Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Kosowo niepodległe? Nowy plan UE - wojna czy pokój?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 24.02.2010 15:28

kosovo je srbija!
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 24.02.2010 16:41

pablo2222 napisał(a):kosovo je srbija!


8O
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3192
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 24.02.2010 21:40

adamk3 napisał(a):Czy niepodległość Kosowa jest legalna?
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... nsowa.html

No właśnie.
Jeśli chodzi o Czeczenię to Amerykanie jakoś zachowują się powściągliwie, a jednostronną proklamację suwerenności Kosowa od razu przyklepali...
Taka jest właśnie zewnętrzna polityka USA. Pieprzeni rusofile!
Jak szanuję USA za politykę wewnętrzną i uważam ich za jedyny kraj w miarę demokratyczny, to niektóre elementy ich polityki zewnętrznej są po prostu obrzydliwie tendencyjne!

Nikt się nie ustosunkował od mojego pytania: dlaczego ani Kosowo nie chce do Albanii, ani Albańczycy nie chcą ich brać pod swoje skrzydła?

PS
A ciekawe jakie byłyby reakcje, gdyby na przykład Niency (Ufa i okolice Zauralia) ogłosiły suwerenność? A gdyby Kaszuby lub Śląsk?

Więc czemu tak wszyscy ochoczo przystali na zabranie Serbom ich rdzennej ziemi?!
Bardzo to ciekawe?
8O
mkm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 5456
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 24.02.2010 22:05

Biker_HR napisał(a):
mkm napisał(a):Albanczycy pojawili sie w Kosowie najpierw z nadania okupantow tureckich a potem w czsie II WS urzadzili masakry Serbom - stad drastyczny spadek populacji Serbskiej. Potem popierani przez CIA albanscy kryminalisci handlarze narkotykami ( CIA jest najwiekszym kryminalnym syndykatem narkotykowym) utworzyli UCK. po licznych mordach i prowokacjach ze strony obu tych gangsterskich organizacji NATO napadlo na Serbie - obwiniajac Serbow o masakry. Masakry okazaly sie klamstwem podobnie jak bron masowego razenia w Iraku.
Następną ofiarą będzie Macedonia . :(


Jos jedna u nizu vasih gnjusnih, tendecioznih i zlonamjernih lazi, koja nema apsolutno nikakve veze sa stvarnoscu!

Albanci su na Kosovu autohtono i domicilno stanovnistvo, oni su tamo zivjeli dugi niz stoljeca prije doseljavanja juznih Slavena. Srbi su kasnije u svojim ratovima i osvajanjima polako se sirili prema jugu - na Kosovo. Kad su ga konacno zauzeli, tamo su sagradili svoje manastire i crkve, kao "dokaz" da se radi o srpskom teritoriju.

Gledano kroz povijest, Srbi su tamo pocinili daleko vise zlocina nad Albancima, nego obrnuto. Na kraju je Milosevic sa svojom vojskom zelio potpuno etnicki ocistiti Kosovo, i protjerati zauvijek 2 miljuna Albanaca sa tog teritorija. Pri tome su pocinili mnoge brojne i masovne ratne zlocine i razaranja, po jednakom principu kao u Hrvatskoj i Bosni.

Sramota je za kompletnu Europu da je Milosevicu dopustila cak tri rata u 90-tim, a da apsolutno nista nije poduzela. Snage UNPROFOR-a samo su trebale sacuvati ono sto su Srbi u ratovima uspjeli okupirati. Da nije bilo Amerike i Billa Clintona, citava Europa i svijet nemocno bi gledala egzodus 2 miljuna Albanaca s Kosova, i masovne srpske ratne zlocine.

Ali naravno - ja vec unaprijed znam odgovor i reakcije - Biker je nacionalist - "prijatelj Hitlera", on mrzi Srbe. A na ovakve prljave lazi kakve vi ovdje pisete - reakcija nema, to je sve "istina".

Zbog tih masovnih zlocina Kosovo je zasluzilo da bude samostalno, ali ja osudujem pokusaje Albanaca da se otcjepe od Makedonije. Makedonci njima ne prijete, Albanci tamo imaju sva prava kao jednakopravni narod, i ja osudjujem takve albanske pokusaje separatizma.


Dziękuję za wykład ... Chorwaci na samo słowo ''Albaniec'' dostają dreszczy... Ale sve je oke , bo to na razie nie ich problem , tylko Serbów ... Na całe szczęśćie :wink:
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 24.02.2010 22:43

Podzielającym poglądy co do sprawy Kosowa muzyczna dedykacja
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 24.02.2010 22:49

janniko napisał(a):Nikt się nie ustosunkował od mojego pytania: dlaczego ani Kosowo nie chce do Albanii, ani Albańczycy nie chcą ich brać pod swoje skrzydła?


nie maja potrzeby do tego. na razie. i tak sa bliscy, wspolpracuja.

jak byla wojna na kosowie, albanczyci z albanii bardzo pomagali albanczykom na kosowie. czyli sa bardzo zwiazani.

a nawet gdyby nie byli to - co to wogole dowodzi?

ja jestem za tym, ze zdecydowana wiekszosc ma rzadzic. czy to legalne, czy nie, co mowi historia - to juz inna sprawa. ale kogo to obchodzi.

serbowie od chorwacji chcieli odebrac czesc teritorium chorwacji, ale zato albanczykom dac nie chcieli swoje terytorium. nie widze tu ani logiki, ani konswekwencji w dzialaniu.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2255
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 19.04.2010 17:32

Można Kosowo lubić lub nie lubić ale pewne jest jedno: prezydent tego kraju - Fatmir Sejdiu dotarł wczoraj do Polski w godzinie próby, kiedy inni nieźle nawalili.
Z mojej strony spory szacun dla prezydenta Kosowa - był to jedyny prezydent z krajów ex-Jugosławii, który dotarł do Krakowa...
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 19.04.2010 18:25

niezawodny napisał(a):Można Kosowo lubić lub nie lubić ale pewne jest jedno: prezydent tego kraju - Fatmir Sejdiu dotarł wczoraj do Polski w godzinie próby, kiedy inni nieźle nawalili.
Z mojej strony spory szacun dla prezydenta Kosowa - był to jedyny prezydent z krajów ex-Jugosławii, który dotarł do Krakowa...Prezydent Slowenii tez dotarl, o ile mi wiadomo.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 796
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 20.04.2010 08:25

niezawodny napisał(a):Mo¿na Kosowo lubiæ lub nie lubiæ ale pewne jest jedno: prezydent tego kraju - Fatmir Sejdiu dotar³ wczoraj do Polski w godzinie próby, kiedy inni nie¼le nawalili.
Z mojej strony spory szacun dla prezydenta Kosowa - by³ to jedyny prezydent z krajów ex-Jugos³awii, który dotar³ do Krakowa...


Vec sam jednom napisao, ali ponovit cu opet - velika je sramota i diplomatski skandal za Hrvatsku i predsjednika Josipovica (komunist), zbog toga što nije otputovao u Krakow!

Prije par mjeseci poljski predsjednik Lech Kaczynski doputovao je na inauguraciju Josipovica, i bio je prakticki najvisi strani predstavnik na toj inauguraciji. Ovakva gesta Josipovica neshvatljiva je i za nju jednostavno nema opravdanja.
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 14.05.2010 14:54

Witam wszystkich.

Chciałbym się odnieść do starszej części dyskusji, a w szczególności do kilu mitów, na których buduje swoją logikę użytkownik "niezawodny".

Mit 1: "konflikty bałkańskie rozwiązałoby wejście wszystkich organizmów do UE, a w szczególności strefy Schengen". Jak dla mniej bzdura. Abstrahując od rozmiaru czasowego horyzontu tej perspektywy, podkreślić trzeba, że w strefie euro jak najbardziej istnieją zadawnione konflikty etniczne, które w innych okolicznościach spokojnie mogłyby się przekształcić w otwarty konflikt (przykład: Korsyka i działalność FLNC)

Mit 2: przyjęcie krajów ex-YU do UE i Schengen nie będzie problemem, bo razem stanowią one zaledwie 17 mln mieszkańców. Kolega niezawodny zapomina, że we wszystkich dyskusjach dot. przyszłości Unii mówi się nie o liczbie ludności, a o liczbie członków jako czynnikowi paraliżującemu niesprawny mechanizm decyzyjny (rozrost instytucji)


Mit 3: "Kosowo ma prawo do samostanowienia, bo 95% mieszkańców stanowią Albańczycy". Kolejny bezsens. Prawo do samostanowienia mają tylko NARODY, a w Kosowie mamy do czynienia z większością albańską na fragmencie serbskiego terytorium. To tak, jakby gmina Sejny ogłosiła nagle niepodległość, bo jej większość stanowią Litwini.

Notabene, gdyby przeciwnicy PO byli odważni i mądrzy, spokojnie mogliby odsunąć wspaniałego Donalda od władzy. Wystarczyłoby oskarżyć go o popełnienie przestępstwa uznania Kosowa jako złamania prawa międzynarodowego obowiązującego w Polsce, jakim jest niewątpliwie zasada samostanowienia narodów (i parę innych aktów również).

[/u][/b]
Katarzyna Głydziak Bojić
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 14.05.2010 16:05

djibril napisał(a):Mit 3: "Kosowo ma prawo do samostanowienia, bo 95% mieszkańców stanowią Albańczycy". Kolejny bezsens. Prawo do samostanowienia mają tylko NARODY, a w Kosowie mamy do czynienia z większością albańską na fragmencie serbskiego terytorium. To tak, jakby gmina Sejny ogłosiła nagle niepodległość, bo jej większość stanowią Litwini.

To co najmniej dyskusyjne.. i nieco bardziej złożone. Kosowscy Albańczycy nie zupełnie uważają się za Albańczyków, są kosowskimi Albańczykami - Kosovarami (nigdy nie żądali przyłączenia do Albanii).. chcieli mieć swoje państwo, ponieważ zaczęła się u nich kształtować odrębna od albańskiej tożsamość narodowa..

To mniej więcej podobna sytuacja jak z Serbami i Czarnogórcami ... Przed wiekami (przed Kosowym Polem) część Serbów "uciekła" w góry przed najazdem Imperim Osmańskiego... wieki "izolacji" od pozostałych Serbów sprawiły, że zaczęła się kształtować nowa tożsamość narodowa i tak ukształtował się naród ... czarnogórski ... który od niedawna ma swoje własne niezawisłe państwo.
Pozdrawiam
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 14.05.2010 18:15

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
djibril napisał(a):Mit 3: "Kosowo ma prawo do samostanowienia, bo 95% mieszkańców stanowią Albańczycy". Kolejny bezsens. Prawo do samostanowienia mają tylko NARODY, a w Kosowie mamy do czynienia z większością albańską na fragmencie serbskiego terytorium. To tak, jakby gmina Sejny ogłosiła nagle niepodległość, bo jej większość stanowią Litwini.

To co najmniej dyskusyjne.. i nieco bardziej złożone. Kosowscy Albańczycy nie zupełnie uważają się za Albańczyków, są kosowskimi Albańczykami - Kosovarami (nigdy nie żądali przyłączenia do Albanii).. chcieli mieć swoje państwo, ponieważ zaczęła się u nich kształtować odrębna od albańskiej tożsamość narodowa..

To mniej więcej podobna sytuacja jak z Serbami i Czarnogórcami ... Przed wiekami (przed Kosowym Polem) część Serbów "uciekła" w góry przed najazdem Imperim Osmańskiego... wieki "izolacji" od pozostałych Serbów sprawiły, że zaczęła się kształtować nowa tożsamość narodowa i tak ukształtował się naród ... czarnogórski ... który od niedawna ma swoje własne niezawisłe państwo.
Pozdrawiam


Przykładów nacji "tacy sami, a jednak odrębni" jest w Europie przynajmniej kilka. Szczerze wątpię jednak, czy casus Czarnogórców (ale też Austriaków, Flamandów, Skańczyków, itd.) można odnieść do Albańczyków z Kosowa. Z jednego prostego powodu: większość z nich jest stosunkowo niedawnymi (max. 70 lat) imigrantami z Albanii. To, kim się czują, to ich sprawa. Ale z historyczno-osadniczego punktu widzenia są wciąż Albańczykami.
O tożsamości często decyduje psychologia, co widzę na swoim przykładzie. W mojej miejscowości mieszkam od 15 lat, od momentu imigracji z Wrocławia, gdzie się urodziłem. Na początku uważałem się za wrocławianina. Z biegiem czasu, z coraz większą niechęcią patrzyłem na rządy kliki niepodzielnie władającej tym grodem, a także na ludzi ich wybierających. Jednocześnie cieszyłem się przedsiębiorczością władz mojej nowej gminy, i dziś dużo bardziej wolę się utożsamiać z Kamieńcem niż z potężniejszym sąsiadem, z którym, chcąc - nie chcąc, ciągle jestem związany. Za kogo, Pani zdaniem, powinienem się uważać bardziej?
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 796
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 14.05.2010 18:59

djibril napisał(a):Mit 3: "Kosowo ma prawo do samostanowienia, bo 95% mieszkañców stanowi± Albañczycy". Kolejny bezsens. Prawo do samostanowienia maj± tylko NARODY, a w Kosowie mamy do czynienia z wiêkszo¶ci± albañsk± na fragmencie serbskiego terytorium. To tak, jakby gmina Sejny og³osi³a nagle niepodleg³o¶æ, bo jej wiêkszo¶æ stanowi± Litwini.


Ovo sto ste vi napisali je jos veci mit, i to iz vise razloga! Povijesno gledano, Albanci (Kosovari) su autohtono stanovnistvo na tom podrucju, oni tamo zive dugi niz stoljeca prije doseljavanja Juznih Slavena (Srba).

Na teritoriju Kosova bilo je u proslosti vise ratova. Posljednji rat pokrenuo je Milosevic, sa ciljem da Kosovo etnicki sasvim ocisti od Albanaca. Milosevic je taj rat izgubio, i od tada Srbija vise nema nikakvu vlast nad tim teritorijem.

Da nije bilo tog rata (sa teskim i masovnim zlocinima), Kosovo bi danas vjerojatno bila autonomna pokrajina Srbije. Sada Srbija nudi Kosovu najsiru mogucu autonomiju, kakve nema nigdje na svijetu. Prakticki se nudi Kosovu samostalnost u svemu, uz jedna uvijet - da Kosovo barem samo simbolicki spada pod Srbiju. Ali rat je odavno izgubljen, pobijene su tisuce Albanaca, i povratka vise nema.
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 14.05.2010 19:20

Biker_HR napisał(a):
djibril napisał(a):Mit 3: "Kosowo ma prawo do samostanowienia, bo 95% mieszkańców stanowią Albańczycy". Kolejny bezsens. Prawo do samostanowienia mają tylko NARODY, a w Kosowie mamy do czynienia z większością albańską na fragmencie serbskiego terytorium. To tak, jakby gmina Sejny ogłosiła nagle niepodległość, bo jej większość stanowią Litwini.


Ovo sto ste vi napisali je jos veci mit, i to iz vise razloga! Povijesno gledano, Albanci (Kosovari) su autohtono stanovnistvo na tom podrucju, oni tamo zive dugi niz stoljeca prije doseljavanja Juznih Slavena (Srba).

Na teritoriju Kosova bilo je u proslosti vise ratova. Posljednji rat pokrenuo je Milosevic, sa ciljem da Kosovo etnicki sasvim ocisti od Albanaca. Milosevic je taj rat izgubio, i od tada Srbija vise nema nikakvu vlast nad tim teritorijem.

Da nije bilo tog rata (sa teskim i masovnim zlocinima), Kosovo bi danas vjerojatno bila autonomna pokrajina Srbije. Sada Srbija nudi Kosovu najsiru mogucu autonomiju, kakve nema nigdje na svijetu. Prakticki se nudi Kosovu samostalnost u svemu, uz jedna uvijet - da Kosovo barem samo simbolicki spada pod Srbiju. Ali rat je odavno izgubljen, pobijene su tisuce Albanaca, i povratka vise nema.


Wydaje mi się, że zacytowałeś złą wypowiedź. Bo twoja wypowiedź ma się do tego cytatu jak piernik do wiatraka (o ile dobrze ją zrozumiałem)
Notabene teza, jakoby Albańczycy (nie Ilirowie, Albańczycy) mieszkali w Kosowie przed Słowianami, jest najzwyczajniej w świecie kompletną bzdurą.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 796
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 14.05.2010 19:24

Katarzyna G³ydziak Bojiæ napisał(a):To mniej wiêcej podobna sytuacja jak z Serbami i Czarnogórcami ... Przed wiekami (przed Kosowym Polem) czê¶æ Serbów "uciek³a" w góry przed najazdem Imperim Osmañskiego... wieki "izolacji" od pozosta³ych Serbów sprawi³y, ¿e zaczê³a siê kszta³towaæ nowa to¿samo¶æ narodowa i tak ukszta³towa³ siê naród ... czarnogórski ... który od niedawna ma swoje w³asne niezawis³e pañstwo.
Pozdrawiam


Ovo je klasici srpski mit u skladu sa velikosprskom parolom "Srbi svi i svuda". Po tom mitu ne postoje ni Makedonci, oni su takodjer "juzni Srbi".

Ne treba zaboraviti da je nakon WW I formirana "Kraljevina SHS", u kojoj su (prema srpskoj verziji) postojala samo tri naroda: Srbi, Hrvati i Slovenci.

Naravno, Makedonci i Crnogorci tada su bili na silu proglašeni "Srbima". Crnogorci su bili katolici oko 800 godine poslije Krista, pa sve do dolaska Nemanjica koji su ih popravoslavili.

A u ostalom Crnogorci uopce ne slice Srbima ni po konstituciji, ni po konturama lica, ni po kulturi a bome ni po jeziku, jedino ih vjera veze.
Ostatnio edytowano 14.05.2010 20:02 przez Biker_HR, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylkocron
Kosowo niepodległe? Nowy plan UE - wojna czy pokój? - strona 137
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019