Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.06.2014 11:52

Jesteśmy dość wysoko nad powierzchnią morza, nad głowami wciąż mamy tworzące się i zanikające mgły

Obrazek

Obrazek

Szczyt :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W porcie dalej pusto...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Baaaaardzo byliśmy zdziwieni widząc... autobus 8O

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.06.2014 11:52

No, wreszcie robi się naprawdę słonecznie :idea:

Obrazek

Kastelli

Obrazek

Chora

Obrazek

Ścieżka z zabezpieczeniami :)

Obrazek

i bez :)

Obrazek

Kościółek w słońcu prezentuje się naprawdę bombowo :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I skalne ściany też są jeszcze fajniejsze.

Obrazek

Kalamos to tak naprawdę 3 szczyciki, my jesteśmy na drugim a ten trzeci, wydaje mi się że jest najwyższy. Chciałem się wybrać, ale Małgosia nie była chętna :wink:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.06.2014 11:53

Posiedzieliśmy sobie na szczycie spokojną godzinkę, zjedliśmy, było naprawdę przyjemnie, ciepło, prawie bezwietrznie. Zgodnie uznaliśmy, że bez odwiedzenia tego miejsca Anafi na pewno nie byłaby dla nas taka sama i nie zapadłaby nam w serca tak głęboko. Wszystkiego tu nie uda się zobaczyć ale myślę, że to jest największa atrakcja tej wyspy, oczywiście wraz z jej fajnymi plażami :cool:

Mniej więcej około 11 zaczęliśmy zbierać się do powrotu

Obrazek

Obrazek

Trochę tu stromo :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W słońcu idzie się znacznie przyjemniej... a może i dlatego że w dół :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.06.2014 11:54

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.06.2014 11:54

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że kogoś tu dziś zobaczymy. A jednak :idea:

Obrazek

Ta dwójka Francuzów miała do przejścia jeszcze sporo ponad pół drogi. My idąc w dół też się specjalnie nie spieszyliśmy, ale że oni wejdą na górę i wyprzedzą nas jeszcze zanim dojdziemy do monastyru, tego się nie spodziewałem :lol:

No ale te zdjęcia kiedyś trzeba było zrobić :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cali szczęśliwi i zadowoleni z wycieczki posiedzieliśmy sobie trochę dla odpoczynku przy jednym z kilku długich, drewnianych stołów jakie stoją pod monastyrem w cieniu dużego drzewa, nakarmiliśmy siebie i rudego kotka który pojawił się nie wiadomo skąd. Tym razem miałem czym... przezornie przed wyjazdem zakupiłem kilkanaście saszetek z kocią karmą i mogliśmy patrzyć jak zawartość znika w okamgnieniu :D . Maj na wyspach ma swoje zalety, choćby taką, że mino tego, że auto stało w pełnym słońcu, jedynie z uchylonymi oknami, wewnątrz wcale nie było ogromnego gorąca. Ale minusy też są :? , może właśnie dlatego monastyr także o tej wczesno popołudniowej porze ciągle był zamknięty... No trudno, nie zobaczymy go więc od środka.

Muszą nam wystarczyć ostatnie fotki z zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, tam byliśmy :idea:

Obrazek

To była świetna, przyjemna wycieczka, niemęcząca, przy sprzyjającej pogodzie. Jeśli ktoś będzie na Anafi, absolutnie tego miejsca pominąć nie można :idea: .

A nam pozostała już na dziś tylko plaża. Oczywiście Roukounas... zabraliśmy się tam tym razem z całym plażowym majdanem i nie chciało się nam jeszcze targać aparatów. Zdjęcia przy podobnej pogodzie już mamy, kolejnych już więc nie będzie. W każdym razie spędziliśmy tam kilka równie przyjemnych godzin, tym razem w towarzystwie kilku innych par. A na wieczór wróciliśmy na nasz przystanek i tak naprawdę żałowaliśmy trochę, że to będzie już nasza ostatnia noc tutaj :roll:

c.d.n.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 11.06.2014 13:01

Co raz więcej miłośników Anafi na forum :). Na Kalamos pięknie! Mi się marzy spędzenie tam nocy, tak żeby być tam o zachodzie i wschodzie słońca. Widziałem zdjęcia z takiej wyprawy, coś pięknego.

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.06.2014 13:29

Kościółek faktycznie pięknie się prezentuje ... no i to jego położenie też niczego sobie ... :)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 11.06.2014 19:00

kmichal napisał(a):Kościółek faktycznie pięknie się prezentuje ... no i to jego położenie też niczego sobie ... :)


Nawet z kolegą nie będę się spierał...a widoczki "palce lizać"
Pozdrawiam
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 11.06.2014 19:19

Zdjęcia z Kalamos kapitalne :-) :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.06.2014 17:53

KOL napisał(a):Co raz więcej miłośników Anafi na forum :). Na Kalamos pięknie! Mi się marzy spędzenie tam nocy, tak żeby być tam o zachodzie i wschodzie słońca. Widziałem zdjęcia z takiej wyprawy, coś pięknego.

Pamiętałem że pisałeś o tym w relacji, o zachodzie i wschodzie słońca na szczycie... ale nie zdecydowaliśmy się, choć rozważałem ten pomysł. Było trochę za zimno :? .
Ale skoro masz zamiar wrócić, na pewno się uda :)
To już 4 "osoby" z forum miały okazję być na Anafi, ciekawe czy jeszcze ktoś dołączy? :cool:
kmichal napisał(a):Kościółek faktycznie pięknie się prezentuje ... no i to jego położenie też niczego sobie ... :)

ajdadi napisał(a):widoczki "palce lizać"

To jedno z najfajniejszych miejsc w jakich byliśmy nie tylko tym razem, ale w ogóle w GR. Jeszcze jedno podobne nam się przytrafi... za jakiś czas :)
Aglaia napisał(a):Zdjęcia z Kalamos kapitalne :-) :papa:

Dzięki :)
Górki trochę niższe niż w GR...uzji :wink: , i trochę mniej zielone, ale myślę, że też warte zobaczenia :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.06.2014 18:27

7 maja, środa

To był dzień...przygód z promami ciąg dalszy, nagłe i niespodziewane podejmowanie zaskakujących decyzji, dopasowywanie się do zastanej sytuacji na którą nie mieliśmy większego wpływu. Oj, działo się... :cool: .

Ale po kolei :)

Wieje. Już wieczorem wiatr wzmagał się coraz bardziej, w nocy był tak silny, że od czasu do czasu mocniejszy podmuch kiwał naszą samochodową sypialnią. Na szczęście miejsce było w miarę zaciszne (wiało jak chyba najczęściej na Cykladach z północnego wschodu), dlatego jakoś szczególnie się tym nie przejmowaliśmy. Zebraliśmy się wcześnie rano, bez śniadania, prom linii NEL którym mieliśmy przedostać się na kolejną wyspę miał odpłynąć o 7 rano (6 naszego czasu). Tylko na jaką wyspę? :roll:

Niespiesznie, żegnając się z anafijskimi krajobrazami potoczyliśmy się do portu. Prom już był (od wczoraj :) )

Obrazek

Obrazek

Jak się okazało Aqua Spirit to nieduża jednostka, dużo mniejsza niż Aqua Jewel, którą płynęliśmy w tamtym roku z Paros na Serifos. Na razie i tak trzeba było kupić bilety, rzeczywiście nieduży kantorek w porcie był czynny i nawet był tu dość duży ruch (jak na warunki Anafi :cool: ). Sprawa niby prosta, tylko dokąd mam te bilety kupić... ? .

Teoretycznie mieliśmy płynąć na Santorini. Ale wpadł mi wczoraj do głowy pewien pomysł - tuż obok tej wyspy, zwanej fachowo Thirą, czy też Firą, jest jeszcze jedna mała wysepka, część wulkanicznego archipelagu – Thirasia. NEL zawija tam jako jedyny przewoźnik więc okazja jest by się tam dostać wraz z autem. To co? Thirasia? Thirasia :idea: :D

Ubożsi o 49 euro zajechaliśmy na prom, obsługa była nami dość wyraźnie zainteresowana :cool: . Ustawiono nas zaraz przy wjeździe, przecież całkiem niedługo będziemy wyjeżdżać. Oczywiście pojawiła się nasza znajoma angielska para, oni też mieli w planie wysiąść na Thirasii, tak więc nasze drogi jeszcze miały się nie rozejść. Do odpłynięcia zostało kilkanaście minut.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.06.2014 18:28

Odpływamy...

Obrazek

Żegnaj Anafi... było fajnie, ale pewnie nigdy już tu nie wrócimy :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Promowe Europejczyków rozmowy... :wink:

Obrazek

Oczywiście pytałem o pogodę – ma być ok :) , ale okazało się że w sieci można było wyczytać to i owo o naszym pechowym rejsie sprzed paru dni. Właśnie teraz dowiedzieliśmy się, że przymusowy postój przy Aspronisi był spowodowany tym, że silniki Prevelisa „straciły moc” . Stwierdzenie dość enigmatyczne, wszyscy w czwórkę stwierdziliśmy, że stary grat po prostu się zepsuł :? nieco zmieniając nasze plany.

Jak bardzo miały się zmienić – to się miało okazać dopiero za chwilę...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.06.2014 18:28

Im dalej odpływaliśmy od wyspy, tym mocniej wiało, trudno było zachować równowagę na pokładzie. Trzeba było też zjeść śniadanie, zabraliśmy się za to tym razem bez uwag obsługi że nie wolno :? . Ale zastępca kapitana (czy jaką ten człowiek tam pełnił funkcję) miał za to dla nas inną wiadomość, też nie do końca ciekawą :? . Oznajmił nam mianowicie, że jest bardzo silny wiatr, na pełnym morzu będzie jeszcze gorzej i w związku z tym kapitan polecił poinformować nas, że nie jest pewne czy uda się nam bezpiecznie przybić do Thirasii 8O . Tak więc, będzie lepiej, jeśli zdecydujemy się wysiąść na Santorini, bo inaczej możemy odpłynąć w siną dal..... :wink:

Nie było nam do śmiechu. Poszedłem powiedzieć o tym naszym znajomym, oni nie przejęli się tym za bardzo, bez samochodu mieli ułatwione zadanie – podobno pomiędzy wyspami kursują mniejsze jednostki pasażerskie i jak nie dziś, to jutro będą mogli się przedostać. A my musieliśmy podjąć decyzję – wysiadamy na Santorini czy ryzykujemy i może wysiądziemy na Thirasii.

Rzeczywiście, po jakimś czasie zaczęło tak bujać, że nie sposób było chodzić bez trzymania się foteli albo ścian. Z nadmiaru wrażeń odechciało mi się jeść... za bardzo byłem przejęty tym, że znów musimy zmieniać plany i dostosowywać się do sytuacji. Na szczęście przypomniałem sobie, że warto byłoby w samochodzie, który zwykle zostawiam tylko na biegu, zaciągnąć jeszcze hamulec ręczny :? , jakiś człowiek z obsługi otworzył mi drzwi i mogłem się do niego dostać – na szczęście jeszcze stał tam, gdzie go zostawiłem :wink: .

Poszliśmy z Ronem pogadać z obsługą jak naprawdę oni to widzą, może w międzyczasie coś się zmieniło, niestety, podobno wiało 10 w skali Beauforta a to dla niewielkiego Agia Spirita są już spore fale. It's your decision (mówi ten gość), you can go to Santorini, but if you want, you can go to Folegandros, Sikinos or Ios, in the same price... Hmmm......

Ron od razu stwierdził, że w takim razie oni popłyną na Ios. Z Małgosią pozastanawialiśmy się chwilę... to my też popłyniemy sobie na Ios :wink: , tak naprawdę ta wyspa już od dawna była mocnym, można powiedzieć żelaznym punktem naszego tegorocznego planu. Będzie fajnie :D .

Do Ios mieliśmy baaaardzo dużo czasu, wg rozkładu prom miał tam dopłynąć jakoś około 14. Ale Santorini była tuż tuż...

Jest dość zabudowana :? , to największe skupisko domów nad brzegiem to popularne letnisko Kamari

Obrazek

Mesa Vouno z ruinami antycznej Firy

Obrazek

W tle – najwyższy szczyt Profitis Ilias z monastyrem

Obrazek

Perissa – drugie letnisko i w oddali Emporio.

Obrazek

Profitis Ilias i Mesa Vouno

Obrazek

Gavrilos

Obrazek

Obrazek

Klify Santorini

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.06.2014 18:29

Akrotiri

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Latarnia morska na przylądku Akrotiri

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.06.2014 18:29

Thirasia

Obrazek

Korfos (port Thirasii) i Manolas (stolica)

Obrazek

Palea Kamieni

Obrazek

Od lewej – Palea Kameni, Thirasia, Nea Kameni

Obrazek

Obrazek

Wulkaniczny krajobraz Nea Kameni

Obrazek

:wink:

Obrazek

Za chwilę dopłyniemy, jeszcze jest czas na decyzję...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

8O 8O 8O

Obrazek

Nie wysiedliśmy :roll: .

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 404
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone