Chorwacja Online – witaj na słonecznej stronie Chorwacji

Podpisano umowę na budowę mostu Pelješac

24.04.2018
Jak już informowaliśmy, chorwacki rząd planuje połączenie Dubrownika z resztą terytorium kraju za pośrednictwem mostu, który poprzez półwysep Pelješac pozwoli na ominięcie odcinka Jadranskiej Magistrali przebiegającego przez terytorium Bośni i Hercegowiny. 23 kwietnia 2018 roku podpisano umowę z chińskim przedsiębiorstwem China Road and Bridge Corporation, które wygrało przetarg na realizację inwestycji.
Pelješki most, jak brzmi oryginalna nazwa obiektu, ma mieć 2,4 km długości, 55 metrów wysokości i 4 pasy ruchu, a jego budowa ma potrwać 36 miesięcy. Na całość inwestycji mają się również składać się drogi dojazdowe zarówno po stronie lądu, jak i znajdujące się na półwyspie.

Przetarg na budowę mostu wygrało chińskie przedsiębiorstwo China Road and Bridge Corporation, pokonując cenowo austriackiego Strabaga oraz włosko-tureckie konsorcjum Astaldi - Ictas. Po odrzuceniu odwołań złożonych przez przegranych oferentów, 23 kwietnia 2018 roku podpisano w Dubrowniku umowę z chińskim wykonawcą.

Czy to oznacza, że już za 3 lata przejedziemy ze Splitu do Dubrownika bez przekraczania granicy? Niestety, w praktyce sprawy moga wyglądac nieco mniej różowo. Przegrany Strabag nie zamierza bowiem odpuścić i chce sądownie zablokować rozpoczęcie prac budowlanych. Co więcej, wśród bośniackich polityków pojawiają się głosy, żeby zgodę na budowę uzależnić m.in. od rozwiązania sporu dotyczącego granicy morskiej między Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną. Wydaje się jednak, że determinacja chorwackich polityków w dążeniu do budowy mostu jest tak duża, że te przeciwności mogą co najwyżej spowodować opóźnienia realizacji, natomiast wydaje się pewne, że inwestycja zostanie zrealizowana.

O dalszych losach tej strategicznej inwestycji będziemy informować na łamach Cro.pl.


Starsze aktualności:
cron
Podpisano umowę na budowę Mostu Pelješac
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022