Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
hzag
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 05.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) hzag » 12.08.2022 10:01

Pytanko do stałych bywalców: gdzie na odcinku Brijesta-Drace można zakupić świeże mule? W ribarnicy w Janijnie tylko ryby w ofercie.
opet
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 03.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 12.08.2022 10:03

Przed Drace jadąc od Ston.
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 16.08.2022 23:39

Cześć MPP ;)

Wróciłam na stare, ukochane "śmieci", jednak Peljesac ma to "Coś ", które nas tu ciągnie.

Pytanie z cyklu " Głupie ", ale liczę jednak na odpowiedź ;)


Koszt PEKI na 2 osoby to tak orientacyjnie ile?
Bo 6 lat temu płaciliśmy jakieś 160 kn i nie wiem, czy na człowieka, czy na parę...
A mam do namówienia 3 pary z dużymi dziećmi (młodzieżą), więc warto się jakoś przygotować ;)
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 17.08.2022 09:33

zablo napisał(a):pytanie nie jak długa jest kolejka, tylko czy wszystkie auta mieszczą się na promie...?
Podobnie było Trpanj teraz rozbudowali nabrzeże i kolejki są krótsze.

Odpowiadając na pytanie: kolejka była tak długa, ilość samochodów tak duża, że auta były zabierane na trzy razy.
Ale jak napisałem w innym poście przypłynął większy prom i do pomocy dodali mniejszy i wszystko jest ok.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 19.08.2022 07:48

Natko_ napisał(a):Koszt PEKI na 2 osoby to tak orientacyjnie ile?
Bo 6 lat temu płaciliśmy jakieś 160 kn i nie wiem, czy na człowieka, czy na parę...
A mam do namówienia 3 pary z dużymi dziećmi (młodzieżą), więc warto się jakoś przygotować ;)

Zależy z czego peka, ale podana przez Ciebie cena odpowiada mniej więcej porcji na osobę, minimalna peka to zwykle porcja dla 3 osób, choć czasem robią minipeki dla 2.
nowacz1994
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 29.07.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) nowacz1994 » 22.08.2022 20:37

Hej! Niedługo wybieramy się na Peljesac, dużo już wiem, ale kwestia gastronomiczna jeszcze w powijakach. Znaczy najłatwiej byłoby jechać po śladzie RM jednak czy to sensowna ekonomicznie opcja?
Na pytanie gdzie zjeść większość poleca jako nr 1 - konobę Portun. Z komentarzy wynika, że jest tam znakomicie. Jednak zastanawia mnie kwestia cen w tej restauracji (jak i innych które odwiedział RM). Na fali popularności na pewno nie mają tanio. I stąd moje pytanie - jaką polecicie restauracje w której nie był RM :wink: ?

gdzie w samym Orebiciu dostanę dobrą oliwę i dingaca? Wyczytałem, że koło marketu tommy znajdował się sklepik, ale nie mogę go znaleźć w google ;)
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 22.08.2022 21:48

nowacz1994 napisał(a):Hej! Niedługo wybieramy się na Peljesac, dużo już wiem, ale kwestia gastronomiczna jeszcze w powijakach. Znaczy najłatwiej byłoby jechać po śladzie RM jednak czy to sensowna ekonomicznie opcja?
Na pytanie gdzie zjeść większość poleca jako nr 1 - konobę Portun. Z komentarzy wynika, że jest tam znakomicie. Jednak zastanawia mnie kwestia cen w tej restauracji (jak i innych które odwiedział RM). Na fali popularności na pewno nie mają tanio. I stąd moje pytanie - jaką polecicie restauracje w której nie był RM :wink: ?

gdzie w samym Orebiciu dostanę dobrą oliwę i dingaca? Wyczytałem, że koło marketu tommy znajdował się sklepik, ale nie mogę go znaleźć w google ;)


Knoba Portum z tych wszystkich które odwiedził wypada całkiem przystępnie i cenowo ale przede wszystkim jakościowo, a z boku mamy najlepsze winiarnie półwyspu gdzie kupisz najlepszy Dingać. 3-4 minity spacerkiem od knoby Portum masz winiarza Kiridzia, ciężko go zastać w domu ale Dingac jeden z lepszych. Jest jeszcze Bura Celler 50 metrów od Portum ale Dingaca już nie sprzeda wam. W Lipcu była reglamentacja po 2 butelki na głowę a w Sierpniu Niko Bura nie chciał już sprzedać nic moim znajomym których wysłałem po wino ani butelki Dingaca.
Co do samego Orebica to dobrego wina nie kupisz a na pewno nie dobry Dingać a oliwa jest zaraz koło mini Tommy market , koło kawiarni, mały kiosk, białe drzwi mały weksponowany, na drzwiach jest napisane żeby o oliwę pytać kelnerów w tej kawiarni i oni ci otworzą i sprzedadzą. Oliwa jest dobra ale nie najlepsza były lepsze w tym miejscu w poprzednich latach. Po dobrą oliwę radzę popychać na Korculi w winiarniach jak byście się przypadkiem wybierali samochodem. Jest lepsza mało jej mają bo ubiegłe lato na Korculi było wyjątkowo suche ale oliwa znakomita.
Oliwę mają min. w Čara np. duża winiarnia Pošip 'PZ' Čara, gdzie kupisz też znakomite białe wino Posip.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 22.08.2022 22:03

nowacz1994 napisał(a): I stąd moje pytanie - jaką polecicie restauracje w której nie był RM :wink: ?


W samym Orebiciu polecam zdecydowanie Andiamo! Ceny porównywalne do innych, ale jakość moim zdaniem lepsza niż w Starim Kapetanie czy Amforze. Super obsługa (chociaż w Kapetanie też niczego sobie), a dodatkowym plusem jest grill na zewnątrz, więc widzisz swoje jedzenie w trakcie przyrządzania.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 23.08.2022 10:24

Z reklamowanych przez RM polecam restaurację w Villi Vrgorac (Kuciste, obok Orebic), tylko trudno czasem o miejsce w "pierwszym rzędzie" widokowym :)
Cenowo normalnie, jakościowo bardzo smacznie.
nowacz1994
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 29.07.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) nowacz1994 » 23.08.2022 10:59

kiepuczi napisał(a):Co do samego Orebica to dobrego wina nie kupisz a na pewno nie dobry Dingać


myślałem, że małe winnice dostarczają gdzieś swoje wina (a Orebić jako największy ośrodek na półwyspie wydawał mi się oczywisty) a wychodzi, że sprzedają je tylko u siebie :)

To jeszcze dopytam - gdzie w takim razie udać się po dobre białe wino na Peljescu?! :D Dingac potraktuję jako ciekawostkę, bo czerwonego wina przy pełnym słońcu nie lubię, na białe na pewno będzie większe zapotrzebowanie

dziękuję za odpowiedzi!

Koenig, czy ta Villa prowadzi regularną restaurację czy trzeba się tam jakoś umawiać?
matis
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 18.07.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) matis » 23.08.2022 11:56

kiepuczi napisał(a): ...najlepsze winiarnie półwyspu gdzie kupisz najlepszy Dingać. 3-4 minity spacerkiem od knoby Portum masz winiarza Kiridzia, ciężko go zastać w domu ale Dingac jeden z lepszych.


@kiepuczi a napisałbyś proszę swoją subiektywną listę winnic na Peljescu, które wg Ciebie są najlepsze jakościowo? Mam na myśli typowo miejscowe odmiany, tj. Dingac i Plavac Mali. Będę niedługo na miejscu i chciałbym kilku dobrych winiarzy odwiedzić.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 23.08.2022 11:58

nowacz1994 napisał(a):
Koenig, czy ta Villa prowadzi regularną restaurację czy trzeba się tam jakoś umawiać?


Normalna restauracja nad wodą, z widokiem na Korculę. Nie trzeba się umawiać, ja wpadłem tam "z marszu".
zibi116
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 05.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi116 » 23.08.2022 14:51

Białe wino kupowałem w Zuljanie. Zdravko Cakelic zabrał mnie do swojego znajomego w centrum wsi i u niego brałem.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 23.08.2022 18:05

matis napisał(a):
kiepuczi napisał(a): ...najlepsze winiarnie półwyspu gdzie kupisz najlepszy Dingać. 3-4 minity spacerkiem od knoby Portum masz winiarza Kiridzia, ciężko go zastać w domu ale Dingac jeden z lepszych.


@kiepuczi a napisałbyś proszę swoją subiektywną listę winnic na Peljescu, które wg Ciebie są najlepsze jakościowo? Mam na myśli typowo miejscowe odmiany, tj. Dingac i Plavac Mali. Będę niedługo na miejscu i chciałbym kilku dobrych winiarzy odwiedzić.


Dingać kupuję zawyczaj u Kiridzi i Bura w Potomje tyle że Bura już nie sprzedaje w tym roku albo nie chce. Obu ciężko zastać w domach. Trzeba próbować , Kiridzia często wieczorami przesiaduje na stacji INA z chłopakami ( tj. 25 metrów od domu) i jest tańszy o kilkadziesiąt kun na butelce . Trzeba pytać miejscowych knoba Portum i stacja INA dobry punk zaczepienia by spytać jak nie będzie Kiridzi w domu. Całkiem przyzwoity jest Dingać Elegance od Skaramuca (150 kun) oraz Plavac Elegance.

Plavac Mali beczkowany który nazywa się selekcja to winiarnia Špaleta. Tej winiarni nie może zabraknąć na liście. Mój ulubiony i zarazem jeden z najlepszych, pełny dobrze zbalansowany, dojrzały Plavac który jest praktycznie kompletny ale warto by poleżakował jeszcze z 3-4 lata. Obecnie jest w sprzedaży rocznik 2018. O winiarni Ivo i Renaty na pewno wiele osób wspomina , kupicie u nich 3 rodzaje wina: wspomniany beczkowany Plavac Selekcja, Plavac Kvalitetno ( młodsze wino z kadzi stalowych) oraz dobre Rose, oliwę z oliwek , dzemy i konfitury z fig, pomarańczy, nektarynek etc.
Jako ciekawostka to Top 1 Plavac Mali wino " Stagnum " Ivana Milos z Ponikve, ale to raczej tylko jako ciekawostka bo butelka kosztuje € 36 za to u Ivana kupicie najlepsze Rose na połwyspie cena 80 kun za butelkę polecam się wybrać a jak będziecie mieli szczęście i spotkacie Ivana osobiście to dowiecie sie wiele ciekawego o winie.

Posip, choć z reguły przypisany jest wyspie Korcula oferują też winiarnie na półwyspie, ale polecam tylko te co kupują winorgina z Čara, a nie uprawiają na półwyspie, np wspomnana Skaramuca. Posip na winogronach z Korculi robi też Korta Katarina z Orebica ale jest dużo droższy ale za to zarazem jeden z najlepszych jakie udało mi się dostać.

jako ciekawostka ponieważ teraz otwarty jest most i można szybko się przemieszczać koło Klek jest winiarnia Rizman , przy głównej drodze zaraz przed mostem mają też swój Stop Shop kiosk ( jest w google maps ) maja na prawdę dobre wina , mam kilka butelek z tej winiarni Posip, Rose, Plavac ale jeszcze nie wszystkie próbowałem by się więcej wypowiedzieć ale zapowiada się obiecująco. Na pewno Posip od Rozman jest wartu uwagi to dla tych co nie wybierają się na Korculę a będąc przejazdem w drodze na półwysep lub do domu zatrzymaną się w tej winarni albo w kiosku przy drodze. Najlepsze wino jakie piłem od nich to Rizman Pošip 2019 oraz wino Rizman Nonno ( beczkowany Pošip). Generalnie winiarnia Rizman skupił bym się na białych winach.

Na Korculi Najlepszy moim zdaniem Pošip kupicie w winiarni Krajancic - warto sie umowić niż jechać w ciemno ( Pošip Intrada 80 kun ) na drugim końcu wyspy ( Zavalitica) oraz w dużej spółdzielni winiarskiej PZ Pošip Čara a po wino Grk musicie udać się tylko i wyłącznie do Lumbardy , winiarnie Popić, Cebalo, Casa Boschi . O ile Pošip rośnie i uprawia się na całej wyspie a od jakiegoś czasu na półwyspie Grk ( wymawia się Grr:k nie G.R.K :) to endemiczna odmiana białego wina które rośnie tylko na piaskach Lumbardy. Mocno owocowe ale zarazem bardzo minaralne lekko słone na języku. W Casa Bosch i Popić mają przyzwoite Rose, nie tak bogate w doznania jak Rose od Ivana z Ponikve ale delikatniejsze, orzeźwiając idealne na letnie upały.

PS. Dingać i Plavac to ta sam odmana Plavac Mali tylko inna apelacja :)
Ostatnio edytowano 23.08.2022 22:45 przez kiepuczi, łącznie edytowano 8 razy
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 23.08.2022 20:49

Koenig napisał(a):Z reklamowanych przez RM polecam restaurację w Villi Vrgorac (Kuciste, obok Orebic), tylko trudno czasem o miejsce w "pierwszym rzędzie" widokowym :)
Cenowo normalnie, jakościowo bardzo smacznie.

Popieram w 100% - byłem trzy razy i po prostu warto - smacznie i nie drogo :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 476
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone