Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka słów o Turcji

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.07.2010 17:51

Jak ze standardem hoteli?
Czy *** warte zachodu czy lepiej odpuścić i patrzeć tylko na ****?

Może ktoś był w hotelu Arsi?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.07.2010 17:52

Jacek S napisał(a):Boję się, że rzeczy warte zobaczenia będą tak daleko, że będzie problem, że umrę z nudów.

Jeżeli chcesz zobaczyć coś wiecej niz hotelowy basen to mozesz byc spokojny - wystarczy Ci lista, która podał Ci na sasiedniej stronie Piotrek.
Mając samochód do dyspozycji bardziej bedziesz narzekał na nadmiar niż niedostatek miejsc do zaliczenia w bliskiej odległości tak +/- 100 w promieniu Antalyi.
A jak chcesz zrobić sobie fajną trase to jaki problem "urwać" sie z hotelu na kilka dni - wtedy spokojnie możesz zaliczyć Pamukkale i/lub Kapadocje na własną rękę. Nie dość że więcej sami zobaczycie to zapłacilibyście za taką impreze mniej niż na tzw. "fakultecie"
Głowa do góry, możliwości jest od groma :wink:

Jacek S napisał(a):Jak ze standardem hoteli?
Czy *** warte zachodu czy lepiej odpuścić i patrzeć tylko na ****?

Jak chcesz ruszyć w trasę to nie patrz na gwiazdki tylko bierz to co jest tańsze. Jak chcesz siedzieć na 4 literach to wtedy pasuje zainteresowac sie tym co hotel oferuje :wink:
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 16.07.2010 17:59

Jacek S napisał(a):No i tu jest pies pogrzebany...nidgy nie byłem na takim wyjeździe (nie licząc kolonii :wink: ) więc nie wiem jak mój organizm zareaguje.
Mam nadzieję coś więcej zobaczyć/poznać niż tylko szwedzki stół i basen dlatego pytałem o wypożyczalnie.
Boję się, że rzeczy warte zobaczenia będą tak daleko, że będzie problem, że umrę z nudów.
W HR jadąc w ciemno nigdy się o takie sprawy nie martwiłem - no i zawsze byłem mobilny.
Ach te kobiety... :lol:


Gdyby nie odległośc to wyjazd do Turcji byłby tak skomplikowany jak np wyjazd na Słowacje. Nawet policje drogowa maja tak samo wredną. Poza tym nie ma problemów. Przestepczosc jest chyba wiekszym problemem w Polsce. oczywiscie nikt normalny nie bedzie sie wloczyl o polnocy po ciemnych zaulkach Stambułu. natomiast w Polsce zdarzyło mi sie ewakuowac z przydroznych barow gdzie zatrzymalem sie o polnocy bo miejscowa n...a fauna jakos tak dziwnie na mnie patrzyła. raz tez wycofywałem sie z serbskiego baru. Natomiast w Turcji nigdy nie trafiłem do miejsca gdzie poczułbym sie nieswojo.
Oczywiscie moja zona nie chodzi rozneglizowana jak typowa Europejka. Jakas chustka na głowe, T-shirt i dłuzsza spodnica. ja tez raczej w spodniach za kolana. To sprawia, ze łatwiej wtapiasz sie w tło.
Jezyki zawsze sie przydaja. Ale sa sytuacje gdy nic nie pomoze znajomosc nawet dobra np angielskiego. Np pogranicznicy znaja slabo jezylki i jak jest jakis problem to sa klopoty z dogadaniem sie. Ale zawsze sobie czlowiek poradzi. a jak trzeba to odpowiednio wsuniety banknot czyni cuda i odrazu nawiazuje sie nic porozumienia. z ciekawostek- w warsztacie w stambule dogadywałem sie po rosyjsku. Bo cała ekipa to byli Turcy bułgarskiego pochodzenie i miałem okazje pocwiczyc mowe puszkina :-).
jezyk przyda Ci sie natomiast przy wypozyczaniu samochodu. zebys wiedział co podpisujesz.
Poza tym jedz i sie nie martw. Jak wrócę to skrobne cos na temat takiego laczonego wyjazdu. poza tym juz planuje za rok inna kombinacje. Tani przelot, wynajecie domu gdzies na wybrzezu i samochodu na dalsze podroze. wynajecie calego domu dla 6-8 osob to smieszne pieniadze. Ale musze zobaczyc na miejscu czy sa dobrze polozone. Bo te oferty w necie z Oludeniz wygladaly na srednio atrakcyjne. Domy były do 1-2km od wybrzeza.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 16.07.2010 18:06

Jacek S napisał(a):Jak ze standardem hoteli?
Czy *** warte zachodu czy lepiej odpuścić i patrzeć tylko na ****?

Może ktoś był w hotelu Arsi?


Byłem raz w tureckim trzygwiazkowcu. Zauwazylem jakis grzybek w łazience a drzwi od niej zamykaly sie na kopa. Ale chociaz stac mnie na 5* to jest mi wszystko jedno gdzie spie. Byle mozna sie bylo umyc i działała klima. ! raz pojechałemdo Turcji z namiotem i pare razy zdarzyło mi sie go rozbijac. Teraz nie chciałobymi sie, poza tym noclegi sa tansze ale np dzieki noclegowi na polu namiotowym miałem mozliwosc uczestniczyc w tureckim weselu. Wlasciciel pola wydawal corke i jak o 23 pojawilismy sie jako jedyni goscie na polu namiotowym to stwierdzil , ze nie pozostaje mu nic innego jak zaprosic na na wesele :-). Wiec najwazniejsze to dobre nastawienie i gotowosc na niespodzianki. czesto bardzo miłe.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.07.2010 07:01

A jak jest z cenami paliwa - taniej tankować na prowincji czy bez znaczenia (jak LPG w HR) ?
Czy jest szansa trafić na fajne dzikie, puste plaże/zatoczki w okolicach Konakli? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... :wink:
Czy w morzu pływają jakieś niebezpieczne stwory (meduzy, jeżowce, itd.) ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2010 07:14

Jacek S napisał(a):A jak jest z cenami paliwa - taniej tankować na prowincji czy bez znaczenia (jak LPG w HR) ??

Bez znaczenia i na wsi i w mieście ceny są wysokie.
Dobre paliwo tankujesz na sieciówkach typu SHELL, BP, OPET itp.
Unikaj "taniego" dizla (czasami nawet 50 % taniej) bo on nadaje się tylko do starych silników - najczęściej jest to mazut lub zasiarczony ON z przemytu.
Jacek S napisał(a):Czy jest szansa trafić na fajne dzikie, puste plaże/zatoczki w okolicach Konakli? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... :wink: ?

Nie szukałem bo na szczęście okres plażowy mam już za sobą ;-) ale poszukaj na GoogleEarth to "z góry" coś wyhaczysz na bank, chyba ze Piotrek bedzie miał coś sprawdzonego.
Jacek S napisał(a):Czy w morzu pływają jakieś niebezpieczne stwory (meduzy, jeżowce, itd.) ?

Nie spotkałem się, w rejonie M. Egejskiego czasami bywają meduzy ale to nie jest jakieś nagmninne zjawisko tak, że nie zawracaj sobie tym głowy.
No chyba że Jożin z Bażin będzie tym niebezpiecznym stworem :-) :-) :-)
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 20.07.2010 11:43

Jacek S napisał(a):A jak jest z cenami paliwa - taniej tankować na prowincji czy bez znaczenia (jak LPG w HR) ?
Czy jest szansa trafić na fajne dzikie, puste plaże/zatoczki w okolicach Konakli? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... :wink:
Czy w morzu pływają jakieś niebezpieczne stwory (meduzy, jeżowce, itd.) ?


Gaz tankuj tylko na stacjach sieciowych. Chyba że lubisz niespodzianki.
W okolicach Izmiru jest wiele reklam diesla za 2/3 zwykłej ceny. Podejrzewam, ze podjezdzasz do jakiegoś statku i leja Ci prosto z zęzy.
Co do Konakli- google earth Twoim przyjacielem jest :-).
Nigdy mnie zadna meduza nie zaatakowała. Boja sie skubance bo duzy jestem :-). Natomiast jeżowce chodza a nie pływaja. Łaża tam gdzie jest kryształowa woda i skały. Tam gdzie jest plaza z piaskiem lub zwirem nie spotkasz ich.
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004
Pytanie do Piotrka_B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 23.07.2010 14:12

Hejka!
Którą trase poleciłbyś mi do Stambułu?
1.Przez Bułgarię?
http://www.tinyurl.pl?Ri1SOPtv
2.Przez Grecję
http://www.tinyurl.pl?DEW718He

chodzi mi o korki na granicach,jakość dróg bułgarskich,policja bułgarska itp
Proszę o Twoje sugestie na ten temat
Dzięki!
Użytkownik usunięty
Re: Pytanie do Piotrka_B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.07.2010 14:28

Mała prośba na przyszłość - jak wklejasz tak długie linki to je skróć bo sie forum rozwala
Kowal38 napisał(a):chodzi mi o korki na granicach,jakość dróg bułgarskich,policja bułgarska itp
Proszę o Twoje sugestie na ten temat


W zasadzie odpowiedzi na te pytania są w mojej relacji tureckiej z 2008 i 2009 r. ale...
Korki są tylko na granicy H/SRB - Roszke / Horgosz i na kolejny mozna trafić na granicy SRB/BG - Gradina/Kalotina ale przewalone jest tylko w weekendy. W tygodniu jest spokój.
Drogi w BG są OK z wyjątkiem syfiastej "obwodnicy" Sofii.
Policja w BG w 99 % przypadkach stoi za znakami ograniczenie prędkości+kontrola radarowa.
Do mnie sie nie przywalali, przy takich znakach zwalniałem do przepisowej prędkości. Nie wiem czy miałem szczęście czy rzeczywiscie polowali na tych co prędkości nie przestrzegali. Bardzo dużo policji jest na obwodnicy Sofii ale moim zadaniem na tym badziewiu nie da sie rozwinąć predkości bo chyba skończyłoby sie to urwaniem zawieszenia
Dobry sposób w BG to podczepić sie pod kolumne Turków - oni zazwyczaj jadą ile fabryka dała i jak policja łapie to zazwyczaj te pierwsze samochody. Pozostali mają spokój :lol:
Kowal38 napisał(a):Którą trase poleciłbyś mi do Stambułu?
1.Przez Bułgarię?
http://www.tinyurl.pl?Ri1SOPtv
2.Przez Grecję
http://www.tinyurl.pl?DEW718He

Zdecydowanie obstawałbym przy trasie bułgarskiej. Przez Macedonie i Grecje traci się troche czasu (dodatkowe 2 granice) i niepotrzebnych kilometrów.
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 23.07.2010 14:45

Dzięki!
...sorry za te długie linki,jestem "trochę nie techniczny" ,na przyszłość się poprawię!
Czytając Twoje relacje i kilku innych kolegów,Chorwacja padła w tym roku,była jeszcze opcja -peloponez tydzień i lefkada tydzień, lecz zostanie na 99,9% Turcja/Grecja a konkretnie Twoimi śladami 9 dni(Stambuł,Kapadocja i Pamukalle) i 8 dni Lefkada, wyjazd za miesiąc!
Trochę jeszcze Ciebie pomęczę w tym wątku moimi pytaniami na Temat Turcji!
na razie ! Dzięki! :papa:
Pozdro!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.07.2010 15:41

Kowal38 napisał(a):Trochę jeszcze Ciebie pomęczę w tym wątku moimi pytaniami na Temat Turcji!

No problem, tylko jakby jakieś pytania konkretnie do mnie to do poniedziałku bo później zmywam się na jakiś czas :wink:
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 23.07.2010 18:48

Co do przejazdu przez Sofię to lepszy przejazd jest przez centrum,korki nie większe a o wiele lepsze widoki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.07.2010 19:33

carnivalka napisał(a):Co do przejazdu przez Sofię to lepszy przejazd jest przez centrum,korki nie większe a o wiele lepsze widoki.

Wprawdzie nigdy nie pchałem się przez centrum, fakt z mapy wynika że zdecydowanie krócej niż "obwodnicą".
Jak jest oznakowany przejazd w kierunku autostrady do Plovdiw ? Jakoś po ludzku czy trzeba się nagłowić ?

Carnivalka, udanych wakacji życzę bo widzę, że już Wam niewiele czasu do godziny "WU" zostało, do usłyszenia po i mam nadzieję, że skrobniesz tu kilka słów :papa:
Pilnuj kart pamięci :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.07.2010 19:38

carnivalka napisał(a):... o wiele lepsze widoki.

Meble można kupić ..

Obrazek
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 23.07.2010 21:38

Piotrku przejazd przez centrum Sofii w kierunku Płowdiw jest naprawdę prosty,obwodnica jest zapchana i prowadzi przez brzydkie zakątki miasta.
Sofia nie jest zbyt pięknym miejscem,ale można tam znależć piekne zakątki
a zwłaszcza w centrum,jedzie się praktycznie cały czas prosto poczynając od Metro .Oznakowanie bardzo dobre,nie da się zabłądzić.

A tak w ogóle to ja czekam z wielkimi emocjami na Twoją Piotrku relację.

Będę pilnować jak nie wiem co :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Kilka słów o Turcji - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone