Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.05.2016 20:10

kmichal napisał(a):... wieczorem, bez słońca też pięknie ... :) ...

piekara114 napisał(a):Nocna Rawena super!

Rzeczywiście wieczorem Ravenna trochę zyskuje na urodzie :mrgreen: .


piekara114 napisał(a):a w tej sprawie taka cisza :wink:

Przecież napisałam, że sjesta :oczko_usmiech: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15680
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.05.2016 20:52

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):a w tej sprawie taka cisza :wink:

Przecież napisałam, że sjesta :oczko_usmiech: .

Ja tam nic o sjeście nie widziałam....
marze_na napisał(a):Mamy taaaaaakie królewskie łoże, że żal nie wykorzystać :lol: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.05.2016 22:16

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):a w tej sprawie taka cisza :wink:

Przecież napisałam, że sjesta :oczko_usmiech: .

Ja tam nic o sjeście nie widziałam....
marze_na napisał(a):Mamy taaaaaakie królewskie łoże, że żal nie wykorzystać :lol: .

Pierwsze zdanie tego wiersza uparcie Ci umyka :smo: .
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.05.2016 22:22

marze_na napisał(a):Pod ołtarzem głównym znajduje się krypta, w której zachowały się mozaiki podłogowe z czasów biskupa Neona. Podłoga znajduje się obecnie znacznie poniżej poziomu gruntu przez co ciągle przykryta jest wodą.

Prawie jak cysterna.

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 31.05.2016 19:42

piekara114 napisał(a):Mozaiki podłogowe pod wodą - super. Ale wiadomo te złote to majstersztyk...


Mnie też przypadły do gustu.

Pzdr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15680
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2016 19:51

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):a w tej sprawie taka cisza :wink:

Przecież napisałam, że sjesta :oczko_usmiech: .

Ja tam nic o sjeście nie widziałam....
marze_na napisał(a):Mamy taaaaaakie królewskie łoże, że żal nie wykorzystać :lol: .

Pierwsze zdanie tego wiersza uparcie Ci umyka :smo: .

A umyka, a umyka rzeczywiście :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.06.2016 08:15

12.03 - Ferrara, Castello Estense

Umawiamy się z właścicielem B&B na wczesne (czytaj na 8.00) śniadanie, żeby zdążyć na pociąg o 8,50. Śniadanie w B&B Mur Novo funkcjonuje w ten sposób, że wieczorem zaznacza się na kartce to co ma się ochotę skonsumować następnego dnia i rano o umówionej godzinie właściciel puka do pokoju z tacą w ręku. Nie wiem tylko po co to całe zaznaczanie skoro na tacy i tak znajdował się cały dostępny repertuar. Oczywiście typowo po włosku, wszystko na słodko :? .
No więc mija ósma i nic, Pięć, dziesięć minut, spokojnie, do stacji dwa kroki, a obsługę biletomatu opanowaliśmy już do perfekcji :mrgreen: . Dwanaście, trzynaście, piętnaście,.. jest i śniadanie. Czasu wystarczająco, żeby zasłodzić się croissantami i ciasteczkami. Dziękujemy, żegnamy się i lecimy na stację. Można się było nie spieszyć...

Trenitalia jeden jedyny raz podczas tego wyjazdu postanowiła wyciąć nam numer. Tablica odjazdów informuje, że pociąg do Ferrary jest opóźniony. Gorzej, że z każdym kolejnym spojrzeniem na tablicę to opóźnienie się wydłuża :roll: . Ostatecznie ruszyliśmy niemal godzinę po planowanym czasie odjazdu :evil: . Grubo, zważywszy na fakt, że cała podróż do Ferrary zajmuje niewiele ponad godzinę. Cena 6,40 euro.


Ferrara wita nas słońcem i to już w zasadzie wystarczy by wprawić nas w doskonałe humory 8) .
Przed stacją typowy widok :lol: .

Obrazek


Nocować będziemy w Alloggio Cavour przy Viale Cavour, głównej ulicy prowadzącej ze stacji kolejowej do zamku Estów.

Obrazek


Wrzucamy tylko bagaże do pokoju, zabieramy fotozabawki i ruszamy w stronę zamku.

Ferrara została założona jako kolonia rzymska Forum Alieni. Potem należała do księstwa Modeny, następnie do państwa papieskiego, w 1101 roku uzyskała niezależność, a w 1240 r. na prośbę możnych miasta stała się księstwem rodu d’Este. Wtedy rozpoczął się okres największego rozwoju miasta.

Panowie Este postawili sobie taki oto zamek.

Obrazek


Budowę Castello Estense (albo Castello di San Michele) ukończono pod koniec XIV w. i otoczono fosą. Dziś jest to najbardziej rozpoznawalny symbol Ferrary.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Idziemy na dziedziniec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zamkowe wnętrza można zwiedzić za 6 euro. Mamy ochotę pokręcić się po zamku, ale obawiamy się, że zabraknie nam czasu na samą Ferrarę. Postanawiamy, że wrócimy jeśli wystarczy nam czasu. Nie wystarczyło :cry: . Gdybyśmy przyjechali z Ravenny dzień wcześniej...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zostawiam Pawła na dziedzińcu i idę do informacji turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w mapkę miasta. Mapka jest o tyle fajna, że wytyczonych jest na niej kilka tras zwiedzania.

Obrazek

Obrazek


Tą najdłuższą dookoła murów miejskich odpuszczamy. Cztery pozostałe postanawiamy zrealizować 8) .
Ponieważ na 14stą umówiliśmy się na załatwienie formalności meldunkowych na pierwszy ogień bierzemy najkrótszą niebieską trasę, która swój początek i koniec ma przy zamku.

(...)
Ostatnio edytowano 02.02.2023 18:18 przez marze_na, łącznie edytowano 4 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.06.2016 08:15

(...)

Najpierw jednak obejdziemy jeszcze castello dookoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeszcze parę fotek i możemy ruszać niebieską trasą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Daleko nie ujdziemy, bo po sąsiedzku z zamkiem stoją ratusz i XIII-wieczna katedra. Ale to już w następnym odcinku.

:papa:
Ostatnio edytowano 16.01.2021 20:04 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 01.06.2016 08:21

... bardzo podoba mi się połączenie "cegły" z "wodą" ... 8) ... już lubię Ferrarę ... :) ...
Pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.06.2016 08:22

marze_na napisał(a):Daleko nie ujdziemy, bo po sąsiedzku z zamkiem stoją ratusz i XIII-wieczna katedra. Ale to już w następnym odcinku.

:papa:


Na katedrę chętnie popatrzę :P , ale najbardziej czekam na pewną uliczkę ... :oczko_usmiech:,
wreszcie italiański kolor nieba :mrgreen:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 01.06.2016 10:12

marze_na napisał(a):12.03 - Ferrara, ...


Mozaiki w Rawennie nawet na największym (np takim jak ja) laiku zrobią wrażenie, a szczególnie te w niepozornym z zewnątrz mauzoleum Galii Placydii, miasto siłą rzeczy też się zwiedza, chociaż delikatnie mówiąc nie zachwyca, warto wypożyczyć miejski rower (np są na ulicy prowadzącej do San Vitale), na nim można szybciej przemieszczać się z jednego mozaikowego miejsca w inne.
Ferrara to zupełnie inne miasto, nie jest duże, ale przyjemnie się tam spaceruje, centrum tętniło życiem, a na urokliwej via delle Volte można było spotkać tylko pojedyncze osoby. Kiedyś byliśmy na targach turystycznych i swoje stoisko miał właśnie region Emilia-Romania, tam nas między innymi namówili na zwiedzanie Ferrary. Większość wartych zobaczenia miejsc jest dosyć blisko siebie i można nieśpiesznie posnuć się po uliczkach w kolorze ochry.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.06.2016 21:47

kmichal napisał(a): ... już lubię Ferrarę ... :) ...

My ją bardzo polubiliśmy :D


mysza73 napisał(a):wreszcie italiański kolor nieba :mrgreen:

Nareszcie :? . Jedno jest pewne, w marcu do Włoch już się raczej nie wybierzemy :roll: :lol: .
Chyba, że na narty w Dolomity, ale najpierw muszę wrócić do formy.


_Piotrek_ napisał(a):Kiedyś byliśmy na targach turystycznych i swoje stoisko miał właśnie region Emilia-Romania, tam nas między innymi namówili na zwiedzanie Ferrary.

Mnie zachęcił opis w przewodniku. Potem zajrzałam do Twojej relacji i tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że warto Ferrarę odwiedzić :hut: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.06.2016 14:26

Trasa wokół murów to około 9 km

marze_na napisał(a):Mnie zachęcił opis w przewodniku. Potem zajrzałam do Twojej relacji i tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że warto Ferrarę odwiedzić :hut: .


A mnie skusił bardzo dawno temu " Dwór w Ferrarze " Kazimierza Chłędowskiego , ale jeszcze tam mnie nie było - pech jakiś :roll:
Z przyjemnością pooglądam sobie u Ciebie


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.06.2016 18:13

piotrf napisał(a):A mnie skusił bardzo dawno temu " Dwór w Ferrarze " Kazimierza Chłędowskiego

Rany, to prawdziwy biały kruk 8O .
Z ciekawości poszperałam. Nie ma tego żadna z wrocławskich bibliotek miejskich :!: Do kupienia w zasadzie tylko w antykwariatach :roll: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.06.2016 08:28

Palazzo Municipale

Przed zamkiem, na zatłoczonym Piazza Savonarola, mamy pomnik Girolamo Savonarola, urodzonego w Ferrarze dominikanina i reformatora kościoła, znanego z krytyki chciwości, przepychu i próżności na papieskim dworze. Za swoje odważne poglądy Girolamo został ekskomunikowany, a następnie uwięziony i skazany na śmierć przez powieszenie. Ciało spalono, by nie pozostały po nim żadne relikwie.

Obrazek

Obrazek


Szczerze zaskakują mnie tłumy! Fakt, mamy weekend, pogoda dopisuje, ale takiego oblężenia starówki się nie spodziewałam. Mimo, że przeczytałam gdzieś, że Ferrara jest bardziej turystyczna niż Bolonia 8O .
Wśród naszych rodaków raczej mało popularna, za to Włosi ponoć ją uwielbiają. I odwiedzają tłumnie 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Stajemy przed XIII-wiecznym Palazzo Municipale (przebudowanym w XVIII w.), który był pierwszą siedzibą rodu Este, zanim książęca rodzina przeniosła się do zamku św. Michała. Dziś w pałacu urzędują miejscy radni.

Obrazek

Obrazek



Wejścia strzegą członkowie rodu: z jednej strony na szczycie kolumny mamy postać Borso d'Este na tronie, z drugiej jego ojca Mikołaja III d'Este na koniu. Szczególnie ten drugi był niezwykle barwną postacią.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaglądamy jeszcze na pałacowy dziedziniec.

Obrazek

Obrazek

Naprzeciwko Palazzo Municipale stoi drugi obok castello symbol Ferrary - katedra.

(...)
Ostatnio edytowano 16.01.2021 20:17 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone