Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 14.10.2017 13:58

ajdadi napisał(a):A jednak MdB...też mieliśmy przyjemność tam być na wakacjach...
Pozdrawiam

Pamiętam z relacji piekary114, Twoją pozytywną opinię, co do tego miejsca.
Pewnie znalazłoby się takich opinii więcej. :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.10.2017 14:00

piekara114 napisał(a): Tylko relacji nie poczyniłeś....


Bo wtedy nie potrafiłem zdjęć wklejać do relacji... :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.10.2017 14:03

ajdadi napisał(a):
piekara114 napisał(a): Tylko relacji nie poczyniłeś....


Bo wtedy nie potrafiłem zdjęć wklejać do relacji... :papa:

Teraz już umiesz, więc możesz nadrobić, ale najpierw Epir....
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 14.10.2017 14:13

Dzień 4 – sole e acqua, czyli dzień odpoczynku c.d.

Droga z kempingu na plażę zajmuje kilkanaście minut (odległość do pokonania to ok. 800 m). Plaża jest szeroka, a po wysokim sezonie, kiedy my byliśmy, miejsca było tyle, że można by mecz piłkarski rozegrać. Tylko piasek taki innej barwy niż dotychczas nam znana. Nie wiem ile stopni miała woda w morzu,
ale była bardzo ciepła i czysta. W 2017 roku, plaża kolejny raz była na liście miejsc z "błękitną flagą" :)

Wejście do morza jest dość łagodne, choć miejscami z lekkim uskokiem. Przed bezpośrednim wejściem do wody są kamienie, które są mało komfortowe,
ale później jest piasek. Podczas naszego pobytu, często były dość duże fale. Zabawa polegała albo na walce z nimi przy brzegu, albo na odpłynięciu dalej
i unoszeniu się z falami. :lol:

Szczególnego zachwytu plaża nie wzbudzała, ale było to, co miało być: słońce, ciepłe morze i brak tłumów. :)

1_DxO.jpg

2_DxO.jpg

3_DxO.jpg

4.jpg

4_DxO.jpg

Na horyzoncie Capraia - podobno bardzo urokliwa.

5_DxO.jpg

W tym miejscu kończy się jakaś mała rzeka, ale latem chyba nie dociera do morza.

DSCN1121_DxO.jpg

DSCN1122_DxO.jpg

Ratownik poszedł na lunch, ale generalnie to czuwał nad bezpieczeństwem kąpiących się.

DSCN1135_DxO.jpg

DSCN1132_DxO.jpg


Przed nami trzy dni wyjazdowe. Przyjęliśmy zasadę, że po śniadaniu jedziemy na zwiedzanie Toskanii, a relaks w basenie i na tarasie
przy kieliszku toskańskiego wina zostawiamy na popołudnie/wieczór.

Jako pierwsze odwiedzimy miasto, które było kiedyś ważnym portem i centrum jednej z czterech republik morskich.
Obecnie kojarzy się chyba tylko z jednym. :)
Ostatnio edytowano 14.10.2017 14:41 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.10.2017 14:38

No to już wiem, co następnie zobaczymy.... :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.10.2017 14:55

piekara114 napisał(a):No to już wiem, co następnie zobaczymy.... :papa:


Ja też :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.10.2017 08:56

walp napisał(a):chciałbym również podziękować forumowiczom: ...kulka53...

:)
Fajnie że skorzystałeś...

Relację oczywiście śledzę od samego początku - jest bardzo ciekawie :idea: , lubię, gdy oprócz dużej ilości zdjęć jest też sporo tekstu i informacji.... :)
Tak trzymaj :idea:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2017 10:07

ajdadi napisał(a):
piekara114 napisał(a):No to już wiem, co następnie zobaczymy.... :papa:

Ja też :)

Pewnie wszyscy już wiedzą. :lol:
kulka53 napisał(a):
walp napisał(a):Tak trzymaj :idea:

Dzięki. Postaram się. :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.10.2017 21:00

Dzień 5 - odsłona 1: Piza

Zgodnie z przewidywaniami pojedziemy do Pizy. Odległość do przejechania niewielka, bo niecałe 70 km. Ponieważ korzystamy z autostrady, (za którą płacimy 6,8 euro), szybko docieramy do celu. Samochód zostawiamy na Parcheggio di Piazza dei Miracoli przy Via Cammeo Carlo Salomone. Opłata za parking 2 euro/h. Dalej byłoby taniej, ale stąd mamy niecałe 200 m do zachodniej bramy Porta Nuova, przez którą wejdziemy na Pole Cudów (Campo dei Miracoli). :)

1.JPG

2.JPG

Przechodzimy przez bramę i naszym oczom ukazuje się niesamowity widok znany dotychczas ze zdjęć, czy filmów. Na trawniku, który przypomina wielki zielony dywan, znajdują się cztery obiekty, które zachwycają zarówno wielkością jak i rozmaitością marmurowych zdobień. A przecież zabudowa Campo nie powstała wg jednego projektu, a budowa całości trwała przez trzy stulecia.

3a.JPG

3b.jpg

3d.JPG

4.JPG

5.JPG

Oprócz zapierających dech w piersi budowli, zapamiętamy z tego miejsca obraz dziesiątek ... setek osób biorących udział w sesjach zdjęciowych, w specyficznej dla tego miejsca odmianie, polegającej na wyimaginowanym podpieraniu słynnej konstrukcji. My też takie mamy, ale znalazły się w domowej galerii. :oczko_usmiech:

DSCN1263_DxO.jpg

Krzywa Wieża (Torre pendente di Pisa) - to głównie dla niej przybywają tutaj miliony. Jej budowę rozpoczęto w roku 1173, kiedy katedra była już właściwie ukończona. Budowla zaczęła odchylać się od pionu wkrótce po rozpoczęciu prac. Jej odchylenie bywało różne na przestrzeni wieków, ale w ostatnich latach XX wieku sięgnęło aż 5,5, m i stwarzało ryzyko zawalenia się. W 1990 postanowiono zamknąć wierzę i przeprowadzić operację ratowania budowli.
Prace trwały od 1990 do 2001 roku. Projekt powstał na Politechnice w Turynie, a nadzorował go jeden z najwybitniejszych geotechników na świecie - Polak, Michał Jamiołkowski.

6.JPG

Wieża liczy 54,98 m wysokości, składa się z 8 kondygnacji.

7b.JPG

Spacerujemy po placu i podziwiamy ...

9a.JPG

... dojrzewa decyzja, żeby tam wejść ...

11.JPG

Odstrasza cena 18 euro - póki co, to najdroższy bilet wstępu z jakim kiedykolwiek się spotkaliśmy :!: W końcu decydujemy się wejść na wieżę z trzech powodów: po pierwsze chcemy, po drugie, jesteśmy na początku włoskiej przygody i skarbnik wycieczki (czyli ja :D ) dysponuje jeszcze prawie pełną kasą :mrgreen:,
a po trzecie, nie było długiej kolejki. Bilety kupiliśmy o 9:45 z godziną wejścia 10:15. Wejście odbywa się wyłącznie w grupach (maks. 30 osób), o określonej godzinie.

Ludzi rzeczywiście nie ma dużo ...

15.JPG

10.JPG

Idziemy do kasy, która znajduje się w tym żółtym budynku.

13.JPG

Po drodze mijamy "Upadłego Anioła" - rzeźbę autorstwa znanego polskiego artysty Igora Mitoraja, który przez wiele lat mieszkał i pracował w Pietrasanta,
w Toskanii i cieszył się ogromnym uznaniem i sławą we Włoszech. Jego gigantyczne rzeźby zdobią eksponowane miejsca wielu europejski miast.

14.JPG

W pomieszczeniu obok kasy trzeba zdeponować plecaki, saszetki itp. można zabrać tylko sprzęt fotograficzny. Przed wejściem każdy przechodzi dodatkową kontrolę także wykrywaczem metali. Krzywa Wieża stała się jednym z najpilniej strzeżonych włoskich zabytków, po tym, jak w internecie pojawił się film z pogróżkami Państwa Islamskiego pod adresem Włoch. W nagraniu pojawia się m. in. słynna dzwonnica. Z tego powodu, wejścia pilnuje wojsko.

16.JPG

Jeszcze spojrzenie w górę i wchodzimy do środka.

16a_DxO.jpg

Wygląd wieży od wewnątrz:

19.JPG

20.jpg

Kilka słów historii od przewodnika i wchodzimy po schodach. Ktoś liczył ile ich jest? Różne źródła różnie podają. :)

17.JPG

21.JPG

Do zobaczenia na górze :wink:
Ostatnio edytowano 30.10.2017 20:22 przez walp, łącznie edytowano 2 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.10.2017 07:48

walp napisał(a):Do zobaczenia na górze :wink:

Jak można przerywać odcinek w takim momencie :evil: :wink: .
Ciekawa jestem widoków z góry, bo my te 36€ po namyśle postanowiliśmy jednak zostawić w portfelu.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 18.10.2017 07:53

walp napisał(a):Do zobaczenia na górze :wink:


Z chęcią zobaczę okolicę z góry...tym bardziej ,że my nie byliśmy...
Raz olbrzymia kolejka...dwa upał...trzy...brzdąc ,który nie dawał w tym upale rady...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.10.2017 07:55

Czekam jak Marzena, bo już prawie je wyciągałam z portfela, ale kasy już zamykali..... więc nie byłam, nie widziała, a z chęcią popatrzę...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 18.10.2017 13:30

marze_na napisał(a):
walp napisał(a):Do zobaczenia na górze :wink:

Jak można przerywać odcinek w takim momencie :evil: :wink: .

Takie ćwiczenia z budowania suspensu :oczko_usmiech: Cieszę się, że ktoś tutaj w ogóle zagląda. :wink:
marze_na napisał(a):Ciekawa jestem widoków z góry, bo my te 36€ po namyśle postanowiliśmy jednak zostawić w portfelu.

Muszę powiedzieć, że jeśli o nas chodzi, to każdy bilet należy pomnożyć x4, chyba, że niektórzy załapią się na biglietto ridotto.
W tym przypadku, zniżki jednak nie obowiązywały. :(
ajdadi napisał(a):Z chęcią zobaczę okolicę z góry...tym bardziej ,że my nie byliśmy...
Raz olbrzymia kolejka...dwa upał...trzy...brzdąc ,który nie dawał w tym upale rady...

U nas wystąpiły - jak pisałem - warunki sprzyjające. :D
piekara114 napisał(a):Czekam jak Marzena, bo już prawie je wyciągałam z portfela, ale kasy już zamykali.....

Tak, pamiętam, przyjechaliście tam pod wieczór.
piekara114 napisał(a):więc nie byłam, nie widziała, a z chęcią popatrzę...

Jakiś spektakularnych widoków jak np. z weneckiej dzwonnicy, czy z rzymskiej kopuły San Pietro (dużo wyższe wysokości) moim zdaniem nie było.
Jednak budowla jest na tyle unikatowa, że pozwoliliśmy sobie na takie "szaleństwo". :lol:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.10.2017 09:56

ajdadi napisał(a):Raz olbrzymia kolejka...dwa upał...trzy...brzdąc ,który nie dawał w tym upale rady...

Nie wiem ile ma brzdąc, ale przypomniało mi się, że dzieci poniżej ósmego roku życia nie są wpuszczane na wieżę.

Powinniśmy dziś wejść na górę. :oczko_usmiech: :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.10.2017 16:18

Dzień 5 - odsłona 1: Piza c.d.

Wspinaczka nie trwa długo. Po pokonaniu dwustu kilkudziesięciu stopni spiralnych schodów, wyszliśmy z korytarza i znaleźliśmy się na ostatniej kondygnacji. Jak już wspomniałem, rozmaite źródła podają różną ilość stopni. Na opapisa.it 273, a na pisacentro.com 293 stopnie. Mało istotne. :wink:

1.jpeg

21.jpg

22.JPG

I w końcu widok na Piazza del Duomo :D

2a.JPG

1a.JPG

W dole widoczne kafejki przy Via Santa Maria, gdzie zjemy dobre lody. :)

2.JPG

Katedra jest częściowo w remoncie, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

2b.JPG

4.jpg

5.JPG

6.JPG

Widok na Via Cardinale Pietro Maffi

7.JPG

Widok na północną stronę miasta. Na zdjęciu widoczny jest fragment murów miejskich, których budowę rozpoczęto w 1155 roku.
Są one jednym z najstarszych przykładów, prawie całkowicie zachowanych murów miejskich we Włoszech.

8m_DxO.jpg

9.JPG

Na trawniku leży "Upadły anioł".

9b.JPG

Budowla jest kampanilą, czyli przykatedralną dzwonnicą (wł. campana to dzwon). Dopiero w roku 1350, pomimo znacznego przechyłu, dodano ostatnie piętro, w którym umieszczono 7 dzwonów, zgodnie z 7 nutami oktawy muzycznej. Każdy ma swoją nazwę (we Włoszech nadawano również imiona żeńskie, w Polsce tylko męskie). Dzwony różnią się wagą (od 2600 kg do 120 kg) oraz tonacją. Było to bardzo ryzykowne posunięcie i doprowadziło do zwiększenia przechyłu.

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

19a.JPG

Przewodniki opisują, że są to jedne z najbardziej melodyjnych dzwonów. Nie mieliśmy okazji posłuchać, bo byliśmy tu we wtorek, a dzwony
dzwonią w każdą niedzielę i święta.
Szczerze powiedziawszy, byłem przekonany, że w związku z nachyleniem budowli, nie są one w ogóle uruchamiane, aby nie wywoływać drgań.
Widać jednak, że remont przeprowadzono solidnie.

W dawnych czasach dzwony były używane selektywnie. Np. Pasquereccia dzwoniła na Wielkanoc, la Terza (wł. Trzecia), biła w trzecią godzinę dnia, czyli wg naszej rachuby o 9 rano, z kolei del Vespruccio dzwonił na nieszpory.

Ten ogromny, pochylony "kawał białego marmuru", ma niesamowitą historię, a na żywo robi ogromne wrażenie, którego niestety zdjęcia nie oddają.

Ciekawostką może być to, że w wyniku tych wszystkich prac i modyfikacji, wieża jest nie tylko krzywa (pochylona), ale także wygięta, ponieważ kolejne piętra budowli mają różny stopień odchylenia od pionu.

Na wieży można przebywać do 30 minut. Schodzimy na dół, aby udać się do katedry, która była w minionych wiekach jednym z symboli potęgi republiki. :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone