Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Plan na 9-10 dni

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
rdw
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 26.04.2022
Plan na 9-10 dni

Nieprzeczytany postnapisał(a) rdw » 27.04.2022 02:59

Jadę pierwszy raz do Chorwacji, autem z Monachium, gdzie mieszkam. Czy bylibyście tak mili ocenić poniższy plan podróży - czy coś wydaje się dziwne, bezsensowne albo brzmi dobrze lub macie jakieś wskazówki co do miejsc o których nie wiem a które warto zobaczyć nieopodal rozważanych noclegów?

Plan podróży jest ograniczony czasowo - wyjazd w piątek wieczór i powrót za tydzień w niedzielę - jako, że jadę z Monachium to wybór Dalmacji północno-środkowej jest kompromisem pomiędzy niechęcią jazdy do Istrii (która jest IMO mniej spektakularna) oraz zostawieniem sobie Dubrownika prawdopodobnie na inną okazję (bo wyjdzie za dużo jazdy i zmęczenia).

Podróż 6-15 maja. Podejrzewam, że woda o tej porze roku nie będzie nadawała się do kąpieli/snoorkowania? Nie spędzamy całych dni na plażowaniu, ale do auta zabieram leżaczki składane bo czasem fajnie na 1-2 godzinki posiedzieć z książką w fajnej zatoce, których to spotkania się w Chorwacji spodziewam!

Plan zakłada podział pobytu na dwa miejsca hotelowe (okolice Zadaru, potem okolice Makarskiej) tak aby najpierw odwiedzić Zadar i okolice a potem Split/Makarską i okolice oraz jednonocne noclegi "techniczne" w środku dojazdu z domu w Monachium do Chorwacji (między Monachium a Chorwacją wypadła mi Lubljana i jej krótkie zwiedzanie) i powrotu do domu (tu nocleg po Jeziorach Plitvickich lub w okolicy Zagrzebia/Lubljany). Wszelkie wskazówki i opinie co do planu mile widziane!

Pt Wyjazd po pracy z Monachium ok.17:30 z planem dojazdu w okolice Lubljany koło 22-23. Nocleg.
So Po śniadaniu podjazd do centrum Lubljany i luźne zwiedzanie centrum tego miasta 2-3 godziny, tak aby po południu wyjechać do hotelu w okolice Zadaru i dojechać koło godz. 20-21 wieczorem. 3 noce w Hotelu w okolicy Zadaru.
Nd Zwiedzanie Zadaru i okolic
Pn Najsensowniej wydaje się poświęcić dzień na zwiedzenie wyspy Pag autem (widoki, może jakiś odpoczynek na leżaku jak pogoda pozwoli) a po południu miejscowości Nin oraz jej plaż
Wt Dzień na powolny transfer z hotelu koło Zadaru do hotelu w okolicy Makarskiej gdzie spędzę 4 kolejne noce. Po drodze obejrzenie: Park Krka (tu podobno wystarczą 2 godziny), Szybenik i Primosten. Jeśli czasu zbraknie to zrezygnuję z czegoś w trakcie dnia lub z Primosten użyję autostrady, a jak będzie czas to aż do hotelu będziemy spokojnie jechać wybrzeżem.
Śr Dzień na zwiedzanie - rozpocznę od Trogiru aby cofać się do hotelu, pewnie zdążę tego dnia obejrzeć także Split
Cz Zwiedzanie okolic od Splitu do Makarskiej
Pt Spokojne zwiedzanie i leżakowanie w okolicach Makarskiej plus jazda na południe tyle ile będzie ochota zwiedzać (jeśli uznamy, że się nudzimy to rzucimy się na jednodniową jazdę do Dubrownika i zwiedzenie tegoż miasta oraz powolne wracanie do Makarskiej jeśli czas pozwoli ale z tutejszych wypowiedzi wnioskuję, że to tylko plan na wypadek nudzenia się i nie sądzę abyśmy rzucali się na jazdę do Dubrownika)
So Wyjazd z okolic Makarskiej z planem jednego noclegu zanim wrócę do Monachium - i tu w zależności od zmęczenia planuję jeszcze zatrzymać się koło godz.13-14 w Jeziorach Plitvickich na jednodniowe, kilkugodzinne zwiedzanie. Wówczas nocleg byłby właśnie tam, po zwiedzaniu, lub bliżej Zagrzebia/Lubljany
Nd Będzie to dzień na dojazd do Monachium gdzie albo spędzimy więcej godzin w aucie z przerwą w Austrii, jadąc z Jezior Plitvickich (wtedy to ok. 7 godzin jazdy plus postoje - do przeżycia biorąc pod uwagę zaplanowane wolne dzień po podróży) albo jadąc z okolicy Zagrzebia/Lublijany (wtedy nieco krócej więc dłuższa przerwa w Austrii w okolicy jezior przy Villach), dojazd do domu oby tylko przed północą.

Informacyjnie:
- raczej nie pojedziemy do Dubrownika co wpisałem "na wszelki wypadek", bo widzę, że fajnym planem byłoby tam oddzielnie polecieć na ok.3 dni (wówczas zwiedzić miasto, wjechać na górę widokową oraz rejs na Locrum)
- mieszkając w Monachium mam dość zwiedzania większej liczby jezior i gór, dlatego priorytet to dla mnie bliskość morza, którego po przeprowadzce z Hamburga bardzo mi brakuje, ładne widoki, słońce, nadmorskie miasteczka, centra starych miast (bez wnętrz, muzeów), zabieram autem składane leżaki ale ponieważ to połowa maja raczej nie będziemy pływać w morzu czy spędzać czasu dłużej na plażach (jeśli już to chodzi bardziej o pooglądanie najładniejszych plaż, ścieżek, natury itp.)
- ponieważ podróż w 2 osoby (ograniczone pole podziału kierowania/rozdzielenia zmęczenia i pilnowania trasy, miejsc zatrzymań - zwłaszcza, gdy połowa z nas gorzej orientuje się w bieżącej nawigacji trasy :lol: ) rozpoczynamy po pracy w piątek (praca zdalna ale wciąż męcząca) to większe zmęczenie na dojazdy przerzuciłem na drogę powrotną niżeli wyjazd.
- przy tej długości pobytu i mnogości atrakcji wokół nie ma sensu brać promu na jakiekolwiek wyspy, prawda?
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 27.04.2022 10:30

Skoro napisałeś, że w planach macie Nin to polecam tamtejszą solanę z muzeum, gdyby nie była w planie.
Z kolei w okolicach Makarskiej polecam wjazd na Sv. Jure i po drodze szklany chodnik na skarpie. Wiem, że masz pod dostatkiem gór, ale ze szczytów w okolicach Monachium nie widać morza ;)
Dodam tylko, ze droga na Sv. Jure nie jest banalna-jest za wąsko aby się minąć, ale są mijanki. Widać na Google SV.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1945
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 27.04.2022 11:54

Muzeum soli w Nin warto odwiedzić jak ma się więcej czasu. Przy jednym dniu na wyspę Pag i Nin skupiłbym się bardziej na wyspie (starówki Pag, Stari Grad, gaj oliwny, muzeum miejskie w Novalja i tak może być za dużo na jeden dzień).
Park Krka - byłem cały dzień i przydałby się jeszcze jeden. Dwie godziny wystarczy na selfika przy Skradinski Buk ;)
Szybenik - spacer po starówce + ewentualnie dwie twierdza to już sporo czasu.

Wydaje mi się, że chcesz za dużo atrakcji zaliczyć w tak krótkim czasie. Jeśli Ci się uda to będzie mocno po łebkach.
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 27.04.2022 12:01

Plan zbyt ambitny, i w paru miejscach nierealny, nawet dla dwóch osób nie obciążonych dziećmi.
Dla przykładu wtorek. Sama jazda wybrzeżem z Zadaru do Makarskiej to ok. 4 godziny jazdy. Do tego, jak napisałeś zwiedzanie Park Krka. Jak dla mnie 2 godziny to zbyt mało - szkoda w ogóle jechać tam na dwie godziny, chyba żeby tylko rzucić okiem na wodospad i zaznaczyć, że "byłem tam". Do największego wodospadu płynie się łodzią z miejscowości Skradin. Rejs, o ile pamietam trwa ok 20 - 25 minut w jedną stronę. Potem parę minut marszu i podziwiasz Skradiński Buk. A powyżej niego są ścieżki spacerowe i wypadąłoby się którąś z nich przejść luźnym spacerkiem bo wodospad to nie wszystko. Ta najpopularniejsza trasa to jakieś 1 - 1,5 godziny. Do wodospadu chyba można jeszcze dojechac od drugiej strony od Lozovac. Tam chyba przesiadka na autokar, ktory dowozi w okolice wodospadu. Nie pamietam dokładnie bo korzystałem z rejsu łodzią. Sumarycznie biorąc,żeby mieć przyjemność i nie patzrec na zegarek, trzeba zarezerwować jakieś 3,5 - 4 godzin.
Do tego jeszcze chcesz zwiedzić Szybenik i Primosten. Na oba te miejsca też trzeba poświęcić ok. 4 godzin łącznie.
Robi się 12 godzin w ruchu. A gdzie reszta - posiłki, szukanie parkingów, itp?
Środa - Trogir i Split w jednym dniu. Możliwe ale na nic więcej się nie nastawiaj.
Czwartek - co konkretnie planujesz zwiedzić? Nadmorskie miejscowości czy cos w głębi lądu?
Mimo wszystko, życzę aby plan się udał.
Ps. Czy dobrze przeczytałem, że planujesz jeszcze zwiedzić Plitvice?
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 27.04.2022 12:14

kojacek napisał(a):Skoro napisałeś, że w planach macie Nin to polecam tamtejszą solanę z muzeum, gdyby nie była w planie.
Z kolei w okolicach Makarskiej polecam wjazd na Sv. Jure i po drodze szklany chodnik na skarpie. Wiem, że masz pod dostatkiem gór, ale ze szczytów w okolicach Monachium nie widać morza ;)
Dodam tylko, ze droga na Sv. Jure nie jest banalna-jest za wąsko aby się minąć, ale są mijanki. Widać na Google SV.

Z tego co ostatnio czytałam to trasa na Sv.Jure bedzir zamknięta do czerwca z powodu naprawy :cry:
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 27.04.2022 12:51

Plan bardzo ambitny. ale pewnie przy odrobinie szczęścia i dużej dozie samozaparcia - w większości do zrealizowania.
Jedna kwestia rzuciła mi się w oczy - 2 godziny na wodospady Krka to zdecydowanie za mało - myślę, że trzeba to przemnożyć co najmniej przez 2.
rdw
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 26.04.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) rdw » 27.04.2022 21:44

Po pierwsze bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, miło widzieć odpowiedzi tak szybko po opublikowaniu posta. Trafiłem tu z innego, ogólnopodróżniczego forum i widzę jak wielką kopalnią wiedzy o Chorwacji ta strona jest :)
Rozumiem, że ogólny cel podróży i podział na pobyty w 2 miejscach wydaje się sensowny, jednakże część z was zastanawia napięta liczba atrakcji jakie chcę zwiedzić w trakcie każdego dnia.
Tak więc po przegadaniu tematu w domu doszliśmy do wniosku, że najpewniej park Krka sobie odpuścimy, mam sporo wodospadów w Alpach, poza tym widziałem już wiele fajnych takich miejsc typu Ouzoud (mój ulubiony) i jeśli we wtorek mam coś odpuścić to wolę odpuścić to, a po prostu po opuszczeniu hotelu pojedziemy prosto do Makarskiej zatrzymując się tylko na widoki/jedzenie.
Inna sprawa to plan na niedzielę (zwiedzanie Zadaru) i poniedziałek (wyspa Pag oraz Nin) - da radę lub ma sens zaplanować te dni inaczej? Hotel w okolicy Zadaru jeszcze mogę zmienić i tak sobie myślę, co jest bardzej atrakcyjne - czy Pag oraz Nin są w ogóle warte dnia? Czy waszym zdaniem można odpuścić Pag oraz czy warto odwiedzać Vir?
Zapytam inaczej: mając dwa pełne dni, które z tych miejsc są najmniej warte uwagi: Pag, Vir, Nin, Zadar, Szybenik, Primosten - a może jest w tej okolicy coś innego ciekawego na co warto zwrócić uwagę?
Pomyślałem, że śpiąc koło Zadaru dwa pełne dni rozdzielić może jednak tak:
- zwiedzanie Zadaru plus Nin i wyspę Pag?
- wtedy drugi dzień powinno się zmieścić zwiedzanie Szybenika + Primostenu
- a w kolejny dzień wyjazd do Makarskiej i tylko krótkie zatrzymania na fajne widoki

Jeśli chodzi o część drugą pobytu (4 noce) to podoba mi się hotel w Tucepi.
- wtedy jeden dzień na zwiedzanie Trogir+ wieczorny Split
- drugi dzień zwiedzanie Splitu za dnia + zwiedzanie trasy wybrzeża w tym na pewno plaża Brela
- trzeci dzień to już na luzie, jeśli np. Primosten/Trogir/Split nie zdążymy wcześniej zwiedzić to tam pojedziemy, jeśli wcześniej to wszystko się uda zwiedzić to ten dzień wykorzystamy na jazdę Makarska-Gradac, na pewno po drodze są jakieś fajne miejsca, widoki, kafejki, plaże więc na pewno dzień się nie zmarnuje i w zależności od czasu jak uznamy, że wystarczy to wracamy nawet i autostradą do Tucepi (edit: cholera, tu już nie ma alternatywnej autostrady, więc po prostu bez zatrzymywania wracamy do Tucepi :D )

Mnogość fajnych miejsc na mapie upewnia mnie, że nie ma sensu na jeden dzień gnać do Dubrownika, tylko sobie tam pojadę (a nawet bardziej - polecę) innym razem na 2-3 dni.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.04.2022 21:59

Na Vir szkoda czasu.
Zbigniew74
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 08.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbigniew74 » 27.04.2022 22:24

Gdzie Ty się tak spieszysz? :) Na pierwszy tygodniowy wyjazd proponują Split. I zostań w nim, jeden dzień w Trogirze, ze dwa dni w Splicie. Można Omiś zobaczyć. Rozłóż sobie Chorwację na kilkanaście wyjazdów :) Pomału, powoli po co tak ganiać :) Oooo na mecz Hajduka się przejdź. Ja jeżdzę na spokojnie od 2005 roku i dalej jest co zwiedzać :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.04.2022 22:34

rdw napisał(a):Pomyślałem, że śpiąc koło Zadaru dwa pełne dni rozdzielić może jednak tak:
- zwiedzanie Zadaru plus Nin i wyspę Pag?
- wtedy drugi dzień powinno się zmieścić zwiedzanie Szybenika + Primostenu
- a w kolejny dzień wyjazd do Makarskiej i tylko krótkie zatrzymania na fajne widoki

Dla mnie optymalnie, chociaż Pag tylko liźniesz. Na Vir zupełnie szkoda czasu.


rdw napisał(a):Jeśli chodzi o część drugą pobytu (4 noce) to podoba mi się hotel w Tucepi.
- wtedy jeden dzień na zwiedzanie Trogir+ wieczorny Split
- drugi dzień zwiedzanie Splitu za dnia + zwiedzanie trasy wybrzeża w tym na pewno plaża Brela

Też brzmi sensownie, chociaż ja spędziłam w Splicie całe trzy dni i wcale się nie nudziłam :D .
Jak będziesz tak jeździł między Splitem a Tucepi nie pomiń Omiša :!: Wejście przynajmniej na Tvrđavę Mirabela obowiązkowe :hut: .
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1945
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 27.04.2022 23:05

Na Vir szkoda czasu. Pag w jeden dzień już lepiej niż pół dnia.
Połączyć Nin z Zadarem można. Sam tak zrobiłem gdy wczasowalem w Pagu.
Omiš to dobry pomysł.
Trogir i Split najlepiej się zwiedza bardzo wczesnym rankiem. Wtedy są tam pustki ;)
A najlepszą propozycję ma Zbigniew74 ;)
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 28.04.2022 07:47

Moim skromnym zdaniem Nin jako Laguna i plaża kompletna porazka i szkoda czasu.
Primosten perełka
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 28.04.2022 08:17

Wiadomo, że w nasze odpowiedzi wplatają się subiektywne odczucia - ale przecież o to chodzi.
Dlatego w mojej opinii Twój plan po modyfikacji (bez Krka) jest ciekawy i realny - szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że planujesz to zrobić poza wysokim sezonem.
Ja szczególnie polecam Zadar - mam do niego duży sentyment - to było pierwsze z chorwackich miast, które zwiedzałem.
Ma niesamowity klimat - jeśli będziesz nocować w pobliżu Zadaru, to będziesz miał okazję zobaczyć Zadar w ciągu dnia, jak i wieczorem - polecam - naprawdę warto.
Dubrownik chyba faktycznie lepiej zostawić na inny wyjazd - na pierwszy pobyt na Riwierze Makarskiej "na miejscu" będziesz miał wystarczająco dużo atrakcji.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.04.2022 08:38

Janusz Bajcer napisał(a):Na Vir szkoda czasu.
Zdecydowanie. Odpuścić.

Pag na cały dzień - co chcesz tam robić? Dla mnie jeśli plażowanie nie jest priorytetem, to z Zadaru zatrzymaj się pod katedrą Św. Mikołaja, potem na Pag, będziesz w 1,5 h,, potem spacer po centrum (tu wiele nie ma gdzie chodzić) i można pojechać w kierunku Bosnay na krótkie plażowanie, potem Mandre ewentualnie Lun z gajami oliwnymi lub po centrum spacer w kierunku paskie vrata i tam jakaś dzika plaża na krótki odpoczynek. Potem kierunek Nin (samo miasteczko lub ewentualnie błotka) i jeszcze wieczorem po Zadarze pospacerujesz.

Sibenik koniecznie. Mniej tłoczny niż Split czy Trogir, taka ukryta perełka. Twierdza, Katedra (obowiązkowo z baptysterium) i poplątanie się po uliczkach, fontanna z żółwiami.

Do Primostenu wjechałabym jadąc do na kolejny nocleg. Jeśli nie planujecie plażowania, a jedynie spacer po ścisłym centrum to 2/3 h wystarczą i będą fajną przerwą w podróży.

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Plan na 9-10 dni
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone