Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bieszczady - tam gdzie nie ma (prawie) nic

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017
Bieszczady - tam gdzie nie ma (prawie) nic

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 26.05.2021 08:39

Jest już na forum kilka wątków o górach ale nie znalazłem żadnego poświęconego stricte Bieszczadom. Pomysł na założenie tego topicu podsunął mi @Janusz gdy w wątku o szczepionce wybuchła dyskusja o tym miejscu.
Zauważyłem że chyba większość z nas ma problemy gdzie zaczynają się ogólnie rozumiane Bieszczady i gdzie się kończą. Dla co poniektórych kwintesencją Bieszczadów (o zgrozo 8O 8O 8O) mogą być Solina i Polańczyk. Dla innych (bardziej ortodoksyjnych) jest to Cisna, Wetlina czy też Ustrzyki oczywiście Górne :lol:
Ja od wielu lat moje ukochane miejsce w Bieszczadach znalazłem gdzieś tak po środku w miejscowości o jakże znamiennej nazwie Rajskie. Kiedyś napiszę więcej dlaczego tam jezdzę od wielu już lat i tak się uzależniłem że nie mogę przestać. W dużym uproszczeniu jest to dla mnie świetna baza wypadowa w "prawdziwe" Bieszczady, nad jezioro Solińskie jak i w te Bieszczady bardziej "komercyjne".

Mam nadzieję że w tym wątku będziemy wymieniać się doświadczeniami z naszych wyjazdów i pomagać sobie w odkrywaniu tego jeszcze (ale już chyba niedługo :cry: :cry: } najdzikszego (oprócz Beskidu Niskiego) zakątka Polski.

Pozdrowienia.;)
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 26.05.2021 08:43

Świetny pomysł. :D
Ja z chęcią tu będę zaglądał,bo..
Wstyd się przyznać, ale nigdy w Bieszczadach nie byłem :oops: choć mam tam raptem coś koło 200km.
Z chęcią poczytałbym o miejscach, gdzie diabeł mowi dobranoc i gdzie mogę jechać bez obawy, że spotkam... ludzi. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.05.2021 08:54

Ja byłam raz, jakieś 16 lat temu... Odwiedzona Chatka Puchatka, Połonina Wetlińska.
Był plan na jesienne kolorowe Bieszczady w zeszłym roku, ale w okresie, kiedy mogliśmy jechać akurat przyszły fale deszczu :( Może w tym roku się uda, zwłaszcza, że Tarnica (najwyższy szczyt) zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Fajne relacje z tego regionu:
Nie tylko połoniny… Bieszczady 2020
Bieszczadzkie wędrówki
To właśnie moje Bieszczady. Sierpień 2018.
Hmmm.....Bieszczady.....pokręcony 2012 rok.....i ciut linków
Bieszczady 2017
Przerwana Norwegia i Bieszczady na deser ;) - bez zdjęć
Bieszczadzkie wędrowanie
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 26.05.2021 10:20

Pierwszy raz w Bieszczadach byłem będąc jeszcze "pacholęciem" gdzieś w połowie lat 70-tych za mocnego jeszcze w tym okresie PRLu.
Na pewno kiedyś coś napiszę o tej mojej bieszczadzkiej "inicjacji" która była w czasach naprawdę "dzikich" i nie skomercjalizowanych jeszcze Bieszczadów.
Aktualnie od ponad 10 lat moim czy też może naszym (bo to wyjazdy mocno rodzinne) miejscem w Bieszczadach jest miejscowość Rajskie a dokładniej Rajska Dolina gdzie noclegi zapewnia nam "Rajski Gościniec" i jego niezrównani gospodarze.
Jest to miejsce przyjazne wszystkim którzy cenią spokój i bezpośredni kontakt z przyrodą jednocześnie zapewniając komfortowe warunki pobytu i bardzo bogatą infrastrukturę. Dla dorosłych i dzieci.
Ktoś może zarzucić mi ze robię tutaj komuś reklamę ale zaręczam wam że to miejsce reklamy nie potrzebuje. Ja rezerwacje na następny rok robię już w trakcie pobytu. Inaczej byłoby bardzo ciężko z dogodnym terminem.
Poniżej kilka zdjęć gościńca i najbliższej okolicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla mnie i całej mojej rodziny to nasz raj na ziemi (oprócz szeroko rozumianej Chorwacji ofcors :lol: ) Moje wnuki jak tylko wrócimy z Chorwacji (zwykle jeździmy tam koniec czerwca początek lipca) od razu nie mogąc się doczekać wyjazdu, planują co będą robić w Bieszczadach. Bo podobnie jak ja mają to miejsce już chyba dożywotnio we krwi :D

Pozdrowienia.;)
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 26.05.2021 10:33

Fajny wątek :)
Tam jeszcze nas nie było , a w góry jeździmy bardzo chętnie.
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 26.05.2021 10:38

Lubię Bieszczady. W sumie trudno powiedzieć dlaczego? Może dlatego, że moja rodzina musiała stamtąd wyjechać w trybie natychmiastowym, w ramach czystek etnicznych nazywanych "Akcją Wisła"? Nie wiem. Do stałego miejsca, do którego jeżdżę mam 530km. Zwykle jestem tam sam. Jakoś nikt ze znajomych za Bieszczadami nie przepada, wolą nad morze. Zawsze wracam stamtąd wypoczęty i odnowiony. Oprócz Bieszczadów, drugim moim ulubionym miejscem jest Chorwacja a dokładniej Istria. Trochę dalej z dojazdem bo 1150 km. Jeżdżę na stałe miejsce czyli do Puli. Byłem parę razy w Dalmacji ale jednak bardziej podoba mi się na Istrii.
W tym roku chyba zostaną tylko Bieszczady bo nie zaszczepiłem się i raczej się nie zaszczepię. Dbam o zdrowie. Staram się dobrze odżywiać. Dawno temu przestałem palić. Od wielu lat nie piję. Jeżdżę rowerkiem 5tyś km rocznie. Chodzę na basen a zimą jeżdżę na nartach. Dużo spaceruję. Od paru lat chodzę na jogę. Nie choruję. A teraz dowiaduję się, że to wszystko jest nieważne i żebym uratował się przed kłopotami, mam sobie pozwolić zrobić zastrzyk. Jak tego odmówię, to pożałuję a i o wyjeździe do Chorwacji mogę zapomnieć. Już zrezygnowałem z wyjazdu w czerwcu. Mam nadzieję, że we wrześniu będzie normalnie ale kto wie? Wygląda więc na to, że w tym roku Bieszczady wezmą wszystko.
Bałtyk odpada, urodziłem się nad morzem i mam go po dziurki.
Tak to wygląda u mnie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.05.2021 11:10

Gonzales napisał(a):Jest już na forum kilka wątków o górach ale nie znalazłem żadnego poświęconego stricte Bieszczadom.

8O 8O 8O
Jest co najmniej kilka relacji. W tym moja :mrgreen: .
Beata już wrzuciła linki.


Gonzales napisał(a):Zauważyłem że chyba większość z nas ma problemy gdzie zaczynają się ogólnie rozumiane Bieszczady i gdzie się kończą.

Dla mnie Bieszczady zaczynają się poniżej drogi nr 894 8) .
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 26.05.2021 11:30

marze_na napisał(a):
Gonzales napisał(a):Zauważyłem że chyba większość z nas ma problemy gdzie zaczynają się ogólnie rozumiane Bieszczady i gdzie się kończą.

Dla mnie Bieszczady zaczynają się poniżej drogi nr 894 8) .

Tak, to się zgadza i z moimi odczuciami :) .
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 26.05.2021 11:37

marze_na napisał(a):
Gonzales napisał(a):Jest już na forum kilka wątków o górach ale nie znalazłem żadnego poświęconego stricte Bieszczadom.

8O 8O 8O
Jest co najmniej kilka relacji. W tym moja :mrgreen: .
Beata już wrzuciła linki.


Zgadza się. Relacje są, jak najbardziej. Ten wątek ma być bardziej ogólny gdzie zarówno Ci którzy "produkowali" się w temacie szczepionkowym i zostali z niego "wygonieni" jak i wszyscy inni będą mogli poruszać interesujące ich aspekty szeroko rozumianych Bieszczadów :D

marze_na napisał(a):
Gonzales napisał(a):Zauważyłem że chyba większość z nas ma problemy gdzie zaczynają się ogólnie rozumiane Bieszczady i gdzie się kończą.

Dla mnie Bieszczady zaczynają się poniżej drogi nr 894 8) .


No i właśnie o takie dyskusje między innymi tu chodzi. Moje Rajskie jest położone po obydwu stronach tej drogi (dla niezorientowanych część małej obwodnicy bieszczadzkiej). Tak więc według Ciebie ja jeżdżę w Bieszczady :lol: :lol:

Pozdrowienia.;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.05.2021 14:02

Gonzales, super pomysł na wątek! :D

My byliśmy w Bieszczadach bardzo niedawno, w tym roku :mrgreen:, tylko ciągle nie mam czasu się zabrać za relację... Stacjonowaliśmy w Wetlinie. Było jeszcze zimowo i pusto 8O

Zrobiliśmy w sumie 4 górskie wycieczki - Wetlińska, Bukowe Berdo, Wołosate-Tarnica-Szeroki Wierch-Ustrzyki Górne-Wołosate i Cisna-Małe Jasło-Duże Jasło-Cisna. I trochę pokręciliśmy się samochodem po okolicy - Zatwarnica, Dwernik, Chmiel, Smolnik, Lutowiska. Było bosko i inaczej (śnieg!), chociaż chyba wolę Bieszczady, kiedy są cudownie zielone :D

Nefer napisał(a):
marze_na napisał(a):
Gonzales napisał(a):Zauważyłem że chyba większość z nas ma problemy gdzie zaczynają się ogólnie rozumiane Bieszczady i gdzie się kończą.

Dla mnie Bieszczady zaczynają się poniżej drogi nr 894 8) .

Tak, to się zgadza i z moimi odczuciami :) .

Popieram :D
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 475
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 26.05.2021 14:25

maslinka napisał(a):Gonzales, super pomysł na wątek! :D

My byliśmy w Bieszczadach bardzo niedawno, w tym roku :mrgreen:, tylko ciągle nie mam czasu się zabrać za relację... Stacjonowaliśmy w Wetlinie. Było jeszcze zimowo i pusto 8O

Zrobiliśmy w sumie 4 górskie wycieczki - Wetlińska, Bukowe Berdo, Wołosate-Tarnica-Szeroki Wierch-Ustrzyki Górne-Wołosate i Cisna-Małe Jasło-Duże Jasło-Cisna. I trochę pokręciliśmy się samochodem po okolicy - Zatwarnica, Dwernik, Chmiel, Smolnik, Lutowiska. Było bosko i inaczej (śnieg!), chociaż chyba wolę Bieszczady, kiedy są cudownie zielone :D

Nefer napisał(a):
marze_na napisał(a):
Gonzales napisał(a):Zauważyłem że chyba większość z nas ma problemy gdzie zaczynają się ogólnie rozumiane Bieszczady i gdzie się kończą.

Dla mnie Bieszczady zaczynają się poniżej drogi nr 894 8) .

Tak, to się zgadza i z moimi odczuciami :) .

Popieram :D

Koniecznie napisz tą relacje Agnieszko. Tym bardziej, że moja czerwcowa Chorwacja chyba odpadnie, więc coraz częściej spoglądam w stronę Bieszczad.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.05.2021 14:30

Bratwojciech napisał(a):Koniecznie napisz tą relacje Agnieszko. Tym bardziej, że moja czerwcowa Chorwacja chyba odpadnie, więc coraz częściej spoglądam w stronę Bieszczad.

Postaram się 8) Może niedługo wrzucę przynajmniej krótką fotorelację, chociaż ja nie umiem krótko :oczko_usmiech:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 26.05.2021 16:08

Zdecydowanie jestem za relacją z Bieszczad :).
No i tylko pozazdrościć, że udało Wam się wyrwać w tych trudnych czasach :).
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 26.05.2021 16:38

Fajny wątek, choć tytuł nieco mylący.

Prawie nic to było w Bieszczadach 40 lat temu.
Czasów w których do baru w Ustrzykach wchodziło się z kopa w drzwi obrotowe, piwo capowano z budek w kształcie beczki, turyści chodzili w obdartych dżinsach z plecakami na aluminiowym stelażu, na Tarnicy stał trójnóg z trzech betonowych pali, wydostanie się z Ustrzyk kursowym autobusem PKS graniczyło z cudem równym dostaniu szynki w mięsnym a za wejście na Kremenaros można było się załapać na darmowy nocleg w strażnicy WOP nikt już raczej nie wróci. :?

Ale nawet teraz zagospodarowane Bieszczady są jedną z najpiękniejszych części Polski, gdzie wciąż można, poza mainstrimowymi szlakami, znaleźć dzikie ostępy a w osadach wciąż tlą się ogniska przy których siadywał Majster Bieda.
Jednym słowem warto o tym rozmawiać, warto rozmawiać o Bieszczadach tych dawnych i współczesnych dzikich i tych już (prawie) zagospodarowanych. :D

dfgh.JPG
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 26.05.2021 18:25

Ze swojej strony polecę wycieczkę jaką odbyłem z rodzinką bodajże 2 lata temu. Polecam ją wszystkim którzy nie przepadają za tłumami na szlaku. I choć w jej końcowej części trochę się zagęszcza to od Wołosatego do Przełęczy Goprowskiej ludzi idzie policzyć na palcach.

https://mapa-turystyczna.pl/route/1v0#49.06351/22.73638/14

Zaczynamy i kończymy w Wołosatym. Nie ma tu problemu z zaparkowaniem samochodu. Na początku czerwonym szlakiem kierujemy się na Przełęcz Bukowską. Tam można odpocząć pod wiatą. Idąc dalej zdobywamy po kolei Rozsypaniec, Halicz i Kopę Bukowską. Widoki wynagrodzą poniesiony trud. Gdzie nie spojrzeć tylko niczym niezmącona natura. Żadnych choćby najmniejszych oznak cywilizacji. I właśnie za to kocham Bieszczady. Można oczywiście jak ktoś nie był zdobyć Tarnicę.
Wycieczka powiedział bym średnio trudna. Dwie wnuczki (15 i 8 lat) dały radę bez większych problemów.

A widoki takie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kiepura napisał(a):Prawie nic to było w Bieszczadach 40 lat temu.


Mniej więcej wtedy właśnie miała miejsce moja bieszczadzka inicjacja :D Jak się zbiorę to coś skrobnę na ten temat. Może jeszcze ktoś przypomni nam te czasy?
Widząc Twoje zdjęcie wnioskuję że byliśmy w tym samym miejscu i to samo drzewo wpadło nam w oko :lol:

Obrazek

Pozdrowienia.;)
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Bieszczady - tam gdzie nie ma (prawie) nic
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone