Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.02.2018 20:23

Niby trochę o Nisyros czytałam wybierając się na krótką wycieczkę. Ale teraz to śmiało mogę powiedzieć cytując naszą biathlonistkę :wink: , że w d....ie byłam i g.....o widziałam. Zdecydowanie niedoceniona przez przewodniki wyspa :papa: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.02.2018 21:57

Wspaniałe miejsce :!:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.02.2018 16:34

Beata W. napisał(a):Piękne te Wasze wspaniałe greckie dni :lol:
I w końcu Was dogoniłam :wink:

Oj tak... to były piękne dni, nie tylko pod względem pogody :D
longtom napisał(a):W czerwcu kilka namiotów stało. Super miejsce :!:

Tak je odebraliśmy. I prawdę mówiąc gdy uznawaliśmy Nisyros za jedną z wysp na które chcielibyśmy powrócić, Pachia Ammos miała w tym ogromny udział :idea: :) .
Po namiotach nie było praktycznie śladu i, co dodatkowo mi się podobało, to fakt, że ich mieszkańcy nie zostawili w miejscu obozowiska żadnych niepotrzebnych sprzętów czy śmieci. A to nie jest niestety normą.

kmichal napisał(a):... miałem sporo zaległości ... 8O ... ale już na bieżąco ... :D ...

Ty jak Beata :D , ech ci feryjni urlopowicze :wink: :lol:

Potter napisał(a):Niby trochę o Nisyros czytałam wybierając się na krótką wycieczkę. Ale teraz to śmiało mogę powiedzieć cytując naszą biathlonistkę :wink: , że w d....ie byłam i g.....o widziałam. Zdecydowanie niedoceniona przez przewodniki wyspa :papa: .

Widziałaś to co teoretycznie najważniejsze :) , stolica, wulkan i Nikia... no i jeszcze Paleokastro poza programem.
Więcej w jeden dzień (z "dopływem" :) ) i tak się nie bardzo da.
Co piszą przewodniki prawdę mówiąc nie wiem :roll: , już z nich nie korzystamy.
W czasie zwiedzania Nisyros najbardziej żałowałem, że zapomniałem/nie pomyślałem o tym by odświeżyć sobie relację Longtoma :idea:

piekara114 napisał(a):Wspaniałe miejsce :!:

Byliśmy tam też kolejnego dnia :) .
Sama plaża jest bardzo przyjemna a na dodatek bardzo atrakcyjna jest ta ścieżka na nią... niedługa i niemęcząca a ciekawa :D

Pozdrawiam
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21048
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 25.02.2018 16:42

Ja również jestem już na bieżąco...Pozdrawiam
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 26.02.2018 14:45

Ja też śledzę 8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.02.2018 19:36

ajdadi napisał(a):Ja również jestem już na bieżąco...Pozdrawiam

kaszubskiexpress napisał(a):Ja też śledzę 8)

Cześć chłopaki, fajnie że zaglądacie :)
Jeszcze chwilę pobędziemy na wulkanie a potem przeniesiemy się na jeszcze jedną wysepkę... trochę więc jeszcze ta relacja potrwa :cool:
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 11:57

25 września, poniedziałek

Trzeci, zarazem ostatni nasz dzień na Nisyros rozpoczyna się naprawdę pięknie 8O :idea: :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tym razem wstaliśmy naprawdę wcześnie, bo o ile zachód słońca to dość częste obrazki, o tyle wschód (choć podobny) to jednak wschód :) . A skoro już wstaliśmy by na niego popatrzeć (choć równie dobrze mogliśmy obserwować go przez przednią szybę naszego pojazdu :cool: ), to pozbieramy się i zjemy też wczesne śniadanie. Pamiętaliśmy aż za dobrze o koszmarze który wczoraj o świcie zafundowało nam „stado” os :evil: , tym razem było znacznie lepiej, zwabiliśmy tylko kilka sztuk, które, gdy tylko słońce wzeszło dość wysoko od razu zniknęły. Dziwne.

Miejsce w którym przyszło nam spędzić tę noc nie było idealne, choć widoki zapewniało całkiem przyjemne. Tuż przy drodze, za którą był już brzeg morza… bo plażą tego raczej nazwać nie można, choć oczywiście gdyby była taka potrzeba to do zanurzenia się nadawało by się całkiem dobrze. W każdym razie zgodnie z przewidywaniami na drodze nie było korków :wink: , wieczór, noc i poranek upłynęły spokojnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 11:58

Bardzo jeszcze było wcześnie gdy ruszyliśmy do pierwszego na dziś celu… a nie będzie ich za wiele :) . Mijamy Pali i jedziemy do stolicy – Mandraki, ale tuż przed miasteczkiem skręcamy w lewo, w dróżkę którą pierwszego wieczora po przypłynięciu z Tilos dotarliśmy do Paleokastro. Jednak tym razem niedługo skręcamy ponownie i stromą betonówką wspinamy się powoli i dość stromo na wysokość około 300 m. n.p.m. do monastyru Evangelistria. To ostatni (no, przedostatni bo jeszcze ten najważniejszy nam pozostał :) ) monastyr z 4 które znajdują się na wyspie poza stolicą, i zapewne odwiedzają go ci którzy mają w planie wejście na najwyższy szczyt Nisyros. Tu właśnie rozpoczynają się dwa szlaki którymi można go zdobyć. Na mapce miałem zaznaczoną szutrową dróżkę która wiedzie jeszcze kawałek nieco powyżej monastyru, ale w realu wyglądała kiepsko a zysk z niej odległościowy i wysokościowy niewielki :roll: , także chyba najlepiej byłoby ruszyć właśnie spod Evangelistrii. Może innym razem :wink: .

Sam kościółek i zabudowania monastyru są niewielkie i prawdę mówiąc nie robią na nas szczególnego wrażenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać kapliczkę po drodze na Diavatisa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:wink:

Obrazek

Na szczęście nie potrzebowaliśmy wody, przy monastyrze jej nie było, kranik był zakręcony. Także idąc na szczyt warto mieć zapas ze sobą :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 11:59

Monastyr zaliczony, ale nie zajął nam wiele czasu, wracamy. A po drodze na dół trochę widoczków 8O .

Giali – tam nie byliśmy :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To zdaje się Kardamena na Kos… chyba kiedyś będziemy :lol: .

Obrazek

Paleokastro – tam już byliśmy :D

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2018 11:59

Mandraki i Kastro z Panagią Spiliani – tam będziemy :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Port – byliśmy i jeszcze będziemy :roll:

Obrazek

Jeszcze wcześnie, autobusy wciąż czekają :)

Obrazek

Chyba wiatrak, bo nie wieża obserwacyjna? :roll: , prawdę mówiąc nie wiem którędy można by się do niej dostać.

Obrazek

Kapliczka w wersji mikro :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Konstrukcja w morzu pomiędzy Mandraki a Pali.

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.02.2018 19:43

Plażowy nocleg, pomimo os :wink: , fajny. Plaże... Osobiście od Lies i Pachia Ammos, wolałabym Avlaki :) , co oczywiście ne znaczy, że z tych piaszczystych zrezygnowałabym :wink: .
Na Nisyros chętnie dotarłabym z powodu wulkanu 8) , Nikii i Emborios. W Mandraki u KOL-a i longtoma też bardzo mi się podobało, więc nie wątpię, że Wasze spacery tamże też mi przypadną do gustu.

Niestety, w tym roku Grecja też poza moim "zasięgiem" :( . Zagraniczną część tegorocznego urlopu zaliczyliśmy na krótko w Palermo, poza tym będzie krajowo :) , co oczywiście nie znaczy, że niefajnie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.02.2018 21:18

Czyli kolejna wyspa .... KOS? :)

Fajne te poranne zdjęcia!!

:boss:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.03.2018 08:26

dangol napisał(a):Plaże... Osobiście od Lies i Pachia Ammos, wolałabym Avlaki :)

Jak to fajnie, że Grecja jest taka różnorodna... każdy znajdzie coś dla siebie :D
Avlaki też może być, ale jak dla nas niezbyt odpowiednia bo jest łatwo dostępna :roll: zatem istnieje spore prawdopodobieństwo zaludnienia - a przy tym mała co powoduje możliwy brak spokoju i intymności.
Pachia Ammos też przyciąga... ale z racji wielkości (no i piachu :) ) bardziej nam odpowiada, stwarza więcej możliwości "manewru" w razie czego :cool:
dangol napisał(a):Na Nisyros chętnie dotarłabym z powodu wulkanu 8) , Nikii i Emborios. W Mandraki u KOL-a i longtoma też bardzo mi się podobało, więc nie wątpię, że Wasze spacery tamże też mi przypadną do gustu.

Wulkan oczywiście też, Emborios i Nikia również... ale gdybym miał wrócić jeszcze na Nisyros (wyspa ta zyskała status - do powrotu :cool: , więc kto wie) to głównie dla cudownej Pachii Ammos :D
Natomiast Mandraki to bardzo ładne, przyjemne miasteczko, w porównaniu z cykladzkimi Chorami wypada bardzo dobrze, ustępując może nielicznym z nich, inne z kolei przewyższając.

dangol napisał(a):Niestety, w tym roku Grecja też poza moim "zasięgiem" :( . Zagraniczną część tegorocznego urlopu zaliczyliśmy na krótko w Palermo, poza tym będzie krajowo :) , co oczywiście nie znaczy, że niefajnie.

A to szkoda... może jednak trafi się jakiś niedrogi lot jesienią?
Krajowo jasne że będzie fajnie (jak dopisze pogoda :) ), my mamy w planie kolejny wypad prawdopodobnie w lipcu, raczej na wschód ale czy północny, czy południowy to wybierzemy pewnie na parę dni przed startem :) .

tony montana napisał(a):Czyli kolejna wyspa .... KOS? :)

Taki był pierwotny plan... Tilos, Nisyros i Kos, ale wybraliśmy jednak inną wysepkę (mniejszą) na zakończenie podróży. Kos jeszcze trochę poczeka, na maj plan jest inny a czy we wrześniu? Prawdę mówiąc wątpię czy akurat w tym roku, choć nigdy nie wiadomo co wymyślę :lol: .

tony montana napisał(a):Fajne te poranne zdjęcia!!

Dzięki :hut: :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.03.2018 09:37

25 września, poniedziałek c.d.

Nie wiem dlaczego, ale wyobrażałem sobie Mandraki jako mikro osadę przycupniętą u stóp skałki na której w średniowieczu wzniesiono joannicką twierdzę. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna bo miasteczko jest wcale nie aż tak małe, jednak łatwe do spokojnego spacerowania ze względu na położenie nad brzegiem morza na w miarę płaskim terenie. Mieszka tu znaczna większość populacji Nisyros czyli około 700 osób :) .

Prawdopodobnie z powodu wczesnej pory udało się nam postawić auto w świetnym miejscu, przy głównej „arterii” w głębokim cieniu wysokich tamaryszków, mniej więcej pośrodku odległości między portem a Kastro.

Od razu się nam tu podoba :)

Obrazek

Obrazek

I nawet plażę mają :cool: .

Obrazek

Mandraki jest miejscowością turystyczną, jednak nie tak strasznie nastawioną na przybywające tłumy jak wiele innych. Są tu sklepiki z pamiątkami, z lokalnymi wyrobami, trudno się dziwić wiedząc o setkach turystów przypływających każdego dnia z Kos. Wydaje mi się jednak, że jest tu bardziej swojsko i naturalnie niż w Simi które pełni podobną funkcję wycieczkowego, jednodniowego celu z Rodos. Ale może to tylko takie wrażenie… byliśmy wcześnie i większą część czasu w Mandraki wypadła nam przed przypłynięciem wycieczkowych stateczków.

Obrazek

Sklepiki oczywiście były już otwarte :cool: , skorzystaliśmy z okazji że jesteśmy w takim czasie i w takim miejscu i zakupiliśmy kilka produktów reklamowanych jako lokalne, rzadko to robimy ale tym razem się skusiliśmy.

Wróciłem do auta by nie nosić się z tymi rzeczami, a także z folderkami które dostaliśmy w agencji turystycznej… wstąpiliśmy tam by zakupić bilety promowe na dzisiejszy wieczór.

Niby koniec września a w Mandraki wiosna :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No dobra, wiszące granaty przywracają nas do czasowego porządku :lol: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.03.2018 09:38

Mandraki z jednej strony dość mocno przypomina zabudową cykladzkie stolice, jednak z drugiej ewidentnie różni się od nich różnorodną kolorystyką i architektonicznym stylem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie jest łatwo orientować się w krętych i wąskich uliczkach, ale w pewnym stopniu pomagają w tym ustawione gdzieniegdzie drogowskazy. W ten sposób trafiliśmy na malutki placyk z Ratuszem :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tam pod tymi zielonymi fikusami znajduje się dość istotny w zabudowie miejskiej placyk przy którym jest kilka sporych i zapewne popularnych tawern.

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 616
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone