Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak jechać, aby dojechać?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kombiak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 14.04.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kombiak » 16.03.2024 12:24

To może garść "suchych" liczb, zamiast odczuć. W 2022 największa grupa w Polsce to przedział 25-39. Tak, zaraz mamy wiek 40-59 lat. Ale 60+ to raczej nie czołówka niechlubnego rankingu.....
zródło -Policja Polska
https://statystyka.policja.pl/st/ruch-d ... oczne.html
rok 2022 strona 28
Załączniki:
statystyka.png
grab56
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 16.03.2024 14:14

Takie zestawienie o niczym nie świadczy. Żeby to miało jakiś sens, to statystyka powinna być liczona względem przejechanego dystansu. Oczywiście najniebezpieczniejsi są młodzi kierowcy, ale statystyka osób starszych jest tutaj mocno zakłamana. Przede wszystkim wrzucenie do jednego worka wszystkich osób powyżej 60 lat już powoduje ukrycie problemu, bo sześćdziesięciolatek to wciąż sprawna fizycznie osoba, a problemy na drodze sprawiają najczęściej zniedołężniałe osoby co najmniej po siedemdziesiątce. Druga rzecz, to liczenie liczby wypadków względem populacji też nie ma wielkiego sensu, bo osoby 60+ i 18-24 na pewno są w mniejszym stopniu aktywnymi kierowcami od osób w wieku średnim.
cropag
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 282
Dołączył(a): 31.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 16.03.2024 14:41

Z tabeli wynika, że najbezpieczniej jeżdżą kierowcy z grupy wiekowej 0 - 6 lat. Tak więc sadzamy dziecko za kierownicą i jazda... Będzie bezpiecznie i dojedziemy!
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 16.03.2024 15:32

grab56 napisał(a): .... co najmniej po siedemdziesiątce. ...

Grab, ciekawy temat otworzyłeś !!??

A czy widział ktoś w Chorwacji polskich turystów po siedemdziesiątce, mało tego, po osiemdziesiątce, indywidualnych, zmotoryzowanych i na kwaterze. Nie takich przyklejonych do młodzieży, ale samych. Dziadek z babcią 70, anawet 80 plus, w duecie na kwaterze w Chorwacji.
Caravaningowców nie liczymy, bo to oddzielna grupa rockendrolowców. ;) Jakość sama w sobie. :)

W Chorwacji, to starszych polskich, nawet przyklejonych do młodych mało. Powiem więcej, bardzo mało, żeby nie powiedzieć, w ogóle. Nad Bałtykiem to się widzi. Babcia, albo dziadek wzięta nad morze. Pewnie trochę z interesu, do pilnowania wnuków. Ale w Cro, w tej kwestii, pustynia. Przeciętny, polski dziadek z babcią z jakiejś przeciętnej wioski, albo miasteczka, nie skonsumował dobrodziejstw wolności. :la:

A młodzi nawet nie pomyślą, żeby się odwdzięczyć za to, że ich wychowali, wykształcili, sprzedali krowę, żeby im poprawić start, itp, itd.

Co innego babcie i dziadki z Niemiec, Austrii, nawet Czech, itp państw zachodnioeuropejskich.. Nawet plus 80 widzi się dość powszechnie w samodzielnych duetach. Niektórzy lepiej jeżdżą na rowerach, niż chodzą ;) ...ale jadą tysiące kilometrów. I olewają młodych. Są sami i jest im dobrze. Mało to takich widziałem w Polsce, Chorwacji, czy Grecji.

Tak więc, Szanowni Cromaniacy w średnim wieku ?/ Spójrzcie w lustro i się co niektórzy zawstydźcie, że zaniedbaliście swoich rodziców. Ani ich nie nauczyliście takiego stylu. Ani nie pomyśleliście, aby ich choć raz wziąć np do tej naszej Chorwacji i pokazać ten piękny kraj. Chociażby w podzięce, że tyrają na wasze konto i waszych sprawach cały rok. Sami fruwacie, leżycie na plażach, pływacie na jachtach, zwiedzacie, a babcia z dziadkiem, co?? W wakacje nie potrzebni ?? .. Bedą przeszkadzać ?? ...Zjedzą trochę euro w waszego portfela ??

Oczywiście nie uogólniam, ale prawda jest taka, starszy polski indywidualny turysta w Chorwacji, czy gdzieś indziej, to nie jest to norma, a raczej ewenement. Powiadam, indywidualny, a nie gdzieś w hotelu z all. I nie jakiś wielkomiejski, ale przeciętny, taki sobie powiedzmy małomiasteczkowy...Ale nic straconego... Można nadrobić ...Do przemyślenia dla niektórych...Oby szybko, bo czas leci ...

Babcię lub dziadka na pakę i pokażcie im w realu, gdzie jeździcie, a nie tylko z fotek ze smartfona. ... Niech skonsumują wreszcie tych dobrodziejstw wolności, Szengen, itp, I niech, co niektórzy zobaczą kawałek świata, żeby potem mieli własne zdanie, a nie poddawali się jakimś głupim podszeptom, jak to jeszcze niedawno bywało

Sorry za OT ... Tak mi się skojarzyło z tymi 70 , czy 80 plus. Chyba popełnię jakiś oddzielny watek w tej kwestii. Bo temat jest dość ciekawy. I mało poruszany, wręcz w ogóle // ..Polski indywidualny turysta 75/80 plus w Chorwacji // ...

Kolega admin globalny Janusz, się nie liczy, bo on tam od lat jest :) :)

/////
Ostatnio edytowano 16.03.2024 16:02 przez AdamSz, łącznie edytowano 4 razy
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.03.2024 15:54

cropag napisał(a):Z tabeli wynika, że najbezpieczniej jeżdżą kierowcy z grupy wiekowej 0 - 6 lat. Tak więc sadzamy dziecko za kierownicą i jazda... Będzie bezpiecznie i dojedziemy!

Trochę źle to interpretujesz. Może w tym przedziale jest najmniej wypadków, ale za to są najbardziej hardcorowe. Np. 2022 rok. 12 wypadków, dwoje zabitych, dziesięcioro rannych. Jeśli w drodze do Chorwacji widzisz 5-latka za kierownicą, odpuść, zjedź na pobocze, przeczekaj. :spoko:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 16.03.2024 15:58

AdamSz napisał(a):Tak więc, Szanowni Cromaniacy w średnim wieku ?/ Spójrzcie w lustro i się co niektórzy zawstydźcie, że zaniedbaliście swoich rodziców. Ani ich nie nauczyliście takiego stylu. Ani nie pomyśleliście, aby ich choć raz wziąć np do tej naszej Chorwacji i pokazać ten piękny kraj. Chociażby w podzięce, że tyrają na wasze konto i waszych sprawach cały rok. Sami fruwacie, leżycie na plażach, pływacie na jachtach, zwiedzacie, a babcia z dziadkiem, co?? W wakacje nie potrzebni ?? .. Bedą przeszkadzać ?? ...Zjedzą trochę euro w waszego portfela ??

Kontynuując to OT proszę o nieuogólnianie. Moi teściowie 70+ byli z nami 3 razy w Cro, moi rodzice też 70+ raz, a sami kilkanaście razy. Zresztą to moi rodzice zachęcili nas pierwsi do odwiedzenia Chorwacji. ;)
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 16.03.2024 16:16

mchrob napisał(a):
AdamSz napisał(a):
Kontynuując to OT ... )

Michał. I to się ceni .... Ale czy jest to powszechne ?? A chociażby trochę bardziej spotykane ?? Już nie mówię o tym, żeby polski starszy o których tu mówimy, (poziomu 75 plus), był oblatany w całych tych organizacyjnych procedurach,przed i na miejscu... ?// ... Ale nawet wziąć i pokazać dziadkom palmy, góry schodzące do błękitnego morza, itp ??// .. I trochę świata po drodze ??// ....
W ostatnich paru wyjazdach, (HR, GR), widziałem jeden taki polski przypadek.. I tak, wydaje mi się, że sukces ;)

Na marginesie, dodam, że sam już jestem prawie w peselu, o którym tu mowa, wiec temat wypychania, czy też organizowania wyjazdów swoim rodzicom, mnie nie dotyczy // .... Raczej już niedługo, nie całe 10 latek i być może będę, tym extra polskim seniorem indywidualnym //...Oby ;) ;)

/////
Marlowe1994
KONTO ZAWIESZONE
Posty: 84
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 16.03.2024 17:21

Tabelka tabelką, wystarczy wziąć grupe młodych czyli w sumie do 40ki i resztę starszych czyli "starych" i rozklada sie to praktycznie po równo. Czyli młodzi nie są gorsi od starych.
cropag
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 282
Dołączył(a): 31.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 16.03.2024 19:36

Bravik napisał(a):
cropag napisał(a):Z tabeli wynika, że najbezpieczniej jeżdżą kierowcy z grupy wiekowej 0 - 6 lat. Tak więc sadzamy dziecko za kierownicą i jazda... Będzie bezpiecznie i dojedziemy!

Trochę źle to interpretujesz. Może w tym przedziale jest najmniej wypadków, ale za to są najbardziej hardcorowe. Np. 2022 rok. 12 wypadków, dwoje zabitych, dziesięcioro rannych. Jeśli w drodze do Chorwacji widzisz 5-latka za kierownicą, odpuść, zjedź na pobocze, przeczekaj. :spoko:


Wręcz przeciwnie, pojadę za tym 5-latkiem zderzak przy zderzaku, bo tabela pokazuje, że jeździ najbezpieczniej... Statystyki nie kłamią! Szkoda, że ten przedział wiekowy nie został rozbity na mniejsze zakresy, bo nie wiem, czy bezpieczniej jeździć z kierowcą 6-letnim, czy 6-miesiecznym ???

PS. Głupszej tabeli w życiu nie widziałem, no chyba że statystyki poprzednio rządzących, ale o tym nie wolno pisać...
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 16.03.2024 19:55

empire13 napisał(a):
Marlowe1994 napisał(a): Ale ile to razy widzi sie starsze osoby za kierownicą ktore sa postrachem drog. Do tego jeszxze przekonanie o swojej nieomylności i znajomosci przepisów.

Ale ile to razy widzi się młodsze osoby za kierownicą, które są postrachem dróg. Do tego jeszcze przekonanie o swojej nieomylności i znajomości przepisów.


Młode osoby to raczej grzeszą brawurą i łamaniem przepisów, a nie wypadkami w czasie długich jazd w godzinach niezgodnych z zegarem biologicznym. Nocne szarże przy powrotach z klubów podchodzą raczej pod to pierwsze.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 16.03.2024 20:03

A co ja mam zrobić, kiedy babcia z dziadkiem swoje letnie wakacje wyjezdzili, a teraz wolą sobie gdzieś polecieć wiosną albo jesienią? A jeśli nawet, to gdzie ich zmieszczę, do bagażnika, czy przyczepki?
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 16.03.2024 23:40

marecky81 napisał(a): ... a teraz wolą sobie gdzieś polecieć wiosną albo jesienią? A jeśli nawet, to gdzie ich zmieszczę, do bagażnika, czy przyczepki?

Marecky, dobry pomysł, do przyczepy (kempingowej) ;) ... nota bene nie wolno
Zgadzam się, że temat nie jest jednoznaczny. Zresztą napisałem że dużo staruszków jeździ na all. Niemniej utrzymuję, że tak jest jak napisałem. Czyli słabizna z naszymi turystami indywidualnymi 75 plus w Chorwacji. Nawet we wrześniu jak nie grzeje

Powiedz to starej Niemce 80 plus. Wytatuowanej, w toplesie i z dekoltem pomarszczonym jak twarz Keitha Richardsa z The Rolling Stones, (który nota bene też skończył 80lat), że może za stara na wyjazdy indywidualne i plażowanie w Chorwacji w najwyższym sezonie :) heh ... dostałbyś odpowiedź, raus :)

A widziałeś gdzieś w Chorwacji taką Polkę, szalejącą 80tke ;) Może być bez tatuaży ;) .... Niemki, Czeszki, Austriaczki, owszem, ale nasza ??? ... Może Stary Marek by coś wiedział na ten temat ;) ...Pewnie tak ??//

Lub nasz stary dziadek np singiel po 80 tce indywidualnie w Chorwacji.??/// ..Jakiś kosmos ??// ..A takich zagranicznych się widuje. Może bardziej caravaningowców, ale niekoniecznie

W każdym bądź razie temat jest nowy i warto go pociągnąć w oddzielnym wątku. Nawet trochę na wesoło :) . Niech się dzieje :)

Nawet już mam wstępny draft... Model bazowy, to typowy polski dziadek, 75 plus, Może być, wdowiec, rozwodnik, stary kawaler). No i jego hobby, jak to hobby typowego polskiego dziadka, czyli turystyka zagraniczna indywidualna. 8O ;) ;) ....... Oczywiście hobby odwrócone o 180 stopni )). Drugie hobby, to programowanie IT ... pilota od TV )) :) ....
Tak jakoś przez przypadek, model bazowy dziadka, przypomina mi pewnego dziadka,który wczoraj zeznawał na komisji śledczej . Ok, zbieżność przypadkowa, to może być każdy dziadek .

Jak może zauważyłeś,pojawiła się tu znów (była w moim wpisie, w wątku o kosztach) i pojawi w dalszym ciągu, stara Niemka szalejąca 80 tka, oraz szalejący też 80 letni Keith Rihards z The Roling Stones. Jest to dobry kontrapunkt, przeciwaga i kontrast do opisu oraz wzbogacenie narracji )) .. heh... ;)

I tyle o planowanym roboczym tytule wątku p.t. "Polski 75 letni indywidualny turysta w Chorwacji">>>

Niech się dzieje na forum,bo już chyba jesteście trochę znudzeni tymi plażami, widokami, kwaterami i trasami przez Słowację i Węgry (bardzo skomplikowanymi) :) :)

//////
rodzynpatryk
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 27.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rodzynpatryk » 17.03.2024 01:05

AdamSz napisał(a):A czy widział ktoś w Chorwacji polskich turystów po siedemdziesiątce,
/////


Wiem, że to może rzadki przypadek, ale znam :coool: kierowca (mężczyzna obecnie 73 lata jako kierowca do Grecji, ponad 2000 km. Na urlop z noclegiem w Serbii, powrót zazwyczaj bez noclegu ;) tak, wiem, to odosobnione sytuację :D
Tofik_83
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 02.12.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tofik_83 » 17.03.2024 07:39

faktycznie ciekawy temat się zrobił :)
Czesto nie wszystko jest takie zero-jedynkowe jak sie wydaje.
Sam pamietam ile musiałem przekonywać Mamę żeby pojechała z nami do Cro. Z nami tj. nas dwójka + roczniak.
Jasne, pomogła przy Młodym, ale też zobaczyła kawałek świata i chyba przekonała się na tyle że rok później pojechała z siostrą więc czuje się takim trochę ojcem tego sukcesu ;)
Dodatkowo samo spakowanie naszej trójki dorosłych i dziecka i upchanie wszystkiego (auto typu kombi + box dachowy) to też nie była bułka z masłem więc jeśli mówimy o dziadkach w liczbie mnogiej to nie wiem gdzie miałbym zmieścić dziadka w sytuacji kiedy fotelik zajmuje niemal 1,5 miejsca....
a co do tematu wątku: mierzyć siły na zamiary: lepiej być 3 godz później niż 30 lat za wcześnie !!
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 17.03.2024 13:41

Z mojego najbliższego otoczenia (rodzina bliższa i dalsza): starsi (tacy po 60-ce) mają lęk przed wyjazdami za granicę, bo kojarzy im się to z czasami epoki słusznie minionej, gdzie zarezerwowane to było dla nielicznych, a każdy taki wyjazd to była eskapada, poprzedzona miesiącami przygotowań (mniej lub bardziej legalnych) i kombinowania. Dla nich granica kojarzy się ze szlabanami, strażnikami pod ostrą bronią, wielogodzinnymi kolejkami i trzepaniem samochodów, z rozkręcaniem tapicerki włącznie - bo tak słyszeli o wyprawach znajomych w latach 80-tych.

To samo dotyczy lotów samolotem. Nie dociera do tych ludzi, że latanie jest teraz nie dla elit, jak kiedyś, a dla wszystkich, a po niebie latają nowoczesne maszyny, a nie Tupolewy z eksploatacją silników 200% ponad normę. Dla wielu z nich samoloty kojarzą się z World Trade Center albo śmiercią Anny Jantar. Moja teściowa za Chiny nie wsiądzie do samolotu.

Oczywiście nie można uogólniać, bo jednak wiele starszych ludzi jeździ za granicę i lata samolotami, ale problem strachu u wielu jednak przeważa.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Jak jechać, aby dojechać? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone