Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.05.2014 18:35

W Chorwacji taki numer nie przejdzie,
w Bułgarii kantory kontroluje mafia, nie tylko kantory, praktycznie połowa hoteli jest własnością "ludzi z miasta" :? :? :?
jestok1
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 01.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jestok1 » 12.05.2014 20:38

znowu słyszę nie kupować kun w PL tylko euro lub płacić kartą, już w innym wątku to obalałem , ale ciężko ludziom to wchodzi do głowy....
1)kupno Euro w PL a potem kupno za Euro Kun w Chorwacji = dwa razy naliczony spread walutowy, czyli prowizja (kun nie kupujemy po średnim kursie NBP czy narodowego banku chorwackieo). Spready dochodzą do 10%
2) karta jest mniej korzystna niż niektóre kursy w kantorach. Np dziś mogę kupic kunę w kantorze za 0,565 zł, mam kartę w DB i taki jest kurs:
https://www.deutschebank.pl/waluty.html
ktoś ma w Pekao S.A? proszę
http://www.pekao.com.pl/exchange
czasami jeszcze jest to tak , że najpierw przelicza na EUR lub USD a potem na PLN, może np. w Mbanku bo tam też mam kartę i nie ma kursu HRK, tak samo ING i PKO BP
na zapłatę za nocleg brałbym Euro, na wydatki na miejscu Kuna kupiona w kantorze (dokładnie wyselekcjonowanym)
hatatitla
Odkrywca
Posty: 117
Dołączył(a): 18.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) hatatitla » 12.05.2014 21:09

jestok1 napisał(a):znowu słyszę nie kupować kun w PL tylko euro lub płacić kartą, już w innym wątku to obalałem , ale ciężko ludziom to wchodzi do głowy....
1)kupno Euro w PL a potem kupno za Euro Kun w Chorwacji = dwa razy naliczony spread walutowy, czyli prowizja (kun nie kupujemy po średnim kursie NBP czy narodowego banku chorwackieo). Spready dochodzą do 10%
2) karta jest mniej korzystna niż niektóre kursy w kantorach. Np dziś mogę kupic kunę w kantorze za 0,565 zł, mam kartę w DB i taki jest kurs:
https://www.deutschebank.pl/waluty.html
ktoś ma w Pekao S.A? proszę
http://www.pekao.com.pl/exchange
czasami jeszcze jest to tak , że najpierw przelicza na EUR lub USD a potem na PLN, może np. w Mbanku bo tam też mam kartę i nie ma kursu HRK, tak samo ING i PKO BP
na zapłatę za nocleg brałbym Euro, na wydatki na miejscu Kuna kupiona w kantorze (dokładnie wyselekcjonowanym)

Czołem. Też jestem zdania, że kupno eur u nas i potem wymiana na kuny w kantorze chorwackim nie do końca się opłaca. Co do karty się nie zgodzę. Posiadasz np konto złotówkowe we wspomnianym przez ciebie Pekao i pod konto masz podpiętą kartę mastercard. Wypłacasz w HR kasę z bankomatu (zagrebacka banka) albo płacisz w sklepie - transakcja będzie przeliczona z HRK na USD a następnie na PLN co daje kurs wymiany na dziś 0.5513 zł. Na stronie mastercard.com jest kalkulator walutowy. Proponuję przeanalizować.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.05.2014 21:12

jestok1 napisał(a):znowu słyszę nie kupować kun w PL tylko euro lub płacić kartą, już w innym wątku to obalałem , ale ciężko ludziom to wchodzi do głowy....
1)kupno Euro w PL a potem kupno za Euro Kun w Chorwacji = dwa razy naliczony spread walutowy, czyli prowizja (kun nie kupujemy po średnim kursie NBP czy narodowego banku chorwackieo). Spready dochodzą do 10%
2) karta jest mniej korzystna niż niektóre kursy w kantorach. Np dziś mogę kupic kunę w kantorze za 0,565 zł, mam kartę w DB i taki jest kurs:
https://www.deutschebank.pl/waluty.html
ktoś ma w Pekao S.A? proszę
http://www.pekao.com.pl/exchange
czasami jeszcze jest to tak , że najpierw przelicza na EUR lub USD a potem na PLN, może np. w Mbanku bo tam też mam kartę i nie ma kursu HRK, tak samo ING i PKO BP
na zapłatę za nocleg brałbym Euro, na wydatki na miejscu Kuna kupiona w kantorze (dokładnie wyselekcjonowanym)

Oczywiście, że nie kupować kun. Co to są za różnice? Między kursem w Twoim wyselekcjonowanym kantorze, a kursem w Pekao mamy 0,0082, co przy zakupie 5000 HRK daje różnicę 41 kun :!:

Tak jak piszesz, Euro za nocleg, trochę kun na drobne wydatki, bo np. za smokve na straganie kartą nie zapłacę, a za resztę gdzie tyko można płacę kartą. Bo wygodniej, bezpieczniej i często korzystniej.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 12.05.2014 21:17

No właśnie, dobrze wyselekcjonowany kantor . W moim mieście kuny widziałam tylko w jednym, i to po rozbójniczej cenie 0,67 PLN, wątpię by to się opłacało(nawet biorąc pod uwagę fakt, że chorwackie kantory będą sprzedawać drożej niż po kursie oficjalnym).
jestok1
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 01.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jestok1 » 12.05.2014 21:22

sprawdziłem, dziwne to jest bo średni kurs NBP to 0,5512, tzn , że mastercard pobierałby tylko 0,0001 % spreadu? może tak , pewnie sobie odbijają na prowizjach.
Miałem Mastercarda . Jeszcze do niedawna pobierali nawet 2,5% - 3% prowizji od wartości transakcji i nie chcieli ulec presji obniżki prowizji interchange (bardziej uległa była Visa). Pogoniłem więc dziadów i już nigdy więcej...
jestok1
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 01.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jestok1 » 12.05.2014 21:41

walp napisał(a):
jestok1 napisał(a):znowu słyszę nie kupować kun w PL tylko euro lub płacić kartą, już w innym wątku to obalałem , ale ciężko ludziom to wchodzi do głowy....
1)kupno Euro w PL a potem kupno za Euro Kun w Chorwacji = dwa razy naliczony spread walutowy, czyli prowizja (kun nie kupujemy po średnim kursie NBP czy narodowego banku chorwackieo). Spready dochodzą do 10%
2) karta jest mniej korzystna niż niektóre kursy w kantorach. Np dziś mogę kupic kunę w kantorze za 0,565 zł, mam kartę w DB i taki jest kurs:
https://www.deutschebank.pl/waluty.html
ktoś ma w Pekao S.A? proszę
http://www.pekao.com.pl/exchange
czasami jeszcze jest to tak , że najpierw przelicza na EUR lub USD a potem na PLN, może np. w Mbanku bo tam też mam kartę i nie ma kursu HRK, tak samo ING i PKO BP
na zapłatę za nocleg brałbym Euro, na wydatki na miejscu Kuna kupiona w kantorze (dokładnie wyselekcjonowanym)

Oczywiście, że nie kupować kun. Co to są za różnice? Między kursem w Twoim wyselekcjonowanym kantorze, a kursem w Pekao mamy 0,0082, co przy zakupie 5000 HRK daje różnicę 41 kun :!:

Tak jak piszesz, Euro za nocleg, trochę kun na drobne wydatki, bo np. za smokve na straganie kartą nie zapłacę, a za resztę gdzie tyko można płacę kartą. Bo wygodniej, bezpieczniej i często korzystniej.



posłuchaj ja nie pisałem , że jest o wiele korzystniej , tylko obalam info, że kartą jest korzystniej.... tylko na mojej wymianie walut zarobi sympatyczna pani z kantoru na twojej Pan szef z Unicredito we Włoszech...

w dodatku u mnie a mam konto w DB różnica wynosi 0,0011
kurs DB 0,5767 zł
kurs kantor 0,565
1000zł/0,5767= 1734 kuny
1000zł.0,565= 1769 kuny
różnica 35 kun na tysiący
załóżmy , że wydam 3 tysiaki i robi się 105kun, czyli gratis obiad w CRO
w dodatku kurs kuny przy zakupie za 3 koła u sympatycznej pani z kantoru może jeszcze się uda o ćwierć grosza stargować a ty z Panem z Unicredito nie....
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.05.2014 21:51

jestok1 napisał(a):załóżmy , że wydam 3 tysiaki i robi się 105kun, czyli gratis obiad w CRO
w dodatku kurs kuny przy zakupie za 3 koła u sympatycznej pani z kantoru może jeszcze się uda o ćwierć grosza stargować a ty z Panem z Unicredito nie....




Ty to piszesz na serio :?: 8)

Kupić 3000 kun, żeby zaoszczędzoną różnicę przejeść w knajpie :?: :roll:

Przecież to czysty absurd.

Wystarczy, że złotówka się wzmocni do kuny w następnym tygodniu po zakupie w kantorze i sobie obliczysz, że kupując tydzień wcześniej straciłeś np. 120 kun.

I co wtedy : samobójstwo :?: :roll:

Poza tym trudno znaleźć kantor z takim kursem wymiany, jak piszesz.
Ktoś ma szukać taki kantor przez pół dnia, stracić czas i pieniądze, bo będzie jeździł po mieście i szukał kursu o jedną setną lepszego :?: :roll:

No i chyba najważniejsze: kupując 3000 kun w Polsce ryzykujesz, że część z nich nie wydasz na miejscu i przywieziesz z powrotem.
I jak pójdziesz do kantoru, to je sprzedasz ze stratą. A jak nie pójdziesz, to żywa gotówka będzie leżeć w szufladzie 8)
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 12.05.2014 22:00

Czytając ten temat człowiek wie mniej niż przed jego przeczytaniem :D Każdy pisze co innego.
jestok1
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 01.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jestok1 » 12.05.2014 22:08

"Wystarczy, że złotówka się wzmocni do kuny w następnym tygodniu po zakupie w kantorze i sobie obliczysz, że kupując tydzień wcześniej straciłeś np. 120 kun.

I co wtedy samobójstwo :?: :roll: "



a co jak się osłabi to ty będziesz kolejne 120 w plecy, piszę o obecnej sytuacji a nie co by było....

"trudno znaleźć"

zależy od miasta, w większych nie ma problemu :
http://www.geniuss.pl/
http://www.kantoreuropa.pl/
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.05.2014 22:14

jestok1 napisał(a):kurs DB 0,5767 zł
kurs kantor 0,565
1000zł/0,5767= 1734 kuny
1000zł.0,565= 1769 kuny
różnica 35 kun na tysiący
załóżmy , że wydam 3 tysiaki i robi się 105kun, czyli gratis obiad w CRO
w dodatku kurs kuny przy zakupie za 3 koła u sympatycznej pani z kantoru może jeszcze się uda o ćwierć grosza stargować a ty z Panem z Unicredito nie....

Ja tam z Panem z Unicredito nic nie mam, bo konta mam w innych bankach, ale ad rem:

Po pierwsze, przed każdym wyjazdem robię rozpoznanie i jeszcze nie udało mi się w 400-tysiecznym mieście
wyselekcjonować kantoru z tak korzystnym kursem.

Po drugie, jeśli miałbym nosić te 3k w kieszeni, to jednak wygodniej i bezpieczniej jest nosić kartę.

A po trzecie jest jeszcze argument Lednice:
Lednice napisał(a):No i chyba najważniejsze: kupując 3000 kun w Polsce ryzykujesz, że część z nich nie wydasz na miejscu i przywieziesz z powrotem.
I jak pójdziesz do kantoru, to je sprzedasz ze stratą. A jak nie pójdziesz, to żywa gotówka będzie leżeć w szufladzie 8)

A zatem, Twoje argumenty, co do zabierania ze sobą gotówki nie przekonują mnie i nadal będę podróżował z plastic card (poza opłatą za apartman i smokve na straganie, oczywiście) :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.05.2014 22:19

Jestok 8)

A jak ktoś mieszka w mniejszych miastach :?: :roll:

Ja nie mam problemu, bo w Cieszynie-Pastwiskach niedaleko granicy kuny są w niezłej cenie i da się negocjować.

Ale przecież nie będę kupować 3000 kun w Polsce i potem myśleć w Chorwacji na koniec pobytu, co tu kupić w sklepach,
co tu nabyć, żeby wydać resztę z tych 3000 , bo wożenie kun z powrotem do Polski się nie opłaca. :wink:

Ja zabieram trochę kun, potem kilkaset euro, które zawsze wymienię, jak mi pasuje.
A co do reszty, to płacę kartą 8)
jestok1
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 01.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jestok1 » 12.05.2014 23:01

Lednice napisał(a):Jestok 8)

A jak ktoś mieszka w mniejszych miastach :?: :roll:

Ja nie mam problemu, bo w Cieszynie-Pastwiskach niedaleko granicy kuny są w niezłej cenie i da się negocjować.

Ale przecież nie będę kupować 3000 kun w Polsce i potem myśleć w Chorwacji na koniec pobytu, co tu kupić w sklepach,
co tu nabyć, żeby wydać resztę z tych 3000 , bo wożenie kun z powrotem do Polski się nie opłaca. :wink:

Ja zabieram trochę kun, potem kilkaset euro, które zawsze wymienię, jak mi pasuje.
A co do reszty, to płacę kartą 8)


ciężko jest nie wydać 3000 kun jak się jest np 10 dni w CRO i np w 2 osoby....to tylko jakieś 1700 zł na oko... bierze się tyle ile się wyda na bank a jak braknie to wtedy karta np. autostrady itp
na samą benzynę, autostrady , sklepy wyda się ponad połowę
marcin_plock
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 18.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin_plock » 13.05.2014 10:16

hatatitla napisał(a):Czołem. Też jestem zdania, że kupno eur u nas i potem wymiana na kuny w kantorze chorwackim nie do końca się opłaca. Co do karty się nie zgodzę. Posiadasz np konto złotówkowe we wspomnianym przez ciebie Pekao i pod konto masz podpiętą kartę mastercard. Wypłacasz w HR kasę z bankomatu (zagrebacka banka) albo płacisz w sklepie - transakcja będzie przeliczona z HRK na USD a następnie na PLN co daje kurs wymiany na dziś 0.5513 zł. Na stronie mastercard.com jest kalkulator walutowy. Proponuję przeanalizować.


Ten kurs przeliczeniowy z MC który podałeś byłby w przypadku przeliczenia bezpośredniego KUN-PLN.
Podajesz, że bank przelicza KUN-USD-PLN. Sprawdź dobrze czy przypadkiem USD-PLN nie jest według tabeli bankowej po kursie sprzedaży.
alycja
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 28.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) alycja » 13.05.2014 11:34

Mam karty Visa w Nordea Bank i Pekao BP czy orientujecie sie może czy w tych bankach jest prowizja od wypłaty kartą? Moge zadzwonić na infolinie ale moze tu dpwiem sie szybciej. Oki Pko bp ju wiem :) a Nordea? lbo Karta kredytowa Citi bank - płatności ? W skepach w cro płacimy w kunach czy euro? (jade pierwszy raz)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka? - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone