Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 01.02.2013 09:48

kulka53 napisał(a):Grecja jak na razie zajęła nam 3 lata a jeszcze w ładnych parę miejsc warto by było tam skoczyć, a co dopiero Włochy 8O :? . Co prawda jest tam trochę inaczej, choćby dlatego że nie ma wysp :? , no ale ilość zabytkowych, pięknych miast jest powalająca, a plaże też sympatycznie wyglądają. To że (jak pisaliście) bywa tam mega brud i śmietnik to jeszcze nie tragedia, byle tylko było bezpiecznie... ale o tym wszystkim to mam nadzieję poczytać jesienią w szczegółowym reportażu :idea:

Pozdrawiam :)


Ja już od wielu lat powtarzam, że na pozwiedzanie Europy Południowej życia mi zabraknie... :wink:
Teraz koncentrujemy się na Grecji :D
Trzeba by większą ilością czasu dysponować... no i kasa...

pozdr
babeczka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 14.10.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) babeczka » 01.02.2013 10:03

A ja, omijając trudy podroży , zwiedzam sobie piękne miejsca dzięki Wam. Wiem, ze to nie to samo, ale piękne zdjęcia, niemniej dobre opisy, dają wyobrażenie o tych "ciepłych krajach" :) Ważne, zwłaszcza w zimie ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.02.2013 10:25

kulka53 napisał(a):
Tyle jest pięknych miejsc na Ziemi... hmm, no dobra, w Europie i okolicach :wink: , i tak powoli staramy się je krok po kroku poznawać :)
Ale powiem Ci w sekrecie, że podłamałeś mnie trochę tymi swoimi planami na "obcasie" :wink:
Grecja jak na razie zajęła nam 3 lata a jeszcze w ładnych parę miejsc warto by było tam skoczyć, a co dopiero Włochy 8O :? . Co prawda jest tam trochę inaczej, choćby dlatego że nie ma wysp :? , no ale ilość zabytkowych, pięknych miast jest powalająca, a plaże też sympatycznie wyglądają. To że (jak pisaliście) bywa tam mega brud i śmietnik to jeszcze nie tragedia, byle tylko było bezpiecznie... ale o tym wszystkim to mam nadzieję poczytać jesienią w szczegółowym reportażu :idea:

Pozdrawiam :)


Oj tam podłamałem :)

Zauważ, że ja tam planuję właściwie zwiedzenie tylko jednej krainy w Ita - Apulii - w tym tempie zwiedzania Italię zrobiłbym gdzieś koło 2030 ;)

Parę wysp też znalazłoby się, ale gdzie tam im do Grecji :)

Wcześniej natomiast chętnie poczytam Wasze wiosenne Włochy! :)

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2013 19:52

janusz.w. napisał(a):Ja już od wielu lat powtarzam, że na pozwiedzanie Europy Południowej życia mi zabraknie... :wink:
Teraz koncentrujemy się na Grecji :D
Trzeba by większą ilością czasu dysponować... no i kasa...

My się też koncentrujemy na Grecji, bo... jest najfajniejsza, tak po prostu :)
Ale powoli, metodycznie, w inne rejony też będziemy żurawia zapuszczać :wink:
Pozostałe bałkańskie kraje mamy już jako tako "zaliczone", tak więc trzeba się będzie wybierać coraz dalej, dalej...
Ważne, by wciąż udawało się wyjeżdżać jak do tej pory dwa razy do roku :roll:
A kasa, no cóż, po prostu trzeba wyznaczyć sobie priorytet, że na wyjazdy MUSI wystarczyć :idea: :)

babeczka napisał(a):A ja, omijając trudy podroży , zwiedzam sobie piękne miejsca dzięki Wam. Wiem, ze to nie to samo, ale piękne zdjęcia, niemniej dobre opisy, dają wyobrażenie o tych "ciepłych krajach" :) Ważne, zwłaszcza w zimie ;)

Wiem Babeczko, że jesteś naszą wierną Czytelniczką :cool:
Bardzo nam miło, że polubiłaś nas i nasze relacje...to ważne, to dobra motywacja do tego by wciąż pisać :)

Wiem też, że nawet najpiękniejsze zdjęcia i najciekawsze opisy to nie to samo jak własne przeżycia, odczucia. Ale zdaje się, że "ciepłe kraje" znasz nie tylko z naszych relacji, pamiętam, że też byłaś w Chorwacji, we Włoszech :cool: .

tony montana napisał(a):Oj tam podłamałem :)

Zauważ, że ja tam planuję właściwie zwiedzenie tylko jednej krainy w Ita - Apulii - w tym tempie zwiedzania Italię zrobiłbym gdzieś koło 2030 ;)

Parę wysp też znalazłoby się, ale gdzie tam im do Grecji :)

Wcześniej natomiast chętnie poczytam Wasze wiosenne Włochy! :)

Podłamałeś, w tym sensie, że nie sądziłem że tam, na dalekim południu TEŻ jest tak ciekawie i pięknie :roll:
A tu Tony powygrzebywał linki, fotki :evil: ... i trzeba jechać :lol: , a przynajmniej myśleć kiedy i jak by tu pojechać :)

Wiem, że Włochy też trochę wysp mają, ale one są albo bardzo małe, albo ogromne :lol:
Te małe to raczej sobie podarujemy, może tylko kiedyś przy okazji Sycylii wybralibyśmy się na jakieś Liparyjskie? :roll: . Bo Sardynia i Sycylia w planach na pewno się kiedyś znajdzie :idea: .

Coraz bardziej przebieram nogami przed planowaniem i majowym wyjazdem :lol:
I, o ile starczy mi determinacji i motywacji, zaraz po powrocie chciałbym nasze wrażenia opisać i zdjęcia pokazać :)
Dwa tygodnie w dwa miesiące... do końca lipca powinno być wtedy z głowy :)

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2013 17:05

24 września, poniedziałek c.d.

Po Exombourgo najpierw zajechaliśmy po umiarkowanie drogie paliwko na stację benzynową, jest w tej okolicy jedna, przy wiosce Kechros. Podjechaliśmy na chwilę do tej malutkiej osady znanej w przeszłości z mieszkających tu twórców końskich siodeł i uprzęży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Również i tu stosuje się marmurowe ozdoby nad oknami :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Exombourgo z Kechros

Obrazek
Ostatnio edytowano 02.02.2013 22:38 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2013 17:06

Jeden z wielu samotnych kościółków, ten stał przy drodze do Falatados.

Obrazek

Falatados to trzecia co do wielkości miejscowość na Tinos, sięgająca korzeniami wieku XIV. Dziś wyznacznikiem jej statusu jest fakt, że znajduje się tu szkoła :wink:

Obrazek

Wielki, ładny kościół Agios Ioannis

Obrazek

Ciekawa płaskorzeźba :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jak tu mówić że Grecy nie dbają o otoczenie :roll: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2013 17:06

Kościół był otwarty, wewnątrz krzątało się kilka kobiet, sprzątały, myły, wycierały kurze...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2013 17:07

Pospacerowaliśmy jeszcze chwilę po Falatados natrafiając m.in. na miejscowe źródełko...

Obrazek

na suszące się cebule i czosnki...

Obrazek

i na pięknego kotka... :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jeden kościółek na tle Exombourgo

Obrazek

I jeszcze taki 8O

Obrazek

Falatados z oddali

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No to na dziś byłoby na tyle jeśli chodzi o zwiedzanie :) . Jest piękna pogoda, gorąco, minęło południe... jedziemy na plażę :idea: . I to najlepiej na taką, gdzie będziemy już od razu mogli zostać na noc :cool: .

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Tinos jest najwięcej plaż. My rzecz jasna odpuściliśmy te najbardziej popularne i skierowaliśmy się dość karkołomną, bardzo stromą, wylaną betonem dróżką na plażę Santa Margerita. Skąd taka nazwa? Nie mam pojęcia, ale nie znaleźć się na tak nazwanej plaży zdecydowanie było nie sposób :cool: .

Na plaży zastaliśmy jedną :idea: dziewczynę. Powędrowaliśmy zatem w przeciwległy, ładniejszy jej kraniec i zawładnęliśmy nim niepodzielnie na kilka popołudniowych godzin :cool: . wylegując się, pływając na różowym materacyku :wink: i marząc o kolejnych greckich wyspach już za rok.....

Obrazek

Obrazek

Plaża Santa Margerita nie była idealnym miejscem na spanie, po prostu dolinka schodząca do morza była bardzo wąska i ogólnie rzecz biorąc nie było za bardzo gdzie się tam rozłożyć. Jakoś się jednak rozłożyliśmy...a okazało się potem, że nie będziemy tu dziś sami 8O :) . Wieczorem, wypożyczonym quadem przyjechała para młodych ludzi, mówili po francusku. Porozglądali się, pozabierali z motorka swoje rzeczy i poszli na koniec plaży, tam gdzie myśmy spędzili ten dzień. Posiedzieli, pokąpali się a potem ... rozbili mały namiocik. Takie towarzystwo zupełnie nam nie przeszkadza :cool: .

Tradycyjnie pogotowaliśmy sobie jakieś jedzonko, posiedzieliśmy na plaży wpatrując się w zamykającą horyzont rozświetloną Mykonos. Nie myślimy o niej źle, może nawet z pewnym sentymentem... ale Tinos, to jednak zupełnie inna bajka :)

Niedługa dzisiejsza wycieczka po Tinos.

Obrazek

A – zatoka Livada
B – Exombourgo
C – Kechros
D – Falatados
E – plaża Santa Margerita

c.d.n.
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 03.02.2013 19:41

rozgrzałam się dziś porządnie tymi ciepłymi widoczkami :) - czekam na więcej bo zima znów straszy :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 03.02.2013 22:05

frape napisał(a):rozgrzałam się dziś porządnie tymi ciepłymi widoczkami :) - czekam na więcej bo zima znów straszy :)

Ze smutkiem muszę stwierdzić, że podobnie jak nasza wyprawa po Cykladach miała swój koniec to i relacja już wkrótce się zakończy. Ale jeszcze się pogrzejemy. Aż za mocno 8O .

Pozdrawiamy
MiP
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 03.02.2013 22:19

Ten biało-rudy kot jest fantastycznie umaszczony. Jak mogliście go nie zabrac?! :)

Tak się też zastanawiam na ile egejscy wyspiarze utożsamiają się z Grekami z lądu. Nie ma poczucia odrębności i ... wyższości?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.02.2013 09:01

DarCro napisał(a):Ten biało-rudy kot jest fantastycznie umaszczony. Jak mogliście go nie zabrac?! :)

Nie wiadomo na ile by się polubił z tym, który już w domu jest :)
Ale jak to będzie w tym roku, nie wiem... na jednego rudego kotka mamy już zamówienie :wink:
Ale to chyba trzeba by było znów wybrać się na Tinos, tam rudzielców było ZATRZĘSIENIE 8O
Co zresztą jeszcze pokażemy :)

DarCro napisał(a):Tak się też zastanawiam na ile egejscy wyspiarze utożsamiają się z Grekami z lądu. Nie ma poczucia odrębności i ... wyższości?

My chyba za mało, rzekłbym, że wcale nie wchodzimy w kontakty z miejscową ludnością by dużo wiedzieć na ten temat :? . Możemy oceniać tylko to co widać.
Z tego, co można wyczytać w przewodnikach wynika, że na niektórych wyspach rzeczywiście ludność mówi nieco innym dialektem, zachowuje specyficzne tradycje (Skiros czy Karpathos). Wiadomo, pojedyncze wyspy, albo ich grupy miewały często nieco inną historię. Jedne wyspy są bogatsze, inne dużo biedniejsze ze względu na występowanie czy brak zasobów naturalnych, żyznych ziem, a teraz obecność przemysłu czy turystyki. Na pewno widać znaczące różnice w architekturze. Ikaria jest podobno wyspą z silnymi nastrojami lewicowymi, przez dziesiątki lat zsyłano tam bowiem komunistów. Zresztą, w ogóle wydaje mi się, że Wyspy Jońskie czy Cyklady są bardziej zasymilowane, większe odrębności może występują w Dodekanezie, bliżej Turcji. Tam dopiero jednak dotrzemy :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.02.2013 10:26

25 września, wtorek

Na świętej Małgorzacie spało się nieźle... ani my nie przeszkadzaliśmy młodym Francuzom, ani oni nam :wink: . Wstaliśmy jak zwykle bardzo wcześnie....

Obrazek

Obrazek

...ale jeszcze nie zdążyliśmy dobrze pozbierać naszych wygodnych samochodowych posłań, gdy pojawiło się dodatkowe towarzystwo.

Najpierw na okolicznych wzgórzach zauważyliśmy człowieka ze strzelbą 8O

Obrazek

Prawie w tej samej chwili pojawił się jeszcze ktoś - to była trójka starszych już dość Greków, 2 mężczyzn i kobieta. Przyjechali zdezelowanym Fordem z dachu którego ściągnęli wielki ponton i silnik a z wnętrza powyciągali masę różnych sprzętów, kapoki, pompki, wiadra. Po napompowaniu i załadowaniu bagażu na ponton (co trwało co najmniej pół godziny) nastąpiło wodowanie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i popłynęli w kierunku Mykonos :)

Obrazek

Obrazek

Takie pływadło byłoby dla nas najlepsze... może tylko o połowę mniejsze :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.02.2013 10:27

Patrząc na rozbity na plaży namiocik znów zebrało się nam na rozmyślania, rozważania... i mówiąc szczerze, patrząc z perspektywy czasu i doświadczeń, podróżowanie własnym samochodem i spanie w nim jest zdecydowanie, bezdyskusyjnie dla nas najlepsze, najbardziej optymalne. Poza tym, biwakowanie jest teoretycznie oficjalnie zabronione, a spanie w aucie nie :wink: . Może gdyby naszła nas ochota na miejsca, do których samochodem dojechać się po prostu nie da bo są zbyt daleko, a trzeba by dolecieć, wtedy co innego, wtedy trzeba by wymyślić inną metodę – np spanie w wypożyczonym samochodzie :wink: . No ale póki co, to zupełnie nam nie grozi :) .

Obrazek

Obrazek

Zanim my także opuściliśmy Małgorzatę, odbyliśmy krótki spacerek po okolicy. Warto było – takiej niesamowicie ogromnej ilości urginii jeszcze nigdy nie widzieliśmy :idea:

Są takie piękne... :oops:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaża Santa Margerita „z wysokości” :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.02.2013 10:28

Ten dzień w założeniu miał wyglądać podobnie jak wczorajszy. Tzn., najpierw troszkę zwiedzania, a od południa plażowanie na jakiejś fajnej plaży, jeśli uda się taką znaleźć to na innej, jeśli nie, powrót do Małgorzaty. No to jedziemy :idea:

Długo, wolno i smętnie wtaczaliśmy się na jedynce po powykrzywianej betonówce te paręset metrów pod górę :? . Ale nie narzekajmy :idea: , zawsze to lepsze niż szuter :idea: :) . Potem od razu pojechaliśmy pod najważniejszy monastyr na Tinos, powstały jeszcze w X wieku i zresztą jedyny wciąż czynny - Iera Moni Kimisseos Theotokou Kechrovouniou.

Sprzed monastyru roztaczają się ładne widoki :)

Na Exombourgo

Obrazek

I na Chorę

Obrazek

Obrazek

Kechrovouniou to monastyr żeński, jak wspominałem wcześniej jedną z mniszek była owa sławna Pelagia, dzięki wizji której odnaleziono cudowną ikonę znajdującą się teraz w kościele Panagia Evangelistria. Rzeczywiście, sporo mniszek można tu zobaczyć, pewnie nie ma ich tu tyle co w dawnych wiekach, ale wciąż są. To chyba jeden z niewielu wciąż prężnie działających monastyrów Grecji :roll: .

Podobno mężczyźni nie są tu zbyt chętnie widziani, a już na pewno wchodząc powinni być ubrani odpowiednio... wygrzebuję więc gdzieś z dna torby długie spodnie i wciągam na siebie (to był jedyny moment podczas tych miesięcznych greckich wakacji kiedy miałem je na sobie :) ).

Zanim jednak wejdziemy do środka, idziemy kawałek w drugą stronę, wzdłuż ogrodu i zabudowań gospodarczych, tak po prostu trochę się rozglądnąć. Nie spodziewaliśmy się jaki będzie efekt...na końcu szerokiego chodnika stoi sobie kapliczka.

Obrazek

Górne drzwi są zamknięte, za to dolne na oścież otwarte, rzecz jasna zaglądamy.

A w środku....

8O :idea: :roll: :?

Obrazek

Obrazek

Cmentarz na półkach.... dreszcz przeleciał nam po plecach. Zaglądnąłem do jednej uchylonej skrzyneczki... wewnątrz ładnie poukładane kosteczki i czaszka, tak wyglądają tu trumny 8O

To było makabryczne wrażenie, szybko zwialiśmy stamtąd. Potem zastanawialiśmy się tylko w jaki sposób i kiedy te ludzkie szczątki trafiają z miejsc pochówku do tych skrzynek :roll: .

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 307
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone