Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Babia Góra- krótka fotorelacja

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.06.2010 19:07

Roksa, po pierwsze: gratuluję oficjalnego uzyskania tytułu Cromaniaka (już dawno Ci się należało :D :D :D)

Po drugie: gratuluję "szczytowania" na Babiej :wink: :twisted:

I zazdroszczę trochę, bo my się już kilka lat zbieramy i ciągle nie możemy na nią wyleźć.

Czekam na więcej :D

Roksa_ napisał(a):Praktycznie całą drogę do schorniska słucham opowiadań małżonka, jak to biegał tą drogą na obozach, za czasów jak trenował biegnie (czyli sto lat temu ;)) i jak to było ciężko tutaj w śniegu się przedzierać- mąż maslinki pewnie snułby podobne gawędy :wink:

Sie uśmiałam :lol:
Ja chyba nie chcę iść na tą Babią :wink: :lol:

P.S. A jednak pokazałaś Męża 8)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 08.06.2010 20:05

U-la napisał(a):Witaj Babko Pozdrawiam Cię serdecznie i melduję tylko, że dołączam I będę cierpliwie czekać na wejście.


Witam U-la, cieżko się na nowy nick przerzucić, ale damy radę :)
Mam nadzieję, że reszta minirelacji też Ci się spodoba ;)

maniust napisał(a):Owszem Tatry tak jak najbardziej , ale po Słowackiej stronie.


Po słowackiej stronie mnie jeszcze nie było, narazie tylko po Naszych górkach chodziłam, ale jakoś nigdy pogoda nie przypasowała. Moze w tym roku we wrześniu jakaś Świnica, czy cuś :roll: :D


maslinka napisał(a):Roksa, po pierwsze: gratuluję oficjalnego uzyskania tytułu Cromaniaka (już dawno Ci się należało :D :D :D)


A dziękuję, ale to 500 postów nie tak łatwo natrzaskać ;)
Ostatnio edytowano 05.04.2013 10:22 przez Roxi, łącznie edytowano 2 razy
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 09.06.2010 00:29

maniust napisał(a):
Roksa_ napisał(a):Po pierwszych 5 minutach pobytu na Krupówkach przypomniałam sobie, dlaczego nie lubię Zakopanego :twisted:


Mam takie same odczucia co do Zakopanego.
Nie cierpię Zakopanego , drożyzna ( w zeszłym roku wracając z Cro po drodze 4 -dniowy wypad do Zakopsa - kasy wydane w 4 dni prawie tyle samo co 10 dni w Cro) , tłum ludzi i kosmiczne korki na Zakopiance. :evil:

Ilekroć tam już byłem , zawsze sobie powtarzam że nigdy więcej do Zakopsa ,


:lol: :wink:

Od lat mam w jednym zakopiańskim przysiółku darmowe noclegi (co dla wielu jest tylko marzeniem), a mimo to w ostatnich latach bywam tam średnio raz na 4 lata- w zasadzie aby tylko odwiedzić kogoś, natomiast w góry już zawsze jeżdżę na Słowację.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.06.2010 09:31

Witam Fatamorgana na szlaku na Babią :)

No to startujemy dalej, jeszcze małe głaskanie schroniskowego pasterza...

Obrazek

.... i w drogę ( z małym przystankiem zaraz za schroniskiem przy strumyku, bo psiak dosyć capił i każde machnięcie ręka nam o tym przypominało :twisted: )

Żeby wejść na Akademicką Perć trzeba się trochę wrócić, dochodzimy do znaku, że żółty szlak w prawo... no to w prawo...

Akademicka Perć- 1h 30 min

Od razu czujemy, że jest jakoś inaczej, do tej pory lekka, przyjemna wędrówka, a tutaj ostro do góry i do tego po schodach :roll:


Obrazek


Wyczytałam, że początek tego szlaku zaczyna się na ok. 1180 m. n.p.m. i już na samym początku dosyć szybko zdobywa się wysokość, bo po przejściu 210m drewnianymi schodami będziemy znajdowac się już o 60 m wyżej względem początku szlaku.

Przez jakiś czas po lewej stronie towarzyszy nam potok, nie zatrzymujemy się, idziemy dalej ;)

Po jakimś czasie przekraczamy górną granicę lasów i ukazują się nam pierwsze widoki...


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po przegroczeniu granicy lasów babiogórkisch podjeście staje się bardziej strome ( nawet raz przystanek musieliśmy zrobić- znaczy się ja musiałam :))
... ale gdzie te łańcuchy?- pytam ;)

:)
Półka po której się idzie ma ok 50cm szerokości, ale jakoś nie jest straszno :twisted:

Obrazek


Zaraz dalej już ładne widoczki.

Obrazek

Po krótkiej wspinaczce znajdujemy się na wysokości Małej Babiej Góry (1517m). Tutaj znowu łańcuchy, z tego miejsca nie mamy zdjęcia, bo było bardzo ślisko po ostatnich deszczach i trzeba było się mocno tych łańcuchów trzymać :twisted:

Zaraz pózniej, wlazłam tutaj, a mój towarzysz wędrówki cyknąl zdjęcie:

Obrazek

Po chwili dochodzimy do odcinka, gdzie są klamry. Jest mała kolejka, bo każdy fotki robi ;)

Czekam spokojnie na swoją kolej i widzę, że na górze czeka Pani z Panem i tak stoja i przebierają nogami w miejscu.
- Chcą Państwo zejść?- pytam
- O bardzo chętnie - odpowiadają
To mi się na uprzejmość zebrało ;)

Obrazek


A teraz już moja kolej. W tym miejscu trzeba wejść za pomocą łańcuchów i 6-u klamer na 8-mio metrową, pionową ścianę skalną zwaną Czarnym Dziobem.

Obrazek

Obrazek


No... nie było tak źle, poszło szybko i sprawnie :)

Teraz to już tylko w górę na szczyt po kamiennych schodach. Znajdujemy się na tzw. gołoborzu, czyli morzu kamieni i głazów różnej wielkości.

Obrazek

Obrazek


Tuż pod szczytem, na wysokości 1723m widać w skałach figurkę Matki Boskiej.

Obrazek

Obrazek


I nie odmówiłam sobie chwili odpoczynku:

Obrazek


Teraz już na szczyt, który już jest tuż, tuż... :)

c.d.n......
Ostatnio edytowano 05.04.2013 10:23 przez Roxi, łącznie edytowano 2 razy
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.06.2010 10:19

Roksa_ napisał(a):


Obrazek


Czekam spokojnie na swoją kolej i widzę, że na górze czeka Pani z Panem i tak stoja i przebierają nogami w miejscu.
- Chcą Państwo zejść?- pytam
- O bardzo chętnie - odpowiadają
To mi się na uprzejmość zebrało ;)



Łańcuchy dla wrocławskich krasnali :D

A tym Państwu trzeba było powiedzieć, że szlak jest jednokierunkowy - prowadzi do góry, więc w dół nie powinno się nim schodzić. Chyba, że cóś się zmieniło w ostatnich latach :?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.06.2010 10:37

Lidia K napisał(a):A tym Państwu trzeba było powiedzieć, że szlak jest jednokierunkowy - prowadzi do góry, więc w dół nie powinno się nim schodzić. Chyba, że cóś się zmieniło w ostatnich latach :?


Hmmm trochę osób schodziło tym szlakiem... ciężko mi powiedzieć, czy można schodzić, czy nie.
Jeden Pan nawet się zdziwił, że wchodzimy tym szlakiem na Babią z Krowiarek, a nie czerwonym :roll:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.06.2010 11:03

Roksa_ napisał(a):
Lidia K napisał(a):A tym Państwu trzeba było powiedzieć, że szlak jest jednokierunkowy - prowadzi do góry, więc w dół nie powinno się nim schodzić. Chyba, że cóś się zmieniło w ostatnich latach :?


Hmmm trochę osób schodziło tym szlakiem... ciężko mi powiedzieć, czy można schodzić, czy nie.
Jeden Pan nawet się zdziwił, że wchodzimy tym szlakiem na Babią z Krowiarek, a nie czerwonym :roll:


Mam przed sobą mapkę Babiogórskiego Parku Narodowego (szykowałam ją na I Nieoficjalny Górski Wypad Cromaniaków). To nie jest mapa turystyczna więc nie ma oznaczenia, że szlak jest jednokierunkowy. Ale jest na niej napisane, że szlak jest zamknięty w miesiącach: listopad - czerwiec. Więc pytanie Pana nie było bezpodstawne. Na szczęście na polskich szlakach nikt mandatów nie wlepia i nikt tego nie pilnuje. Dzięki temu mogłaś nam pokazać fajne wejście na Babią Górę.

My też ją zdobyliśmy, ale z powodu kontuzji jakiej uległam po zdobyciu Pilska wchodziliśmy osobno. Ja powolutku z Krowiarek a Kulka dokładnie tym szlakiem co Wy. Znałam perć akademicką z opowiadania. Był to wyjazd również w okresie długiego weekendu ale wtedy Boże Ciało przypadło pod koniec maja. I śnieg był na czerwonym szlaku w dużych płatach.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.06.2010 11:51

A tak chciałem tam wleźć z żoną :cry:. Łańcuchy to bariera nie do pokonania :cry:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.06.2010 12:40

A ja jestem przekonana na 150%, że dałaby radę. To jest naprawdę świetny szlak na pierwszy raz. Chociaż go nie przeszłam to wiem co mówię.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.06.2010 13:26

Roksa_ napisał(a):...
A teraz już moja kolej. W tym miejscu trzeba wejść za pomocą łańcuchów i 6-u klamer na 8-mio metrową, pionową ścianę skalną zwaną Czarnym Dziobem.

Obrazek

Obrazek

....

Niestety, Lidio, ja też wiem co mówię. Ten fragment jest nie do przejścia :(
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.06.2010 14:03

Leszek Skupin napisał(a):Niestety, Lidio, ja też wiem co mówię. Ten fragment jest nie do przejścia :(

Znam ten ból. :lol:
Kiedyś ze znajomymi wybraliśmy się na Rohacze. Ola chodzi dobrze po górach i nie ma żadnych problemów z użyciem rąk do pomocy w trudniejszym terenie. Ale na widok żelastwa zapala się jej czerwone światełko i staje jak wryta. Ileśmy się z Szymkiem tam nad nią napracowali...
A najprostszym rozwiązaniem byłoby zawiązanie jej oczu kilka metrów wcześniej i przejście tak, by żelaza nawet nie dotknęła. Na pewno przemknęłaby jak kozica. 8)

Niektórzy tak mają: ubezpieczenia => niebezpiecznie!! :twisted:

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.06.2010 15:26

No pięknie :D Fajne widoki, trasa - przygodówka z urozmaiceniami :wink: Coś jest w tym, co mówi Franz... sama obecność łańcuchów i klamr trochę blokuje psychicznie, ja też tak mam.

Ale skoro wlazłam na Zawrat i Świnicę, to z Babią nie powinno być problemów. Tak myślę :)

Strasznie dużo ludzi... Fajnie, że pogoda się Wam udała :)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 09.06.2010 23:51

Roksa, ja Ci naprawdę bardzo bardzo polecam Tatry Słowackie....
Nie grożą tam kolejki jak na Giewont. :twisted:

Jak sie już człowiek upora z przesądem "nasze jest lepsze, bo to nasze", to nagle nowy, wspaniały świat staje przed nami otworem... :) :wink:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.06.2010 07:01

Lidia K napisał(a):Na szczęście na polskich szlakach nikt mandatów nie wlepia i nikt tego nie pilnuje. Dzięki temu mogłaś nam pokazać fajne wejście na Babią Górę.


Tak się zastanawiam, że może lepiej by było gdyby wyraźnie było powiedziane, czy można schodzić, czy nie. Miejscami jest bardzo wąsko np. przy łańcuchach i wtedy mijanka jest niemożliwa. Jedna lub druga osoba musi się kawałeczek wrócić.
Ale z drugiej strony w górach takie ograniczenia? :roll:

Leszek Skupin napisał(a):A tak chciałem tam wleźć z żoną . Łańcuchy to bariera nie do pokonania


Nie wiem jak wygląda sytuacja, ale naprawdę nie było tak źle. A jeżeli nie łańcuchy, to od Schroniska na Markowych Szczawinach da się odbić w prawo i wejść spokojnie czerwonym szlakiem.

Franz napisał(a):Ola chodzi dobrze po górach i nie ma żadnych problemów z użyciem rąk do pomocy w trudniejszym terenie. Ale na widok żelastwa zapala się jej czerwone światełko i staje jak wryta.


To u mnie jest wprost przeciwnie lubie takie urozmaicenia na szlaku. Jak wiedzę łańcuszki itp. to od razu mam zastrzyk energi (tzw. dźg :twisted: ).

maslinka napisał(a):Strasznie dużo ludzi...


Dużo ludzi to będzie dopiero na szczycie..., ale znośnie. Jeden na drugim nie siedział jeszcze ;) Zaraz zabieram się za pisanie i wklejanie :)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.06.2010 07:52

Akademicka Perć za nami, teraz to czeka nas już tylko wystawienie buzi do słoneczka i wcinanie czekolady ( takiej z dużymi orzechami mniam :lol: ).

Obrazek

Kila lepszych i gorszych ujęć ze szczytu:

Obrazek

Obrazek


I nie dziwcie się, że w takie słońce w kurtce siedzę, dosyć mocno wiało (poza tym to jest nowa kurtka :twisted: ).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę poleniuchowaliśmy, czas wracać.
Schodzimy czerwonym szlakiem w kierunku Krowiarek.

c.d.n.....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Babia Góra- krótka fotorelacja - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone