Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

cb w albanii ( i nie tylko)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Magic1981
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 24.04.2010
cb w albanii ( i nie tylko)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magic1981 » 24.04.2010 15:10

Witam wszystkich!!

mam do Was znawców pytanko.
za jakiś czas wybieram sie do Albanii. Powiedzcie mi jak wygląda sprawa używania cb, kumpel mi coś wczoraj przy browarze wspominał że nie wszędzie można.

Moja trasa będzie wiodła przez:

-Słowację
-Węgry
-Serbię
-Macedonię
-Albania
będziemy jeszcze w:

-Czarnogórze.
-Grecji.

Jeśli można ( a przypuszczam że tak) to jakich kanałów gdzie itp. itd.

pozdrawiam :mrgreen:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.04.2010 05:25

Magic1981 napisał(a):Witam wszystkich!!

mam do Was znawców pytanko.
za jakiś czas wybieram sie do Albanii. Powiedzcie mi jak wygląda sprawa używania cb, kumpel mi coś wczoraj przy browarze wspominał że nie wszędzie można.

Moja trasa będzie wiodła przez:

-Słowację
-Węgry
-Serbię
-Macedonię
-Albania
będziemy jeszcze w:

-Czarnogórze.
-Grecji.

Jeśli można ( a przypuszczam że tak) to jakich kanałów gdzie itp. itd.

pozdrawiam :mrgreen:


W tamtym roku jechaliśmy na dwa auta z cb przez wszystkie w/w przez Ciebie kraje, wszędzie bez problemu przez granicę i nikt na nie nie zwracał uwagi.
Używaliśmy kanałów 19 i 28. Poza Słowacją Polaków nigdzie nie słyszeliśmy. CB świetnie się sprawdza w jeździe na dwa auta.
Pozdrawiam
Monte Christo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 793
Dołączył(a): 04.01.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 25.04.2010 10:06

bez problemu. Uzywac i jechac.
Sprawdz sie nie tylko w 2 ale i w 3 i 4 :)
10-12 km to taka srednia jak mnie udalo sie osiagnac na 1m bacie, oczywiscie na magnesie.


Poza tym sprawdza sie podczas nocnej jazdy, mozna sobie o czyms pogadac, co sprawia ze czujemy sie mniej senni, stanowczo poprawia konfort jazdy. No i decyzje zjechac nie zjechac, tankowac nie tankowac sa podejmowane szybko i bez stresow. Bo zawsze ktos albo poczeka na trasie albo od razu sie znajdujemy.
erde
Croentuzjasta
Posty: 219
Dołączył(a): 01.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) erde » 16.01.2014 20:36

Temat nieco przykurzony, ale warto go odświeżyć podając kilka szczegółów. Trzeba wiedzieć, że w Polsce, jak zwykle, jest inaczej niż w całej Europie. W Polsce kanały CB są strojone o 5 kHz (czyli o pół kanału) niżej niż w innych europejskich państwach. Nasze CB pracując za granicą zakłóca sąsiednie kanały i stosunkowo łatwo to zauważyć. Ponadto u nas powszechnie korzysta się z modulacji AM, a za granicą głównie z FM. Trzeba więc przełączyć radio z AM na FM, W Austrii, Danii, Grecji, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, Malcie, Norwegii, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i na Litwie używanie modulacji AM jest prawnie zabronione. W Austrii dodatkowo prawnie zabronione jest korzystanie z CB multisystemowego lub tylko z systemem PL. Dopuszczone są radia jedynie z modulacją FM. Jak złapią, a łapią bo antenkę na dachu dobrze widać, grzywna i konfiskata, więc lepiej schować radyjko i antenkę do bagażnika. W Bułgarii, Chorwacji, Macedonii, na Malcie, w Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, na Cyprze, w Hiszpanii, Irlandii, Szwecji i Turcji potrzebne jest zezwolenie na CB wydawane przez tamtejsze służby. Wszędzie, oprócz Polski, trzeba mieć przy sobie homologację (u nas wystarczy naklejka zgodności na radiu). I na koniec informacja dla udających się do Rumunii lub Irlandii Północnej. Tam obowiązuje całkowity zakaz używania CB. Jak widać nie jest tak różowo. Na zakończenie - Polacy za granicą używają zwykle kanału 28 zamiast 19. Szerokości.
erde
Croentuzjasta
Posty: 219
Dołączył(a): 01.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) erde » 16.01.2014 21:01

A może w tej kwestii wypowiedzą się profesjonaliści i kierowcy TIR-ów, którzy, ze zrozumiałych powodów, CB mają na wyposażeniu kabiny. Może faktycznie nie ma się czym przejmować, bo nie wierzę, że w Rumunii konfiskują im radyjka. Może im nie, ale "cywilom" tak. I czy rzeczywiście przełączają z PL na EU, jeśli rozmawiają z innymi z pod znaku PL? Czy mają ekstra zezwolenia? A Czarnogóra i Albania - nic nie można znaleźć? Pytań jak widać nadal wiele.
Alidrzi
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 01.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alidrzi » 18.01.2014 16:13

W zeszłym roku miałem na dachu 1m "bacik" . Jechałem sam radio miałem od kumpla jako swego rodzaju "koło zapasowe" co jakiś czas uruchamiałem , "nawoływałem" licząc na jakąś pogadankę ale całą trasę do Buliaricy słyszalnym tylko jakichś Niemców i chyba jakieś lokalne gadki.... Jechałem przez Słowację, Węgry, Serbię Czarnogórę, i powrót również Bośnia. Nigdzie na granicach nikt o nic nie pytał a bat był cały czas na dachu.
jerry.ie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 219
Dołączył(a): 08.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerry.ie » 21.01.2014 23:38

erde napisał(a):A może w tej kwestii wypowiedzą się profesjonaliści i kierowcy TIR-ów, którzy, ze zrozumiałych powodów, CB mają na wyposażeniu kabiny. Może faktycznie nie ma się czym przejmować, bo nie wierzę, że w Rumunii konfiskują im radyjka. Może im nie, ale "cywilom" tak. I czy rzeczywiście przełączają z PL na EU, jeśli rozmawiają z innymi z pod znaku PL? Czy mają ekstra zezwolenia? A Czarnogóra i Albania - nic nie można znaleźć? Pytań jak widać nadal wiele.

Witam , pracuję jako kierowca ciężarówki w Irlandii jeżdzę po całej europie i jeszcze nikt i nigdzie mnie nie zapytał o pozwolenie czy nawet homologację na radio cb , ale spotkałem sie z opiniami że w przypadku aut osobowych jest trochę inaczej a mianowicie w niektórych krajach jest używanie faktycznie zabronione , nie będe wymyslał w jakich bo nie wiem , może ktoś ma większą wiedzę to niech się wypowie . Pozdrawiam
melon
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) melon » 09.02.2014 13:03

W 2012r na przejściu Węgry-Chorwacja pani celnik zapytała o pozwolenia na CB, oczywiście nie mieliśmy. Kazała ściągnąć anteny i schować radia dopiero pozwoli wjechać. Tłumaczyła że to dla naszego dobra - jak nas złapią po drodze to 500 euro mandatu.
Wkurza mnie jak ktoś pisze że można "bo nikt się nie czepiał". Nie można !
A że się nie czepiają to inna sprawa. Trafisz na służbistę i pozamiatane...


Grafika z 2012 roku :
Załączniki:
CB europa.jpg
mario766
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 09.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario766 » 11.08.2014 17:04

A co oznacza system europejski? Tzn. jak można go załatwić? Ktoś się orientuje??

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone