Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 28.02.2019 23:53

kiepuczi napisał(a): Są butelki Plavac Mali pochodzące z wyselekcjonowanych zbiorów, leżakowane niekiedy po 8-12 lat które są moim zdaniem dużo dużo lepsze od niejednego Dingaca. Młody Plavac dostępny prawie na każdym rogu rzeczywiście wypada słabo, jest mocno mocno wytrawny, kwaskowaty z spora ilością tanin ( typowo stołowe wino). Po leżakowaniu staje się delikatniejsze z charakterystycznym aromatem śliwkowym i ziół. Ale potwierdzam przygodę z winem z półwyspu warto zacząć od Matusko czy Medirazzy bo tam każdy znajdzie coś dla siebie a dla chcących się zagłębić w temat popróbować win od różnych producentów warto zrobić te kilkadziesiąt km i pojezdzić tu i tam.



O tym właśnie mówiłem, choć może nie zagłębiłem się w szczegóły jak kolega pisze.

Piłem oczywiście Plavac kilkuletni - pewnie lepszy od niejednego "przemysłowego" Dingaca ale większość taniego Plavaca to jednak, jak oboje się zgadzamy, stołowe mocno kwaskowate wino niekoniecznie fajne w smaku.

Gospodarz, u którego corocznie bywamy zawsze darmowo donosi nam swojego Plavaca i raczej używam go do gotowania bo szału nie robi ale jak już spróbowałem jego Dingaca, za który liczy 90KN/L to nawet nie biorę już więcej Plavaca mimo, że co kilka dni pyta czy mamy jeszcze i sam donosi.

W zeszłym roku w Postupie na Velike Gospe piłem tylko Plavace i to kilka rodzajów ale tam to były petardy - nawet wygrałem kilka butelek na loterii fantowej i rzeczywiście było czym się delektować.

Trzeba trochę pojeździć po winiarniach i popróbować to każdy gdzieś coś dla siebie znajdzie...
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 28.02.2019 23:59

Dla zainteresowanych tematem wina z półwyspu polecam video blog Matthew Horkey na youtube " Exotic Wine Travel" facet chyba zjezdził cała Chorwacje zwłaszcza Peljesac i wypił chyba wszystko co do wypicia było. Umieścił bym kilka linków z regionu Peljesac i Korculi w poszukiwaniu najlepszego Plavaca i Pošip do ciekawszych odcinków ale nie mam uprawnień.
lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 01.03.2019 02:06

Plavac to ogólne określenie każdego wina powstałego z odmiany Plavac Mali, a np. Dingač, czy Postup to apelacje.
Dingač - pomiędzy Trstenikiem, a Podobuče - głównie wioska Borak.
Postup - rejon Borje i Postup, a może nawet Mokalo.
Wino uprawiane poza tymi niewielkimi obszarami nie ma prawa nazywać się Dingač, czy Postup, co nie znaczy, że nie może być smakowite i warte zakupu.
jakrena
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 21.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jakrena » 20.03.2019 10:04

odstąpię apartament w Podobuce (płw. Peljesac) przy samym morzu. termin 29 czerwiec-13.lipiec 2019 apartament max. 2+3. Kontakt na priv.pozdrawiam
simonka
Odkrywca
Posty: 116
Dołączył(a): 20.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) simonka » 22.03.2019 15:31

Witam,
zwolnił się cały dom:3 apartamentyw domu Hanija (Borak)
app-nad-samym-morzem-hanija-dingac-13-27-lipca-odstapie-t54980.html
ZOJKA
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZOJKA » 14.05.2019 11:26

Witam.
Czy ktoś z Was korzystał może z apartamentów VUČINE Žuljana Apartments & Campsite Family Jeić ???
Bardzo proszę o opinie.
Beatka73
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 18.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beatka73 » 20.05.2019 09:42

Kochani, czy istnieje jakaś dobra mapa papierowa Peljesača? Szukam już dosyć długo i nic nie znajduję, a może już na samym półwyspie będzie można kupić?
zabekrafal
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zabekrafal » 20.05.2019 10:20

Beatka73 napisał(a):Kochani, czy istnieje jakaś dobra mapa papierowa Peljesača? Szukam już dosyć długo i nic nie znajduję, a może już na samym półwyspie będzie można kupić?



Ja w zeszłym roku kupiłem coś takiego , ponieważ szliśmy na Sv.Ilija, a bez papierowej mapy nigdy w góry nie chodzę.
Kupiłem ją w ksiegarni w Katowicach. A jak sprawdzałem na stronie to już jej nie posiadają https://ksiegarnia-geograf.pl/k/237/chorwacja
Jest dostępna tutaj
https://www.amazon.com/Pelje%C5%A1ac-Pe ... 7046660204
Załączniki:
20190520_100552.jpg
a.jpg
20190520_100604.jpg
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 20.05.2019 15:50

papierowe mapki można sobie zabrać za darmo w biurze Dalmatino oraz w punkcie informacyjnym na Korcula :)
Beatka73
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 18.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beatka73 » 20.05.2019 20:51

Ja w zeszłym roku kupiłem coś takiego , ponieważ szliśmy na Sv.Ilija, a bez papierowej mapy nigdy w góry nie chodzę.
Kupiłem ją w ksiegarni w Katowicach. A jak sprawdzałem na stronie to już jej nie posiadają https://ksiegarnia-geograf.pl/k/237/chorwacja
Jest dostępna tutaj
https://www.amazon.com/Pelje%C5%A1ac-Pe ... 7046660204[/quote

Dzięki, ta mi gdzieś mignęła ale nie wiedziałam czy będzie ok
Beatka73
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 18.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beatka73 » 20.05.2019 20:53

wojstar napisał(a):papierowe mapki można sobie zabrać za darmo w biurze Dalmatino oraz w punkcie informacyjnym na Korcula :)


Na pewno sprawdzę, dzięki
karolka84
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 03.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) karolka84 » 24.05.2019 10:54

Witam, może ktoś wybiera się na Peljesac (Hodilje, Orebić) w pierwszym tygodniu czerwca?
My będziemy od 31.05-6.06, mamy dwie córki 10 i 12 lat :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.05.2019 12:50

karolka84 napisał(a):Witam, może ktoś wybiera się na Peljesac (Hodilje, Orebić) w pierwszym tygodniu czerwca?
My będziemy od 31.05-6.06, mamy dwie córki 10 i 12 lat :)

aktualny-kalendarz-wyjazdowy-2019r-t55067.html
jackq
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 135
Dołączył(a): 21.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackq » 07.06.2019 09:57

W tym roku znowu zawitamy na Peljesacu, tym razem Sreser.
Mamy roczne dziecko i wolimy małą wioskę, liczymy na spokój na plaży.
Szkoda, że tylko 8 dni, no ale z czegoś trzeba być zadowolonym.
Sami jedziemy niestety bo wszyscy albo ledwo po porodzie albo z wielkim brzuchem w tym terminie :P
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 07.06.2019 12:35

jackq napisał(a):W tym roku znowu zawitamy na Peljesacu, tym razem Sreser.
Mamy roczne dziecko i wolimy małą wioskę, liczymy na spokój na plaży.
Szkoda, że tylko 8 dni, no ale z czegoś trzeba być zadowolonym.
Sami jedziemy niestety bo wszyscy albo ledwo po porodzie albo z wielkim brzuchem w tym terminie :P

Ja tam czasem doceniam to, że jedziemy tylko sami. W końcu mamy czas tak naprawdę tylko i wyłącznie dla siebie :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 376
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone