Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 14:03

DarCro napisał(a):Pozdrawiam na Nowy Rok!
Nie mam czasu, by czytać :cry: a tym bardziej pisać :cry: , bo próbuję doszkolić się by dostać nowa pracę zanim komornik do mnie zapuka :twisted: , więc tylko się "pochwalę" Greckim Herosom, czyli Kulkom, że zaliczyłem best of Grecja kontynentalna w tym roku. :P
A Wy, widzę, też nie próżnujecie...

Wszelki duch.... 8O :)
Wzajemnie - wszystkiego dobrego i powodzenia :idea:
Czytałem o zmianach... zaglądałem też na bloga. Może za jakiś czas gdy już wszystko pozytywnie poukładasz, wrócisz do nas :) . Poczytalibyśmy co nieco, tym bardziej chętnie, że o Grecji... :) , mam nadzieję, że się podobała :cool:

A my, konsekwentnie staramy się dokładać kolejne wysepki do KGW (Korony Greckich Wysp) :roll: :D

Pozdrawiamy :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 15:41

20 września, niedziela

Pogoda o poranku była dobra, ale nie jakaś extra, sporo chmur pojawiło się nad wyspą, zresztą nie tylko tą. Po tamaryszkach było widać, że ewidentnie w powietrzu jest sporo wilgoci. Ale było bardzo ciepło, a do tego bezwietrznie, wciąż więc nie mieliśmy żadnych powodów do narzekania :)

Jadąc tutaj wczoraj wieczorem zauważyliśmy pogiętą i pordzewiałą :wink: tabliczkę kierującą w taką sobie jakościowo szutrówkę. Można więc dojechać do sikinoskiego monastyru, jedynego na wyspie, górującego nad stolicą . Zoodochos Pigi, czyli życiodajne źródło, został zbudowany w 1690 roku i do 1834 zamieszkiwało go żeńskie zgromadzenie. Samym położeniem, jak również dzięki solidnym murom nieraz służył jako schronienie dla mieszkańców wyspy przed atakami piratów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 15:42

Podjechaliśmy, niestety monastyr był zamknięty. Dopiero później wyczytałem, że bywa otwarty także we wrześniu, ale wyłącznie wieczorem :roll: .

Obrazek

Poniżej dróżki – sporo murków o zagadkowym przeznaczeniu, ani to dawne domy, ani to zagrody dla zwierząt :?

Obrazek

Trochę roślinności :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 15:42

Dopiero teraz, przy monastyrze mogliśmy zobaczyć jak wygląda Sikinos 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tarasy na niemal pionowych urwiskach… bardzo podobnie było na Folegandros :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż przy monastyrze stoi kolejna kapliczka :wink:

Obrazek

Ze stolicy do monastyru wiedzie taka wyłożona pomalowanymi kamieniami droga

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 15:43

A wspomniany monastyr wygląda tak :cool:

Obrazek

Obrazek

Właściwie do Kastro-Chory, dwuczęściowej stolicy wyspy nie było daleko, ale stwierdziliśmy że zostawimy ją sobie na później/kiedy indziej. Skoro jednak tak fajnie ją widać z góry, sesyjkę można popstrykać :)

Obrazek

Zauważyliśmy dwa wiatraki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 15:43

Stolica duża nie jest :roll:

Obrazek

Obrazek

Zeszliśmy tylko do tej trochę większej i ładnie utrzymanej kapliczki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad tą częścią (nie mieliśmy wciąż pewności która część to Chora, a która Kastro) wyraźnie widać opuszczone już dawno domostwa.

Obrazek

Obrazek

Kilku kościółków można się wśród zabudowań doliczyć…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wszystkie domy nadal służą ludziom… na Sikinos mieszka obecnie zaledwie około 300 osób :roll:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 15:44

Bardzo mi się spodobał monastyr, mimo że tylko z zewnątrz, bardzo spodobało mi się to miejsce na skraju urwisk, coraz bardziej podobała mi się Sikinos….

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dole – port Alopronia.

Obrazek

Czy wyjeżdżając zostawimy tutaj swoje serce? :roll: :cool:

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.01.2016 16:19

kulka53 napisał(a):Ze stolicy do monastyru wiedzie taka wyłożona pomalowanymi kamieniami droga


... ciekawa droga, ale chyba tylko dla niezmotoryzowanych. ... :wink: ...
Pozdrawiam.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 02.01.2016 17:26

kulka53 napisał(a):Czytałem o zmianach... zaglądałem też na bloga. Może za jakiś czas gdy już wszystko pozytywnie poukładasz, wrócisz do nas :) . Poczytalibyśmy co nieco, tym bardziej chętnie, że o Grecji... :) , mam nadzieję, że się podobała :cool:


Ładnie, ale upał w lipcu/sierpniu jest nie do przyjęcia! Stąd w tym roku wybieram się do republik nadbałtyckich, by zatrzeć traumatyczne przeżycia powyżej 36 stopni dzień w dzień i co gorsza niedużo lepiej także w noc...

Jeśli nie ma się klimy w aucie i nie ma wytchnienia choćby nocą w klimatyzowanej kwaterze, to wychodzi masakra. Dosłownie uciekliśmy przed upałem, choć mogliśmy spędzić jeszcze kilka dni dłużej! :evil:

Natomiast potwierdzam, że bez dużych problemów da się rozbijać namiot przy plaży, na plaży/wydmach, albo wręcz spać na plaży na samej karimacie. (Oczywiście nie na każdej plaży!). To był "najczystszy" :) z naszych wyjazdów: 25 noclegów absolutnie na dziko, ani razu pod dachem.

kulka53 napisał(a):A my, konsekwentnie staramy się dokładać kolejne wysepki do KGW (Korony Greckich Wysp) :roll: :D
Pozdrawiamy :idea:


Alternatywnie: KGW - Kulkas' Greek World :wink:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 02.01.2016 17:35

tiwa napisał(a):Trzymam kciuki za Twoje lepsze dni :D .
DarCro napisał(a): zaliczyłem best of Grecja kontynentalna w tym roku.

A tak dokładniej to które to miejsca :?:
pzdr. :wink:


Ech, za dużo by pisać. Wszystko jest u Kulków. :D
Może jeszcze się skuszę na taką jednoodcinkową relację jak mnie natchnienie dopadnie i czas pozwoli. 8)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.01.2016 18:14

Proszę bardzo, bo to brzmi niezwykle intrygująco :roll:
DarCro napisał(a): To był "najczystszy" :) z naszych wyjazdów: 25 noclegów absolutnie na dziko, ani razu pod dachem.

pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.01.2016 18:21

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Ze stolicy do monastyru wiedzie taka wyłożona pomalowanymi kamieniami droga


... ciekawa droga, ale chyba tylko dla niezmotoryzowanych. ... :wink: ...

Na upartego dobrym autem dałoby radę :)
Tylko niezbyt szerokie by musiało być... uliczki stolicy wąskie :cool:
DarCro napisał(a):w tym roku wybieram się do republik nadbałtyckich

Fajnie... byliśmy przed laty i wspominamy z nostalgią :cool:
Wtedy jeszcze wynajmowaliśmy kwatery, ale już pojedyncze samochodowe noclegi miały miejsce. Nie ma z tym problemu. Może skusimy się na wspominkową relację :roll:
Możliwe też że jeszcze się tam wybierzemy, właśnie w Sylwestra o tym rozmawialiśmy 8O (zwłaszcza do Estonii ale też na Łotwę).
Trzeba uważać... właśnie gdzieś tam jeden jedyny raz próbowano się nam włamać do auta :?

DarCro napisał(a):Jeśli nie ma się klimy w aucie i nie ma wytchnienia choćby nocą w klimatyzowanej kwaterze, to wychodzi masakra. Dosłownie uciekliśmy przed upałem, choć mogliśmy spędzić jeszcze kilka dni dłużej! :evil:

No cóż, też to przeżyliśmy jednego roku :roll:
Na szczęście możemy wyjeżdżać poza sezonem...

DarCro napisał(a):25 noclegów absolutnie na dziko, ani razu pod dachem.

Nasze gratulacje :idea: :cool: :D

DarCro napisał(a):Alternatywnie: KGW - Kulkas' Greek World :wink:

Bardzo ładnie :idea: , dzięki :D

DarCro napisał(a):skuszę na taką jednoodcinkową relację jak mnie natchnienie dopadnie i czas pozwoli. 8)

Trzymamy kciuki :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.01.2016 19:24

20 września, niedziela

Sikinos nie jest duża, nie ma zbyt rozwiniętej sieci dróg :cool: , ale jakaś mapka by się jednak nam przydała. Jako że miało nas tu nie być, nie mamy podobnie jak na Sifnos żadnej :? . Mapkę najłatwiej dostać w porcie, tam więc się teraz udamy.

I pogoda się jakby poprawiła :)

Obrazek

Obrazek

Chora

Obrazek

Kastro

Obrazek

albo odwrotnie :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

OOOO, jaka fajna mapka :idea:

Obrazek

I wiemy już na pewno wszystko o nazewnictwie sikinoskiej stolicy :D

Potwierdziliśmy sobie tę informację spoglądając na mapkę nr 2 8O

Obrazek

Widać że i tutaj dotarł zwyczaj wyznaczania szlaków dla pieszych wędrówek :) , jak się miało okazać przyjdzie nam z tego skorzystać.

Weszliśmy do jakiegoś pomieszczenia, czy to turystyczna agencja, czy biuro pośrednictwa w wynajmie kwater i samochodów, mniejsza z tym. Ważne że były mapki :idea: , dostaliśmy po jednej od sympatycznego chłopaka i od razu wyspa zrobiła się mniej tajemnicza :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.01.2016 19:25

Akurat w tym czasie podpłynął „nasz” Korais. Noc spędził na Santorini i już zdążył wrócić, teraz popłynie do Pireusu. Jak widać ma powodzenie, ale nic dziwnego… o tej porze roku pływa 3 czy 4 razy w tygodniu i jest jedyną jednostką odwiedzającą Sikinos :idea:

Obrazek

Obrazek

Kilka osób też wysiadło, jak się nie ma auta to czasem do kwatery trzeba się z bagażami przespacerować :cool: .

Obrazek

Prom za chwilę odpłynął, nabrzeże szybko opustoszało. A my, skoro już tu byliśmy, chwilę pospacerowaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.01.2016 19:26

Całkiem do rzeczy jest tutejsza plaża, ale zdecydowanie nie dla nas…

Obrazek

Centrum Alopronii :wink:

Obrazek

Obrazek

i dalej położone dzielnice :wink:

Obrazek

Właściwie nie ma dużych problemów z zaparkowaniem auta, już gorzej z łódkami :wink:

Obrazek

Czasem takie kółeczka można znaleźć na plaży… jedno przyjechało z nami do domu :cool:

Obrazek

Ciekawe… z tutejszych „łąk” czy import z innej wyspy? :wink:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 482
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone