Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 22.12.2017 23:26

Widzę, że chodziliśmy po San Gimignano tymi samymi ścieżkami 8)
Piękny spacer, super klimat.
Przypuszczam, że teraz zmierzacie do Volterry?

pozdrawiam,
M
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.12.2017 13:55

piekara114 napisał(a):
walp napisał(a):Spacer wąskimi uliczkami, wśród zabytkowych kamienic i monumentalnych wież, sprawił nam olbrzymią przyjemność.
Mam identyczne odczucia :D

Spacerować po San Gimignano mógłbym długo. Trochę żałowałem, że nie wstąpiłem do tej Finy, ale gdybyśmy podczas tych wakacji chcieli zaglądać do wszystkich kościołów, we wszystkich miastach, które odwiedziliśmy, to dość mocno zostałaby zachwiana równowaga pomiędzy sacrum a profanum. :wink:
Choć pewnie niektórzy sądzą, że już dawno została zachwiana. :oczko_usmiech:
Mikeee napisał(a):Przypuszczam, że teraz zmierzacie do Volterry?

Zgadza się, ale będzie to stosunkowo krótka wizyta.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.12.2017 14:49

Voterra - fajne miejsce, nam się podobał spacer uliczkami, o czym świadczy fakt, że na drodze powrotnej tam ponownie wstąpiliśmy. :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.12.2017 16:14

walp napisał(a):Wszystkim zaglądającym do mojej relacji, składam najlepsze świąteczne życzenia, oczywiście po włosku:
Tanti auguri di Buon Natale. :papa:

Dziękuję i wzajemnie życzę Wiele Dobrego...
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2017 16:54

Bardzo ładnie i wyczerpująco pokazane Gimignano :idea:

Odnoszę wrażenie, że we Włoszech (podobnie jak w Grecji) podrożały niektóre atrakcje :roll: , myśmy przecież byli na wieży, tej najwyższej (Torre Grossa?), ale nie przypominam sobie by wejście kosztowało 9 euro...wydaje mi się też że wstęp do Duomo był darmowy - ale to musiałbym sprawdzić.
Natomiast co do spaceru po zmierzchu... mieliśmy tę okazję i przyjemność :) , rzeczywiście robi to wrażenie.

:papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.12.2017 20:51

kulka53 napisał(a):Bardzo ładnie i wyczerpująco pokazane Gimignano :idea:

Dziękuję. :wink:
kulka53 napisał(a):Odnoszę wrażenie, że we Włoszech (podobnie jak w Grecji) podrożały niektóre atrakcje :roll: , myśmy przecież byli na wieży, tej najwyższej (Torre Grossa?), ale nie przypominam sobie by wejście kosztowało 9 euro...wydaje mi się też że wstęp do Duomo był darmowy - ale to musiałbym sprawdzić.

Chyba jak wszędzie, ceny idą w górę. :?
Jeszcze 2-3 lata temu bilet na Torre Mangia w Sienie kosztował 7 euro, dziś 10. We Florencji można było kupić osobno bilety do poszczególnych obiektów,
np. na dzwonnicę za 6 euro, a w połączeniu z baptysterium tylko 7 euro. Dziś trzeba kupić biglietto unico za 15 euro, nawet jeśli nie zamierzamy wchodzić do wszystkich miejsc.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.12.2017 20:02

Najlepszego w Nowym Roku

A Miasto Wieżowców pozostanie w mojej pamięci jako jedno z najbardziej urokliwych małych miast w Italii

A DOPO

:boss: :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.12.2017 21:32

tony montana napisał(a):Najlepszego w Nowym Roku

Dziękuję i wzajemnie. Bezpiecznych podróży. :wink:
tony montana napisał(a):A Miasto Wieżowców pozostanie w mojej pamięci jako jedno z najbardziej urokliwych małych miast w Italii

Niewiele jeszcze widziałem, ale myślę, że będzie w czołówce. :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.12.2017 22:41

Dzień 7 - odsłona 3: Volterra

Jak powszechnie wiadomo, naszym kolejnym i ostatnim dzisiaj przystankiem będzie Volterra. Droga z San Gimignano była bardzo ciekawa i mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy. Moim zdaniem, zwiedzanie tego wyjątkowo pięknego regionu Włoch samochodem, jest bardzo dobrym pomysłem. Poza autostradami poruszamy się lokalnymi drogami krajobrazowymi, które są kręte, wąskie, raz jedziemy pod górę, to znowu w dół, a ponadto samochód daje nam niesamowitą swobodę w poruszaniu się i nie jesteśmy ograniczani żadnym rozkładem jazdy. :)

Przemierzając toskańskie drogi można natknąć się na instalacje Mauro Staccioli, pochodzącego z Volterry i uważanego za jednego z ojców sztuki współczesnej. Kilka kilometrów przed Volterrą, można zobaczyć "L’anello" (Pierścień) w charakterystycznym, czerwonym kolorze.
Wiecie co było zamiarem Autora? Aby przechodzień kontemplował scenerię, obserwował, a nie tylko patrzył. No to kontemplowaliśmy..... :oczko_usmiech:
Ten pierścień jest dokładnie w tym miejscu.

Lanello.jpg

Do miasta wjeżdżamy pod górę, ponieważ Volterra tradycyjnie jest położona na płaskowyżu. Leży jednak jeszcze wyżej niż odwiedzone już dzisiaj Siena i San Gimignano. Następnie należy poszukać parkingu. Wzdłuż miejskich murów jest ich kilka. Niektóre są płatne, a inne nie. My parking wybraliśmy jeszcze przed przyjazdem i zaparkowaliśmy na Parcheggio "Docciola" (ten parking jest darmowy).

parking-piazza2.jpg

Z parkingu przechodzimy przez Porta e Fonti di Docciola i kierujemy się do centro storico.

1.JPG

2.JPG

W kilka minut docieramy do serca miasta - na Piazza dei Priori. Jednak naszą uwagę przykuwają nie zabytki, ale samochody,
które zaczęły w tym czasie wjeżdżać na plac. 8O

3.JPG

5.JPG

6.JPG

8.JPG

10.JPG

9.JPG

Na koniec ustawiły się niczym gwardia honorowa. :D

11.JPG

12.JPG

Podejrzewam, że były to jakieś przygotowania do Gran Turismo Toscana 2017 – imprezy zaplanowanej na 9 – 17 września.
Dla wszystkich fanów włoskich super samochodów, rok 2017 był wyjątkowy, bowiem Ferrari obchodziło swoje 70-lecie. Z tej okazji zorganizowano dla fanów tej marki wielką imprezę, w ramach której samochody spod znaku czarnego rumaka przemierzały drogi Toskanii. Impreza startowała w Maranello - siedzibie przedsiębiorstwa, a kolejne przystanki zaplanowano we Florencji, Volterze, San Gimignano, Sienie, Bolgheri oraz Viareggio.

Przy placu wznosi się okazały, zwieńczony blankami i wieżą, najstarszy w Toskanii ratusz Palazzo dei Priori. Pochodzący z początków XIII wieku budynek, pełni dziś funkcję siedziby magistratu. Poza nim, plac otaczają Palazzo Vescovile, Palazzo Incontri i Palazzo Pretorio.

14.JPG

13_DxO.jpg

15.JPG

16.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.12.2017 22:45

Na tyłach ratusza, przy kolejnym placu San Giovanni stoi romańska katedra - Duomo di Volterra, o fasadzie utrzymanej w stylistyce romańskiej. Katedrę trudno zobaczyć w całości z jednego miejsca, ponieważ wrosła w zabudowę miasta i stopiła się z innymi budynkami. Do środka nie weszliśmy, ze względu na to, że wejście było zamknięte i trwał jakiś remont.

21.JPG

22.JPG

23.JPG

Przed katedrą stoi XIII-wieczne ośmioboczne baptysterium.

24.JPG

25.JPG

Spacerując po mieście doszliśmy do miejsca, skąd rozciąga się widok na Teatro romano di Volterra, rzymski teatr, który nadal jest używany jako letnia scena.

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

Volterra słynie z alabastru, a kilka lat temu, dodatkowy rozgłos przyniósł miastu Edward Wampir Volturi. :oczko_usmiech: Nie czytam ckliwych powieści dla nastolatek,
ale było głośno o sprawie. Od kilku lat to toskańskie miasteczko przeżywa prawdziwy najazd miłośników wampirów z całego świata. Zamieszaniu jest winna autorka książki "Zmierzch". Jeden z rozdziałów nosi tytuł „Volterra“ i akcja rozgrywa się właśnie tutaj, choć sceny do filmu były kręcone w Montepulciano.

Leżąca samotnie na wzgórzu Volterra ma wspaniałą etruską przeszłość i piękne zabytki otoczone średniowiecznymi wałami obronnymi z czasów rzymskich
i z okresu, kiedy była pod kontrolą Florencji.
W starożytności była jednym z najważniejszych etruskich miast, członkiem Dodekapolis. Był to związek 12 ośrodków politycznych (miast-państw). Z tych współcześnie znanych należały do niego: Chiusi, Perugia, Cortona, Arezzo oraz Volterra. (wtedy nazywała się Veláthri). Miasto było również w średniowieczu siedzibą ważnego episkopatu z jurysdykcją nad dużą częścią toskańskich wzgórz.

Miałem pewne wyrzuty sumienia, że tak krótko tutaj zabawiliśmy, ale to była nasza trzecia stacja w dniu dzisiejszym, a ciągnęło nas już nad morze, ponieważ przed nami tylko dwa toskańskie zachody słońca. :wink:
"Visita turistica con moderazione" - zwiedzanie z umiarem, takie hasło przyświecało nam w dniu dzisiejszym, tym bardziej, że przed nami jeszcze dni, kiedy dostaniemy w kość. :wink:

Nasza dzisiejsza trasa wyglądała jak na poniższej mapce.

trasa2.jpg

Przejechaliśmy 229 km, odwiedzając Sienę, San Gimignano i Volterrę.
Nie umniejszając nic pozostałym miejscom odwiedzonym podczas tygodniowego pobytu na toskańskiej ziemi, dzisiejszy dzień
był w moim odczuciu chyba najprzyjemniejszy. :wink:

Ci vediamo :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.12.2017 15:19

walp napisał(a):Kilka kilometrów przed Volterrą, można zobaczyć "L’anello" (Pierścień) w charakterystycznym, czerwonym kolorze.

Bardzo popularny obiekt w naszych relacjach...

Pozdrawiam,
Wojtek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 30.12.2017 19:15

Franz napisał(a):
walp napisał(a):Kilka kilometrów przed Volterrą, można zobaczyć "L’anello" (Pierścień) w charakterystycznym, czerwonym kolorze.

Bardzo popularny obiekt w naszych relacjach...

I pewnie sam Autor nie jest świadomy popularności swojego dzieła na cro.pl. :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2017 20:03

Przechodząc przez bramę do miasta nie było już charakterystycznej rzeźby?
Widzę też, że usunęli już "rzeźbę" z Teatro romano.
Na powrocie do MdB były swego czasu jeszcze dwa kółka - są one jeszcze?

Te samochody to by się moim chłopakom spodobały...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 31.12.2017 00:42

walp napisał(a):... naszą uwagę przykuwają nie zabytki, ale samochody, które zaczęły w tym czasie wjeżdżać na plac. 8O

myślę, że akurat TE samochody zwróciły by uwagę nawet największego ignoranta motoryzacyjnego :oczko_usmiech:
Wracając z mojego Rajdu Sardyńsko-Korsykańskiego odwiedziliśmy muzeum Ferrari w Maranello. Byłem wtedy zawiedziony, że nie wystawili jednej z największych legend tej marki - Testarossy. A tymczasem pojawiła się u Ciebie, w dodatku jak widzę, jako jedyny starszy model tej marki 8)
walp napisał(a):Jeden z rozdziałów nosi tytuł „Volterra“ i akcja rozgrywa się właśnie tutaj, choć sceny do filmu były kręcone w Montepulciano

władze Volterry ponoć nie zgodziły się na kręcenie scen w mieście, czego potem mocno żałowały, biorąc pod uwagę sukces filmu.
Tymczasem Montepulciano szczyci się tym faktem wszem i wobec. Na Corso sporo jest plakatów i informacji dotyczących filmu "Zmierzch" z naciskiem na fakt, że część scen kręconych było właśnie w tym miasteczku :wink:

pozdrawiam,
M
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.12.2017 17:01

piekara114 napisał(a):Przechodząc przez bramę do miasta nie było już charakterystycznej rzeźby?

"Foczki"? Nie było albo nie zauważyliśmy. :)
piekara114 napisał(a):Na powrocie do MdB były swego czasu jeszcze dwa kółka - są one jeszcze?

Oprócz tego na fotografii, widzieliśmy jeszcze co najmniej dwa, ale jak wiadomo jestem oszczędny w fotkach - jedno kółko wystarczy. :mrgreen:
piekara114 napisał(a):Te samochody to by się moim chłopakom spodobały...

Z pewnością. :wink:
Samochody pięknie prezentowały się na cyprysowej alei, w drodze do Bolgheri. (zdjęcia na stronie Gran Turismo Toscana).
W przyszłym roku ta parada będzie startowała i kończyła się w Rzymie, z przejazdem na południe Włoch. Można zsynchronizować swoje wakacje. :wink:
Mikeee napisał(a):Wracając z mojego Rajdu Sardyńsko-Korsykańskiego odwiedziliśmy muzeum Ferrari w Maranello. Byłem wtedy zawiedziony, że nie wystawili jednej z największych legend tej marki - Testarossy. A tymczasem pojawiła się u Ciebie, w dodatku jak widzę, jako jedyny starszy model tej marki 8)

No właśnie ja jestem takim ignorantem i nie rozpoznaję tej Testarossy. :oczko_usmiech:
Możliwe, że ten model pojawił się tam, ponieważ jak pisali organizatorzy na stronie Gran Turismo Toscana:
Welcome to the most exclusive event of the year, limited to only 20 participating cars, that we have been kept secret until now.

Jakby ujawnili je dopiero teraz. 8O
Mikeee napisał(a):
walp napisał(a):Jeden z rozdziałów nosi tytuł „Volterra“ i akcja rozgrywa się właśnie tutaj, choć sceny do filmu były kręcone w Montepulciano

władze Volterry ponoć nie zgodziły się na kręcenie scen w mieście, czego potem mocno żałowały, biorąc pod uwagę sukces filmu.
Tymczasem Montepulciano szczyci się tym faktem wszem i wobec. Na Corso sporo jest plakatów i informacji dotyczących filmu "Zmierzch" z naciskiem na fakt, że część scen kręconych było właśnie w tym miasteczku :wink:

Również o tym czytałem. :wink:

Wszystkim Czytelnikom "Do Włoch przez Przełęcz św. Gotarda" życzę Szczęśliwego Nowego Roku.
Felice Anno Nuovo :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone