Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

CYPR - trochę oczarowanie, trochę rozczarowanie ...

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.11.2022 19:55

U Łazarza byłem w 2013, nic się nie zmienił ;)
A znając jego historię było tak trochę perturbacji, zył, zmarł, ożył, zmarł ;)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.11.2022 20:23

tony montana napisał(a):U Łazarza byłem w 2013, nic się nie zmienił ;)
A znając jego historię było tak trochę perturbacji, zył, zmarł, ożył, zmarł ;)



Tiaaaa , ale urodził się tylko raz :mrgreen:

Ikonostas z odwiedzonego przez Was kościoła przypomina ten z Kremla , a to zupełnie niewłaściwe miejsce do poszukiwania Hoodego Robina :smo: :papa:



Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2022 11:40

tony montana napisał(a):U Łazarza byłem w 2013, nic się nie zmienił ;)
A znając jego historię było tak trochę perturbacji, zył, zmarł, ożył, zmarł ;)
Intensywnie żył :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2022 11:41

piotrf napisał(a):Ikonostas z odwiedzonego przez Was kościoła przypomina ten z Kremla , a to zupełnie niewłaściwe miejsce do poszukiwania Hoodego Robina :smo: :papa:

Pozdrawiam
Piotr
TEGO Kremla? 8O

A z tym Robin Hoodem to nie było za ciekawie ... w sumie :? :oczko_usmiech:
Zaraz do tego dojdziemy :mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2022 13:58

CYPR - trochę oczarowanie, trochę rozczarowanie ... 8)


Larnaka

Zaraz obok Św.Łazarza jest Dzielnica Turecka - Skala ...
Internety donoszą, że jest to jedna z tzw. atrakcji must see w Larnace :lol:
No to trzeba zajrzeć :smo:

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


No nie twierdzę, że nie jest klimatycznie :oczko_usmiech:
Ale no ... jakiegoś wielkiego woooow z mojej strony nie ma :?
Teraz już wiem, że na Cyprze poprzeczkę trzeba zawieszać nieco niżej :wink:

No i tak idąc dochodzimy do meczetu ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


No i żeby zajrzeć do środka jakiś meczetowy kościelny każe nam założyć te urocze wdzianka :?
Miałam w plecaku swoje pareo, ale facio upierał się, że muszę założy te jego szmaty ...
No i właśnie tu przebrałyśmy się za Robin Hooda, choć Zuzia to bardziej Śmierć przypomina :oczko_usmiech:
Mąż stwierdził, że on tych szmat nie będzie zakładał i został na zewnątrz ...

Obrazek



Obrazek


Facio widząc, że trzymam w ręce telefon od razu mnie ostrzegł, że nie mogę robić zdjęć ...
Kiedy już zmierzałyśmy do wyjścia powiedział, że za kilku minut zacznie się modlitwa i ... możemy się przyłączyć 8O
Zuzia odpowiedziała mu, że dziękujemy za zaproszenie, ale nie będziemy im przeszkadzać ...
Poczęstowaliśmy się tylko zimną wodą i wyszłyśmy :oczko_usmiech:


Obrazek


Teraz idziemy na słynną promenadę Foinikoudes ...

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Zamek w Larnace - Larnaka Medieval Fort
Ale jest już zbyt późno i jest zamknięty ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


No cóż ... Larnaka też mnie zawiodła ...
Wracamy do samochodu ...
Mieliśmy jeszcze wstąpić gdzieś na kolację, ale okazało się, że Zuzia tego dnia ma logowanie na zajęcia na studiach i o 22 trza było być przed kompem ...
Jutro wyjeżdżamy ...

:papa:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 08.11.2022 16:30

dziwne podejście mieli w tym meczecie - nigdy mi się nie zdarzyło, aby w takiej świątyni zakazywano robienia zdjęć, a wręcz do cykania fotek zachęcano
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15684
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.11.2022 16:43

Larnaka ogromnie zyskuje po zmroku, kiedy zaczyna się tam życie. Na Skala otwierają się bary, kawiarnie, ulice zalewa muzyka, wychodzą i młodsi, i starsi, siedzą, łażą, piwko popijają i jedzą souvlaki... Wszystko nabiera innych kolorów... Klimat trochę podobny (choć na sporo mniejszą skalę) jak na krakowskim Kazimierzu... Nam się podobało i za pierwszym, i za drugim razem, ale trzeba być wieczorem, po zmroku...

Jak zobaczyłam fotkę meczetu i minaretu to zastanawiałam się, gdzie znalazłaś meczet czynny.... A to ten obok, którego codziennie przechodziliśmy, przy głównej ulicy... Jak my byliśmy nie był dostępny do zwiedzania, minaret też nie :cry: bo pewnie bym weszła...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2022 16:52

piekara114 napisał(a):Larnaka ogromnie zyskuje po zmroku, kiedy zaczyna się tam życie. Na Skala otwierają się bary, kawiarnie, ulice zalewa muzyka, wychodzą i młodsi, i starsi, siedzą, łażą, piwko popijają i jedzą souvlaki... Wszystko nabiera innych kolorów...
Wierzę na słowo :oczko_usmiech: ... bo raczej nie będę miała okazji sprawdzić :?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2022 16:52

Pudelek napisał(a):dziwne podejście mieli w tym meczecie - nigdy mi się nie zdarzyło, aby w takiej świątyni zakazywano robienia zdjęć, a wręcz do cykania fotek zachęcano
Ja w sumie w za wielu meczetach nie byłam, to się nie znam ...
Ale w cerkwi w Lefkarze też mnie pogoniono jak chciałam zrobić zdjęcie :roll:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.11.2022 17:40

W meczetach nie miałem problemów z robieniem zdjęć , zdarzyło mi się nawet , że otwarto zamknięty meczet , gdy wyraziłem chęć robienia zdjęć w środku . Wyjątkiem jest czas na zbiorową modlitwę , ale to jest zrozumiałe . Inaczej jest w cerkwiach wschodnich - tam poważnie podchodzą do zakazów i można być wyproszonym ze świętego przybytku :wink:



Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.11.2022 19:51

piotrf napisał(a):W meczetach nie miałem problemów z robieniem zdjęć , zdarzyło mi się nawet , że otwarto zamknięty meczet , gdy wyraziłem chęć robienia zdjęć w środku . Wyjątkiem jest czas na zbiorową modlitwę , ale to jest zrozumiałe . Inaczej jest w cerkwiach wschodnich - tam poważnie podchodzą do zakazów i można być wyproszonym ze świętego przybytku :wink:



Pozdrawiam
Piotr

Pewnie mu się nie spodobałam ... :oczko_usmiech:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.11.2022 00:31

mysza73 napisał(a):Pewnie mu się nie spodobałam ... :oczko_usmiech:


A może właśnie wręcz przeciwnie . . . :smo: chyba że ślepy był :idea:
Twojemu mężowi też kazał zakładać to ubranko 8O :?: tfu - szaty Hoodego Robina :oczko_usmiech: :?:
To chyba jakiś ortodoksyjny strasznie musiał być ten ichni kościelny :mrgreen: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.11.2022 10:29

piotrf napisał(a):Twojemu mężowi też kazał zakładać to ubranko 8O :?: tfu - szaty Hoodego Robina :oczko_usmiech: :?:
To chyba jakiś ortodoksyjny strasznie musiał być ten ichni kościelny :mrgreen: :papa:


Pozdrawiam
Piotr

Dziamgał cały czas, że broun for men, green for women, bo zielone były z kapturem :roll:
I jeszcze mu się nie podobało, że buty źle zostawiłyśmy i kazał poprawić i równo ustawić koło dywanu 8O
Ciekawe czy w domu tak samo dba o porządek :evil:

Ja to nie rozumiem tych religijnych nakazów i zakazów ...
Bo niby co?
Ktoś jest porządnym, uczciwym, dobrym człowiekiem, ale wejdzie do świątyni z odkrytymi włosami i kolanami, nie przeżegna się 3 razy, nie wyklepie wyuczonej formułki, to Bóg się na nim nie pozna i go ukarze????

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego kobiety w krajach islamskich (nie wiem czy wszystkich, na pewno w Iranie) nie mogą wejść na mecz siatkówki. Bo co???
Ehhh, szkoda słów ...

Dobrze, że ta relacja już się kończy :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15684
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.11.2022 11:30

Koleżanka wróciła miesiąc temu z Iranu, krajem zachwycona...Jakbyś widziała jak musiała przez 3 tygodnie chodzić ubrana, wcześniej oczywiście odbębnić zakupy, aby mieć co ubrać, to na pewno by Ci się to nie podobało.... Te Twoje firanki to na miliard razy by tam nie przeszły :lol: ...
Aga, Ty ewidentnie unikaj krajów arabskich i islamskich....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.11.2022 11:44

piekara114 napisał(a):Aga, Ty ewidentnie unikaj krajów arabskich....
Taki mam zamiar :oczko_usmiech:


piekara114 napisał(a):Koleżanka wróciła miesiąc temu z Iranu...Jakbyś widziała jak musiała przez 3 tygodnie chodzić ubrana, wcześniej oczywiście odbębnić zakupy, aby mieć co obrać.... Te Twoje firanki to na miliard razy by nie przeszły tam...
Ale chwila, czy Ty mi insynuujesz, że ja jakoś zbyt goła chodzę :?: 8O :smo:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
CYPR - trochę oczarowanie, trochę rozczarowanie ... - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone