Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Guinness79
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 15.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Guinness79 » 21.02.2019 14:05

A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 21.02.2019 14:25

Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)


Wino kupisz w każdym sklepie spożywczym. Tak jak u nas w Polsce :D Alternatywnie w winnicy, ale ceny za dobry trunek bywają dość wysokie. Peljesac ma sporo winnic i punktów gdzie można kupić takie wino jest pełno, przy drodze bannerki są co kilka km. Generalnie, Chorwacja jest krajem mało "winnym" jak na ten kąt Europy. Większość win jest taka sobie, a za te "kwalitetne" trzeba zapłacić sporo więcej niż za ich włoskie albo węgierskie odpowiedniki.

Jeśli na Peljesac będziesz jechał przez Neum, doradzam zakup wina w BiH, ceny potrafią być i 3-krotnie niższe niż w Chorwacji, przynajmniej jeśli chodzi o "kompociki" stołowe.
Guinness79
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 15.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Guinness79 » 21.02.2019 16:19

arturescu napisał(a):
Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)


Wino kupisz w każdym sklepie spożywczym. Tak jak u nas w Polsce :D Alternatywnie w winnicy, ale ceny za dobry trunek bywają dość wysokie. Peljesac ma sporo winnic i punktów gdzie można kupić takie wino jest pełno, przy drodze bannerki są co kilka km. Generalnie, Chorwacja jest krajem mało "winnym" jak na ten kąt Europy. Większość win jest taka sobie, a za te "kwalitetne" trzeba zapłacić sporo więcej niż za ich włoskie albo węgierskie odpowiedniki.

Jeśli na Peljesac będziesz jechał przez Neum, doradzam zakup wina w BiH, ceny potrafią być i 3-krotnie niższe niż w Chorwacji, przynajmniej jeśli chodzi o "kompociki" stołowe.


Miałem na myśli winnice, ale nie wiedziałem jakie są ceny. W sklepach to faktycznie jest win sporo, nawet w plastikowych baniakach. Myślałem, że Peljesa jest winem płynący.
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 21.02.2019 16:49

Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)

Osobiście od paru lat kupuję wino oraz inne trunki (polecam travarice w celach zdrowotnych - np. bóle brzucha) w miejscowości Janinja w ostatnim domu po lewej stronie tuż za boiskiem piłkarskim.
Jeżeli chodzi o świeże owoce morza to mule polecam ze sklepiku przed Drace prosto z morza (przy drodze po prawej stronie) tylko trzeba je samemu przygotować (przepis brałem z netu).
piamir
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 809
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) piamir » 21.02.2019 17:34

wojstar napisał(a):
Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)

Osobiście od paru lat kupuję wino oraz inne trunki (polecam travarice w celach zdrowotnych - np. bóle brzucha) w miejscowości Janinja w ostatnim domu po lewej stronie tuż za boiskiem piłkarskim.
Jeżeli chodzi o świeże owoce morza to mule polecam ze sklepiku przed Drace prosto z morza (przy drodze po prawej stronie) tylko trzeba je samemu przygotować (przepis brałem z netu).

Hurtownia nazywa się Plankton, rano czynne do godz. 9, po południu chyba czynne około godz. 17.
Mule i ostrygi najlepiej kupuje się bezpośrednio z hodowli za Drace jadąc w stronę Stonu po lewej stronie. Można też spożyć na miejscu. Polecam.
piamir
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 809
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) piamir » 21.02.2019 17:40

Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)

W Orebicu polecam konobę Panorama. Doskonała peka z hobotnicy. W Małym Stonie polecam konobę Kapetanowa Kuca. Tanio nie jest, ale bardzo smacznie.
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 21.02.2019 20:46

piamir napisał(a):
wojstar napisał(a):
Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)

Osobiście od paru lat kupuję wino oraz inne trunki (polecam travarice w celach zdrowotnych - np. bóle brzucha) w miejscowości Janinja w ostatnim domu po lewej stronie tuż za boiskiem piłkarskim.
Jeżeli chodzi o świeże owoce morza to mule polecam ze sklepiku przed Drace prosto z morza (przy drodze po prawej stronie) tylko trzeba je samemu przygotować (przepis brałem z netu).

Hurtownia nazywa się Plankton, rano czynne do godz. 9, po południu chyba czynne około godz. 17.
Mule i ostrygi najlepiej kupuje się bezpośrednio z hodowli za Drace jadąc w stronę Stonu po lewej stronie. Można też spożyć na miejscu. Polecam.

Pisałem przed Drace ale strony Ston :) Chodzi o to samo :D
Tu jest wino
Zrzut ekranu 2019-02-21 19.48.49.jpg

a tu mule
Zrzut ekranu 2019-02-21 19.55.29.png

Co do konoby: popieram Panorama, ale godna uwagi jest też Ponar - zresztą obie w tym samym kierunku - za kościółkiem franciszkańskim.
Kobal66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 384
Dołączył(a): 12.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kobal66 » 22.02.2019 08:41

wojstar napisał(a):
desperadek napisał(a):
wojstar napisał(a): Z Nakovanj można wjechać na Ilije.
Serio da radę? Jest jakiś szlak, którym można się rowerem przemieszczać? Jeśli tak to czy da się rowerem potem zjechać do Kuciste?

Widziałem jak ludzie jechali od strony Nakovanj i taka drogą wracali m.in. do Kuciste :)
Osobiście się nie wybierałem rowerem. Też byłem zdziwiony że można wjechać na Iliję.


No na górę raczej nikt rowerem nie wiedzie :) ale, gdyby ktoś potraktował to jako wyzwanie chętnie zobaczę zdjęcie rowerzysty na szczycie.
Tak serio polecam wycieczkę na szczyt w wydaniu pieszym.
lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 22.02.2019 15:53

Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)

Polecam konobę "Portun" w Potomje tuż przed wjazdem do tunelu https://goo.gl/maps/ko7yW27MKGP2 zjesz tam zarówno stwory morskie, jak i lądowe, no i u Antunovićia w Kunie http://www.opgantunovic.hr/hr/, ale tam tylko mięsiwo, sery i super nalewki.
Wina i inne trunki w dobrych cenach polecam u pana w garażu w Postupie https://goo.gl/maps/zU5dTJatt8o
jakrena
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 21.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jakrena » 22.02.2019 22:07

szukam rodziny z dzieckiem -dziecmi, na wyjazd na Peljesac - Podobuce w zasadzie chodzi o towarzystwo dla dziesieciolatka szukamy więc rodziny z dziećmi w podobnym wieku. Mam namiary na fajny apartament ( max 5 osób) wiec noclegi załatwione. Pierwsze dwa tygodnie lipca 2019 tylko ten termin wchodzi w grę. Szczegoly, zeby nie zasmiecac - na priv. Pozdrawiam
Guinness79
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 15.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Guinness79 » 26.02.2019 15:28

lichy napisał(a):
Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)

Polecam konobę "Portun" w Potomje tuż przed wjazdem do tunelu https://goo.gl/maps/ko7yW27MKGP2 zjesz tam zarówno stwory morskie, jak i lądowe, no i u Antunovićia w Kunie http://www.opgantunovic.hr/hr/, ale tam tylko mięsiwo, sery i super nalewki.
Wina i inne trunki w dobrych cenach polecam u pana w garażu w Postupie https://goo.gl/maps/zU5dTJatt8o


Dzięki, pewnie odwiedzimy te konoby i ten garaż. Pamięta, że w Górnej Breli, też korzystaliśmy z trunków garażowych i były bardzo dobre :mrgreen:
Guinness79
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 15.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Guinness79 » 26.02.2019 15:29

wojstar napisał(a):
piamir napisał(a):
wojstar napisał(a):
Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)

Osobiście od paru lat kupuję wino oraz inne trunki (polecam travarice w celach zdrowotnych - np. bóle brzucha) w miejscowości Janinja w ostatnim domu po lewej stronie tuż za boiskiem piłkarskim.
Jeżeli chodzi o świeże owoce morza to mule polecam ze sklepiku przed Drace prosto z morza (przy drodze po prawej stronie) tylko trzeba je samemu przygotować (przepis brałem z netu).

Hurtownia nazywa się Plankton, rano czynne do godz. 9, po południu chyba czynne około godz. 17.
Mule i ostrygi najlepiej kupuje się bezpośrednio z hodowli za Drace jadąc w stronę Stonu po lewej stronie. Można też spożyć na miejscu. Polecam.

Pisałem przed Drace ale strony Ston :) Chodzi o to samo :D
Tu jest wino
Zrzut ekranu 2019-02-21 19.48.49.jpg

a tu mule
Zrzut ekranu 2019-02-21 19.55.29.png

Co do konoby: popieram Panorama, ale godna uwagi jest też Ponar - zresztą obie w tym samym kierunku - za kościółkiem franciszkańskim.



Dzięki za podpowiedź.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 27.02.2019 01:24

Guinness79 napisał(a):
arturescu napisał(a):
Guinness79 napisał(a):A może ktoś podpowie, gdzie na Peljesacu zjemy dobre i świeże owoce morza? a gdzie kupimy dobre wino na wieczór :)


Wino kupisz w każdym sklepie spożywczym. Tak jak u nas w Polsce :D Alternatywnie w winnicy, ale ceny za dobry trunek bywają dość wysokie. Peljesac ma sporo winnic i punktów gdzie można kupić takie wino jest pełno, przy drodze bannerki są co kilka km. Generalnie, Chorwacja jest krajem mało "winnym" jak na ten kąt Europy. Większość win jest taka sobie, a za te "kwalitetne" trzeba zapłacić sporo więcej niż za ich włoskie albo węgierskie odpowiedniki.

Jeśli na Peljesac będziesz jechał przez Neum, doradzam zakup wina w BiH, ceny potrafią być i 3-krotnie niższe niż w Chorwacji, przynajmniej jeśli chodzi o "kompociki" stołowe.


Miałem na myśli winnice, ale nie wiedziałem jakie są ceny. W sklepach to faktycznie jest win sporo, nawet w plastikowych baniakach. Myślałem, że Peljesa jest winem płynący.

Winnic jest tego trochę. Ale ze względu na ukształtowanie terenu winnice tutaj to nie Hiszpania, nie produkuje się tu dziesiątki tysięcy butelek danego rocznika, większość idzie na rynek USA a reszta wypijana jest na miejscu przez turystów stąd w sklepach nawet miejscowych ciężko uświadczyć te najlepsze butelki. Taki podstawowy Plavac z szeroko rozreklamowanej winiarni Matusko to 40 kun a całkiem przyzwoity zaczyna sie od 60 kun w górę, te lepsze to koszt rzędu 80-200kun za butelkę. Trzeba pojezdzić trochę po półwyspie. Popytać i poszukać. Plavac plavacowi nie równy.
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 27.02.2019 20:08

Plavac to takie najbardziej popularne czerwone wino na półwyspie - takie stołowe wino i bez szału jeśli ktoś lubuje się w winach.

Ostatnio w Lidlu kupiłem butelkę Plavaca z Postupu (bawiliśmy się tam w zeszłym roku na Velike Gospe czy jakoś tak) i był całkiem całkiem.

Czerwone wina z Peljesaca ogólnie są bardzo wytrawne więc niektórym nie podejdą ni w ząb. Jak już zaszaleć to kupić Dingaca od któregoś z gospodarzy, a jeszcze jak się trafi prawdziwy barrique to jest czym się delektować.

Ogólnie Dingać i Plavac to ten sam szczep tylko z upraw po stronie morza powstaje Dingać, a Plavac z tych od północnej strony, a różnica w smaku ogromna

Z niezłych masowych win( jak dla mnie ) mają Marastinę w Medirazzy i rose w Matusko.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 28.02.2019 00:59

AdamBeata napisał(a):Plavac to takie najbardziej popularne czerwone wino na półwyspie - takie stołowe wino i bez szału jeśli ktoś lubuje się w winach.

Ostatnio w Lidlu kupiłem butelkę Plavaca z Postupu (bawiliśmy się tam w zeszłym roku na Velike Gospe czy jakoś tak) i był całkiem całkiem.

Czerwone wina z Peljesaca ogólnie są bardzo wytrawne więc niektórym nie podejdą ni w ząb. Jak już zaszaleć to kupić Dingaca od któregoś z gospodarzy, a jeszcze jak się trafi prawdziwy barrique to jest czym się delektować.

Ogólnie Dingać i Plavac to ten sam szczep tylko z upraw po stronie morza powstaje Dingać, a Plavac z tych od północnej strony, a różnica w smaku ogromna

Z niezłych masowych win( jak dla mnie ) mają Marastinę w Medirazzy i rose w Matusko.


Nie mogę się nie zgodzić że Dingać jest robiony z upraw od strony morza , ale że Plavac to stołowe wino bez szału a lepsze to właśnie to Dingac to zbyt szerokie uogólnienie. Są butelki Plavac Mali pochodzące z wyselekcjonowanych zbiorów, leżakowane niekiedy po 8-12 lat które są moim zdaniem dużo dużo lepsze od niejednego Dingaca. Dobra wina robi sie także z upraw w środku półwyspu z upraw rosnących na odpowiedniej wysokości i glebie. Młody Plavac dostępny prawie na każdym rogu rzeczywiście wypada słabo, jest mocno mocno wytrawny, kwaskowaty z spora ilością tanin ( typowo stołowe wino). Po leżakowaniu staje się delikatniejsze z charakterystycznym aromatem śliwkowym i ziół. Moje faworyty to Stagnum z wniarni Milos czy Plavac od Spaleta. Ale potwierdzam przygodę z winem z półwyspu warto zacząć od Matusko czy Medirazzy bo tam każdy znajdzie coś dla siebie a dla chcących się zagłębić w temat popróbować win od różnych producentów warto zrobić te kilkadziesiąt km i pojezdzić tu i tam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 375
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone