Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy raz

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
Gio_09
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 01.08.2013
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gio_09 » 02.11.2014 13:20

Przysiądę się i poodglądam...
Korci mnie Albania i gdyby nie ta odległość...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.11.2014 13:53

powiększyłem oryginalne foto, odczytałem znaczek ma masce i to chyba to:)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzina_Trac ... ra%C8%99ov
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.11.2014 13:56

Gio_09 napisał(a):Przysiądę się i poodglądam...
Korci mnie Albania i gdyby nie ta odległość...

no przyznam, że mieszkam 40 km od granicy ze Słowacją, więc mam ok. 1.800 km;
ile masz km? można rozłożyć na 3 dni jazdę (zwiedzać po drodze), jak się ma więcej dni urlopu dostępnego...
marosmaro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 627
Dołączył(a): 06.02.2014
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) marosmaro » 02.11.2014 21:52

"Sol-Wagon" ciekawe foto. Myślałem że będą fotki z pięknych okolic nad morskich miast a tu taka niespodzianka. Właśnie oto też chodzi żeby pokazać też coś od zaplecza. Sam bym nie wpadł na taki pomysł bo zazwyczaj robimy zdjęcia tam gdzie najładniej. Fajny pomysł pozdrowionka i czekamy na cd.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.11.2014 21:53

Tak więc...
udało nam się z małżonką pierwszy raz wyjechać na Bałkany i to całkiem przypadkowo aż do Albanii:) Początkowo w planach była Czarnogóra lub Macedonia (wyjazd początkiem września); później w związku z koniecznością przesunięcia urlopu w pracy wyjazd zaplanowany był na okolice 13 września; ostatecznie mogłem zacząć urlop 25 września; tym samym by poczuć jeszcze trochę ciepła wybór padł na Pd Albanię.
Przeczytałem trochę relacji z wyjazdu w te okolice, ale i tak miałem duże obawy-szczególnie o samochód bo zaczął być ostatnimi miesięcy trochę kapryśny; po prostu dławienie przy rozpędzaniu; jednak jak się okazało lepiej jechał "w trasie" przy obrotach w okolicach 3.000 niż "na miejscu" jeżdżąc 15 km w jedną stronę - kto się trochę orientuje to wie (blokujące się łopatki w turbo).

Relacja ta miała nie powstać, bo coraz więcej już jest relacji o Albanii (szczególnie o jej Pd części); jednak postanowiłem podać może jakieś pomocne informacje dla nowicjuszy (takich jak ja) i ruszających w tamte rejony:)

Nieocenione w zorganizowaniu relacji okazało się "nasze" forum, niektóre z relacji, niektóre z wątków, prywatna korespondencja z niektórymi z was oraz strona internetowa:
http://pl.tripadvisor.com/Attractions-g ... bania.html

Jeżeli ktoś nie zna jeszcze, to promuję relacje kolegi KOL:
grecja-przez-albanie-i-nie-tylko-raz-jeszcze-2011-i-2012-t32480.html?hilit=kol
p.s. można dostać "szajby" ile tego jest:)

Jeżeli chodzi o ostateczną decyzję w zakresie jakości dróg to bardzo pomocna okazała się relacja z jazdy kolegi erde:
albania-relacja-z-jazdy-t46034.html

Nie chciałbym pominąć kogoś ale szczególne podziękowania składam dla:
- KOL; dzięki niemu zobaczyłem: punkt widokowy Oxia; przejazd widokową drogą przez Korce-Erseke-Permet; wykorzystałem nocleg w Lin oraz Himare;
- przepioor; dzięki niemu drogę powrotną wybrałem przez Grecję i świetną drogę do przejścia Qafe Bote-Sagiada; dodatkowo starał się pomóc w zorganizowaniu noclegu;
- mijagi / alutka9 / Karczu, tj. osoby udzielające się w wątku: „Polisa ubezpieczeniowa 2014”, których to posty pomogły w wyborze ubezpieczenia assistance;
- typ / balkanyrudej; którzy utwierdzili w przekonaniu, by po sezonie jechać na główne "autostradowe" przejście graniczne Węgry-Serbia;

Po wyjeździe mogę stwierdzić, że chciałbym kiedyś lepiej poznać Serbię (zamki / monastyry) i Macedonię, może nawet i Grecję do której byłem sceptycznie nastawiony jako kraj zalany turystami, zbyt popularny i komercyjny:) W Grecji jednak jest bardzo klimatycznie, a co najważniejsze są tam fajne „górki”. Bardzo spodobały mi się stare pickupy z silnikami diesla:)
W pewnym momencie urlopu zrodził mi się pomysł przejazdu tranzytowego przez Kosowo (wjazd z Macedonii do Elez Han, dalej Prisztina i Besiane); jednak w wyniku obaw o czas przejazdu i chęć ewentualnego tam pozwiedzania zrezygnowaliśmy (brak dostępu do internetu i chęci za wszelką cenę go posiadania).

W nawigowaniu korzystałem z AutoMapy z 2013r., nawigacji Modecom oraz map: Albanii w skali 1:200.000, mapy Serbii/Macedonii/Kosowa/Czarnogóry w skali 1:500.000 wydawnictwa freytad&berndt. Po raz kolejny się sprawdziły. Na mapach zaznaczone są nawet drogi atrakcyjne widokowo. Nie ma jednak autostrady z Vlore do Levan (tzn. z Vlore w kierunku Fier).
Roland90
Cromaniak
Posty: 512
Dołączył(a): 03.07.2014
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roland90 » 03.11.2014 00:12

Witam Zasiadam i ja .Coraz więcej osób ,,znudzonych" jest Chorwacją i właśnie wybiera Albanię lub Czarnogórę i dlatego to bardzo dobry pomysł z tym łopatologicznym objaśnieniem Albanii dla początkujących. Ja sam an razie się nie wybieram a za kilka lat kto wie.... może będzie jak znalazł :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 03.11.2014 09:01

Sol-Wagon napisał(a):Nieocenione w zorganizowaniu relacji okazało się "nasze" forum, niektóre z relacji, niektóre z wątków, prywatna korespondencja z niektórymi z was oraz strona internetowa:
http://pl.tripadvisor.com/Attractions-g ... bania.html

Jeżeli ktoś nie zna jeszcze, to promuję relacje kolegi KOL:
grecja-przez-albanie-i-nie-tylko-raz-jeszcze-2011-i-2012-t32480.html?hilit=kol
p.s. można dostać "szajby" ile tego jest:)

Jeżeli chodzi o ostateczną decyzję w zakresie jakości dróg to bardzo pomocna okazała się relacja z jazdy kolegi erde:
albania-relacja-z-jazdy-t46034.html

Nie chciałbym pominąć kogoś ale szczególne podziękowania składam dla:
- KOL; dzięki niemu zobaczyłem: punkt widokowy Oxia; przejazd widokową drogą przez Korce-Erseke-Permet; wykorzystałem nocleg w Lin oraz Himare;
- przepioor; dzięki niemu drogę powrotną wybrałem przez Grecję i świetną drogę do przejścia Qafe Bote-Sagiada; dodatkowo starał się pomóc w zorganizowaniu noclegu;
- mijagi / alutka9 / Karczu, tj. osoby udzielające się w wątku: „Polisa ubezpieczeniowa 2014”, których to posty pomogły w wyborze ubezpieczenia assistance;
- typ / balkanyrudej; którzy utwierdzili w przekonaniu, by po sezonie jechać na główne "autostradowe" przejście graniczne Węgry-Serbia;

wszystko również mam przeczytane i w zakładkach, pozostaje jedynie odświeżać co jakiś czas pamięć, w sam raz by przezimować :D
czekam również by zobaczyć co z powyższego Wam się udało, ponieważ zapowiada się tego sporo
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 03.11.2014 19:36

w sumie to pełnych dni w Albanii spędziliśmy tylko 5, w ty jeden tranzytowy...pytanie co można zobaczyć w 4 dni...a no trochę można, ujdzie w tłumie:)
jak się ma więcej dni urlopu to można tylko dodawać kolejne atrakcje albo pojechać dalej:)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 03.11.2014 19:43

dobra, czas zaczynać bo ludzie zaczynają się "podniecać" (w sumie ja też:p); żeby tylko nie było wielkiego niewypału z tej relacji...:p
zapomniałem dodać że w relacji przewidziany jest pokaz mody męskiej turystycznej w postaci szaty zasłaniającej górną część ciała:p
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 03.11.2014 20:34

Dzień 1 / czwartek 25 września;

Szata na dzisiaj:
Obrazek
p.s. zaznaczam, że Nie Szata Zdobi Człowieka:p

trasa na dzisiaj: ok. 740 km;
Obrazek

Wyjeżdżamy o 7.15; mamy ten plus że do granicy ze Słowacją ok. 40-50 km (ciężko przekroczyć wtedy barierę 5.000 km wyjazdu urlopowego:p). Nie korzystamy z autostrad na Słowacji (za wyjątkiem drogi szybkiego ruchu-obwodnicy Svidnika). Temperatura na Słowacji nie zachęca, miejscami jest tylko 7 stopni:/
Jedziemy przepisowo, jednak odcinek Presov-Koszyce wybieram bocznymi drogami i tam w wyniku braku zaludnienie pozwalam sobie na pewnych odcinkach na 110-120, starając się zmieniać biegi przy 3.000 obr. (teoretycznie mniejsza szansa na nagar na łopatkach); o dziwo auto jedzie...hmm, chyba właśnie tego potrzebuje...paradoks...

Na pierwszej stacji benzynowej na Węgrzech (po prawej stronie; m-ki MOL) jesteśmy po ok. 3 godzinach, licznik wskazuje 200 przejechanych km. Kupujemy winietę tygodniową na 10 dni – płatność kartą. Koszt: 41,27 zł.
U Madziarów jedziemy przepisowo 130. Policji trochę się kręci na autostradzie, głównie na hulajnogach. Temperatura na szczęście wrasta sukcesywnie i osiąga ostatecznie w Serbii ok. 21 stopni:)

Na przejściu z Serbią kilka samochodów. 5 minut i jesteśmy kolejnym kraju. Węgier nawet chyba nie bierze do ręki naszych dokumentów i każe jechać, Serb zaś trzymając je w ręce pyta „KUDA”:p Odpowiadam: Greece! (nie chcąc go drażnić Albanią-mimo iż może to być Węgier z Vojvodiny). Każe jechać dalej.
Trochę „tłucze” na prawym pasie, jakby płyty drogowe zalane asfaltem, a jako że nie ma ruchu prawie wcale zjeżdżam na lewy i tak jadę aż do chwili gdy ktoś jest za mną, ustępuję mu miejsca i dalej powrót na lewo. Na bramkach płacę kartą.
Coś tam kiedyś czytałem o próbach oszukiwania na serbskich bramkach, więc mam przed sobą taryfę po angielsku i serbsku. W razie czego będę wrzeszczał:p

http://www.putevi-srbije.rs/index.php?o ... 01&lang=en
można zmienić język na serbski i również pobrać do pdf w ich języku;

Na autostradzie w Serbii jedziemy przepisowo 120, patroli jednak brak, na autostradzie pusto.
Przed Belgradem na bramkach korek na ok. 15 minut stania. Są to ostatnie nasze bramki na dzisiaj, bowiem w miejscowości Novi Banovci mamy zaplanowany pierwszy nocleg w Hotelu Novella Uno, zarezerwowany przez booking.
Strona internetowa: http://www.novellauno.rs/pl/
Polecam ten nocleg ze względu na: świetne położenie zaraz za zjazdem z autostrady, łatwy dojazdu, obsługę mówiącą po angielsku, recepcja chyba 24h, dobre śniadanie (szwedzki stół) i WiFi. Minusem może być hałas lotniska Belgradu, ale po zamknięciu okna nic w nocy nie słyszałem. Nie ma zamykanej bramy, ale można zaparkować bardzo blisko budynku i wydaje się bezpiecznym miejscem.
Za nocleg dla 2 osób ze śniadaniem należy się 40 EUR.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.11.2014 21:04

Za "szatę" masz u mnie dodatkowe względy.
:wink:
za Białowieżę i Suwalszczyznę też

P.s. nasz "pierwszy raz" to był ubiegłoroczny spontan. Rozochocił i zniechęcił zarazem. Pooglądam, jak to mogłoby wyglądać, gdybyśmy zrobili to bardziej świadomie ... :)
marosmaro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 627
Dołączył(a): 06.02.2014
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) marosmaro » 03.11.2014 22:49

Witaj Sol-Wagon. Jak dla mnie to fajny początek bardzo ciekawe rozpoczęcie relacji. Aż się chce czekać co będzie dalej. Więc czekam na cd pozdrowionka
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 03.11.2014 22:54

przy jakości serbskich autostrad jazda lewym pasem to wręcz obowiązek bycia litościwym dla samochodu :)

nie wiem czy zauważyłeś drobną różnicę pomiędzy serbskim autostradami a częścią polskich (np. A4 GDKiA) - tam cena za przejazd jest podana PRZED bramką, widoczna dość dobrze z daleka, abyś mógł przygotować sobie kasę. W Polsce cena za odcinek jest ZA bramką (okienkiem), chyba tylko dla zrobienia sobie jaj z kierowcy ;) Ot, szczegół, a jednak kolejne ziarenko do korków...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 04.11.2014 17:18

marosmaro napisał(a):Witaj Sol-Wagon. Jak dla mnie to fajny początek bardzo ciekawe rozpoczęcie relacji. Aż się chce czekać co będzie dalej. Więc czekam na cd pozdrowionka

cieszę się, że się podoba...aż się chce pisać...:)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy ra

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 04.11.2014 17:26

Hotel Novella Uno wieczorem...
Obrazek

w hotelu chwalą się czystością aż w 2 języka...:) można śmiało siadać:p
Obrazek


Dzień 2 / piątek 25 września;

szata na dzisiaj:
Obrazek

trasa na dzisiaj: ok. 670 km
Obrazek

Nie za szybko idziemy na śniadanie, wyjeżdżamy ok. 9.30; zimno trochę z rana w sandałach i krótkich spodenkach:p
Aaa, zapomniałem dodać, że kelner zapytał mnie czy znam niejaką Teresę Werner:) Sprawdziłem dopiero za kilka dni i od razu poznałem Panią, ale szkoda że po wyglądzie:) Czyżby słuchał jej przebojów na SilesiaTV?:)
Jedziemy przez Belgrad, bardzo sprawnie z godnie z ograniczeniami, nie mniej niż 80 km/h.
Za Belgradem wreszcie jakieś delikatne górki, zaczyna mi się podobać:) Jak się okazało serpentyn i górek miałem po uszy i mam na razie po uszy:p
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Albania-pierwszy raz...dla tych co...planują pierwszy raz - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone