Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ikser
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 06.12.2021
Re: Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ikser » 11.05.2022 16:47

Lepiej mieć kuny ze sobą lub wymieniać je na miejscu czy preferujecie płatność kartą na miejscu za wszystko ?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 11.05.2022 18:20

Różne są opcje.
Ja płacę wszędzie gdzie się da kartami wielowalutowymi. Kuny wypłacam na miejscu z bankomatów.
Można wziąć ze sobą euro i na miejscu szukać kantorów z dobrymi kursami. Taki wariant testowałem w zeszłym roku. Wolę jednak bankomaty.
Chyba najmniej opłacalna opcja to wziąć ze sobą kuny.
DominikI
Odkrywca
Posty: 119
Dołączył(a): 21.07.2019
Re: Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Nieprzeczytany postnapisał(a) DominikI » 11.05.2022 18:21

Ja mam trochę euro, zawsze można to wymienić na kuny. Jednak preferuje płatność kartą, choć wiem że nie do końca preferują to ludzie świadczący usługi gastronomiczne gdyż wtedy gorzej o napiwek na który liczą..
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021
Re: Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 11.05.2022 18:55

Ikser napisał(a):Lepiej mieć kuny ze sobą lub wymieniać je na miejscu czy preferujecie płatność kartą na miejscu za wszystko ?

Trochę to chyba OT, ale też odpowiem: podobnie jak empire13 i DominikI, jestem zwolennikiem kart, gdzie tylko się da - osobiście korzystam z Revoluta i Zena, w tym roku dojdzie Curve, a że mają limity na wypłaty z bankomatów, to gotówki raczej nie używam, chyba, że to jedyna opcja (jak zakupy wina/oliwy/itp. od producenta). W przypadku gastronomii pytam o możliwość doliczenia do płatności kartą, a przy odmowie zostawiam napiwek w gotówce, o ile oczywiście był należny.
A gdybyś pytał stricte o autostrady, to zawsze karta - szybciej idzie (choć oczywiście warto mieć kuny, w ostateczności euro, gdyby transakcja kartowa nie przeszła), a w tym roku myślę o ENC - przy okazji, pytanie do tych, którzy korzystali - jak wygląda procedura zakupu? Po prostu parkujecie gdzieś przed punktem poboru opłat i w tymże kupujecie to urządzenie?
Ikser
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 06.12.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ikser » 11.05.2022 21:01

Dzięki za odpowiedzi. Pytanie było o ogólne płatności min. Autostrady oraz restauracje w Cro
Pawel006
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 20.02.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel006 » 13.06.2022 10:58

Witam wybieram się pierwszy raz Do Chorwacji i mam pytanie czy ktoś korzystał nie dawno z Konta wielowalutowego w mBanku ? , dzwoniłem i panie mnie poinformowała że nie ma żadnych opłat za płatności jak i wybieranie z bankomatów. Chciał bym się upewnić czy prawdę mówiła ;).
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 13.06.2022 11:19

Ja posiadam takie konto - samo założenie konta bez opłat, zakup walut w mKantorze również bez opłat. Odnośnie wypłat z bankomatów, to nie wiem, gdyż nie planuję takich operacji (zabieram paręset kun do sakiewki, pozostałe płatności kartą) 8)
lukjach
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 10.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukjach » 13.06.2022 21:49

Włączyłem sobie wielowalutową opcję do debetówki w mbanku. Chciałem też otworzyć rachunek w euro, ale wycofałem się bo koszt wydania karty to 30 pln, a nie mam pewności czy bez karty można sam rachunek otworzyć. za używanie debetówki prowizje naliczają
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 14.06.2022 09:49

mBank - otwierasz konto w danej walucie (ja mam euro, kuny i korony czeskie), następnie klikasz w ustawieniach karty żeby była wielowalutowa i dalej już korzystasz z mkantoru. Jednakże pierwsza transakcja w danej walucie jest płatna za przewalutowanie dlatego dobrze jest kupić coś karta na śmieszne pieniądze np kawę na stacji. Niestety wszystkie ( w przynajmniej kilka które ja przetestowałem w Orebiciu) kantory w Chorwacji (również te bankowe) są dodatkowo opodatkowane za wypłatę gotówki w wysokości 30-35kun.
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 14.06.2022 18:27

Hej. Do tej pory korzystałam z karty wielowalutowej alior. Niestety w tym roku niespodzianka. Duża część bankomatów pobiera prowizje od 22 kun wzwyż. Są to prowizje chorwackie więc do mojego banku nie mam pretensji. Cóż kolejna niespodzianka.
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 14.06.2022 22:00

beagm napisał(a):Hej. Do tej pory korzystałam z karty wielowalutowej alior. Niestety w tym roku niespodzianka. Duża część bankomatów pobiera prowizje od 22 kun wzwyż. Są to prowizje chorwackie więc do mojego banku nie mam pretensji. Cóż kolejna niespodzianka.


Wpis bardziej do tematu: "Bankomaty bez prowizji" - bankomaty-bez-prowizji-t19622-150.html
Jako, że mam tą samą kartę, to wrzucę mój wpis z zeszłego roku:
Karta wielowalutowa Alior Bank Kantor (MasterCard)
Bez prowizji:
- OTP w Jastrebarsko i sprawdzony bankomat w Gradacu
- ERSTE w Gradac
Prowizja:
- Euronet w Podace - 29,3 kn
- Auro Domus w Podace - 36 kn
- PBZ w Gradac - ok. 30 kn
Genzo
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 06.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Genzo » 24.06.2022 08:24

rocker napisał(a):mBank - otwierasz konto w danej walucie (ja mam euro, kuny i korony czeskie), następnie klikasz w ustawieniach karty żeby była wielowalutowa i dalej już korzystasz z mkantoru. Jednakże pierwsza transakcja w danej walucie jest płatna za przewalutowanie dlatego dobrze jest kupić coś karta na śmieszne pieniądze np kawę na stacji. Niestety wszystkie ( w przynajmniej kilka które ja przetestowałem w Orebiciu) kantory w Chorwacji (również te bankowe) są dodatkowo opodatkowane za wypłatę gotówki w wysokości 30-35kun.



Coś mi tu nie gra. skoro kupiłem Euro w mkantorze (zakładając wcześniej konto walutowe Euro) to płacąc tą kartą w Euro powinno wykryć, że ma pobrać z konta Euro i nie powinno mieć miejsca żadne przewalutowanie, bo nie ma czego przewalutowywać.
Genzo
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 06.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Genzo » 24.06.2022 08:25

lukjach napisał(a):Włączyłem sobie wielowalutową opcję do debetówki w mbanku. Chciałem też otworzyć rachunek w euro, ale wycofałem się bo koszt wydania karty to 30 pln, a nie mam pewności czy bez karty można sam rachunek otworzyć. za używanie debetówki prowizje naliczają


nigdzie nie doczytałem, że w mbanku naliczają prowizje za używanie debetówki z kontem walutowym. możesz przedstawić zapis z regulaminu?

Dzwoniłem do mBanku i kilka ciekawostek co do usługi wielowalutowej dla karty debetowej:
  • jeśli mamy środki na koncie walutowym to nie pobierają żadnych opłat dodatkowych
  • wypłaty z bankomatów za granicą: niektóre bankomaty pobierają opłaty, ale to nie opłaty mbanku. można to zablokować w aplikacji: nazywa się to Surcharge. Jeśli mamy tą opcję nieaktywną to przy próbie wypłaty w bankomacie który pobiera prowizje, transakcja zostanie zablokowana i trzeba szukać innego bankomatu
  • płatności kartą - niektóre terminale chcą pobierać z konta podstawowego a nie walutowego i wtedy płacimy za przewalutowanie. żeby tego uniknąć warto wyłączyć usługę DCC (dynamic currency conversion). Wtedy płatność następuje z konta walutowego.

Kończąc - będą to moje pierwsze wakacje zagraniczne z kartą debetową mBanku i wygląda na to, że nasze banki stają się coraz bardziej konkurencyjne dla Revoluta.
Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka? - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone