Chorwacja Online – witaj na słonecznej stronie Chorwacji

Podwyżki cen za przejazd chorwackimi autostradami

18.03.2017
Z podziwem patrzymy na wspaniałe chorwackie autostrady, z efektownymi estakadami i długimi tunelami, niejednokrotnie także atrakcyjne widokowo. Niestety, tym razem musimy poinformować o drugiej, mniej przyjemnej stronie medalu: nie najtańsze już dzisiaj chorwackie autostrady, od 1 kwietnia 2017 dodatkowo podrożeją, a nie jest to niestety jeszcze koniec wzrostu cen.
Podwyżka będzie dotyczyła (przynajmniej na razie) odcinków zarządzanych przez państwową spółkę Hrvatske Autoceste (HAC). Wzrost opłat wyniesie około 5%, tym samym za przejazd z Varaždinu do Zagrzebia zapłacimy 27 kun (około 16 zł) zamiast dotychczasowych 25, natomiast z Zagrzebia do Splitu o siedem kun więcej niż do tej pory, czyli łącznie aż 181 kun (w przeliczeniu około 105 złotych; podane ceny dotyczą samochodów osobowych bez przyczep). Na pocieszenie pozostaje informacja, że nie podrożeje przejazd autostradą Zagrzeb - Rijeka (zarządzana przez inną spółkę), chociaż już dzisiaj korzystanie z niej jest dość drogie, bo wynosi 70 kun (około 40 zł) za około 140 kilometrów.

Nie jest to jednak koniec złych wiadomości, gdyż według zapowiedzi chorwackiego ministra transportu Olega Butkovicia, w sezonie wakacyjnym (od czerwca do września) ceny mają wzrosnąć o 10% (ta podwyżka nie będzie jednak dotyczyła autobusów i pojazdów ciężarowych).

Wzrost cen ministerstwo transportu uzasadnia ciężką sytuacją finansową operatora autostrad, który ma problemy ze spłatą zobowiązań zaciągniętych na budowę i eksploatację dróg. Nie brakuje jednak głosów, że dalszy wzrost cen, zamiast wzrostu przychodów, spowoduje jedynie jeszcze liczniejszą ucieczkę wielu kierowców na bezpłatne drogi alternatywne; już bowiem dzisiaj wiele osób rezygnuje z podróży autostradą ze względu na wysokie opłaty za przejazd nimi.

Starsze aktualności:
cron
Od 1 kwietnia 2017 podwyżki cen za przejazd chorwackimi autostradami
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022