Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
user12345678
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 12.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) user12345678 » 28.08.2022 13:51

kiepuczi napisał(a):
matis napisał(a):
kiepuczi napisał(a): ...najlepsze winiarnie półwyspu gdzie kupisz najlepszy Dingać. 3-4 minity spacerkiem od knoby Portum masz winiarza Kiridzia, ciężko go zastać w domu ale Dingac jeden z lepszych.


@kiepuczi a napisałbyś proszę swoją subiektywną listę winnic na Peljescu, które wg Ciebie są najlepsze jakościowo? Mam na myśli typowo miejscowe odmiany, tj. Dingac i Plavac Mali. Będę niedługo na miejscu i chciałbym kilku dobrych winiarzy odwiedzić.


Dingać kupuję zawyczaj u Kiridzi i Bura w Potomje tyle że Bura już nie sprzedaje w tym roku albo nie chce. Obu ciężko zastać w domach. Trzeba próbować , Kiridzia często wieczorami przesiaduje na stacji INA z chłopakami ( tj. 25 metrów od domu) i jest tańszy o kilkadziesiąt kun na butelce . Trzeba pytać miejscowych knoba Portum i stacja INA dobry punk zaczepienia by spytać jak nie będzie Kiridzi w domu. Całkiem przyzwoity jest Dingać Elegance od Skaramuca (150 kun) oraz Plavac Elegance.

Plavac Mali beczkowany który nazywa się selekcja to winiarnia Špaleta. Tej winiarni nie może zabraknąć na liście. Mój ulubiony i zarazem jeden z najlepszych, pełny dobrze zbalansowany, dojrzały Plavac który jest praktycznie kompletny ale warto by poleżakował jeszcze z 3-4 lata. Obecnie jest w sprzedaży rocznik 2018. O winiarni Ivo i Renaty na pewno wiele osób wspomina , kupicie u nich 3 rodzaje wina: wspomniany beczkowany Plavac Selekcja, Plavac Kvalitetno ( młodsze wino z kadzi stalowych) oraz dobre Rose, oliwę z oliwek , dzemy i konfitury z fig, pomarańczy, nektarynek etc.
Jako ciekawostka to Top 1 Plavac Mali wino " Stagnum " Ivana Milos z Ponikve, ale to raczej tylko jako ciekawostka bo butelka kosztuje € 36 za to u Ivana kupicie najlepsze Rose na połwyspie cena 80 kun za butelkę polecam się wybrać a jak będziecie mieli szczęście i spotkacie Ivana osobiście to dowiecie sie wiele ciekawego o winie.

Posip, choć z reguły przypisany jest wyspie Korcula oferują też winiarnie na półwyspie, ale polecam tylko te co kupują winorgina z Čara, a nie uprawiają na półwyspie, np wspomnana Skaramuca. Posip na winogronach z Korculi robi też Korta Katarina z Orebica ale jest dużo droższy ale za to zarazem jeden z najlepszych jakie udało mi się dostać.

jako ciekawostka ponieważ teraz otwarty jest most i można szybko się przemieszczać koło Klek jest winiarnia Rizman , przy głównej drodze zaraz przed mostem mają też swój Stop Shop kiosk ( jest w google maps ) maja na prawdę dobre wina , mam kilka butelek z tej winiarni Posip, Rose, Plavac ale jeszcze nie wszystkie próbowałem by się więcej wypowiedzieć ale zapowiada się obiecująco. Na pewno Posip od Rozman jest wartu uwagi to dla tych co nie wybierają się na Korculę a będąc przejazdem w drodze na półwysep lub do domu zatrzymaną się w tej winarni albo w kiosku przy drodze. Najlepsze wino jakie piłem od nich to Rizman Pošip 2019 oraz wino Rizman Nonno ( beczkowany Pošip). Generalnie winiarnia Rizman skupił bym się na białych winach.

Na Korculi Najlepszy moim zdaniem Pošip kupicie w winiarni Krajancic - warto sie umowić niż jechać w ciemno ( Pošip Intrada 80 kun ) na drugim końcu wyspy ( Zavalitica) oraz w dużej spółdzielni winiarskiej PZ Pošip Čara a po wino Grk musicie udać się tylko i wyłącznie do Lumbardy , winiarnie Popić, Cebalo, Casa Boschi . O ile Pošip rośnie i uprawia się na całej wyspie a od jakiegoś czasu na półwyspie Grk ( wymawia się Grr:k nie G.R.K :) to endemiczna odmiana białego wina które rośnie tylko na piaskach Lumbardy. Mocno owocowe ale zarazem bardzo minaralne lekko słone na języku. W Casa Bosch i Popić mają przyzwoite Rose, nie tak bogate w doznania jak Rose od Ivana z Ponikve ale delikatniejsze, orzeźwiając idealne na letnie upały.

PS. Dingać i Plavac to ta sam odmana Plavac Mali tylko inna apelacja :)


@kiepuczi dzięki za rekomendacje. Dingac od Kiridzi zjawiskowy, kupiliśmy kulka butelek i udało się pogawędzić z Vedranem o winie i o starych czasach, także jego wizycie w Polsce. Spróbowaliśmy także dobrego wina u Indijana, rozmowa także przyjemna. Podążamy dalej Twoją ścieżką, za kilka dni wybieramy sie na Korcule i mam nadzieję, że dostaniemy jeszcze Grk.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 28.08.2022 21:07

user12345678 napisał(a):
@kiepuczi dzięki za rekomendacje. Dingac od Kiridzi zjawiskowy, kupiliśmy kulka butelek i udało się pogawędzić z Vedranem o winie i o starych czasach, także jego wizycie w Polsce. Spróbowaliśmy także dobrego wina u Indijana, rozmowa także przyjemna. Podążamy dalej Twoją ścieżką, za kilka dni wybieramy sie na Korcule i mam nadzieję, że dostaniemy jeszcze Grk.


Dostać Grk to dostaniecie, ja kupowałem w winiarni Popić przy mnie na początku lipca metkowali nową partię i mówili że mają ostatnie 3 tyś butelek i będzie reglamentacja , ale Cebalo , Casa Boschi maja Grk, moi znajomi kupowali w ubiegłym ty, a w Casa Boschi kupicie tez Pošip. Jednak Po Pošip to radził bym się wybrać mimo wszystko jeśli nie na drugi koniec wyspy do Krajancić po Pošip Intrada ( Pošip Intrada jest nieziemsko dobry) to przynajmniej do PZ Cara Pošip prawie tak dobry jak od Krajancić.
Będąc w Lumbardzie skosztujcie Plavac Mali, uprawia się go tam jako zapylacz dla Grk bo winorośla Grk mają tylko żeńskie kwiaty więc jest go niedużo ok 10 % wszystkich win Lumbardy ale ze względu na piaskowe podłoże smakuje zupełniej inaczej niż Plavac z skalistego półwyspu.
user12345678
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 12.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) user12345678 » 29.08.2022 11:53

Natko_ napisał(a):Cześć MPP ;)

Wróciłam na stare, ukochane "śmieci", jednak Peljesac ma to "Coś ", które nas tu ciągnie.

Pytanie z cyklu " Głupie ", ale liczę jednak na odpowiedź ;)


Koszt PEKI na 2 osoby to tak orientacyjnie ile?
Bo 6 lat temu płaciliśmy jakieś 160 kn i nie wiem, czy na człowieka, czy na parę...
A mam do namówienia 3 pary z dużymi dziećmi (młodzieżą), więc warto się jakoś przygotować ;)

Wczoraj w konobie Panorama za pękę z jagnięciną na dwie osoby, 0,5l wina i sałatkę zapłaciliśmy 365 kun (bez napiwku).
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 01.09.2022 16:36

user12345678 napisał(a):
Natko_ napisał(a):Cześć MPP ;)

Wróciłam na stare, ukochane "śmieci", jednak Peljesac ma to "Coś ", które nas tu ciągnie.

Pytanie z cyklu " Głupie ", ale liczę jednak na odpowiedź ;)


Koszt PEKI na 2 osoby to tak orientacyjnie ile?
Bo 6 lat temu płaciliśmy jakieś 160 kn i nie wiem, czy na człowieka, czy na parę...
A mam do namówienia 3 pary z dużymi dziećmi (młodzieżą), więc warto się jakoś przygotować ;)

Wczoraj w konobie Panorama za pękę z jagnięciną na dwie osoby, 0,5l wina i sałatkę zapłaciliśmy 365 kun (bez napiwku).


To odpowiem też trochę sama sobie, ale dla innych:

Peka w konobie Antunovic, w Kunie Peljeskiej, przy zamówieniu powyżej 4 osób wychodzi 150 kn na głowę. Z przystawkami z ich wędlin i serów to koszt 200 kn.
W cenie jest wino, woda, likiery (ostatnie degustacyjnie).
To nasza kolejna peka tam i kolejna bardzo smaczna. Warta ceny. Zamawialiśmy pekę na 8 osób, dzieci niby liczą połowę ceny, ze względu głównie na miejsce przy ławach, to nie doliczali nam nic do ceny, mimo, że siedzieliśmy w 10 osób (wszystkie najedzone, bez ich pomocy nie dali byśmy rady całej porcji przeznaczonej do zamówienia...)
opet
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 03.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 01.09.2022 19:34

To ja jestem jednym z tych pechowców, którzy u Antonovica w Kunie się zawiedli. Po doskonałych przystawkach były same kości z peki i ziemniaki.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 09.09.2022 14:11

Już byłem zdecydowany na apartament w Trpanj i to w dodatku z daleka od wybrzeża aby był totalny spokój i widoczek z góry na miasteczko oraz zatoczkę przy kampingu Vrila.
No ale naszła mnie myśl, że może tym razem (jak nigdy dotąd) wziąć jakiś apartamencik w pierwszej linii brzegowej...
Do tej pory pomysły miałem następujące:

1. Trstenik - ładny, nie mam mu nic do zarzucenia ale ktoś mi kiedyś powiedział (bywalec Pelješca), że tam jeszcze nie czuć klimatu półwyspu (cokolwiek miał na myśli).
2. Žuljana - wiadomo, wali rybami :) Zresztą obiecałem koleżance w wątku, że odpada :)
3. Borje - za "wiocha". Aż takiego odludzia nie preferujemy. Może na emeryturze aby bachory nie przeszkadzały.
4. Orebič - zawsze mi odpadał z powodów tłumów i ilości rodaków. Nie mam nic kompletnie przeciw rodakom ale nie po to jadę w pisssdu aby słuchać polskiego języka jak na krupówkach.
5. Kućište, Viganj - nic nie wiem o tych miejscowościach oprócz tego, że RM poleca jedną knajpę :)
6. Lovište - wpissdu daleko wszędzie, a zamierzam półwysep przeczesać wzdłuż i wszerz.
7. Trpanj - na którego jesteśmy póki co najbardziej zdecydowani. Środek półwyspu więc teoretycznie blisko do Stonu i Orebiča czy Korčuli.

Pytanie. Jeżeli bym szukał apartamentu w pierwszej linii brzegowej aby pierwszy raz w życiu wychodzić w majtach z domu na plażę to gdzie najlepiej ?
A jak nie w pierwszej linii brzegowej to które miejscowości dla Was były te najlepsze i dlaczego ?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.09.2022 17:56

Wg mnie Orebić odpuść. Apartamentów, gdzie z bramy wejdziesz na plażę prawie nie ma, chyba, że wystarczy Ci betonowy pomost i obok nadmorska promenada do centrum. Tam gdzie plaża akceptowalna to musisz przejść przez ulicę, a chyba nie o to Ci chodzi.

PS. Syn się z Wami wybiera? Bo już chyba będzie pełnoletni...
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 13.09.2022 08:40

kaeres napisał(a):Pytanie. Jeżeli bym szukał apartamentu w pierwszej linii brzegowej aby pierwszy raz w życiu wychodzić w majtach z domu na plażę to gdzie najlepiej ?
A jak nie w pierwszej linii brzegowej to które miejscowości dla Was były te najlepsze i dlaczego ?


Hodilje, Broce. Zasadniczo gdzieś w tej ładniejszej i mniej obleganej części półwyspu. Z wymienionych przez Ciebie miejscowośco najlepszy jest...Trpanj. Kuciste i Viganj to same kampy i windurfingowcy, Orebic...pominę minutą ciszy. Żuljana - tam być znalazl może i w 1. linii coś, ale jakim kosztem? Tam pół półwyspu codziennie zjeżdża. Trstenik jest...smutny. Jak ogród w domu opieki, gdzie słońce zachodzi zaraz po obiedzie.

Ja tam fanem Peljeszczaka nigdy chyba nie zostanę, choć są miejsca, które mnie doń przyciągają. I chyba większość z tych nadmorskich jest na południu. No, a stamtąd zaś daleko do okolic Orebicia, czy Trpanja chociażby.

Pamiętaj, lepsze jest wrogiem dobrego ;)
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1708
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 13.09.2022 12:54

kaeres napisał(a):2. Žuljana - wiadomo, wali rybami :) Zresztą obiecałem koleżance w wątku, że odpada :)

Gdyby tylko rybami waliło to jeszcze pół biedy, tam daje kupą :twisted:

Marsallah napisał(a):... Żuljana - tam być znalazl może i w 1. linii coś, ale jakim kosztem? Tam pół półwyspu codziennie zjeżdża. T


Kosztem smrodu i bajora, ja mieszkałam w 1 linii brzegowej, miałam nadzieje na poranną albo nocną kąpiel, ale nie odważyłam się zanurzyć tam stopy...
Może Ci od strony boiska mają lepiej 8)
3.jpg
Odległość z app

Taka piękna woda w zatoce, aaa i widziałam jak 2 domy dalej pan wylewał z wiadra jakieś pomyje i resztki jedzenia :boss:
2.jpg
1.jpg


Kolejna sprawa, to nie wiem co ludzie widzą w Żulce, że tak jak piszesz tłumnie przyjeżdżają, nawet "cudowna" Vucine pięknie wygląda tylko z góry- tu dla mnie najlepsza jest droga do niej, bo widoki faktycznie jak w jakiejś Tajlandii, natomiast sama plaża pomijając już to że tłumna, jest mało przyjemna...
4.jpg
5.jpg


Marsallah napisał(a):Pamiętaj, lepsze jest wrogiem dobrego ;)


O to to, dlatego po tegorocznym Hvarze i Korculi, przyszły rok klepnięty Hvar po raz 6 :mg:
Mimo dużej ciekawości nowości, nie chce mi się już bawić w rozczarowania... :hut:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 13.09.2022 15:08

Już dobra dobra z tą biedną Žuljaną ;)

piekara114 napisał(a):PS. Syn się z Wami wybiera? Bo już chyba będzie pełnoletni...

Nie, już odpada z naszych wojaży po Chorwacji.
2+1.

Marsallah napisał(a):Hodilje, Broce. Zasadniczo gdzieś w tej ładniejszej i mniej obleganej części półwyspu. Z wymienionych przez Ciebie miejscowośco najlepszy jest...Trpanj. Kuciste i Viganj to same kampy i windurfingowcy, Orebic...pominę minutą ciszy. Żuljana - tam być znalazl może i w 1. linii coś, ale jakim kosztem? Tam pół półwyspu codziennie zjeżdża. Trstenik jest...smutny. Jak ogród w domu opieki, gdzie słońce zachodzi zaraz po obiedzie.

Czyli generalnie moje pojęcie o Pelješcu jest bardzo podobne z relacji o nim.

Ok, zostaje pomysł Trpanj.
Czy jest na tyle atrakcyjny sam port/promenada/centrum aby tam szukać miejscówki czy odpuścić i można spokojnie przy zatoce LUKA aby chociaż do niej było blisko ?
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 13.09.2022 15:58

najlepiej chyba poszukać w połowie drogi między Luka Beach a portem:) na 2023 ponownie zaklepałem nocleg na ulicy Potok 16, do Luka jakies 1500m, do Pozora Beach 200m (jak i do centrum). Podoba mi się ten apartamencik a i właściciele bardzo przyjemni. A plaża zdecydowanie Luka :)
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 13.09.2022 16:09

wiolek_lp napisał(a):
kaeres napisał(a):Kolejna sprawa, to nie wiem co ludzie widzą w Żulce, że tak jak piszesz tłumnie przyjeżdżają, nawet "cudowna" Vucine pięknie wygląda tylko z góry- tu dla mnie najlepsza jest droga do niej, bo widoki faktycznie jak w jakiejś Tajlandii, natomiast sama plaża pomijając już to że tłumna, jest mało przyjemna...

dokładnie, na mnie Żulka także nie zrobiła dobrego wrażenia. Na fotkach wygląda dużo lepiej niż w realu. Vucine i Kremena nawet nawet ale napewno nie główna plaża, sama miejscowość też jakoś nie warta.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 13.09.2022 16:53

kaeres napisał(a):Już byłem zdecydowany na apartament w Trpanj i to w dodatku z daleka od wybrzeża aby był totalny spokój i widoczek z góry na miasteczko oraz zatoczkę przy kampingu Vrila.
No ale naszła mnie myśl, że może tym razem (jak nigdy dotąd) wziąć jakiś apartamencik w pierwszej linii brzegowej...
...

I to jest słuszna koncepcja :idea:

Cześć Krystian :D
Korčula rozpieściła nas. Na pierwszą część urlopu szukam, w zasadzie szukałem, bo już klepnąłem ,
oprócz pierwszej linii, apartament z bezpośrednim zejściem na plażę/kawałek betonu z leżakam,
tylko dla nas ( przydzieloną do apartamentu). Chciałem coś takiego ustrzelić na półwyspie i było ciężko.
Na Korčuli dużo łatwiej o takie sytuacje. Jak jedziesz przed sezonem, to w zasadzie może być i sama pierwsza linia, bo
jeszcze nie ma tłumów, ale w sezonie, pierwsza linia i tłumy pod balkonem...słabo, nie dla mnie.
Druga część wakacji wiadomo...Hvar w lesie :lol:
Owocnych poszukiwań i pozdrowienia dla całej Rodzinki :papa:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2924
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 14.09.2022 10:30

Dzięki Konrad.
Jeszcze za wcześnie na ruchy bo 99% gospodarzy jeszcze nie ma cennika na 2023.
Nic nie wiedzą co z €, co z podwyżkami, itp.

Również serdecznie pozdrawiam Was.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 14.09.2022 10:48

Moim zdaniem teraz jest najlepszy czas na rezerwacje.
Zwłaszcza te z możliwością bezpłatnego odwołania do 60 dni przed wyjazdem.
Później będzie tylko drożej. Ja już booknąłem i spokojnie przeglądam inne oferty.
Do maja mam czas na podjęcie decyzji. Kto wie, może trafi się coś lepszego 8) :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 477
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone