Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chcę jechać w sierpniu na dowód - doradzcie

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
damian u
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 04.06.2006
Chcę jechać w sierpniu na dowód - doradzcie

Nieprzeczytany postnapisał(a) damian u » 16.06.2006 20:59

Jadę pierwszy raz do chorwacji z żoną i dzieckiem 12 lat swój dowód. Chcę jechać na dowód bo podobno nie ma większych problemów. Jednak wacham się a na wyrobienie paszportu jeszcze czas. Pomóżcie co zrobić. Kto jechał na dowód. Dzięki.
antic
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 15.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) antic » 16.06.2006 21:36

damian u napisał(a):Jadę pierwszy raz do chorwacji z żoną i dzieckiem 12 lat swój dowód. Chcę jechać na dowód bo podobno nie ma większych problemów. Jednak wacham się a na wyrobienie paszportu jeszcze czas. Pomóżcie co zrobić. Kto jechał na dowód. Dzięki.


cytat ze strony ambasady Cro w Polsce :
\

Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać w Chorwacji bez wiz do 90 dni. Powyższe uprawnienie nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę, naukę w chorwackich szkołach i uczelniach, a także udających się na pobyt stały – powinny się one ubiegać o specjalne zezwolenie władz chorwackich, będące podstawą do wydania wiz w przedstawicielstwie dyplomatycznym Chorwacji. Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności paszportu, jednakże nie może być on krótszy niż dozwolony okres pobytu. Od 1 sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązuje rozporządzenie rządu RCh w sprawie systemu wizowego, które m.in. zezwala obywatelom UE na przekraczanie granicy chorwackiej także na podstawie dowodów osobistych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie przestrzec, iż jest to uregulowanie wewnętrzne państwa trzeciego i przy przekraczaniu granicy chorwackiej na podstawie dowodu osobistego dochodzi zarówno do łamania postanowień prawa polskiego, jak i poważnych problemów na terenie Chorwacji (np. brak możliwości: powrotu do Polski drogą lotniczą, zameldowania się, korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, korzystania z usług banków, czy “Western Union”) Dlatego też nadal w ruchu osobowym między Polską i Chorwacją przy przekraczaniu granicy chorwackiej należy obowiązkowo posiadać paszport. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie karne lub wykroczeniowe, właściwe organy mogą tymczasowo zatrzymać jego paszport, wydając w zamian pisemne zaświadczenie. Przepisy chorwackie przewidują możliwość odmowy wjazdu, a także wydania zakazu pobytu tym cudzoziemcom, którzy nie mają wymaganych środków na utrzymanie. Ilość dewiz, które należy okazać przy ewentualnej kontroli przy wjeździe, nie jest jednak dokładnie określona.
mitam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 281
Dołączył(a): 26.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mitam » 17.06.2006 07:43

a ja otrzymałem takiego maila z Ambasady Chorwackiej w Warszawie

Ostatnia Uchwala Rzadu Chorwackiego z dnia 21.pazdziernika 2005r. w sprawach wizowych mowi o mozliwosciach przekraczania granicy chorwackiej oprocz z paszportem i waznym dowodem osobistym dla wszystkich obywateli czlonkow panstw UE.

Z powazaniem,
Wydzial Konsularny Ambasady


Wyjeżdżam dzisiaj więc sprawdzę
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 19.06.2006 10:44

damian u napisał(a):Jadę pierwszy raz do chorwacji z żoną i dzieckiem 12 lat swój dowód. Chcę jechać na dowód bo podobno nie ma większych problemów. Jednak wacham się a na wyrobienie paszportu jeszcze czas. Pomóżcie co zrobić. Kto jechał na dowód. Dzięki.


nie napisałeś jednoznacznie czy dziecko ma swój dowód osobisty ( tymczasowy) - jeżeli nie ma ani tego ani paszortu to chyba jest problem. byłem w cro w tym roku i celnicy prawie na wszystkich granicach zwracali szczególną uwagę na dzieciaki i ich dokumenty. co dosób dorosłych myślę, że na dowód spokojnie można przejechać granicę.
pozdrawiam.
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 19.06.2006 11:25

na wyrobienie paszportu jeszcze czas. Pomóżcie co zrobić.

więc wyrób - koszty nie są ogromne a przynajmniej spokój zapewniony.

jak i poważnych problemów na terenie Chorwacji (np. brak możliwości: powrotu do Polski drogą lotniczą, zameldowania się, korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach,


potem właśnie okazuje się że do tego czy tamtego pass jest potrzebny obowiązkowo
Ps. nie wiem np. jak rozumieć "powrotu do Polski drogą lotniczą" - znajomy np miał wysypkę na motorze i noga zrobiona we włoszech na drucikach i na przeciwbólowych do Polski na dalsze leczenie wracał - nie wyobrażam sobie innej formy powrotu niż samolot a leczenie trwało prawie 2 miesiące w szpitalu więc w takim przypadku żadne ubezpieczenie Ci tego nie pokryje a wracaj np 1300 km samochodem do kraju po jakiejś nieprzyjemnej przygodzie czego nikomu nie życzę :wink:
Srdecan Pozdrav
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 19.06.2006 14:18

Jak musisz to jedź na dowód i nie zakładaj od razu konieczności pobytu w szpitalu i powrotu drogą lotniczą - inna sprawa, że taki powrót jest możliwy tylko, że zakończony nieprzyjemnościami w Polsce za łamanie polskiego prawa.
Ale jak masz czas to lepiej zrób paszport bo po co się denerwować
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 19.06.2006 14:32

i nie zakładaj od razu konieczności pobytu w szpitalu

nikt tak nie powinien zakładać bo nie po to jest urlop ale przypadki chodzą po ludziach więc lepiej na zimne dmuchać. A najczęściej bywa tak że ten kto jest ubezpieczony itp, itd wraca szczęśliwie natomiast na nieprzygotowanych spadają nieszczęścia :cry:
Nie znacie dnia ani godziny :wink: jakoś tak to było :lol:
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 19.06.2006 14:56

No niby tak ale na wszystkie nieszczęścia się i tak nie przygotujesz a po co sie ciągle stresować. Oczywiście to jest rada dla takich wiecznie bojaźliwych jak ja ale jak ktoś ma zero wyobraźni to czasami trzeba go postraszyć.

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Chcę jechać w sierpniu na dowód - doradzcie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone