Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Kosowo niepodległe? Nowy plan UE - wojna czy pokój?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2269
Dołączył(a): 12.03.2004
Kosowo niepodległe? Nowy plan UE - wojna czy pokój?

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 05.02.2007 14:25

Jest nowy, oficjalny plan Unii Europejskiej dla Kosowa.
Szczegóły tu:
http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34222,3893246.html

Wnioski, wątpliwości, pytania, etc...

Moje są następujące;
W/w plan to już ostatni etap na drodze do niepodległości Kosowa - znowu trzeba będzie aktualizować mapy Europy.
Ciekawe jak to przełkną Serbowie, którzy niedawno uchwalili sobie w Konstytucji Serbii że Kosowo jest jej integralną częścią... :?:
Aspiracje Albańczyków i Serbów jeśli chodzi o Kosowo prowadzą ku czemuś co nie jest pokojem...
Zobaczymy co przyniesie ta polityka UE, która nie lubi prostych rozwiązań a skomplikowane.
Osobiście wolę plan USA, który przewidywał już dawno uznanie niepodległości Kosowa co dałoby Serbom możliwość zajęcia się czymś innym niż nacjonalizm. A ten plan UE będzie ten nacjonalizm podsycał bo sprawa cały czas będze niby otwarta a Kosowo coraz bardziej niepodległe...
Ale USA zostawiły problemy Europy samej Europie. Zobaczymy czy coś z tego będzie czy "powtórka z rozrywki" jak w BiH gdzie porządki robiła Europa...
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 05.02.2007 15:33

Niektórych rzeczy nie da się odkręcić i pewnie Serbia straci Kosowo. Serbowie wybrali osbie na przywódce takiego nieudacznika jak Miloszewicz. Zamiast wojować z całym światem, burzyć Dubrovnik itp. mógł po cichu w 1990 uspokoić Kosowo póki był jeszcze czas i żyli tam jacyś Serbowie a tak to w jednej sprawie w której racja była po ich stronie staneli i stoją na straconej pozycji.
qqryq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 22.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) qqryq » 05.02.2007 15:34

A mnie ciekawki kiedy Albańczycy z Macedonii zechcą i dla siebie niepodległości. Przecież zawsze można dowodzić, że porozumienie z Ohrid nie jest wykonywane. Trzeba wszak być konsekwentnym (ironia).
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2269
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 05.02.2007 17:00

qqryq napisał(a):A mnie ciekawki kiedy Albańczycy z Macedonii zechcą i dla siebie niepodległości. Przecież zawsze można dowodzić, że porozumienie z Ohrid nie jest wykonywane. Trzeba wszak być konsekwentnym (ironia).


Rzecz w tym qqryqu że tzw. "Porozumienie z Ohrid" jest generalnie wykonywane (przejechałem bezpiecznie przez ten kraj 2-krotnie w ubiegłym roku i miło było :wink: ) a zostało "wykombinowane" przez USA, które bardzo mocno wsparły ideę 2-etnicznej Macedonii; słowiańsko-albańskiej i ten kraj ma spore szanse na utrzymanie swej integralności. To był / jest dobry przykład jak takie problemy można rozwiązywać.

A wg mnie wszytkie w/w problemy Bałkanów możnaby rozwiązać jednym ruchem - jednym dokumentem - przyjmując całość "hurtem" do Unii Europejskiej bo akurat wszyscy jak 1 mąż chcą.
Wtedy rozwój gospodarczy i nowe perspektywy indywidualne dałyby tym ludziom inne zainteresowania niż "nacjonalizm" czy jak toś woli bo ładniej brzmi to "patriotyzm".
Wystarczy policzyć; obecna Unia Europejska to ok 500 milionów sztuk "pogłowia" a HR, BiH, CG, MK, AL i Serbia (jaki skrót ma obecnie Serbia???) to razem ok. 25 milionów "stanownika" - tylko 5% populacji UE - jaki problem żeby ich połknąć i pochłonąć :?:
I wic cały w tym że UE chce finansować tzw. "stabilizację na Bałkanach" w tych pozostałych, w/w krajach podczas gdy samo rozszerzenie Unii o wszystkie w/w kraje byłoby znacznie tańsze... No ale UE lubi za wszystko płacić 2 razy...
A przecież prędzej czy później tej granicy między Serbią i Kosowem i tak nie będzie...
Za rok my będziemy w Schengen. Przestanie istnieć granica z Czechami i Słowacją. I wtedy okaże się że te wszystkie nasze spory o jakieś Zaolzie były nic nie warte. To samo jest dziś z tym Kosowem jak kiedyś nasz spór z Czechami o to Zaolzie... :wink: - aż ciśnie się na usta słowo "spór o Zadupie" :wink:
Ciekawe czy dziś przeciętny młody Polak - 20-latek orientuje się kto, komu i po co to Zaolzie ("zadupie") odbierał :?: :idea: :lol:
Serbowie i Albańczycy też kiedyś dojdą do podobnych wniosków... :idea:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 05.02.2007 18:52

no i co niezawodny ?
tylko tak sprawdzająco tu wszedłem,dla twojej promocji,
czyż nie promuje się konia :D
kulka53
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 13243
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.02.2007 13:17

- Kosowo powinno zachować szeroką autonomię w ramach Republiki Serbskiej powiedział prezydent Lech Kaczyński


I tu wyjątkowo 8O :wink: się z nim zgadzam

Plan (...) odrzuciła już Serbia. Dla Belgradu akceptacja planu (...) oznaczałaby utratę Kosowa uznawanego za kolebkę serbskiego narodu.


Z tym też się zgadzam

Wg mnie dobrym rozwiązaniem jest "porozumienie z Ohrid" które faktycznie się sprawdza, co również obserwowalem będąc w Tetovie, Debarze i samej Ohrydzie.

(jaki skrót ma obecnie Serbia???)


SRB - Srbija :)
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 06.02.2007 13:58

Tylko tam ma się kto z kim porozumiewać. A w Kosowie zostały niedobitki zastraszonych Serbów. Trzeba było zamiast wysyłać snajperów na Sarajewo a innych morderców do Srebrenicy skupić się na celach realnych i zatrzymać przekształcanie się Kosowa w Albanie. Tam Albańczycy dokonali cichych czystek etnicznych(wymuszając ich emigracje) na Serbach ale kto miał głowę do tego jak Miloszewicz akurat zdobywał "czysto Serbski" Dubrovnik
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2269
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 06.02.2007 14:31

Łukasz napisał(a):Trzeba było zamiast wysyłać snajperów na Sarajewo a innych morderców do Srebrenicy skupić się na celach realnych i zatrzymać przekształcanie się Kosowa w Albanie.

Otuż to. A teraz na "porozumienie ala Ohrid" jest już po prostu za późno.
Macedończycy mieli więcej oleju w głowach od Serbów, więc najpierw myśleli a dopiero później strzelali i to w powietrze a nie jak Serbowie walili do ludności z cywilnej z czego mieli...
W tym miejscu mała ciekawostka; Gdy doszło do zbrojnej interwencji Serbów we własnym Kosowie przeciwko WŁASNYM OBYWATELOM :!: to w teorii te "zamieszki" tłumiła serbska policja. W USA krążył wtedy dowcip na temat:
"W jakim kraju POLICJA (sic!) używa do tłumienia rozruchów społecznych; CZOŁGÓW, HELIKOPTERÓW WOJSKOWYCH, SAMOLOTÓW SZTURMOWYCH... :?:" :wink:
Że o "lżejszej" broni jak haubice i armaty nawet nie wspomnę...

Łukasz napisał(a):Tam Albańczycy dokonali cichych czystek etnicznych(wymuszając ich emigracje) na Serbach ale kto miał głowę do tego jak Miloszewicz akurat zdobywał "czysto Serbski" Dubrovnik

To są Bałkany - gdzie raz przelana krew rozpoczyna Vendettę. Serbowie ją rozpoczęli a Albańczycy skończyli. Albańczycy wygrali a Serbowie jak zwykle przegrali bo zamiast myśleć jak Macedończycy to strzelali jak Serbowie - i do tego niecelnie...
Tak więc Serbowie po prostu zapomnięli że żyją na Bałkanach gdzie miecz jest bronią obosieczną więc kto mieczem wojuje ten od miecza ginie.

A co do wypowiedzi polskich władz n/t Kosowa to dziwi mnie że oni w ogóle wiedzą gdzie leży Kosowo bo czy znają jego specyfikę to szczerze wątpię. A już sensu zabierania głosu w tej sprawie to nie widzę zupełnie - chyba chodzi o to żeby Albańczycy też nas nie lubieli bo Serbowie "już" nas nie lubią za Mazowieckiego, który w byłej YU powiedział światu "prawdę o Serbach"...
Ostatnio edytowano 06.02.2007 16:09 przez niezawodny, łącznie edytowano 1 raz
qqryq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 22.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) qqryq » 06.02.2007 15:43

Za to dobrze, że Amerykanie wiedzą gdzie leży Kosowo i znają specyfikę Bałkanów, aż się zdecydowali na opowiadanie dowcipów (czy to nie Bush pomylił Słowenię ze Słowacją ?)
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2269
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 06.02.2007 16:14

qqryq napisał(a):Za to dobrze, że Amerykanie wiedzą gdzie leży Kosowo i znają specyfikę Bałkanów, aż się zdecydowali na opowiadanie dowcipów (czy to nie Bush pomylił Słowenię ze Słowacją ?)


Mówisz jakbyś nie pamiętał o tym co zrobiła "Europa" w Srebrenicy (Francuzi i Holendrzy) i kto uratował BiH od całkowitej rzezi (USA).
A widząc że Europa nie zrobiła nic w Chorwacji i BiH to USA zareagowały w Macedonii i Kosowie.
W Macedonii obyło się bez rozlewu krwi a w Kosowie udało się ten rozlew zatamować. Można nie lubieć USA ale w/w fakty są nieubłagane.
"Europa" tylko potrafi mówić o pokoju...czego najlepszym przykładem jest właśnie Kosowo - obecnie administrowane wyłącznie przez Europę więc problem narasta zamiast zostać rozwiązany...
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 07.02.2007 08:31

To takie modnie śmiać się z głupich Amerykanów. Tylko faktycznie wojnę na bałkanach oni zakończyli a co do głupoty to komu jest lepiej czy mądrym Polakom czy głupim Amerykanom i kto u kogo żebrze o ruch bezwizowy. I ostatnie pytanie kto tu jest głupi ?
qqryq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 22.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) qqryq » 07.02.2007 11:24

niezawodny napisał(a):Mówisz jakbyś nie pamiętał o tym co zrobiła "Europa" w Srebrenicy (Francuzi i Holendrzy) i kto uratował BiH od całkowitej rzezi (USA).
A widząc że Europa nie zrobiła nic w Chorwacji i BiH to USA zareagowały w Macedonii i Kosowie.


Bądźmy dokładni. W Srebrenicy siedziały nie jakieś wojska europejskie tylko ONZ-owskie, a działania zbrojne nie podjęło USA tylko NATO (odsyłam do decyzji reprezentantów krajów członkowskich NATO zebranych w Brukseli 9 lutego 1994 roku). Najpierw była ochrona z powietrza i zapewnianie embarga a dopiero później, na szczycie budapesztańskiem Rada NATO przycisnęła mocniej ONZ żeby wymienić błękitne hełmy na siły zastępcze oparte o wojska Paktu czego efektem były operacje "Wspólny wysiłek" i "Deliberate Force". Więc w proces pokojowy nie było fromalnie zaangazowane USA tylko NATO (!!). Tak samo później w Kosowie. To była wojna NATO a nie USA.

Prywatną wojnę USA to mamy w Iraku.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2269
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 07.02.2007 22:19

qqryq napisał(a): Więc w proces pokojowy nie było fromalnie zaangazowane USA tylko NATO (!!). Tak samo później w Kosowie. To była wojna NATO a nie USA.

Zapomniałeś tylko dodać że w/w czyny miały miejsce na żądanie USA i z wykorzystaniem sił USA a nie Europy. NATO było tylko przykrywką żeby jacyś nawiedzeńcy nie krzyczeli bez sensu: "znowu USA - polcjant świata!!!" :roll:
Bo Europa wpuściła Mladicia i jego serbskich zbirów do Srebrenicy a wcześniej PRZYSIĘGŁA BRONIĆ TEJ SREBRENICY PRZEZ SERBAMI... Nie pamiętasz tego? Więc kto się jak zwykle nie wywiązał? A kto zrobił coś dla dobra Bałkanów?
Ale te słowa tłumaczą twoje podejście do tematu:
qqryq napisał(a):Prywatną wojnę USA to mamy w Iraku.

Pamięć ludzka jest krótka podobnie jak wdzięczność...
qqryq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 22.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) qqryq » 08.02.2007 11:04

niezawodny napisał(a):Zapomniałeś tylko dodać że w/w czyny miały miejsce na żądanie USA i z wykorzystaniem sił USA a nie Europy.


Tak samo jak i z wykorzystaniem sił Bundeswehry (pierwsza akcja zbrojna po II wojnie światowej), Francji, Włoch czy Wilekiej Brytanii. A Amerykanie po Dayton nie stanowili nawet połowy wojsk stacjonujących w BiH. I jeszcze raz Ci powtarzam: nie Europa wpuściła Mladica do Srebrenicy tylko wojska UNPROFOR legitymujące się mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ. To były "błękitne hełmy" a nie jakaś regularna armia działająca pod egidą UZE czy ESDI.

Póżniej z formalnego punktu widzenia udział w wojnie brało NATO czy to Ci się podoba czy nie i w takich kategoriach należy na to patrzeć, a nie przez pryzmat tego, że Amerykanie czegoś tam od kogoś zażądali.

I nie rozumiem czemu czepiasz się moich słów o prywatnej wojnie USA w Iraku ? Podaj mi podstawe prawną na jakiej oni weszli do tego kraju bo rozumiem, że jakaś taka istnieje skoro nie zgadzasz się z moim słowami.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 08.02.2007 17:31

Ale brednie. Od kiedy wojny maja podstawy prawne. Wojna to wojna. Ten kto wygra ma podstawy prawne i tyle.
Natomiast Twoja nierzetelność wynika z faktu, że zamiast zgodzić się, że w Srebrenicy były wojska Holenderskie czyli Europejskie to opowiadasz z jakiego były mandatu.
Chyba, że propaganda tak już Cie opanowała, że słowo "Europejskie" jest dla Ciebie równoznaczne z "Uni Europejskiej". Wtedy faktycznie miałbyś racje.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylkocron
Kosowo niepodległe? Nowy plan UE - wojna czy pokój?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019