Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.01.2013 11:43

kulka53 napisał(a):...po to by poszukać sobie jakichś ładnych,zielonych, marmurowych kawałków na pamiątkę :


Słusznie. :)

kulka53 napisał(a):...I na dodatek prawie całkowicie przestało wiać :cool:


Czyli kajak by sie jednak przydał. :D

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2013 17:51

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):...po to by poszukać sobie jakichś ładnych,zielonych, marmurowych kawałków na pamiątkę :

Słusznie. :)

Wiem, wiem... co ma związek z kamieniami, zyskuje Twoją aprobatę :wink:
W tym roku przywieźliśmy sobie całkiem pokaźną kolekcję - zastygłą lawę, skałę wapienną żółtą od siarki, zielony marmur, lżejszy od wody pływający pumeks 8O :D , skałki z najwyższego szczytu Peloponezu, no i jeszcze parę bardziej pospolitych :)

longtom napisał(a):Czyli kajak by sie jednak przydał. :D

Nam to by się przydał kajak z jakimś napędem :wink:
Raz, że trochę szybciej można by się przemieszczać, dwa, że pozostać nie zmęczonym :cool:
Jeszcze w Chorwacji będąc przymierzaliśmy się do wypożyczenia jakiejś łódki z motorkiem :roll: , ale nigdy czasu nie starczyło.
No i jeszcze ten nieustanny warkot za uszami :?

Pozdrawiam :)
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 24.01.2013 08:27

Kilka dni przerwy w czytaniu , a teraz " och i ach " przy porannej kawie...... :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2013 11:03

Iwona75 napisał(a):Kilka dni przerwy w czytaniu , a teraz " och i ach " przy porannej kawie...... :papa:

Jedna z koleżanek (jeśli czyta, to przy okazji pozdrawiam :papa: :cool: ) pisała kiedyś, że ideałem byłoby móc codziennie przeczytać nowy odcinek w ulubionych relacjach do porannej kawy właśnie :) .
Mi bardziej wychodzi odcinek do drugiego śniadania :wink: :lol: ale dla chcącego - nic trudnego... zawsze można tu zaglądnąć o poranku :)

Dzięki... cieszę się że Ci się podobało :)

Pozdrawiam :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2013 11:39

23 września, niedziela

To nie była upalna noc. Właściwie już na Mykonos noce, zwłaszcza przy powiewającym choć trochę wietrze, były nieco chłodnawe... tzn z temperaturą 18-20 stopni. Śpi się rzecz jasna super komfortowo, ale wstawanie przed wschodem słońca już takie super przyjemne nie jest. A dziś wstaliśmy baaaaardzo wcześnie :cool: .

Obrazek

Obrazek

No ale gdy skończyliśmy śniadanie słońce zaczęło już oświetlać nasze miejsce noclegowe :)

Obrazek

A także okolicę... na zdjęciu Rochari.

Obrazek

Wczoraj przyjechaliśmy tu na tyle późno, że nie było już czasu by pozwiedzać choć trochę okolice. Stwierdziliśmy więc zgodnie, że nie będziemy od razu stąd uciekać, tylko podejdziemy sobie kawałek do tej skalistej wysepki z latarnią na szczycie.

Po drodze mijamy kapliczkę. Mała, niepozorna, taki zwykły klocek... a wnętrze marmurowe :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zielone, miękkie, podatne na erozję skały

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zatoka Panormos

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2013 11:41

Na skalistym cypelku wyraźnie widać, że i tu przed laty wycinano kamienne bloki. Na pewno często bardzo mocno tu wieje, ogromne fale przelewają się przez skały pozostawiając skrystalizowaną morską sól.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż obok jest niezbyt ciekawa plaża Kalavourko

Obrazek

No to wracamy. Teraz poprzyglądamy się pięknym i licznym urginiom :) , jest to dla nas zdecydowanie jeden z głównych symboli Cyklad i całej Grecji :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Agia Thalassa

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2013 11:43

No to jedziemy. Na szczęście w nocy nie wiało, teraz nie wieje... duże fale mogłyby rozmiękczyć piach plaży w Panormos :? , nie wiem jak wtedy byśmy się stąd wydostali :roll: .

Teraz w ogóle nie ma z tym problemu :cool: .

Obrazek

:lol:

No to teraz będzie zwiedzania Tinos ciąg dalszy :D . W rejon Pyrgos można dojechać dwiema drogami – południową, przez Kardiani i Isternię, czyli tą, którą już jechaliśmy, oraz północną. Rzecz jasna właśnie tą drugą teraz pojedziemy.

Dla mnie dolina z Pyrgos i zatoką Panormos to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie mogłem zobaczyć podczas całego tego greckiego miesiąca :roll:

Obrazek

Obrazek

W tle wyspa Andros

Obrazek

Wszędzie sucho, a tu nagle przy drodze takie zielone roślinki :)

Obrazek

Północna, środkowa część Tinos jest bezludna, jedzie się kilkanaście km napotykając tylko jakąś kapliczkę albo domek dla zwierząt na czyjejś działce.

Obrazek

Obrazek

Zabudowania pojawiają się dopiero w okolicy rozległej i żyznej doliny Kolimbithra. Ta część Tinos nosi nazwę Kato Meri.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aetofolia

Obrazek

Karkados

Obrazek

Karkados i Kalloni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2013 11:53

Dolina Kolimbithra

Obrazek

Ładna i szeroka plaża Kolimbithra u ujścia doliny do morza

Obrazek

Nieco bardziej zagospodarowana druga plaża w zatoce Kolimbithra

Obrazek

Kolimbithra jak widać zatłoczona nie jest :)

Obrazek

Nie tylko ludzie mogą się tu opalać :lol:

Obrazek

Spodobały się nam te parasolki :D

Obrazek

Echhh Cyklady :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pojazd i jego zadowolony właściciel :wink: .

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jedna plaża w tej zatoce – Apothikes.

Obrazek

Za tym cypelkiem jest jeszcze jedna, ale zgodnie stwierdziliśmy, że nie musimy koniecznie jej zobaczyć :wink: .

Obrazek

Te pszczółkowe skrzyneczki świadczą o tym, że oprócz urginii czasem pewnie kwitną tu też inne rośliny :)

Obrazek

A to mapka tej części dzisiejszego dnia :)

Obrazek

A - zatoka Panormos
B - Pyrgos
C - Aetofolia
D - zatoka Kolimbithra

c.d.n.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.01.2013 21:59

kulka53 napisał(a):Mi bardziej wychodzi odcinek do drugiego śniadania :wink: :lol: ale dla chcącego - nic trudnego... zawsze można tu zaglądnąć o poranku :)


Pawle , mam nadzieję że po kolacji też można :oops: :wink:

Ciekawe ile kilogramów kolorowych kamyczków będę wiózł do domu , gdy już kiedyś tam dotrę :mrgreen:



Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.01.2013 23:04

kulka53 napisał(a): za nic w świecie nie domyślilibyśmy się, że ten murek z tyłu to właśnie mykeński tolos


Fakt, do tych z Myken :roll: bardzo mu daleko…

kulka53 napisał(a): zasnęliśmy w naszym aucie w przekonaniu, że Tinos to był świetny wybór


Mnie też z każdą fotką w tym przekonaniu utwierdzacie :D . Niemniej jednak, mając na względzie fakt, że w tym roku jednak :? nie uda mi się Cykladami, mam nadzieję że :idea: Wy pierwsi sprawdzicie, czy mój wcześniejszy „priorytet” :wink: Sifnos, też byłby OK... Dopiero wtedy :lol: zdecyduję, na którą z Cyklad trafię najpierw. Zapewne jednak, zanim uzbieram odpowiedni zapas kasy nie tylko na promy, ale także na tawerny :wink: , wcześniej jednak będzie Lefkada. Wrześniowa, oczywiście :) , chociaż prawdopodobnie dopiero w 2014…


kulka53 napisał(a): Teraz poprzyglądamy się pięknym i licznym urginiom :) , jest to dla nas zdecydowanie jeden z głównych symboli Cyklad i całej Grecji :roll:


W pełni się z tym zgadzam :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 09:41

piotrf napisał(a): mam nadzieję że po kolacji też można :oops: :wink:

Oczywiście, jak najbardziej :oops:
Zapraszamy o każdej porze dnia i nocy :)
Nie pomyślałem o tej porze dnia pewnie dlatego, bo ... nie jadam kolacji :wink: :cool:

piotrf napisał(a): Ciekawe ile kilogramów kolorowych kamyczków będę wiózł do domu , gdy już kiedyś tam dotrę :mrgreen:

No ciekawe :wink:
Zważywszy na rozmiar i nośność Twego auta może to nie być mała ilość :wink:
Ja nawet Skodą swego czasu z Chorwacji przywoziłem okrągłe białe kamyki, które teraz leżą sobie w ogródku :)

dangol napisał(a):do tych z Myken :roll: bardzo mu daleko…

Te Mykeńskie są wyjątkowo okazałe, bo królewskie... myśmy parę razy już spotkali takie maleństwa jak to, np w okolicach Epidauros albo Tirynsu. Ale po raz pierwszy tablica informacyjna o tolosie była większa od niego samego :lol:

dangol napisał(a):Mnie też z każdą fotką w tym przekonaniu utwierdzacie :D . Niemniej jednak, mając na względzie fakt, że w tym roku jednak :? nie uda mi się Cykladami, mam nadzieję że :idea: Wy pierwsi sprawdzicie, czy mój wcześniejszy „priorytet” :wink: Sifnos, też byłby OK... Dopiero wtedy :lol: zdecyduję, na którą z Cyklad trafię najpierw. Zapewne jednak, zanim uzbieram odpowiedni zapas kasy nie tylko na promy, ale także na tawerny :wink: , wcześniej jednak będzie Lefkada. Wrześniowa, oczywiście :) , chociaż prawdopodobnie dopiero w 2014…


To cieszę się że Tinos przypadła Ci do gustu :)
Co do Sifnos, to, hmmm... chyba jednak nie ten kierunek :wink: , w planie na ten rok nie jest :roll: . Ale ponieważ do września sporo czasu, to kto wie, co jeszcze wymyślimy (i co jeszcze pokaże KOL :wink: )

Szkoda że odpuszczasz Grecję w tym roku :? , Lefkada jest naprawdę świetna (po sezonie rzecz jasna) tak na kilka dni, bo zwiedzać to tam za bardzo nie ma co. To nie tak daleko jak Peloponez, promów nie trzeba finansować, po drodze o Ochrid można zahaczyć, potem Kastorię, wąwóz Vikos, Joaninę, Nekromanteion, Kassope.... albo przez Albanię się przejechać, a tam też jest co oglądać.... na dwa tygodnie to fajny pomysł, może jeszcze to przemyślisz? :roll: :wink: .

Pozdrawiam :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 25.01.2013 10:02

Widokowo fantastycznie :!: :D
Skały robią wrażenie :!:
Zaczynam sie zastanawiać jak zaplanować 'objazdówkę' po wyspach...? Najwygodniej by było popływać od wyspy do wyspy bez tras przesiadkowych, powrotnych (wyspa - Pireus - wyspa - Rafina - wyspa...), ale na razie nie widzę jeszcze aktualnych rozkładów na 2013..., tzn widać wersje osobowe, nie widać samochodowo - osobowych...

pozdr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.01.2013 11:27

kulka53 napisał(a):Szkoda że odpuszczasz Grecję w tym roku :? (…). na dwa tygodnie to fajny pomysł, może jeszcze to przemyślisz? :roll: :wink:


Nie, żebym odpuszczała :wink:
Już chyba kiedyś pisałam o tegorocznych :roll: ograniczeniach urlopowych związanych z narciarskim tygodniem Grześka w Dolomitach. Tak się składa, że raz na jakiś czas koniecznie musi wypoczywać zimą :wink: ...
W związku z tym właśnie, może być :? problem z wrześniowym urlopem. Nie tyle finansowy (bo przecież przy wyborze Lefkady będzie taniej, niż na Cyklady :wink: ), co z możliwością WSPÓLNEGO wyjazdu na dwa tygodnie, a sama przecież nie pojadę :lol: .
Oczywiście, jakaś nadzieja jest :) , dlatego właśnie napisałam, że prawdopodobnie dopiero w 2014 roku…

kulka53 napisał(a): Lefkada jest naprawdę świetna (po sezonie rzecz jasna) tak na kilka dni, bo zwiedzać to tam za bardzo nie ma co.


Zwiedzać może nie, ale znalezienie i złapanie ośmiornicy :wink: trochę czasu może zająć!

Pamiętam Waszą trasę, ale na wszystkie wymienione przez Ciebie atrakcje turystyczne po drodze DO czy Z, jednego urlopu NAM :wink: z pewnością zabraknie…
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 12:45

janusz.w. napisał(a):Widokowo fantastycznie :!: :D
Skały robią wrażenie :!:
Zaczynam sie zastanawiać jak zaplanować 'objazdówkę' po wyspach...? Najwygodniej by było popływać od wyspy do wyspy bez tras przesiadkowych, powrotnych (wyspa - Pireus - wyspa - Rafina - wyspa...), ale na razie nie widzę jeszcze aktualnych rozkładów na 2013..., tzn widać wersje osobowe, nie widać samochodowo - osobowych...

Wspomniałem wcześniej o KOLu, a tu jeszcze o Tobie nie można zapominać :wink: , jeśli się wybierzesz, to przecież na pewno wcześniej niż my :) i może coś fajnego będzie można odgapić :).

Na pewno masz rację, zresztą to jest po prostu oczywiste, że pływanie z wyspy na wyspę jest sensowniejsze bo i tańsze i mniej czasu zabiera. Z tego czego doświadczyliśmy, to jadąc w sezonie na pewno będziesz mieć większy wybór połączeń pomiędzy wyspami, ale nawet i my we wrześniu gdybyśmy byli bardziej "elastyczni" :wink: , z pewnością nie popłynęlibyśmy z Milos z powrotem do Pireusu a gdzieś, gdzie po prostu popłynąć się dało. Na pewno jednak też nie warto przemieszczać się z autem na wiele wysp po 2-3 dni bo takie krótkie połączenia są po prostu drogie, nieporównywalnie dużo drożej na przykład wyszłoby popłynąć trasą Pireus-Kea-Kithnos-Serifos-Milos-Pireus niż Pireus-Rodos-Pireus , mimo że na Rodos to kawał świata.

Z tego co pisał KOL to przewoźnicy bardzo późno podają swoje rozkłady, ale skoro on daje radę zaplanować wszystko jadąc w maju, na lipiec na pewno już wszystko będzie wiadomo :)

dangol napisał(a):Nie, żebym odpuszczała :wink:
Już chyba kiedyś pisałam o tegorocznych :roll: ograniczeniach urlopowych związanych z narciarskim tygodniem Grześka w Dolomitach. Tak się składa, że raz na jakiś czas koniecznie musi wypoczywać zimą :wink: ...

No tak przypuszczałem że to o Grześka chodzi :wink: :lol: .
Od lat bardzo się cieszymy że za młodu nikt nigdy nas nie wciągnął w narciarskie "szaleństwa" , pewnie i nas by ciągnęło na stoki :wink: , a tak - mamy z głowy :lol: i możemy całość urlopu przeznaczać na odkrywanie nowych miejsc.
Rzeczywiście, samemu to kiepsko by było :? , tak jak już pisałem, jak miałbym gdzieś jechać sam, to wiadomo, że wcale bym nawet o wyjeździe nie pomyślał :roll: . No bo to albo trzeba na tyle lubić samotność, albo... nie mieć nikogo, kto zechciałby w podróży towarzyszyć :wink:

dangol napisał(a):Zwiedzać może nie, ale znalezienie i złapanie ośmiornicy :wink: trochę czasu może zająć!

No zdecydowanie :)
A propos miejscówki na Lefkadzie, to wtedy, gdy mieliśmy opuszczać już Kefalonię i się nie udało przez Lefkadę bo promy poodwoływali to miałem upatrzone jeszcze takie jedno miejsce na spędzenie nocy. Nie byłem tam, więc nie wiem jak wygląda w rzeczywistości, ale na mapie google wyglądało zachęcająco. Z Vassiliki trzeba by próbować pojechać jakieś 1,5-2 km za port, po wschodniej stronie zatoki i tam jest nieduża plaża wyglądająca "bezludnie" :)

dangol napisał(a):Pamiętam Waszą trasę, ale na wszystkie wymienione przez Ciebie atrakcje turystyczne po drodze DO czy Z, jednego urlopu NAM :wink: z pewnością zabraknie…

:wink: :lol: :lol: :lol:
A jeszcze o Dodonie zapomniałem i o Nikopolis :lol:
No wciąż nie złożyło się by zatrzymać się w Arcie i do jaskini Perama zaglądnąć :roll:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.01.2013 14:31

kulka53 napisał(a):Z tego co pisał KOL to przewoźnicy bardzo późno podają swoje rozkłady, ale skoro on daje radę zaplanować wszystko jadąc w maju, na lipiec na pewno już wszystko będzie wiadomo :)


Ja na bieżąco monitoruję stronę gtp.gr, jest prawie codziennie aktualizowana. Widzę, że już pokazał się nieoficjalny rozkład (z doświadczenia wiem, że już się nie zmieni) Nel Lines, a Oni mają dużo połączeń. Tak jak pisze wyżej Janusz jest już rozkład Sea Jet, ale oni nie biorą aut no i to raczej nie nasz przedział cenowy. Na dniach powinien pojawić się Blue Star Ferries i jak pisali mi właściciele kwater, raczej będzie taki sam jak w tamtym roku, można więc już coś kombinować. Ja przy planach na ten rok oparłem się na zeszłorocznym rozkładzie.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 302
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone