Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.06.2019 19:11

Obrazek
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.06.2019 14:30

24 Kwiecień c.d.

Kilka kilometrów od Efezu, na wzgórzu Coressus zwanym Wzgórzem Słowików, znajduje się Dom Maryi, gdzie, jak przypuszcza się, Matka Jezusa mieszkała ze Św. Janem na koniec swojego życia.

Obrazek

Przy wjeździe pobierana jest opłata. Płaci się raz łącznie za zwiedzanie i parking.

Obrazek
Obrazek


Cysterna, zbiornik na wodę.

Obrazek

Po drodze m.in. w języku polskim można przeczytać trochę o tym miejscu i tym co wskazuje na to, że faktycznie mogła mieszkać tutaj Maryja. Ciekawe, że dom Matki Jezusa został odnaleziony na podstawie wizji zakonnicy Anny Katarzyny Emmerich, która nigdy nie wyjechała z Niemiec.

Obrazek

Po domu Maryi pozostały tylko fundamenty, na nich została wzniesiona kaplica. Jak widać ruch całkiem spory.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Miejsce to odwiedziło trzech papieży, Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Źródła miłości, zdrowia i szczęścia. Do nabrania wody, w sklepiku obok, można sobie kupić specjalną butelkę z wizerunkiem Matki Boskiej.

Obrazek

Ściana życzeń.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wracamy do Selcuka. Na kilka minut zaglądamy do meczetu İsa Bey jednego z najstarszych (1374-1375) w Turcji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Następnym, obowiązkowym punktem programu miała być Bazylika Św. Jana, ale niestety, tu napotkałem opór. Jeszcze przed wyjazdem powiedziałem synom, że niedaleko Selcuka jest park wodny Adaland. Możliwości kąpania w nim 24 kwietnia jeszcze nie było, ale delfinarium było już otwarte, a że chłopcy jeszcze nigdy nie widzieli delfinów, musiałem obiecać, że na ich pokaz pojedziemy. Przed sezonem przedstawienie odbywa się tylko raz dziennie, a godzina jego rozpoczęcia właśnie się zbliżała. Już myślałem, że chłopaki zapomniały, ale jednak nie. Nie miałem za bardzo ochoty tam jechać, ale trudno obietnica to obietnica. Z pewnym żalem odpuszczam bazylikę.
CDN
Ostatnio edytowano 22.06.2019 18:38 przez KOL, łącznie edytowano 6 razy
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-18.

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 20.06.2019 18:38

KOL napisał(a):3 Maj


W pobliżu plaży Kedros, bardzo blisko brzegu, pod wodą, leżą pozostałości wraku statku, widać je zresztą dobrze jeśli spojrzy się na zdjęcia zrobione z góry. Jakoś, nie wiem dlaczego, nie byłem przy nich wcześniej. Odrobiłem zaległości tym razem.


To nie statek, tylko samolot z 2WŚ :)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-18.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.06.2019 00:01

MCR napisał(a):To nie statek, tylko samolot z 2WŚ :)


Też o tym kiedyś czytałem i już miałem zmieniać w relacji, ale informacje na ten temat są sprzeczne.

Obrazek

"This small steamer was used by the Hellenic Royal Navy as lightfire support vessel. It was taken over by Kriegsmarine in 1941 and afterwards sunk by sabotage in the port of Piraeus. After refloating and being in service of Mittelmeer-Reederei, it was attacked in 1944 by Beaufighter bombers of the 603. RAF-Squadron and sunk in shallow waters in the bay of Chendros, Donousa Island."

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 22.06.2019 18:32 przez KOL, łącznie edytowano 3 razy
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 22.06.2019 12:10

No tak, co jak co ale legendy Grecy tworzyć potrafią :)
Nie zmienia to faktu, że nawet bez tego wraku Donousa jest urocza.

BTW, odnosnie Tilos. Czytałem, że schodziliście na Tholos. Jak trudne jest to zejście /podejście? Damy radę z 4 latkiem?
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 22.06.2019 13:26

MCR napisał(a):No tak, co jak co ale legendy Grecy tworzyć potrafią :)
Nie zmienia to faktu, że nawet bez tego wraku Donousa jest urocza.

BTW, odnosnie Tilos. Czytałem, że schodziliście na Tholos. Jak trudne jest to zejście /podejście? Damy radę z 4 latkiem?



Taaaak 100% racji, dlatego też już cztery razy tam byliśmy, i to z pewnością nie koniec.
Co do Tholos, dla dorosłych raczej łatwo, a z czterolatkiem, sam nie wiem. Raz, że jest to kawałek drogi, a dwa, w kilku momentach musiałbyś mu pomóc. Na upartego może tak, ale ja bym się chyba nie zdecydował.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 23.06.2019 07:54

24 Kwiecień c.d.

Jedziemy więc do Adalandu. Zdążamy przed czternastą. Tak jak to było napisane na stronie internetowej w kwietniu jest tylko jeden pokaz dziennie. Nie pamiętam dokładnie ceny, ale tanio nie jest. Nie było jakoś wyjątkowo dużo ludzi, oprócz nas kilkoro indywidualnych turystów i jakieś szkolne wycieczki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Czy mi się podobało? Już kiedyś widziałem coś takiego chyba we włoskim Gardalandzie i prawdę mówiąc nudziłem się trochę. Czy podobało się moim chłopakom? Ciężko powiedzieć, powiedzieli, że tak, ale jakiegoś entuzjazmu wielkiego nie widziałem. Może tylko tak mówili żeby rodzicom przykrości nie zrobić. No ale w każdym razie widzieli pierwszy raz w życiu delfiny.

Z Adalandu bardzo blisko jest już do znanego kurortu Kusadasi, a że wszyscy już byliśmy głodni postanowiliśmy odwiedzić tą miejscowość i przy okazji zjeść tam jakiś obiad.

Tak jak pisałem wcześniej, w pierwotnych planach mięliśmy w Kusadasi spać i popłynąć stąd na Samos.

Obrazek
Obrazek


Nie mamy prawie wcale zdjęć z tego miasta bo po prostu nie chciało nam się tam ich robić. Nasze subiektywne zdanie jest takie, że Kusadasi to koszmarne miejsce na odpoczynek. Jeden wielki bazar, czy też sklep. Non stop atak sprzedawców różnego rodzaju badziewia, spokojnie nie można przejść nawet kilku kroków.

Obrazek
Obrazek


Znajdujemy jakąś knajpkę, jemy coś na szybko i czym prędzej wynosimy się stamtąd. Mieliśmy jeszcze odwiedzić Wyspę Ptaków, ale jakoś straciliśmy na to ochotę.
CDN
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 23.06.2019 09:52

24 Kwiecień c.d.

Według jednego z przewodników Sirince miejscowość położona tylko 10 kilometrów od Selcuka jest miejscem, które zapewnia relaksującą atmosferą i odmianę po tłocznych Efezie i Kusadasi. Mamy jeszcze trochę czasu więc jedziemy tam.

Obrazek


Z daleka wygląda całkiem obiecująco. Trochę przypominało mi to, zachowując proporcje oczywiście, albański Berat.

Obrazek
Obrazek


Samochód zostawiliśmy na dużym, płatnym parkingu. Niestety z bliska Sirince dużo traciły, a o przewodnikowej relaksującej atmosferze raczej nie mogło być mowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Miejscowość jest na pewno ładna tylko czasem ciężko cokolwiek zobaczyć spod zadaszonych straganów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wracamy do Selcuka, który w sumie z tych kilku miejscowości w Turcji, które odwiedziliśmy, zrobił na nas najlepsze wrażenie i teraz żałuje, że nie poświęciliśmy mu więcej czasu. Poza wspomnianą już wcześniej bazyliką Św. Jana jest tam jeszcze kilka miejsc do odwiedzenia i samo miasto sprawia wrażenie dużo bardziej autentycznego na przykład od Kusadasi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


My ograniczyliśmy się w sumie tylko do centralnego placu miasta z pozostałościami po bizantyjskim akwedukcie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak kończy się nasza krótka wizyta w Turcji. Wieczór spędzamy w kawiarni przed pensjonatem Vardar gdzie spaliśmy. I na koniec kilka słów o dosyć nieprzyjemnej sytuacji, która spotkała nas przy płaceniu za nocleg i transport z i na lotnisko. Umawiałem się, że zapłacimy 50 euro za zawiezienie nas w dwie strony tymczasem przy płaceniu Pani powiedziała nam, że nie zrozumieliśmy się dobrze i cena ta jest za transport w jedną stronę. Nie była to prawda, co wyraźnie widać w mailach, jeszcze upewniałem się powtórnie pytając czy cena jest na pewno za wszystko. Dobrze wiedzieli, że ciężko nam będzie coś załatwić na ostatnią chwilę wieczorem, zwłaszcza, że musieliśmy wyjechać o 3 nad ranem. Szkoda, bo jak pisałem na początku, pomimo bardzo niewielkich wymiarów pokoju, byliśmy w sumie z noclegu zadowoleni. 50 euro nie jest może zawrotną sumą, ale liczy się sam fakt jakby nie patrząc oszustwa.
CDN
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.06.2019 07:37

Faktycznie ta ostatnia miejscowość podobna do Beratu :) ale też i w Bułgarii są podobne wioski. Tyle że bez takiego nagromadzenia handlu :roll: .
No właśnie, m.in. dlatego nie nie zdecydowaliśmy się na Turcję, także właśnie teraz w maju. Z jednej strony pełne zachwytu opinie i relacje np na forum kamperowym jaki to przyjazny, swobodny kraj, miło nastawieni ludzie i w ogóle, z drugiej - takie opinie jak Twoja na temat Kusadasi :roll: i jeszcze ta bardzo niemiła akcja na koniec. I bądź tu człowieku mądry :lol: ... Tak czy inaczej wygląda na to że mając Grecję :) do Turcji pewnie się jeszcze długo nie wybierzemy, o ile w ogóle.
Ale Efez fajny, to bez dwóch zdań :idea: .
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 26.06.2019 15:51

kulka53 napisał(a):Ale Efez fajny, to bez dwóch zdań :idea: .


I z tego względu właśnie pobyt w Turcji zaliczam na plus. Warto było Efez zobaczyć.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 26.06.2019 15:52

Pierwotnie plan na Grecję był taki: Arki (via Samos), Kalymnos potem przez Astypaleę na deser na kilka dni na Donoussę. Bardzo długo się nic nie zmieniało, mieliśmy już wstępnie zarezerwowane noclegi. Jednak w swoich planach nie uwzględniłem tego, że akurat podczas naszego pobytu wypada grecka Wielkanoc. Okazało się, że zmienia się wtedy rozkład kursowania promów no i cały nasz misterny plan musiał się zmienić. Zaczęły się kombinacje, może Leros, może dłużej na Samos. Mi akurat zależało najbardziej na Arki, a wyszło, że będziemy mogli spędzić tam tylko dwie noce. Dodatkowo gdzie tylko pisałem w sprawie noclegów, to albo nie było miejsc, albo, z uwagi na świąteczny okres, wymagali większej liczby dni pobytu, albo cena było dla nas za wysoka. W końcu z tego wszystkiego zacząłem się łamać, czy jednak części greckiej naszych wakacji w całości nie spędzić na Cykladach. I ta opcja zwyciężyła, zmieniamy cały plan i z Turcji lecimy do Aten.


25 Kwiecień

Prawie w ogóle, poza krótką drzemką, nie spaliśmy. O trzeciej w nocy jedziemy na lotnisko w Izmirze skąd o piątej mamy samolot Aegan Airlines do Aten. To chyba nasza ulubiona linia. Dzieci z okazji świąt otrzymują duże czekoladowe zające, a oprócz tego, pomimo krótkiego, godzinnego, lotu każdy dostaje kilka przekąsek i coś do picia.
W Atenach na lotnisku chwila niepokoju, bo nigdzie nie widzę kartki ze swoim nazwiskiem, wcześniej zarezerwowałem transport do portu, ale w końcu jest. Pan przeprasza za krótkie spóźnienie, pakujemy się do samochodu i jedziemy do Lavrio.

Nasz statek już czeka.
Obrazek


Jesteśmy wcześniej więc na pokładzie jeszcze pustki.

Obrazek
Obrazek


Widać, że Michałek niewyspany trochę :).

Obrazek
Obrazek


Potem, zaraz przed wypłynięciem, niemal wszystkie ławki były zajęte.

Po krótkim, niespełna godzina i czterdzieści minut, rejsie, wysiadamy Na Kythnos, gdzie spędzimy następną noc.

Obrazek


Kontseta Guest House, gdzie zarezerwowałem najbliższy nocleg znajduje się niemal w samym porcie Merihas, jednak, jak to było umówione, czekamy chwilę na kogoś kto pomoże nam wnieść bagaże. Sami mielibyśmy problem z wnisieniem bagażu na raz, „kilka” schodków trzeba było pokonać.

Trzeba przyznać, że pomimo zachmurzonego nieba, widok mamy całkiem, całkiem.

Obrazek
Obrazek


Marmari Express, którym przypłynęliśmy.

Obrazek
CDN
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2019 17:55

KOL napisał(a):Nasz statek już czeka.

Chyba kojarzę tę jednostkę :wink:
Bardzo pięknie odmalowana, musiała przejść niedawno lifting.
KOL napisał(a):Kythnos, gdzie spędzimy następną noc.

8O
Tylko jedną?
Szkoda... autorzy jednego z przewodników bezpardonowo rozprawiają się z tą wyspą określając ją jako najmniej ciekawą z Cyklad. Może i coś w tym jest, ale mam nadzieję że pokażesz parę jej dobrych stron :) .
Tak czy inaczej, zaskoczenie :) . Byliśmy sąsiadami nieco tylko przesuniętymi w czasie :lol: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.06.2019 19:19

Co do Turcjii: jak oceniasz jazdę samochodem?
Wioska od razu mi się z Albanią skojarzyła, choć nie byłam, ach te relacje :D

Ja od pewnego czasu przyjmuję, że w korespondencji przy ustalaniu ceny stosuję matematyczny zapis typu:
50 eur/1day=apartament for persons+parking+all tax+........

kulka53 napisał(a):autorzy jednego z przewodników bezpardonowo rozprawiają się z tą wyspą określając ją jako najmniej ciekawą z Cyklad. Może i coś w tym jest, ale mam nadzieję że pokażesz parę jej dobrych stron :)
Możesz polecić jakiś ciekawy przewodnik? Czy po Thassos trafiłeś na jakiś, bo szukam,szukam i nic...a wyjazd tuż tuż...
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 26.06.2019 20:32

kulka53 napisał(a):8O
Tylko jedną?
Szkoda... autorzy jednego z przewodników bezpardonowo rozprawiają się z tą wyspą określając ją jako najmniej ciekawą z Cyklad. Może i coś w tym jest, ale mam nadzieję że pokażesz parę jej dobrych stron :) .
Tak czy inaczej, zaskoczenie :) . Byliśmy sąsiadami nieco tylko przesuniętymi w czasie :lol: .


Ta noc na Kythnos wyszła dlatego, że akurat płynął tam prom zaraz po naszym przylocie, tak się fajnie zgrało. Też czytałem taką opinię w przewodniku, ale potem widziałem trochę zdjęć, które mówiły coś innego. Nam się w każdym razie podobało, o czym jeszcze napiszę. Chyba przestanę się przewodnikami przejmować, tylko po co ich tyle kupiłem :)?.
Byliśmy sąsiadami, też o tym pomyślałem śledząc Twoją relację :).



piekara114 napisał(a):Co do Turcjii: jak oceniasz jazdę samochodem?


Ja tam jeździłem tylko jeden dzień i nie po jakiś dużych miastach, ale jakoś w sumie nie myślałem o tym, czyli było ok. Po jeździe po Baku pełen luksus :).

Jeszcze co do przewodników po Grecji. Ja zawsze za najbardziej kompletny uważałem "Podróże z pasją. Grecja" Global PWN. Prawie 1200 stron. Tylko, że ma już swoje lata. Ja mam z 2009 roku i trochę się zdezaktualizował. Nie wiem czy były jakieś wznowienia, ale to chyba jedyny przewodnik gdzie są opisane nawet najmniejsze wysepki. Choć przy tym rozmiarze tematu nie mogą się zbytnio rozpisywać. Jednak ja co raz bardziej bazuję na tym co znajdę w internecie niż tym co jest napisane w przewodnikach, tak jak napisałem wyżej, niepotrzebnie ich tyle kupiłem.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2019 21:09

piekara114 napisał(a):Możesz polecić jakiś ciekawy przewodnik?

KOL napisał(a):Ja zawsze za najbardziej kompletny uważałem "Podróże z pasją. Grecja" Global PWN. Prawie 1200 stron. Tylko, że ma już swoje lata. Ja mam z 2009 roku i trochę się zdezaktualizował.

Mam dokładnie ten sam o którym pisze @KOL. Z 2009, kupiony parę lat temu. Obecnie służy bardziej jako rozrywkowa lektura podczas nielicznych dni które postanawiamy w całości przeznaczyć na plażowanie :) .
W obecnej dobie znacznie lepiej niż przewodniki sprawdzają się wiadomości z sieci.... chociaż to zależy. Bo gdybym miał pojechać do zupełnie nowego kraju lub w zupełnie nieznany region, zapewne bazowałbym w znacznej mierze na przewodniku. Ale ja mam też inną metodę która nie zawsze się sprawdza :) , np zawiodła w przypadku Krety a doskonała była na Sardynii... dobra mapa krajoznawcza z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi i weryfikacja tych miejsc z tym co można znaleźć w internecie (głównie ze zdjęciami).
KOL napisał(a):Nam się w każdym razie podobało, o czym jeszcze napiszę.

Na to liczę :) .
Przed wyjazdem rozważaliśmy i Kithnos na te pierwsze dni ale wygrała Kea z kilku prostych powodów... prom był tańszy i pływał częściej :wink: , poza tym bardzo chcieliśmy zobaczyć lwa :cool: . No i wydawało mi się, że będzie na Kei więcej pustych i dzikich zatoczek z plażami... akurat tak wyszło że nie było szans z nich skorzystać (a nawet gdyby były to pewnie odstraszyłyby nas drogi).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 132
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone