Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
gregter
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 12
Dołączył(a): 30.08.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregter » 22.12.2015 14:12

Z twoich dat wynika ze byliscie w tym samym czasie gdy ja z zona odwiedzilem Grecje po 25 latach(kiedys mieszkalem tam ponad 3 lata) a byla to pierwsza polowa wrzesnia tego roku. 2 dni spedzilismy w Atenach a reszte ze znajomimi ktorzy mieszkaja tam 28 lat jezdzilismy i zwiedzalismy prawie caly Peloponez. A ze sa tam dosc dlugo i ciagle podrozuja to pokazali nam miejsca ktore sa malo znane a bardzo piekne.Jedno co mnie rozczarowalo to wszedzie brudno ,szczegolnie Ateny - kiedys wygladalo to inaczej.tym ktorzy beda na Peloponezie polecam Tolo. Spedzilismy tam 3 dni i kazdy wieczor z bratem Eleni(tam mieszka) i on i ja grajac na gitarach spiewajac polskie i greckie piosenki.Hotele tak pomiedzy 50-80 Eu ze sniadaniem , dla nas ok.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 07:34

gregter napisał(a):kiedys mieszkalem tam ponad 3 lata

Obieżyświat z Ciebie :)
Co do brudu i śmieci, to masz rację niestety, Grecja, wespół z Albanią i Macedonią to chyba najbardziej zaśmiecony region Europy :? . Można przymknąć na to oko, ale niekiedy się nie da...
Peloponez swego czasu objechaliśmy, nie jakoś super dokładnie, ale ważniejsze atrakcje chyba zaliczyliśmy, nawet na najwyższy szczyt półwyspu wleźliśmy :cool: . Mi się osobiście najbardziej podobała Monemvasia, Nafplion i jaskinie Dirou, a z ruin - Mykeny i Mistra. No i rzecz jasna bezkonkurencyjny jest półwysep Mani :cool: , fajnych parę innych krajobrazów jak np przy trasie z Leonidio wgłąb lądu.
Cenimy sobie łatwość przemieszczania, a nasz mobilny hotelik jest darmowy :wink:
gregter
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 12
Dołączył(a): 30.08.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregter » 23.12.2015 12:45

Jak to mowia, do odwaznych swiat nalezy i dlatego lubie bywac tu i tam. Nie mam pamieci do nazw, ale podczas pobytu w Grecji w tym roku bylismy w takiej jaskini w ktorej sie plynie lodka(oczywiscie Peloponez) z osoba wioslujaca i majac sluchawki otrzymuje sie objasnienia co jak i gdzie - cos fantastycznego.Gdybym wiedzial (a nie wiem) jak to zrobic to bym wrzucil film z tego zdarzenia.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.12.2015 18:26

kulka53 napisał(a):Najpierw bowiem płyniemy na Milos :idea:...


Ja bym wysiadł :!: :!: :!: :D

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 18:44

gregter napisał(a):podczas pobytu w Grecji w tym roku bylismy w takiej jaskini w ktorej sie plynie lodka

No to byliście w Dirou :)
Jak dla mnie - extra miejsce, parę naszych fotek

Tu na forum nie można (jak sądzę) umieścić filmików, trzeba wysłać na jakiś odpowiedni serwer (np. youtube) a potem dopiero w poście umieścić link...

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):Najpierw bowiem płyniemy na Milos :idea:...


Ja bym wysiadł :!: :!: :!: :D

Wysiądziemy już niedługo :cool:
Trochę gdzie indziej, ale też było całkiem całkiem.... :idea:
A na Milos, może jeszcze też kiedyś wysiądziemy, kto wie :roll: :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 20:47

19 września, sobota c.d.

Przy Kimolos zagadnęła mnie jedna starsza turystka, Francuzka. Zaczęliśmy rozmawiać o tej wysepce, wspomniałem że tu już kiedyś byłem, potem o kolejnych wyspach… i tak nawiązała się fajna rozmowa w trakcie której znów mogłem sobie poprzypominać zapomniane dawno słówka i zwroty :D . Szybko się okazało, że płyniemy na tę samą wyspę i nawet, że lubimy odwiedzać podobne plaże :cool: , ale potem tak wyszło, że już się nie spotkaliśmy.

Obrazek

Obrazek

A tymczasem przepłynęliśmy bardzo blisko pięknej Poliegos

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 20:48

Rozmowy trwały w najlepsze, a prom zbliżył się do niedużej Folegandros 8O . Tej wyspy nie wspominamy zbyt dobrze, zresztą szybko z niej uciekliśmy. Nie ma tu zbyt wielu plaż, nie bardzo też jest tutaj co zwiedzać, to nas trochę zniechęciło. Ale przyznać trzeba, że krajobrazowo nie wypada Folegandros źle, a Chorę ma jedną z najładniejszych jakie widzieliśmy :roll: .

Wyspa w północnej części jest wysoka, a wąska, dzięki temu mocno stroma. Pamiętam, że obawy wzięły górę i nie odważyłem się zjechać w dół tą szutrówką :?

Obrazek

Chora na horyzoncie :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i jest, Karavostasis, tutejszy port z niespotykanie wąskim nabrzeżem.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 20:49

Niby zwykły obrazek….

Obrazek

a jednak coś można wypatrzeć :cool:

Obrazek

Baaaaardzo tu ciasno :idea:

Obrazek

W tej okolicy z morza sterczy sporo niewielkich skałek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobnie jest przy Sikinos :roll:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 20:49

Płynąc wzdłuż Sikinos ma się nieodparte wrażenie, że na tej wyspie nie może istnieć żadne życie 8O

Obrazek

Obrazek

Pięknie jest na Morzu Egejskim, wśród cykladzkich wysp i wysepek….

Obrazek

Alopronia - port na Sikinos

Obrazek

Trzeba się zbierać…. :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 20:51

Tak, to właśnie był nasz kolejny cel – Sikinos. Wiedziałem, że gdzie jak gdzie, ale tutaj na pewno kiedyś się znajdziemy :idea: , wyspa zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie gdy przepływaliśmy tędy wiosną zeszłego roku. Wtedy bardzo mocno wiało i prom z trudem przybił do nabrzeża…zresztą wyczytałem, że właśnie Sikinos jest wyspą na której najpóźniej ze wszystkich, bo dopiero w latach 80-tych poprzedniego wieku wybudowano port zdolny przyjmować wielkie promy. Wcześniej cumowały one po prostu na morzu a pasażerów transportowano na wyspę łodziami.

Tym razem kłopotu z przybiciem nie było, z opuszczeniem Koraisa także :) .

Obrazek

Nie zatrzymaliśmy się w Alopronii na dłużej, było już dość późno i chcieliśmy w miarę szybko dotrzeć na plażę Agios Georgios gdzie zamierzaliśmy spędzić noc. Nie mieliśmy żadnej mapy… w sumie nie jest ona tutaj niezbędna bo na Sikinos są można powiedzieć 3 asfaltowe drogi :wink: - z portu do stolicy i ze stolicy w obie strony, na północny zachód i południowy wschód . Dzisiejszego wieczora przemierzymy dwie z nich :lol: .

Do Chory jest raptem 3 kilometry, za to dość stromo pod górę. Potem, do plaży około 5, jedzie się bardzo dobrze :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

My tu szalejemy po wyspie a prom płynie dalej :wink:

Obrazek

Skałki naprzeciwko plaży Agios Georgios.

Obrazek

Plaża ta jest największa na Sikinos i jedyna dostępna asfaltową drogą - oprócz rzecz jasna tej w porcie, ale ta jakby nie bardzo nas interesuje :cool: . Na miejscu zastaliśmy 2 samochody, które bardzo szybko odjechały – to ostatni plażowicze uciekali przed nadchodzącym wieczorem. Jedynym budynkiem oprócz kapliczki stojącej nieco wyżej jest sporych rozmiarów tawerna, o tej porze roku nieczynna. Wzdłuż plaży, piaszczysto-żwirowej, rosną tamaryszki pod którymi można schować się w cieniu, jednak samochód musi smażyć się w słońcu, wjazd jest zagrodzony. Nas jednak bardziej interesowało czy będziemy mogli spędzić tutaj noc i okazało się, że nie będzie z tym żadnego problemu :D .

Rozbiliśmy więc nasz obóz umieszczając kuchnię pod tamaryszkiem :cool: , zmierzch zapadł szybko, ale trudno, do tego się już przyzwyczailiśmy. Cisza, kolejna ciepła noc, wokół kompletnie nikogo i niczego, tylko naprzeciwko, w oddali jaśniejąca tysiącem świateł Santorini… to są dla nas wymarzone greckie wakacje :idea: .

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.12.2015 22:52

... no to jesteśmy na kolejnej cykladzkiej perełce ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.12.2015 09:37

kmichal napisał(a):... no to jesteśmy na kolejnej cykladzkiej perełce ... :wink: ...

Jeszcze nie ostatniej :)
Do tego - jak w tytule - każda perełka w nieco innym odcieniu 8O

Sikinos pokazywali już KOL i MCR, ale może jeszcze i my dołożymy coś od siebie :)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 24.12.2015 10:27

Ech, te piękne zachody słońca widziane z tarasu winnicy Manali... Za Sikinos macie u mnie świąteczne piwo :-)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2015 14:47

MCR napisał(a):Ech, te piękne zachody słońca widziane z tarasu winnicy Manali... Za Sikinos macie u mnie świąteczne piwo :-)

Jakiś czas temu przypomniałem sobie Wasz pobyt na tej wyspie, sporo czasu na niej spędziliście :)
Nabyliśmy sobie wino ze wspomnianej winnicy, czeka na jakąś specjalną okazję :cool:
Jeszcze Święta, więc i piwo świąteczne jak znalazł... zwłaszcza greckie :) , dzięki :idea:
Ech, Sikinos.....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.12.2015 17:03

Sikinos.... dopiero niedawno dowiedziałem się, że takie cudeńko istnieje...

Pooglądam chętnie
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 480
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone