Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.12.2015 00:14

...
kulka53 napisał(a):Obrazek


Coś wspaniałego :D .
Dla takich widoków warto pojechać do Grecji.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.12.2015 12:07

dangol napisał(a):
kulka53 napisał(a): na Sifnos parę miejsc nieodkrytych a fajnych pozostało

Zapewne :wink:, tyle że :? nie ma pewności co do tego, kiedy (i czy wogóle?) przypadnie mi w udziale ich odkrywanie. Na wszelki wypadek, nie kasuję notatek sprzed lat, a w razie czego, mam dzięki Wam dodatkową ściągę :) .

Pewności nie mamy nigdy, ale zawsze możemy się na coś nastawić albo do czegoś dążyć :)
Do tych miejsc nieodkrytych zdecydowanie bym zaliczył monastyr Agios Ioannis a także Agios Sostis oraz wioskę Kato Petali.

dangol napisał(a):A teraz, zachwycając się kaparową fotką (w takim stadium na żywo jeszcze nie spotkałam), czekam na wyjawienie "dokąd i którędy"...

No właśnie, dość ciekawie/dziwnie wygląda - stąd fotka :)
A dokąd i którędy - niebawem :cool:
kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Blue Flag Kamares , obiektywnie patrząc całkiem fajna plaża.

... dzieciaki byłyby zachwycone ... :) ...

My też :wink:
Plaża jest ładna, duża, piaszczysta i długo płytka jak widać, takie lubimy.
Tylko te domy wokół i parasolki psują sielankowy obrazek :?

Buber napisał(a):Coś wspaniałego :D .
Dla takich widoków warto pojechać do Grecji.

Dla konkretnie takich - to głównie na Cyklady :D
Ale ogólnie do Grecji w inne rejony też warto :cool:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 16.12.2015 18:54

kulka53 napisał(a):19 września, sobota c.d.

Wracamy na promenadę, w końcu trzeba pójść pod wizytówkę Kastro i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Sifnos – Epta Martires


Greki nie znam, ale ogólne pojęcie o językoznawstwie każę mi sądzić, że to miejsce poświęcone Siedmiu Męczęnnikom (Świadkom, Umęczonym), badaliście może historię tego miejsca?

Ładne fotki Kastro
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.12.2015 23:12

tony montana napisał(a):Greki nie znam, ale ogólne pojęcie o językoznawstwie każę mi sądzić, że to miejsce poświęcone Siedmiu Męczęnnikom (Świadkom, Umęczonym), badaliście może historię tego miejsca?

Już po powrocie, a potem pisząc ten odcinek próbowałem poszukać czegoś na temat tej nazwy, ale :oops: niczego nie znalazłem. A też jestem ciekawy skąd się wzięła :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.12.2015 20:19

19 września, sobota c.d.

No to płyniemy… żegnaj Sifnos :idea: . Chociaż w tym przypadku nie jest wykluczone, że jeszcze kiedyś, może, tutaj wrócimy :roll: .

Obrazek

Sifnos zdecydowanie nas nie rozczarowała. Może trochę plażami… nie można zaliczyć ich do najpiękniejszych na wyspach, na samych Cykladach można znaleźć dużo ładniejsze. Nie jest to też wyspa która powala krajobrazami – chociaż na pewno są tam piękne widoki i miejsca. Żałuję, że nie wybraliśmy się na najwyższy szczyt do monastyru Profitis Ilias, stamtąd z pewnością byłoby też na co popatrzeć – może uda się wrócić kiedyś w przyszłości :roll: . Sifnos jest wyspą bardzo zadbaną, elegancką, trudno powiedzieć konkretnie dlaczego, ale po prostu to widać, to się czuje. Chyba jeszcze żadna Cyklada nie pozostawiła po sobie takiego wrażenia. Stolica nie jest zbyt atrakcyjna, ani pod względem położenia, ani tego specyficznego cykladzkiego klimatu… tutaj tę rolę pełni Kastro. O ile Apollonię wespół z Artemonas zaliczyłbym do jednych z mniej ciekawych wyspiarskich stolic, o tyle Kastro – wręcz przeciwnie :idea: . Są tutaj dobre drogi, są monastyry do pozwiedzania, jest dostępna bez większego trudu woda, dopisała nam fantastycznie pogoda… było fajnie :idea: :D

Na promie płynącym z Pireusu nie ma zbyt wielu podróżnych, chociaż nie są to takie pustki jak wtedy gdy płynęliśmy tutaj z Siros. Adamantios Korais to można powiedzieć prom dla nas kultowy :cool: , nieraz już płynęliśmy nim, albo Agiosem Georgiosem. To poczciwe, wolne promy, jednak całkiem nieźle zadbane, płynie się przyjemnie i komfortowo, może też dlatego, że nie są nad miarę przepełnione.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Człowiek zadowolony z greckich wakacji….. :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.12.2015 20:20

No ale przed nami nowe Nieznane, chociaż póki co jeszcze pozaglądamy teraz trochę w stare kąty :cool:

Najpierw bowiem płyniemy na Milos :idea:

Słynne Niedźwiadki i zdobyty przez nas (z niemałą pomocą Skody) najwyższy szczyt – jakżeby inaczej – Profitis Ilias :lol:

Obrazek

U wejścia do zatoki jest kilka niedużych skalistych wysepek, większa Antimilos leży już trochę dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kopalnia w północnej części Milos, w 2012 była czynna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.12.2015 20:21

Plaża Plathiena

Obrazek

Kolorki Milosowych skał..

Obrazek

Obrazek

Fourkovouni, pamiętne przez przypalone sprzęgło :lol:

Obrazek

Obrazek

Niedźwiadki z bliska :)

Obrazek

Plaka, a nad morzem mikro wioska z rybackimi domkami – Areti.

Obrazek

Tripiti i Klima :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.12.2015 20:21

Klima to jedno z najpiękniejszych, bardzo charakterystycznych miejsc na Cykladach :idea:

Obrazek

Obrazek

Tripiti – wioska wiatraków :)

Obrazek

Obrazek

Plaka i Klima

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te bardziej czy mniej naturalne jaskinie zauważyliśmy po raz pierwszy :roll:

Obrazek

Wiatraki Tripiti i mikro wioska Skinopi

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.12.2015 20:31

Klima je PRIMA ;)

Tylko czy nie pochłonie jej morze jak Malediwy niedługo?
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 18.12.2015 21:22

Fajnie jest wrócić w tak piękne miejsce :mrgreen: . Nawet przypalone sprzęgło :lol: , a w moim przypadku lekko zarysowany tylny błotnik Hondy nie potrafią zepsuć wspaniałych wspomnień :D .
pzdr. :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 18.12.2015 22:16

kulka53 napisał(a):No to płyniemy… żegnaj Sifnos .


... jak jakiś czas temu przeglądałem Cyklady pod kątem naszych wakacji na nich to Sifnos odpadła praktycznie na samym początku ... :roll: ... teraz już wiem, że niesłusznie ... :) ...
Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.12.2015 18:28

kulka53 napisał(a): Już po powrocie, a potem pisząc ten odcinek próbowałem poszukać czegoś na temat tej nazwy

Skąd Siedmiu Męczenników w sifnoskimi kościółku, :? nie mam zielonego pojęcia. Szczególnie, że na liście obchodzonych na wyspie świąt, tego które miałoby się odbywać w tym malowniczym miejscu, nie znalazłam…
Niemniej jednak, Siedmiu Męczenników widnieje na wykazie świętych zarówno w kościele prawosławnym , jak rzymskokatolickim. Fakt, nie są zbyt popularni, ale jest okazja, żeby o nich wspomnieć. Ewentualne niżej zamieszczone sugestie odnośnie patronów (identyfikacja wg daty ortodoksyjnego święta przypadającego na 1 sierpnia) nie są uprawdopodobnione.
Siedmiu Męczenników to pochodzący z Samosaty (dawniej miasto syryjskie, obecnie Samsat na terenie Turcji) bracia zamęczeni w 166 r p.n.e. za odmowę w udziale w obrzędach na cześć Zeusa, nakazanych przez syryjskiego władcę Antiocha IV Epifanesa (władającego Judeą w latach 175-163 p.n.e), zwolennika kultury greckiej, który postanowił zhellenizować Żydów. Antioch zakazał Żydom praktykowania obrzezania i obchodzenia szabatu oraz wszelkich ichnich obrządków i zwyczajów.
Bracia wywodzili się z żydowskiego kapłańskiego rodu Machabeuszy. Najstarszy z braci (w imieniu wszystkich członków rodziny) odmówił spożycia mięsa wieprzowego i oświadczył, że woli umrzeć, niż złamać zasady swej wiary. Został poddany torturom na oczach braci i matki, obcięli mu język, ręce i nogi, a następnie wrzucono do rozgrzanego kotła. Potem torturowano pozostałych braci, jednego po drugim. Śmierć za wierność swej religii poniosła także ich matka Solomonia oraz nauczyciel Eleazar.
Historia męczeństwa siedmiu braci to przykład wierności Bogu aż po śmierć. Nie jest to jednak wzór męczeństwa chrześcijańskiego, gdyż nie pojawia się tutaj motyw przebaczenia i modlitwy za oprawców...
Więcej szczegółów znajdziecie przykładowo tu albo tu.

kulka53 napisał(a): Te bardziej czy mniej naturalne jaskinie zauważyliśmy po raz pierwszy

To chyba te same, o których nasz „Greek Szatan” (syrmatę, w której u niego nocowaliśmy, widać na Waszym zdjęciu – to ta ostatnia, tuż przed skalistym brzegiem z grotami) wspominał, że jest :roll: zakaz zaglądania do jaskiń, gdyż mają je badać archeolodzy.

kulka53 napisał(a): Chociaż w tym przypadku nie jest wykluczone, że jeszcze kiedyś, może, tutaj wrócimy

Fajnie, że „mój typ” :) na rozpoczęcie przygody z Cykladami, nie okazał się w Waszych oczach niewypałem, lecz wręcz przeciwnie :D . Być może , dzięki temu :idea: wrócę do pomysłu sprzed kliku lat…
No i dziękuję za fotki miloskie 8) , miło wrócić tam chociaż na przelotną, wirtualną chwilkę.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.12.2015 19:05

tony montana napisał(a):Klima je PRIMA ;)

Tylko czy nie pochłonie jej morze jak Malediwy niedługo?

Zawsze można zbudować zaporę + śluzę z Tarify do Maroka jakby co :wink:

tiwa napisał(a):Fajnie jest wrócić w tak piękne miejsce :mrgreen: . Nawet przypalone sprzęgło :lol: , a w moim przypadku lekko zarysowany tylny błotnik Hondy nie potrafią zepsuć wspaniałych wspomnień :D .

Fakt :)
Sprzęgło to tylko jedna rzecz... właśnie gdy byliśmy na Milos padła w Skodzie sonda lambda :? . Dopiero tej wiosny usterkę tę zdiagnozowano (nie dawała się mocno we znaki) i usunięto poprzez założenie nowej :cool:

kmichal napisał(a):... jak jakiś czas temu przeglądałem Cyklady pod kątem naszych wakacji na nich to Sifnos odpadła praktycznie na samym początku ... :roll: ... teraz już wiem, że niesłusznie ... :) ...

Na cykladzkie stacjonarne wakacje Sifnos myślę że się z pewnością nadaje, ale są wg mnie lepsze kierunki - Naxos albo Milos + Kimolos. Jedna Sifnos dla kogoś kto lubi pozwiedzać jest jak sądzę trochę za mała.

dangol napisał(a):nie są zbyt popularni, ale jest okazja, żeby o nich wspomnieć

Rzeczywiście zbieżność liczbowa jest, chociaż przytoczona historia męczeńskiej śmierci braci rzeczywiście niekoniecznie pasuje do sifnoskiego kościółka i chyba jest mało prawdopodobna jako że pochodzi z niechrześcijańskiej tradycji :roll: . Ale - kto wie :roll: :)
Dzięki :idea: , to bardzo ciekawe i oczywiście nigdy o tym nie słyszeliśmy.

dangol napisał(a):To chyba te same....

Pewnie tak :) , skoro są tak blisko Klimy. Ciekawe czy zapowiadani archeolodzy już dotarli :roll:
Szczerze mówiąc sądziłem, że to jak najbardziej współczesne "dziury" ...

dangol napisał(a):Fajnie, że „mój typ” :) na rozpoczęcie przygody z Cykladami, nie okazał się w Waszych oczach niewypałem, lecz wręcz przeciwnie :D . Być może , dzięki temu :idea: wrócę do pomysłu sprzed kliku lat…
No i dziękuję za fotki miloskie 8) , miło wrócić tam chociaż na przelotną, wirtualną chwilkę.

Sifnos na pewno nie jest niewypałem, ale jak napisałem wyżej Michałowi sądzę że Milos byłaby jednak nieco lepszym wyborem. Ale to też jest trudno tak radzić... naprawdę każda wyspa, choć teoretycznie są do siebie podobne, są tak naprawdę bardzo różne. Zresztą, Wy już na Milos byliście :cool:
Małgosia uwielbia Milos, nasza pierwsza Cyklada wyraźnie bardzo zapadła jej w pamięć :) . Niezła Plaka, fajna Pollonia, niezwykła Klima, jedyne w swoim rodzaju Sarakiniko, fumarole, Kleftiko, trochę świetnych plaż... ma ta wyspa zalety bezapelacyjne, a działające kopalnie nie są prawie wcale uciążliwe.
Sifnos ma Kastro :cool: , ma Panagię Poulati, fajne monastyry, Heronisos, ma ceramiczny styl i chyba nieco ładniejsze krajobrazy. A że plaże nie dla nas... to nie znaczy że nie nadają się dla innych :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.12.2015 10:10

tony montana napisał(a):Klima je PRIMA ;)
Tylko czy nie pochłonie jej morze jak Malediwy niedługo?

kulka53 napisał(a):Zawsze można zbudować zaporę + śluzę z Tarify do Maroka jakby co :wink:



No tak, to tylko 14 km, mosty z Danii Do Szwecji są dłuższe :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2015 18:54

tony montana napisał(a):No tak, to tylko 14 km, mosty z Danii Do Szwecji są dłuższe :)

Nie rozważałem technicznego aspektu przedsięwzięcia, ale jakby co - zawsze to jakiś pomysł do rozważenia dla tych co mają coś do powiedzenia na tym świecie :wink: , a zwłaszcza tych z basenu m. Śródziemnego.
W sumie my też sobie zaporę możemy zbudować (jak się dogadamy z paroma sąsiadami) :cool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 478
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone