Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka słów o Turcji

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.07.2010 19:47

Jacek, do listy Piotra dorzuciłbym Ci jeszcze położoną w okolicy Cirali - Chimerę bo to dość ciekawe zjawisko geologiczne.

Z samochodami problemu nie ma.
Sprawdź sobie ceny maksymalne w sieciowych wypożyczalniach jak:
www.sixt.com
www.hertz.com
www.budget.com
odpuść AVIS bo ten ma chore ceny.
Na tych stronach zorientujesz się ile mniej więcej kosztuje doba - reszta, jak pisal Piotr, zależy od Twoich zdolności do przekonywania, że bardzo się pomylili z ceną :lol:
Choć w sieciówkach też można trafić na okresowe promocje, tyle że tu już nie podyskutujesz :wink:
Przy wynajmowaniu samochodu jak jest bardzo okazyjna cena to szczególnie zwracaj uwagę czy w cenie jest zawarte ichnie AC bo bez tego to lekki strach jeździć - masz wtedy pełną odpowiedzialność za szkody.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 13.07.2010 20:07

Piotrek_B napisał(a):Jacek, do listy Piotra dorzuciłbym Ci jeszcze położoną w okolicy Cirali - Chimerę bo to dość ciekawe zjawisko geologiczne.



Poza tym czym bardziej na zachód lub wschód od Antalyi tym ciekawiej.
Dla wybitnie zaintresowanych polecam Jaskinię Karaim. Można obejrzec schronienie naszych przodków.
Jaskinia co prawda nie robi specjalnego wrazenia ale mi udało sie trafic na archeologów, którzy przesiewali urobek . Twierdzili, że te kamyczki które wyłuskali z gleby to jakies strasznie wazne kosteczki czy zeby naszych praprzodków.
Nie wiem czy im wierzyc. My ze szwagrem na naszych polach nie takie cuda znajdowali. Ale zeby od razu zęby homo erectusa?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.07.2010 07:41

Dzięki Chłopaki.
Wychodzi mi, że Pandora najtańsza...
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 14.07.2010 13:55

Jacek S napisał(a):Dzięki Chłopaki.
Wychodzi mi, że Pandora najtańsza...


W niesieciówkach mozna znalezc jeszcze tansze oferty.
Fiaty i fiatopodobne wózki ponizej 30juro a to co szukam czyli minivan np Starex ponizej 60 juro. Oczywiscie na miejscu i tak trzeba wszystko sprawdzic ale mam dobre doswiadczenie z lokalnymi wypozyczalniami.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 14.07.2010 21:19

Jacek S napisał(a):Mam kilka pytań do fachowców ...może ktoś będzie na tyle uprzejmy i odpowie.
Tak czysto hipotetycznie...

Miejscowość Antalya - pobyt stacjonarny, hotel Arsi:
- co warto zobaczyć oprócz meczetu i bramy (a w okolicy)?


Mi w samej Antalalyi (a właściwie kilka km obok) spodobały się Wodospady Duden i Kursunlu szczególnie w gorące południe warto tam zawitać (taka okoliczna mini chłodnia :D )
Obrazek
Obrazek
Dla mnie najfajniejszą atrakcją była wycieczka po zmroku na Chimerę :D
Obrazek
Obrazek
Co do okolicznych zabytków mi podobał się Sillyon
Obrazek
a właściwie wspina czka na górę :D
Obrazek
a zabytki dla pasjonatów :D
oczywiście Termessos i Aspendos tylko że dwa dni to za mało na okolicę Antalayi :(
Ja odpuścił bym sobie Phaselis, właściwie warto tam pojechać jedynie jeżeli szuka się plazy w otoczeniu zabytków( nie porażających)
Okolica Chimery iOlmpos to właściwie zagłębie Pansyonów :D
Obrazek
Sama Antalaya a właściwie starówka nawet fajna
Obrazek

a sory pytanie było do fachowców za którego JESZCZE się nie uważam :D
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.07.2010 22:02

Italiano napisał(a):a sory pytanie było do fachowców za którego JESZCZE się nie uważam :D
Pozdrawiam

Już nie bądź taki skromny :lol: :mrgreen:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.07.2010 12:09

No to kolejne pytania laika - jak z kasą czyli:
- brać euro czy kupować u nas te liry?
- gdzie wymiana?
- inne ciekawostki?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.07.2010 12:16

Euro - możesz płacić, możesz wymienić, praktycznie wszędzie:
u jubilera, na poczcie, w kantorach, dasz kelnerowi, to ci wymieni ...

Mogą być też dolary.

Z ciekawostek - dość często spotykałem się z opinią, że Turkom jest wszystko jedno,
jak mówią 2 euro, to możesz im dać 2 liry - nie prawda.
Natomiast jak mówią 20 euro, to znaczy, że stargujesz do 5 lirów :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.07.2010 12:40

Jacek S napisał(a):No to kolejne pytania laika - jak z kasą czyli:
- brać euro czy kupować u nas te liry?
- gdzie wymiana?

Jacek, w walucie obcej (napopularniejsza to EUR, USD, GBP) płace tylko na bazarach i za hotel.
Oczywiście w YTL też tyle, że jak dla mnie łatwiejsze są te waluty do nogocjacji ceny na bazarach i w hotelach.
Nie ma tam preferencji która z ww. walut jest "lepsza" - każdą przyjmują a Ty bierzesz tą która Ci bardziej odpowiada.
Nie wchodze w TR w układy "ja ci zapłacę w euro a ty mi wydasz reszte w lirach" bo nie lubie kursów sufitowych ;-)

W pozostałych miejscach gotówka i gdzie się da karta.
Ja osobiście liry dre ze sciany bo tak mi jest najwygodniej ale nie pytaj mnie o przewalutowania, prowizje itp bo mam to w..... dla mnie liczy sie wygoda.
Po powrocie sprawdzając stan rachunku bankowego nie widze jakiegoś spustoszenia z powodu słynnych przewalutowań ;-)
A z kupnem lirów w Polsce to taki sam genialny pomysł jak z kupnem kun ;-)

Jacek S napisał(a):- inne ciekawostki?

ale osooo chozzzi ? :-) :-)
rozwiń to tajemnicze pytanie to coś poradzimy ;-)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.07.2010 12:49

Piotrek_B napisał(a):
Jacek S napisał(a):- inne ciekawostki?

ale osooo chozzzi ? :-) :-)
rozwiń to tajemnicze pytanie to coś poradzimy ;-)


Coś na tej zasadzie jak stwierdzenie, że "języki obce są mi obce". :wink:

Żeby nie dać się złupić, zwracać uwagę na to czy siamto i takie tam...z życia codziennego na tureckiej ziemi.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.07.2010 17:11

Jacek S napisał(a):Coś na tej zasadzie jak stwierdzenie, że "języki obce są mi obce". :wink: .

Jezykiem w Turcji sie nie martw.
Tam obowiazuje tzw turistik-inglisz - wystarczy znać podstawowe zwroty i dasz sobie radę, "heloł maj friend hałarju aj hew best prasj for ju", w sytuacji ekstremalnej karta+długopis zdziałają cuda :lol:
Na bazarach (w miejscach oblęganych przez Polaków a do takich Antalya należy) mistrzowie i po polski Cię zagadną :wink:

W knajpach masz cennik więc no problem.
Uważac tylko należy w miejscach turystycznie obleganych na wciskanie kitu przy płaceniu.
Z drugiej strony jakbyś chciał potestować lokalną kuchnie to lepiej nie pchaj sie w knajpy "pod turystów' bo to cepelia (bardzo często z mikrofalówki)
Jak chcesz dobrze zjeść to idź tam gdzie siedzą tubylcy - i dobrze zjesz i ryzyko wciskania kitu przy rachunku jest mniejsze.

Odnośnie cen na bazarach to juz insza inszość :lol:
Tam ich nie widać i nigdy nie wiesz czy dałeś dobrą cene czy nie.
Choć powoli zaczynają sie pojawiać na bazarach i w dzielnicach handlowych sklepiki, gdzie są wywieszone ceny (bardzo często dla nas okazjonalne).
Jak nie chcesz mieć świadomości, że dużo przepłaciłeś to jest na to jedna rada.
Widząc jakiś przedmiot, który wpadł Ci w oko sam sobie zadaj pytanie ile jesteś max za niego zapłacić i tego się trzymaj w negocjacji ceny - zapłacisz tyle ile sobie założyłeś i wtedy gra, nie myślisz czy za rogiem byłoby 2-3 YTL taniej.
I jedna ważna uwaga - nigdy nie zagaduj na zasadzie "a bo ciekawy jestem" ile coś kosztuje jak nie masz zamiaru tego kupić - takie coś Turcy traktują jak walenie w..... i mogą nagle stać się niezbyt mili.
A jak sie czepisz jakiejś rzeczy i będziesz ją chciał kupić to Turek raczej Cię ze sklepu nie wypuści zanim nie osiągniecie konsensusu, żebyś nie wiem jak absurdalnie niską cene mu zaśpiewał na dzień dobry :wink:

To tyle na szybko jakby coś więcej to wal jak w dym
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.07.2010 17:15

Dzięki, dzięki, dzięki...myślę... :wink:

Z każdym pytaniem?

Czy mam jechać czy nie jechać?
Czy ta miejscowość/okolica jest tego warta?

:lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.07.2010 18:21

Jacek S napisał(a):Czy mam jechać czy nie jechać?
Czy ta miejscowość/okolica jest tego warta?

Turcje zawsze polecałem i polecać póki co bedę.
Ale na temat wyjazdów zorganizowanych się nie wypowiadam - nie znam sie na tym bo nie lubię takiej formy wypoczynku więc sam musisz podjąć decyzję :wink:
Wszystko zależy od tego co oczekujesz po takiej imprezie.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.07.2010 18:36

No i tu jest pies pogrzebany...nidgy nie byłem na takim wyjeździe (nie licząc kolonii :wink: ) więc nie wiem jak mój organizm zareaguje.
Mam nadzieję coś więcej zobaczyć/poznać niż tylko szwedzki stół i basen dlatego pytałem o wypożyczalnie.
Boję się, że rzeczy warte zobaczenia będą tak daleko, że będzie problem, że umrę z nudów.
W HR jadąc w ciemno nigdy się o takie sprawy nie martwiłem - no i zawsze byłem mobilny.
Ach te kobiety... :lol:
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 16.07.2010 18:42

Jacek S napisał(a):No to kolejne pytania laika - jak z kasą czyli:
- brać euro czy kupować u nas te liry?
- gdzie wymiana?
- inne ciekawostki?


Wszystko jedno co wezmiesz. mozesz nic nie brac. Tzn pare euro na wize. Reszte bierzesz ze sciany.
W Turcji wymienisz nawet zlotowki i to po niezlym kursie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Kilka słów o Turcji - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone