Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8674
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.08.2023 22:38

maxredaktor napisał(a):
marze_na napisał(a):Wysepka i kościół San Giorgio Maggiore, które chciałam odwiedzić, ale zabrakło nam czasu
(tam też można wejść na wieżę)

I wejście tam bardzo polecam, zarówno dla widoku na Plac św. Marka, jak i widok na lagunę.

W takim razie obowiązkowo do nadrobienia następnym razem :hut: .


majkik75 napisał(a):Tak, widoki i zdjęcia z wieży piękne. Nie byłem na tej wieży :oops:

Wpadając do Wenecji na jeden dzień nie sposób być wszędzie. Ale campanila zdecydowanie jest w czubie atrakcji.


tony montana napisał(a):Szczena opada, jak się ogląda z góry te piękne widoki, ciasna zabudowa, dachówki

No opadła :D . Gdyby było trochę taniej to wjechalibyśmy drugi raz, ale już przed zachodem słońca.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8674
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.08.2023 22:45

Torcello

Najpierw udamy się na Torcello. Mijamy wyspę-cmentarz San Michele, następnie Murano i w końcu Burano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W oddali na płytkich wodach laguny dostrzegamy flamingi :).

Obrazek


W końcu dopływamy do Torcello.
Przed wyjazdem naczytałam się dużo o tym jak tu sielsko i anielsko. Normalnie oaza spokoju. W zasadzie w każdym opisie wyspy przewijały się teksty w stylu:

Na Torcello nie ma tłumów turystów co jest ogromną zaletą wyspy.
Jeśli szukasz miejsca, gdzie uniknąć tłumów Wenecji, jest nim na pewno Torcello.

Serio? :mg:

Obrazek

Obrazek


Idziemy za tym tłumem wzdłuż kanału w kierunku największych atrakcji wyspy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trudno dzisiaj uwierzyć, że Torcello było niegdyś najbogatszą wyspą ze wszystkich na lagunie i że zamieszkiwało ją około 20 tys. ludzi.
W XV wieku znajdowało się tu 16 klasztorów i funkcjonowało 12 parafii. Do dzisiaj zachowały się zaledwie dwa kościoły.
Pierwszy to kościół Santa Fosca z XI w. z charaktertycznym portykim z kolumnami o bizantyjskich kapitelach.

Obrazek

Obrazek


Już przy pierwszym zdjęciu obsługa podniosła larum. Okazało się, że we wnętrzu obowiązuje no photo.

Obrazek


Pozostaje nam zwiedzić najważniejszy zabytak Torcello - bazylikę Santa Maria Assunta.
Niesamowite, świątynię zbudowano już w 639 roku, a następnie przebudowano w 864 i 1004 roku.

Obrazek


Pozostałości baptysterium San Giovanni znajdujące się bezpośrednio przed wejściem do bazyliki pochodzą z tego samego okresu co ona.

Obrazek


Trochę detali. Podobają nam się zwłaszcza te kamienne okiennice :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W kasie kupujemy bilet na wejście do bazyliki i na dzwonnicę pochodzącą z XI w.
Najpierw udamy się dzwonnicę. To chyba pierwsza wieża na którą wchodzę nie po schodach, a po pochylniach.

Obrazek


Widoczki na lagunę 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I na nieliczne zabudowania Torcello z bazyliką Santa Maria Assunta i kościołem Santa Fosca na pierwszym planie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A to już nasz następny przystanek na dzisiaj - kolorowa Burano 8) .

Obrazek

Obrazek


Jeszcze dłużej niż widoki z dzwonnicy podziwiamy wnętrze bazyliki. W środku znajdują się bowiem przepiękne mozaiki wenecko-bizantyjskie, które powstawały między IX-XIII wiekiem.
Musicie uwierzyć na słowo, bo we wnętrzu obowiązuje zakaz fotografowania. Zwiedzając pod czujnym okiem obsługi nawet nie próbowaliśmy się wygłupiać ze zdjęciami spod pachy :roll: .



Wracając na przystanek vaporetto udaje nam się zrobić bezludziowe zdjęcia na Ponte del Diavolo z XV w.
Charakterystyczny, bo pozbawiony balustrady. Drugi taki na całej lagunie. Pierwszy widzieliśmy w weneckiej Cannaregio.

Obrazek

Obrazek


Aaaaa, byłabym zapomniała. Wsród "atrakcji" wyspy Torcello wymianiany jest jeszcze marmurowy Tron Atylli. Kiedy szliśmy do bazyliki był oblegany, a wracając zupełnie o nim zapomnieliśmy :roll: . A można było się przez chwilę poczuć jak wódz Hunów :lol: .

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.08.2023 09:22

marze_na napisał(a):W oddali na płytkich wodach laguny dostrzegamy flamingi :).
Obrazek

:hearts:

Czyli w kwietniu trzeba się tam udać....
Nam vaporetto nie udało się tam trafić, potem pojeździliśmy samochodem po Cavallino – Treporti przy siedliskach ptaków, ptactwo było, ale nie różowe...
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 31.08.2023 09:56

marze_na napisał(a):Torcello

Przed wyjazdem naczytałam się dużo o tym jak tu sielsko i anielsko. Normalnie oaza spokoju.


I tak drzewiej bywało.
Dokładnie nie pamiętam, ale trafiliśmy na Torcello w 2006 lub 2007 (albo 2008). W lipcu. Dobrze za to pamiętam, że tłumów nie było, wszędzie panowała cisza i spokój. Słychać było jedynie cykady. Każdy, kto chciał, mógł się rozsiąść na tronie Attyli. Wygodny nie był ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.08.2023 10:45

Oj na pewno te tłumy się później rozproszyły po tym Torcello :)
:proszedzieki:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8674
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.08.2023 11:18

piekara114 napisał(a):Czyli w kwietniu trzeba się tam udać....
Nam vaporetto nie udało się tam trafić, potem pojeździliśmy samochodem po Cavallino – Treporti przy siedliskach ptaków, ptactwo było, ale nie różowe...

Ja się tych flamingów w ogóle nie spodziewałam. Dopiero później przeczytałam, że mają swoje siedliska w delcie Padu i na lagunie.
No ale to Ty jesteś fanką flamingów, nie ja :D .


maxredaktor napisał(a):Dokładnie nie pamiętam, ale trafiliśmy na Torcello w 2006 lub 2007 (albo 2008). W lipcu. Dobrze za to pamiętam, że tłumów nie było, wszędzie panowała cisza i spokój. Słychać było jedynie cykady. Każdy, kto chciał, mógł się rozsiąść na tronie Attyli. Wygodny nie był ;)

Może gdybyśmy przypłynęli innego dnia, byłoby na wyspie trochę luźniej.
Tymczasem to była niedziela, do tego włoski "długi weekend", bo we wtorek przypadało święto - Dzień Wyzwolenia.


tony montana napisał(a):Oj na pewno te tłumy się później rozproszyły po tym Torcello :)

Tam się za bardzo nie ma gdzie rozproszyć - co najwyżej można skręcić do paru restauracji po drodze, co Italiano rzeczywiście chętnie czynili.
Mozaiki w bazylice i widoki z dzwonnicy nie cieszyły się większym zainteresowaniem :roll: :? ;) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 31.08.2023 17:31

marze_na napisał(a):Wracając na przystanek vaporetto udaje nam się zrobić bezludziowe zdjęcia na Ponte del Diavolo z XV w.
Charakterystyczny, bo pozbawiony balustrady. Drugi taki na całej lagunie. Pierwszy widzieliśmy w weneckiej Cannaregio.

Ponte del Diavolo jest bardzo fotogeniczny, podobnie jak jego "brat" z Cannaregio :) .
Podejrzewam, że na Burano też będzie ciężko z bezludziowymi zdjęciami. Pamiętam wysepkę jako piękną, kolorową i niestety bardzo obleganą przez turystów :hut: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18332
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.08.2023 18:00

Kamienne okiennice to hicior :coool: , mostek fotogeniczny . . .


Pozdrawiam
Piotr
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 31.08.2023 22:29

Nie wiem jak to napisać, żebyście się broń boże nie obrazili, ale jesteście prawdziwymi znawcami kanałów, weneckich oczywiście ;), a tak poważnie to jak zwykle perfekcyjne przygotowanie do wycieczki i taka sama realizacja planu. Niespieszne zwiedzanie pozwala na dostrzeżenie najdrobniejszych detali.
Śledzę na bieżąco.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.09.2023 09:18

Czytałam prawie na bieżąco :cmok: , ale nie lubię pisać z telefonu więc się tu nie odzywałam :oops:
Hmmmm ... zdjęć już komentować nie będę, bo "nie warto" ... się powtarzać :cmok:
No i raczej do Wenecji muszę się znowu wybrać ... przez Ciebie :lool:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8674
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.09.2023 09:41

wiola2012 napisał(a):Podejrzewam, że na Burano też będzie ciężko z bezludziowymi zdjęciami.

Jak przypłynęliśmy na Burano to dopiero doznałam szoku. Kolejka do vaporetto ciągnęła się niemal przez pół wyspy 8O .


piotrf napisał(a):Kamienne okiennice to hicior :coool:

Też nam wpadły w oko. I obiektyw :lol: .


_Piotrek_ napisał(a):Nie wiem jak to napisać, żebyście się broń boże nie obrazili, ale jesteście prawdziwymi znawcami kanałów, weneckich oczywiście ;)

Do znawców to jeszcze trochę nam brakuje. Jeszcze tak ze dwa wyjazdy :oczko_usmiech: .


mysza73 napisał(a):Czytałam prawie na bieżąco :cmok:

No myślę :cmok: .

mysza73 napisał(a):No i raczej do Wenecji muszę się znowu wybrać ... przez Ciebie :lool:

Koniecznie :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8674
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.09.2023 19:44

Burano

Przed nami Burano - najbardziej kolorowa wyspa laguny weneckiej :hut: .

Obrazek


Spodziewałam się tu wielu turystów, ale ilość osób stojących w kolejce do promu wprawiła mnie w osłupienie 8O .
W sumie to dobrze, że już odpływają, będzie luźniej nad kanałami :mg: .

Obrazek


Ruszamy na spacer wśród kolorowych domków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W Wenecji ten ważny element miejskiego krajobrazu Italii jakoś nie rzucał mi się w oczy, za to na Burano jest - powiewające pranko :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Trochę obawiałam się tłumów na Burano, ale tak naprawdę tłoczno było tylko wzdłuż głównego kanału dzielącego wyspę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wystarczyło skręcić w bok, żeby mieć święty spokój i prawie pusty kadr 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Skąd w ogóle wziął się pomysł tak kolorowego malowania domów na Burano?
Najczęściej można przeczytać, że takie intensywne, jaskrawe kolory na elewacji miały pomagać wracającym z połowów rybakom trafić do domu przez spowite gęstymi mgłami wody laguny.
Teraz to turystyczny atut wyspy, o który dbają władze Burano i sami mieszkańcy, którzy na przemalowanie swojego domu muszą uzyskać zgodę. Główna zasada jest taka, żeby takie same barwy budynków nie występowały w bezpośrednim sąsiedztwie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


CDN

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.09.2023 20:24

marze_na napisał(a):Burano
Przed nami Burano - najbardziej kolorowa wyspa laguny weneckiej :hut: .
Obrazek
Ale tam cukierkowo :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.09.2023 20:50

Burano :hearts:
Kolory jak świeżo pomalowane.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18332
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Vero

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.09.2023 22:04

Nie ma problemu z określeniem kolorów - konkretne i wyraźne :mg:
Burano jest piękne :tak:


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Buongiorno! Benvenuti! Veneto romantico - Venezia & Verona - stron...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone