Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2013 20:18

Właśnie tu chcieliśmy spędzić dzisiejsze plażowe popołudnie no i rzecz jasna także i noc :cool: . Miejsce jest całkiem fajne, co prawda kawałek od samej plaży jest tu tawerna, co ciekawe otwarta (stwierdziliśmy że to zapewne dlatego, że dziś niedziela), ale tak ogólnie jest tu prawie całkiem pusto. Ciekawostką zatoki Livada są głazy podobne do tych w Volax, oraz niewielkie rozlewisko utworzone przez wymieszaną wodę słodką spływającą z gór i morską, przesiąkającą przez podłoże.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad wodą mieszkają sobie kaczki :wink:

Obrazek

Są tu też kozy, ale nie doczekały się uwiecznienia na fotce :roll: :wink: .

Plaża jest raczej kamienista i doskonale nadaje się na biwakowanie na dziko, a pod w cieniu rosłych tamaryszków można zostawić auto... z tych na szczęście żadne lepkie substancje się nie wydzielają :? . Jedynym minusem jest powiewający chwilami dość mocno wiatr i spore fale :roll: , no ale już nigdzie więcej dziś jeździć nie będziemy. Zostaniemy w Livadzie :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2013 20:20

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W zatoce są jeszcze 2 mniejsze kamieniste plaże, dojście pieszo po skałach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nam jednak wystarczy pusta plaża główna :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakieś dwie godzinki poodpoczywaliśmy sobie na plaży grzejąc się w promieniach coraz niżej wędrującego po niebie słońca. Dłużej już się nam leżeć nie chciało... zresztą mocno zgłodnieliśmy :wink: . Wieczorne gotowanie trochę utrudniały nam podmuchy wiatru, ale nie z takimi rzeczami nauczyliśmy sobie już radzić :cool: , także głodni spać nie poszliśmy.... też dlatego, że udało się nam odpędzić kozy :wink: . To był kolejny bardzo intensywny dzień podczas tych wakacji, właściwie jeden z intensywniejszych. Ciekawe czy ten jutrzejszy też taki będzie, czy uda się nam trochę odpuścić :roll: :wink:

Mapka ostatniej części tego baaaardzo dłuuuugiego dnia :)

Obrazek

A – Skalados
B – Volax
C – Koumaros
D – Mesi
E – zatoka Livada
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.01.2013 21:23

Baaaaaaaaaaardzo fajne miejsce, nam też takżez pewnością pasowałoby na nocleg. Bliskość tawerny też :wink:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.01.2013 00:00

Volax wśród głazów wygląda niesamowicie :!:
Miejsce na nocleg - idealne :)

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.01.2013 10:04

dangol napisał(a):Baaaaaaaaaaardzo fajne miejsce, nam też takżez pewnością pasowałoby na nocleg. Bliskość tawerny też :wink:

Tawerna była w takim miejscu, że jedni, czyli my, uznaliśmy, że na plaży jest pusto i byliśmy cali szczęśliwi.
Inni, czyli Wy, uznalibyście, że to jest plaża z tawerną co też przyjęlibyście z entuzjazmem.

Livada - dla każdego coś miłego :wink: :D

janusz.w. napisał(a):Volax wśród głazów wygląda niesamowicie :!:

Dzięki Danusi wiemy że nie tylko Volax, no i że głazy nie są w tej okolicy wyłącznie czynnikiem estetycznym :) .
janusz.w. napisał(a):Miejsce na nocleg - idealne :)

Nocleg na Livadzie był faktycznie w porządku, sama plaża ma ten powiedzmy "minus" , że trzeba do wody wchodzić w butach, dość uciążliwy był też dojazd po kiepskiej szutrówce.
Ale cień pod tamaryszkami albo za skałami to luksus, który zdarza się chyba na niewielu cykladzkich plażach :D
GSM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 556
Dołączył(a): 09.07.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GSM » 29.01.2013 15:55

Znowu off-topowo coś zarzucę bo działu nie ma takowego,a dla jednego "ukradzionego" ;) linka nowego zakładać nie wypada
Bardzo fajny blog z opisem i zdjęciami rowerowej podróży do Iranu (czytać należy od końca i potem klikać na: Nowsze wpisy)

http://narowerowejsciezce.wordpress.com ... nu/page/3/

Lub sam Iran http://narowerowejsciezce.wordpress.com ... ranu/iran/
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.01.2013 20:29

GSM napisał(a):Znowu off-topowo coś zarzucę....

:D dzięki :D
Ludzie mają fantazję :)

Co prawda na rowerowe wielomiesięczne eskapady to już wiek nie ten, kondycja również na góry nie bardzo (choć po płaskim jeździmy na co dzień całkiem sporo i to z konieczności :cool: ), no i urlopu nikt by nam tyle nie dał... echhhh te studenckie czasy :lol: :wink: .
Ale poczytać zawsze można (tylko kiedy 8O ), zwłaszcza, że nawet jeśli nie Iran :roll: , to Turcję chciałbym kiedyś spenetrować dokładniej, także tę wschodnią. A jak wschodnia Turcja, to wtedy też pewnie i skuszę się na Gruzję :wink:

Pozdrawiam :)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 30.01.2013 00:12

Obrazek

Co tu dużo pisać... Miejsce wow i fotka z pięknie zbudowaną głębią wow :!:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 30.01.2013 11:45

DarCro napisał(a):
Co tu dużo pisać... Miejsce wow i fotka z pięknie zbudowaną głębią wow :!:


Fajna fotka, bezdyskusyjnie :!:
Też mi "podpadła". :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 30.01.2013 12:12

DarCro napisał(a):Co tu dużo pisać... Miejsce wow i fotka z pięknie zbudowaną głębią wow :!:

longtom napisał(a):Fajna fotka, bezdyskusyjnie :!:
Też mi "podpadła". :D

Nam to zdjęcie też bardzo się podoba :cool: ale też mi "podpadło" i to bardzo. Takie zdjęcia krajobrazowe powinno być OSTRE od pierwszego do ostatniego planu. To co ja uznałam za jego wadę DarCro uznał za budowanie głębi (chyba :roll: ).

W naszych podróżach największym problemem jest pośpiech :? którego efektem jest brak czasu na zabawy z aparatem, a tu przydałoby się wykorzystać tę przestrzeń do fotograficznych prób. Na przykład do prób z hiperfokalną. Ustawienie hiperfokalnej dałoby mi szansę zrobić zdjęcie również z ostrymi źdźbłami traw i kamieniem z pierwszego planu. Szkoda, że spieszyliśmy się by odpocząć i nareszcie walnąć się na plaży :wink: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.01.2013 12:29

24 września, poniedziałek

Podobnie jak kilka poprzednich, ta noc też jakoś szczególnie gorąca nie była :roll: . Tak już chyba w tych rejonach jest, z końcem września noce widocznie nie są upalne, ale wciąż bardzo komfortowe do spędzania ich w sposób jaki najbardziej nam odpowiada :cool: . Poza tym, szczerze mówiąc wystarczyłoby nie wstawać bladym świtem :wink: , a poczekać aż słońce pojawi się nad horyzontem i zacznie nas co nieco podgrzewać :lol: .

No cóż, tym razem też nie doczekaliśmy tego momentu i zjedliśmy śniadanie jeszcze przed wschodem. A gdy słońce wzeszło na tyle wysoko by oświetlić plażę w zatoce Livada, można było trochę pospacerować po księżycopodobnej okolicy i popstrykać jakieś fotki :cool: .

Tym razem Małgosia powspinała się na skałki :)

Tu jeszcze trochę ponuro....

Obrazek

Za to tu już weselej... i jakieś życie nawet widać :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wiadomo skąd pojawił się właściciel kóz 8O z wielkim worem siana na plecach 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.01.2013 12:30

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.01.2013 12:31

Po dwóch dniach, kiedy korzystanie z plażowego leniuchowania było mocno ograniczone, rzekłbym nawet że symboliczne :roll: , postanowiliśmy dziś ten fakt zmienić :idea: . Wiadomo, coś tam oczywiście pozwiedzamy, ale postanowiliśmy, że będzie tego zdecydowanie mniej niż było wczoraj.

Powolutku wwlekliśmy się po wertepach do asfaltu, potem jeszcze wyżej i znów znaleźliśmy się na płaskowyżu Falatados. Jedna z tutejszych miejscowości – Mirsini

Obrazek

A to już cel do którego zmierzamy... Exombourgo 8O . Charakterystyczna skała wznosząca się około 640 m. n.p.m. jest symbolem całej wyspy, miejscem silnego oporu Wenecjan przeciw władzy osmańskiej. Również tu znajdował się akropol antycznego Tinos, powstały w VIII wieku p.n.e., jednak jedyną jego pozostałością są szczątki świątyni bogini Demeter i Persefony.

Obrazek

U stóp skały znajduje się katolicki klasztor Najświętszego Serca Jezusowego wybudowany przez Jezuitów w 1724 roku, obecnie najważniejsze miejsce pielgrzymek dla katolików na wyspie, oferujące także pokoje do wynajęcia. Można tam oczywiście podjechać samochodem, co z chęcią zrobiliśmy :wink: .

Obrazek

Obrazek

Pomnik upamiętniający greckich katolików poległych podczas wojen bałkańskich, narodowowyzwoleńczych i obu światowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klasztor jest zupełnie pusty i pozamykany... nie szkodzi, my i tak przyjechaliśmy tu w innym celu. Idziemy na górę :)

Obrazek

c.d.n.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 30.01.2013 12:45

Kulka i Lidia,
Pewnie nie na temat będzie ale muszę to napisać. Czasem się włączałem w dyskusje, (choć nie był chyba ten wątek aż tak rozbudowany jak teraz) bo i miejsc dużo znajomych i opisy ciekawe. Właśnie w tej sprawie chciałem napisać.
Przed chwilą jak zobaczyłem ile już jest treści w tym jednym temacie (kilkaset stron), to się przeraziłem, że takiego tasiemca nie da się wykorzystać do planowania podróży, czy szukania informacji. Wszedłem jednak na 1 stronę i spis treści wszystko załatwia i rozwiewa wątpliwości. Profesjonalizm i żmudna robota. Ale chyba warto było. Nie wiem jak to robisz, skąd masz/macie tyle czasu :-)
Pewnie będę od czasu do czasu przeglądał poszczególne strony wątku, ale jest tak obszerny że wszystkiego nie uda się chyba... więc raczej ze spisu treści będę korzystał... i pewnie czasem się włącze w temacie sprzed roku czy dwóch.
Jeszcze raz dzięki w imieniu przeglądaczy!
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 30.01.2013 14:00

typ napisał(a):Kulka i Lidia,
Przed chwilą jak zobaczyłem ile już jest treści w tym jednym temacie (kilkaset stron), to się przeraziłem, że takiego tasiemca nie da się wykorzystać do planowania podróży, czy szukania informacji. Wszedłem jednak na 1 stronę i spis treści wszystko załatwia i rozwiewa wątpliwości. Profesjonalizm i żmudna robota. Ale chyba warto było. Nie wiem jak to robisz, skąd masz/macie tyle czasu :-)

Tomku, miło że zaglądnąłeś.
Spis treści powstał z szacunku dla czytelników.
Sama sporo muszę czytać tzw literatury fachowej i wiem, że dobry spis treści a szczególnie dobry indeks to bardzo szybki i skuteczny sposób poznawania treści. W przypadku tej naszej długiej bałkańskiej opowieści brak jakiegoś skutecznego sposobu poruszania się po zawartości - tym bardziej że jej autor (kulka) stara się każde pokazywane na zdjęciach miejsce krótko opisać a w całej relacji nie zapomina o turystach nie korzystających z biur podróży, potrzebujących wskazówek dojazdu, opisu jakości drogi i tym podobnych informacji - zniechęcałby do penetrowania tej relacji.

Ten spis treści powstał jeszcze w czasach starego forum a na nowym linkowanie niestety jest wciąż niedokładne. Zawsze trafia w pierwszy post na stronie do której ma trafiać. Dlatego po kliknięciu w "klik" na pewno będziesz na odpowiedniej stronie. No i jak zakończymy relację na pewno przysiądę i zrobię spis treści dla Grecji. Teraz właśnie z braku czasu nie zajęłam się do tej pory tegorocznym greckim spisem. Postaram się wtedy poprawić wcześniejsze linki, żeby trafiały w post a nie w początek strony.

Pozdrawiamy
Kulki
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 305
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone