Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 30.01.2013 14:36

Lidia K napisał(a):Nam to zdjęcie też bardzo się podoba :cool: ale też mi "podpadło" i to bardzo. Takie zdjęcia krajobrazowe powinno być OSTRE od pierwszego do ostatniego planu.


Nie masz racji. :)
Operowanie głębią ostrości to jedno z podstawowych narzędzi. Ostrość ustawia się na to co jest ważne, albo raczej na to, na co chcemy naprowadzić wzrok oglądającego, czyli inaczej zaakcentować.

Na omawianym zdjęciu istnieje kilka smaczków, które razem świetnie współgrają.

Obrazek

1) PERSPEKTYWA: Wzrok patrzącego przemieszcza się od pierwszego planu wzdłuż kamieni i strumyka do drugiego planu. (Jeden z klasyczny zabiegów budowania perspektywy gdy “coś” biegnie od nas, hen, w głąb obrazu.)

Posłużę się klasykiem jako dodatkowej ilustracji, gdzie zarówno barierka jak i dwie plamy barwne z prawej strony służą temu celowi.

Obrazek

2) KONTRAST BARWNY.

Wzrok biegnie nam do najmocniejszej plamy barwnej na zdjęciu, czyli niebieskiej “kałuży”, która wyróżnia się dzięki mało nasyconemu żółto-szaremu tłu.
(U Muncha głowa też jest wyróżniona kolorystycznie.)

3) OSTROŚĆ.

Dzięki “wygaszeniu” elementów pierwszego planu poprzez nieostrość, pada o wiele większy akcent na wspomnianą powyżej niebieską “kałużę”.

Reasumując, przy pomocy 3 środków, “zorganizowano” elementy zdjęcia tak, że ma ono wartości artystyczne.

Osobnym pytaniem jest czy autor chciał te zabiegi zastosować, czy powstały nieświadomie. Z punktu widzenia odbiorcy, pytanie to jest absolutnie nieistotne.

Oczywiście mogłabyś zrobić to zdjęcie całkiem ostre, tylko wtedy zatraciłoby swój artystyczny wymiar i znaczną część swojego oddziaływania.

Dawniej, jak miałem analoga, dużo czasu i zapału do fotografii, to każde zdjęcie zaczynało się od ustalenia kadru, a potem wyboru pola ostrości. Dziś na kadr daję sobie 5 sekund, a ostrość powierzam automatyce mojego “głupiego jasia”, co zwykle kiepsko wychodzi, bo dla "głupiego jasia" wszystko na zdjęciu jest jednakowo ważne.

Tom się wygadał... :papa:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 30.01.2013 20:33

DarCro napisał(a):
Lidia K napisał(a):Nam to zdjęcie też bardzo się podoba :cool: ale też mi "podpadło" i to bardzo. Takie zdjęcia krajobrazowe powinno być OSTRE od pierwszego do ostatniego planu.


Nie masz racji. :)
Operowanie głębią ostrości to jedno z podstawowych narzędzi. Ostrość ustawia się na to co jest ważne, albo raczej na to, na co chcemy naprowadzić wzrok oglądającego, czyli inaczej zaakcentować.

Na omawianym zdjęciu istnieje kilka smaczków, które razem świetnie współgrają.

Trzeba mieć Twój DAR patrzenia w taki analityczny sposób.
DarCro napisał(a):1) PERSPEKTYWA: Wzrok patrzącego przemieszcza się od pierwszego planu wzdłuż kamieni i strumyka do drugiego planu. (Jeden z klasyczny zabiegów budowania perspektywy gdy “coś” biegnie od nas, hen, w głąb obrazu.)

Posłużę się klasykiem jako dodatkowej ilustracji, gdzie zarówno barierka jak i dwie plamy barwne z prawej strony służą temu celowi.

Pięknie Ci to porównanie wyszło. Gdyby tak jeszcze zamienić prawą stronę z lewą - można powiedzieć, że nieświadomie zmałpowałam Muncha. Trzeba przyznać, że trzeba się na tym nieźle znać.
DarCro napisał(a):2) KONTRAST BARWNY.

Wzrok biegnie nam do najmocniejszej plamy barwnej na zdjęciu, czyli niebieskiej “kałuży”, która wyróżnia się dzięki mało nasyconemu żółto-szaremu tłu.
(U Muncha głowa też jest wyróżniona kolorystycznie.)

3) OSTROŚĆ.

Dzięki “wygaszeniu” elementów pierwszego planu poprzez nieostrość, pada o wiele większy akcent na wspomnianą powyżej niebieską “kałużę”.

Reasumując, przy pomocy 3 środków, “zorganizowano” elementy zdjęcia tak, że ma ono wartości artystyczne.
Przekonałeś mnie, no ale ja tego artystycznego Daru DarCro nie mam.
DarCro napisał(a):Osobnym pytaniem jest czy autor chciał te zabiegi zastosować, czy powstały nieświadomie.

Świadomy jest moment naciśnięcia spustu i ustawienia przysłony i czasu, nie ma w tym momencie takiego świadomego analizowania sceny. Aż sprawdzałam czy jest na tym zdjęciu jakiś mocny punkt zgodny z regułą trójpodziału. Chyba jest drugi i trzeci kamień z prawej strony zdjęcia. No ale nie w zachowaniu reguł jest jak widać urok tego ujęcia.

DarCro napisał(a):Dawniej, jak miałem analoga, dużo czasu i zapału do fotografii, to każde zdjęcie zaczynało się od ustalenia kadru, a potem wyboru pola ostrości. Dziś na kadr daję sobie 5 sekund, a ostrość powierzam automatyce mojego “głupiego jasia”, co zwykle kiepsko wychodzi, bo dla "głupiego jasia" wszystko na zdjęciu jest jednakowo ważne.

Tom się wygadał... :papa:

Dzięki za wygadanie i podzielenie się analityczną wiedzą.

Dawniej to się na dwutygodniowym wyjeździe robiło 3 rolki filmu. Prawda?
Chyba rzeczywiście trochę się celebrowało robienie zdjęć. Pamiętam jak często wychodziły mi i moim "modelom" z tego powodu na zdjęciach zamknięte oczy. :oops: :wink:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 31.01.2013 00:37

Lidia K napisał(a):Gdyby tak jeszcze zamienić prawą stronę z lewą - można powiedzieć, że nieświadomie zmałpowałam Muncha. Trzeba przyznać, że trzeba się na tym nieźle znać.


Munch się znał. :oczko_usmiech:

Lidia K napisał(a):Aż sprawdzałam czy jest na tym zdjęciu jakiś mocny punkt zgodny z regułą trójpodziału. Chyba jest drugi i trzeci kamień z prawej strony zdjęcia.


Owszem.
A górna granica niebieskiej "kałuży" też biegnie niemal wzdłuż jednej trzeciej.
Ale nawiasem mówiąc, i tak wielu uważa, że najlepsze zdjecia są te, które łamią reguły. :idea:

Lidia K napisał(a):Dawniej to się na dwutygodniowym wyjeździe robiło 3 rolki filmu. Prawda?
Chyba rzeczywiście trochę się celebrowało robienie zdjęć. Pamiętam jak często wychodziły mi i moim "modelom" z tego powodu na zdjęciach zamknięte oczy. :oops: :wink:


Cóż, zdjęcie kosztowało pieniądze, więc kilka minut przed zrobieniem każdego zdjęcia kombinowałem. Ale efekt był nieporówywalnie lepszy od tego co robię "głupim jasiem" metodą brute force (http://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_brute_force). :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 31.01.2013 10:46

DarCro napisał(a): Ale efekt był nieporówywalnie lepszy od tego co robię "głupim jasiem" metodą brute force (http://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_brute_force). :)

Takimi sukcesami z epoki analogowej pochwalić się nie mogę, wtedy miałam niezwykle przypadkowe strzały.
A co do ataków brute force - przez te ataki i łatwe łamanie kodów zastanawiam się czym zastąpić md5. :) na czym sobie łamię głowę i zabiera mi to mnóstwo czasu.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2013 14:26

24 września, poniedziałek c.d.

Resztki potężnych kiedyś murów coraz bliżej

Obrazek

Obrazek

Niesamowite są tarasy na Tinos...

Obrazek

Ścieżeczka :)

Obrazek

Wygląda niepozornie, a twarde 8O i kłujące 8O 8O

Obrazek

A to resztki dawnych podziemnych korytarzy w twierdzy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodki :)

Obrazek

Kamienna dolina i Volax :)

Obrazek

Coraz wyżej...

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2013 14:27

WOOOOW :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Resztki murów...

Obrazek

Jedna z trzech jeszcze zachowanych wewnątrz twierdzy kaplic. Trochę ciemna... no bo w cieniu była :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już prawie na samej górze

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2013 14:28

Tinos - Chora

Obrazek

Obrazek

Na szczycie :D

Obrazek

Strasznie tu wiało... chwilkę pooglądaliśmy okolicę i trzeba było wracać.

Obrazek

Obrazek

Ktikados i Kionia

Obrazek

Obrazek

Pod samą skałą od jej północnej strony leży katolicka Xinara

Obrazek

Obrazek

Wiało, oj wiało :cool: :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2013 14:28

W drodze powrotnej zauważyliśmy śliczne kwiaty :)

Obrazek

Obrazek

Fotografowaliśmy z dużym poświęceniem :wink: , bo myśleliśmy że to jedyne okazy na całej wyspie :wink: . A potem się okazało, że parę metrów dalej rosło ich więcej w kilku kępkach :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 31.01.2013 14:36

kulka53 napisał(a):W drodze powrotnej zauważyliśmy śliczne kwiaty :)


Obrazek

Greckie krokusy. :D

pzdr :wink:
Ostatnio edytowano 31.01.2013 14:40 przez longtom, łącznie edytowano 3 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2013 14:36

Koumaros i Volax

Obrazek

Kolimbithra i wyspa Andros

Obrazek

Gdy byliśmy na górze, do klasztoru, pieszo, zbliżała się jakaś wycieczka.

Obrazek

Obrazek

Przy zabudowaniach też rosły ładne kwiatki :D

Obrazek

Obrazek

Nabraliśmy sobie kilka butelek wody, wypłukaliśmy słodką wodą nasze „posolone” ręczniki... w tym czasie wycieczka ruszyła w górę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A my odjechaliśmy...

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2013 14:45

longtom napisał(a):Greckie krokusy. :D

Krokus, zimowit... wolałem nie ryzykować :wink:

:lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 31.01.2013 14:45

kulka53 napisał(a):Trochę ciemna... no bo w cieniu była :wink:


Służę lampką ;)

Obrazek

:D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.01.2013 15:41

kulka53 napisał(a): Krokus, zimowit... wolałem nie ryzykować :wink:


Fakt, kiedyś na ich temat była dyskusja :lol: . Niemniej jednak w tym przypadku, przy cykladzkim klimacie gdzie pory kwitnienia zapewne są inne niż u nas, można przyjąć że to krokus :) . Przecież tinoska wioska Krokos nie bez powodu ma taką nazwę, o czym zresztą już wspomniałeś :) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.01.2013 16:09

Kurczę, faktycznie nieziemskie te tarasy na Tinos. Niesamowita jest ta Hellada

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2013 08:45

weldon napisał(a):Służę lampką ;)

Dzięki :wink:
Rzeczywiście tak lepiej :D
dangol napisał(a):Fakt, kiedyś na ich temat była dyskusja :lol: . Niemniej jednak w tym przypadku, przy cykladzkim klimacie gdzie pory kwitnienia zapewne są inne niż u nas, można przyjąć że to krokus :) . Przecież tinoska wioska Krokos nie bez powodu ma taką nazwę, o czym zresztą już wspomniałeś :) .

Była dyskusja, była... tyle, ze jeden z jej uczestników chyba tu już nie zagląda :wink:

A co do Krokos, to wydaje mi się, że ta nazwa to tak trochę na wyrost, bo :roll: , skoro jednak natknęliśmy się na krokusy, to dlaczego w jej okolicy ich nie było... A naprawdę się rozglądaliśmy :?

tony montana napisał(a):Kurczę, faktycznie nieziemskie te tarasy na Tinos. Niesamowita jest ta Hellada

No ma w sobie coś...
Te tarasy to jak dla mnie jeden z największych hitów tego urlopu, w ogóle się nie spodziewałem, że tam coś takiego występuje :) . Dla mnie były bombowe :idea:

Tyle jest pięknych miejsc na Ziemi... hmm, no dobra, w Europie i okolicach :wink: , i tak powoli staramy się je krok po kroku poznawać :)
Ale powiem Ci w sekrecie, że podłamałeś mnie trochę tymi swoimi planami na "obcasie" :wink:
Grecja jak na razie zajęła nam 3 lata a jeszcze w ładnych parę miejsc warto by było tam skoczyć, a co dopiero Włochy 8O :? . Co prawda jest tam trochę inaczej, choćby dlatego że nie ma wysp :? , no ale ilość zabytkowych, pięknych miast jest powalająca, a plaże też sympatycznie wyglądają. To że (jak pisaliście) bywa tam mega brud i śmietnik to jeszcze nie tragedia, byle tylko było bezpiecznie... ale o tym wszystkim to mam nadzieję poczytać jesienią w szczegółowym reportażu :idea:

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 306
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone