odebrać… a potem cała kawalkada wracała z powrotem.

A my w tym czasie już byliśmy w trakcie śniadania :D

Obrazek

Obrazek

Ale pierwszym zdjęciem które zrobiłem na Astipalei było to:

Obrazek

Nie dlatego że potrzebowaliśmy autobusu :) , ale dlatego że zaskoczył mnie taki profesjonalny rozkład, gdzie jak gdzie ale w takim miejscu się tego nie spodziewałem :lol: .

Nieduża i wąska plaża Steno położona jest tuż przy drodze w zatoce po południowej stronie przesmyku łączącego dwie części wyspy. Jest tu tawerna, wyglądało na to że mimo dość posezonowej pory wciąż działa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To był piękny, bezwietrzny i ciepły poranek, woda w zatoce była spokojna i krystaliczna… ale chłodna 8O , termometr pokazał zaledwie 22 stopnie.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.03.2018 08:35

Parę zdjęć z poranka na Steno. Plaża jest wąska i przeciętna ale w upały liczne tamaryszki mogą zapewnić ochłodę w cieniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 618
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone