Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.02.2013 09:36

Kiedyś przerabiali Polonezy na takie z namiotem na dachu.
Miały przebudowaną tylną klapę tak, że można tam było wejść i kuchnię urządzić.
Dziś też można znaleźć takie wynalazki :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.02.2013 14:13

weldon napisał(a):Kiedyś przerabiali Polonezy na takie z namiotem na dachu.
Miały przebudowaną tylną klapę tak, że można tam było wejść i kuchnię urządzić.
Dziś też można znaleźć takie wynalazki :)


Wszystko ok, tylko, że nam właśnie o to chodzi by jak najmniej się rzucać w oczy :lol:

Ten namiocik który postawili na plaży ci Francuzi, wraz z quadem, na pewno mógł komuś jeszcze bardziej się nie spodobać niż nasze "po prostu stojące" auto.
Co prawda w Grecji nie trzeba mieć zbyt dużych tego typu rozterek, ale "strzeżonego.... " :)

Swoją drogą na Sithonii widzieliśmy Felicję z namiotem na dachu :roll: , zresztą parę innych wynalazków też.
Myślę zresztą, że Małgosia zdecydowanie by odmówiła wejścia na taką konstrukcję :wink: :lol:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 04.02.2013 15:18

kulka53 napisał(a):Cmentarz na półkach.... dreszcz przeleciał nam po plecach. Zaglądnąłem do jednej uchylonej skrzyneczki... wewnątrz ładnie poukładane kosteczki i czaszka, tak wyglądają tu trumny 8O

To było makabryczne wrażenie, szybko zwialiśmy stamtąd. Potem zastanawialiśmy się tylko w jaki sposób i kiedy te ludzkie szczątki trafiają z miejsc pochówku do tych skrzynek :roll: .

c.d.n.


John Mole, wspomniany przeze mnie opisywał dosyć dokładnie 'procedury' wyjmowania szczątków zmarłych po określonym czasie z grobowców na cmentarzu i 'magazynowaniu' ich w specjalnym pomieszczeniu... O ile pamiętam chodziło o brak miejsca na cmentarzu :idea: . Muszę sięgnąć jeszcze raz do książki.

pozdr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.02.2013 15:59

janusz.w. napisał(a):...chodziło o brak miejsca na cmentarzu ..


Widziałem kiedyś reportaż z Hawany, tam też tak robią.

pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.02.2013 18:08

W starożytnej Grecji i jej koloniach, otwierali groby mniej więcej po dwudziestu latach i pozbywali się starych szczątków, żeby zrobić miejsce dla nowych.

Nie dotyczyło to tylko najzamożniejszych i najbardziej zasłużonych.

Po takim okresie w grobach znajdowały się zazwyczaj już same kości, dlatego Grecy nazywali groby "zjadaczami ciał".

W zasadzie fakt, po co komu obgryzione kości? :D
babeczka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 14.10.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) babeczka » 04.02.2013 20:15

Zachwycająca jest taka ilość urginii, są rzeczywiście piękne :). Czy mogę zamówić cebulkę urginii ?:), no i jeszcze taki rudy kotek mi się marzy ;)
Urginie w Grecji bywają często kwiatami cmentarnymi, ale tez istnieje zwyczaj obdarowywanie się nimi na Nowy Rok.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.02.2013 20:33

Nadal twierdzę, że błękit nieba pięknie współgra z białymi elewacjami. No i te chochlaki... to była jedna z tych rzeczy, która najbardziej podobała mi się na Rodos - jedynej JAK NA RAZIE mej bytności w Grecji...

:papa:
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3764
Dołączył(a): 24.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 04.02.2013 21:35

Jak zawsze kapitalne widoki.. :) Wschód słońca... Świetnie musi być obudzić się w takiej scenerii.. Też bym pewnie bardzo wcześnie wstawał. ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.02.2013 22:23

janusz.w. napisał(a):John Mole, wspomniany przeze mnie opisywał dosyć dokładnie 'procedury' wyjmowania szczątków zmarłych po określonym czasie z grobowców na cmentarzu i 'magazynowaniu' ich w specjalnym pomieszczeniu... O ile pamiętam chodziło o brak miejsca na cmentarzu :idea: . Muszę sięgnąć jeszcze raz do książki.

longtom napisał(a):Widziałem kiedyś reportaż z Hawany, tam też tak robią.

weldon napisał(a):W starożytnej Grecji i jej koloniach, otwierali groby mniej więcej po dwudziestu latach i pozbywali się starych szczątków, żeby zrobić miejsce dla nowych.

Dzięki za info, myśmy o tym nie słyszeli.
Tak naprawdę, to po prostu kwestia tradycji i przyzwyczajeń...

"Zjadacze ciał"... niezłe 8O
Kontynuacja wielowiekowych, tysiącletnich wręcz tradycji, dobrze było zobaczyć takie miejsce.

Teraz by zaoszczędzić miejsce na cmentarzu buduje się współczesne krematoria :roll:
U nas to chociaż można wykupić miejsce już na zawsze, a z tego co wiemy, w Niemczech nawet na małą urnę z prochami miejsce można zapewnić maksymalnie na 30 lat :roll:

W Grecji często widywaliśmy piętrowe cmentarze gdzie na małej powierzchni pochowano kilka osób, ale skrzynkowego, jeszcze nigdy.

babeczka napisał(a):Zachwycająca jest taka ilość urginii, są rzeczywiście piękne :). Czy mogę zamówić cebulkę urginii ?:), no i jeszcze taki rudy kotek mi się marzy ;)
Urginie w Grecji bywają często kwiatami cmentarnymi, ale tez istnieje zwyczaj obdarowywanie się nimi na Nowy Rok.


Cieszę się, że się podobają :)
I kwiatki, i kotki :cool:

Z kotkiem pewnie byłoby trudniej :lol: , ale urginiowe cebule może jakoś dałoby się z zakamieniałej, zeschniętej greckiej ziemi wydobyć i przewieźć. Nie wiem tylko czy nie przeszkadzałby w tym fakt, że właśnie kwitną :roll: .

Jakby co - Dolny Śląsk nie jest duży :wink:

tony montana napisał(a):Nadal twierdzę, że błękit nieba pięknie współgra z białymi elewacjami. No i te chochlaki... to była jedna z tych rzeczy, która najbardziej podobała mi się na Rodos - jedynej JAK NA RAZIE mej bytności w Grecji...

8O
Wiesz, że musiałem sprawdzić co to są te chochlaki? :oops:
Nie wiedziałem że tak się te chodniczki nazywają...

Nam też się podobały... zresztą widać że sporo zrobiliśmy im zdjęć :wink:
Od razu zapragnąłem też taki mieć :wink: , ale mój zapał szybko ostygł.
Raz, skąd wziąć tyle jednakowych kamyczków, a dwa... kiepsko się to zamiata :wink: :lol:
W każdym razie efekt jest :)

A Rodos, to chyba dobry wstęp by jeszcze do Hellady się kiedyś wybrać :idea:
Myślę, że dojrzejesz do tej decyzji :cool:

razpol napisał(a):Jak zawsze kapitalne widoki.. :) Wschód słońca... Świetnie musi być obudzić się w takiej scenerii.. Też bym pewnie bardzo wcześnie wstawał. ;)

Dzięki :)
Czasem rzeczywiście szybciej się zrywaliśmy, by nie przegapić jakiegoś wyjątkowo ładnego wschodu.
No a że pogoda jest tam w zasadzie pewna to całkiem dużo ich było :)

Zresztą, tak naprawdę o tej porze roku to one nie są już jakoś strasznie wcześnie :)

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2013 10:02

25 września, wtorek c.d.

Gdy wróciliśmy pod bramę, okazało się, że przyjechały autokary z wycieczkami. To naprawdę znane i uczęszczane miejsce. Wmieszaliśmy się w tłum i weszliśmy do środka.

Wewnątrz są przynajmniej 3 kościoły i jakieś mniejsze kapliczki też zauważyliśmy. W tym najważniejszym byliśmy dwa razy, raz otoczeni tłumem starszych pań :wink: , drugi raz już w samotności. Ogólnie nie wolno we wnętrzach robić zdjęć, w każdym razie na pewno nie jest to mile widziane. Z tego najważniejszego kościoła mamy to jedno, podobno szczególnie cenny jest tu bogato rzeźbiony ikonostas z XIV wieku.

Obrazek

Z zewnątrz.

Obrazek

Potem trafiliśmy do jakiejś kapliczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początkowo sądziłem że to jest właśnie ta słynna cela słynnej Pelagii, ale okazało się że nie, za pusto tu zresztą było :wink:

Tłum podążał gdzieś indziej :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2013 10:02

Weszliśmy na „salony” św. Pelagii też i my, to maleńka celka i nieco tylko większa kapliczka, w jej pokoju o szerokości rozłożonych ramion, jest naprawdę spartańsko i skromnie. Kiedy widzimy takie miejsca wierzymy, że tacy ludzie za życia naprawdę byli tacy jakimi ich się opisuje....

Obrazek

Obrazek

Kapliczka jest tuż obok pokoiku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2013 10:03

Potem pospacerowaliśmy trochę po niemal opustoszałym monastyrze... wycieczki dość szybko się bowiem pozbierały z powrotem do autokarów.

Co ciekawe, ten błękitny odcień ścian na zdjęciach to nie źle ustawiony balans bieli :wink: (chociaż pewnie trochę też), ale stan faktyczny 8O . Monastyr wewnątrz w większości nie był pomalowany na nieskazitelnie biało, ale właśnie na leciutko błękitno :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2013 10:03

Trafiliśmy do jeszcze jednego, chyba nowszego kościoła. Tu, jak na Tinos przystało, wnętrze było całe w marmurach :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2013 10:04

To wędrujemy dalej... monastyr jest bardzo skomplikowany, wielopoziomowy, ma różne zaułki, ślepe uliczki, widać jak przez wieki był rozbudowywany, dobudowywano różne skrzydła...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2013 10:05

Nawet teraz trwała w jednym miejscu jakaś budowa.

Obrazek

Ten kościółek był zamknięty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec – dowód, że monastyr jest jak najbardziej działający :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brama wejściowa

Obrazek

Obrazek

Ich też nie mogło by tu zabraknąć :wink:

Obrazek

Bardzo nam się podobało w tym monastyrze :idea: . Jest taki kameralny, z zakamarkami, jakiś inny niż wiele z tych, które mogliśmy już wcześniej zobaczyć.

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 308
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone