Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przejazd autostradą

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kris1973
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 04.04.2006
Przejazd autostradą

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kris1973 » 09.04.2007 23:08

Czy jadąc autostradą musimy zatrzymywac się na każdych bramkach i płacic za przejechany odcinek i jak mocno to spowalnia ruch jadąc w sierpniu czyli sezonie (niedziela w dzień)
Czy można jechac i płacic na samym końcu ?
Sorki za lamerskie pytanie ale u nas na północy jest tyle autostrad że hoho. 8O
PS. Czy po drodze na Słowacji ,(gdzieś koło Bratysławy pewnie)spokojnie znajde nocleg tranzytowy ,bez wcześniejszej rezerwacji?
Pozdrawiam
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 09.04.2007 23:14

Mało danych :( O którą autostradę Ci chodzi? Na Słowacji nie ma bramek tylko winiety a w Chorwacji płacisz przy wjeździe i zjeździe z autostrady (uszczegóławiając: płacisz od granicy do Zagrzebia - wjazd i wyjazd, w Zagrzebiu autostrada jest bezpłatna oraz od Zagrzebia do ... również wjazd i wyjazd. W Austrii są winiety, na Węgrzech i w Czechach też, w Słowenii bramki (ale tu nie jechałem). W Niemczech autostrady są bezpłatne.
beniu11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 193
Dołączył(a): 06.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) beniu11 » 09.04.2007 23:16

Czechy,Słowacja, Austria winiety.Chorwacja płacisz za przejechany odcinek. Korki w sezonie są bardzo częste,szczególnie przed tunelami w Chorwacji. :?
Kris1973
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 04.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kris1973 » 09.04.2007 23:33

Chodziło mi oczewiście o autostrade Chorwacką :P (zapomniałem dopisac),
Reszte informacji o winietkach itp. znam ,wyczytałem z forum,al dzięki bardzo
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 09.04.2007 23:55

Kris1973 napisał(a):Chodziło mi oczewiście o autostrade Chorwacką :P (zapomniałem dopisac),
Reszte informacji o winietkach itp. znam ,wyczytałem z forum,al dzięki bardzo

Autostrada chorwacka ok. 160 kun, które właściwie uiszczasz pod koniec drogi . Straty czasowe żadne, być może tylko okazja do kolejnego postoju. Wszyscy żyjemy ostatnio w zwariowanych czasach.
Lot w Kosmos odbywa się coraz szybciej, jednak jazda do pracy coraz wolniej i niestety nic na to nie możemy poradzić... :lol:
maciej1969
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 257
Dołączył(a): 03.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciej1969 » 10.04.2007 13:53

Kris1973 napisał(a):Czy jadąc autostradą musimy zatrzymywac się na każdych bramkach i płacic za przejechany odcinek i jak mocno to spowalnia ruch jadąc ...
Pozdrawiam

Tylko na polskich autostradach co 15-20 km są bramki zatrzymujące wszystkich jadących dla uiszczenia opłaty, co spowalnia ruch, powoduję korki i wypacza sens autostrad.
W krajach bardziej cywilizowanych np. Cro - bramki są usytułowane na zjazdach z autostrad co pozwala jadącym dalej bez zatrzymywania się pędzić dalej, aż do celu - gdzie zapłacą za cały przejechany odcinek :)
Mam nadzieję, że tak będą budowane pozostałe autostrady w Polsce - czego wszystkim nam życzę... :D
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 10.04.2007 17:02

Kris1973 napisał(a):Chodziło mi oczewiście o autostrade Chorwacką :P (zapomniałem dopisac),
Reszte informacji o winietkach itp. znam ,wyczytałem z forum,al dzięki bardzo




jeżeli narzekasz na gęstośc bramek na chorwackich autostradach (hmmm... Zagrzeb - Split ani jednej cestariny), to proponuje pojeżdzić autostradami w Słowenii. Tam dopiero będziesz się wkurzać na ciągłe przeczekiwanie na pobór myta.

pozdrawiam
Rafał
Kris1973
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 04.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kris1973 » 10.04.2007 20:15

W krajach bardziej cywilizowanych np. Cro - bramki są usytułowane na zjazdach z autostrad co pozwala jadącym dalej bez zatrzymywania się pędzić dalej, aż do celu - gdzie zapłacą za cały przejechany odcinek

Dzięki bardzo o tą informacje właśnie mi chodziło :D
jeżeli narzekasz na gęstośc bramek na chorwackich autostradach (hmmm... Zagrzeb - Split ani jednej cestariny), to proponuje pojeżdzić autostradami w Słowenii. Tam dopiero będziesz się wkurzać na ciągłe przeczekiwanie na pobór myta.

Nie zle mie zrozumiałeś poprostu wybieram sie tam pierwszy raz
i szukałem informacji o trudnościach z bramkami na autostradzie ,ale
w poscie wyżej kolega maciej1969 napisał wyraznie że
bramki są usytułowane na zjazdach z autostrad co mnie bardzo cieszy
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 11.04.2007 08:24

Kris1973 napisał(a):szukałem informacji o trudnościach z bramkami na autostradzie ,ale
w poscie wyżej kolega maciej1969 napisał wyraznie że
bramki są usytułowane na zjazdach z autostrad co mnie bardzo cieszy



Najlepsze z możliwych rozwiazanie poboru opłat za przejazd autostradą zastosowano własnie w Chorwacji. Płacisz za faktycznie przejechany odcinek jednorazowo na zjeździe, a nie co kilkanaście - kilkadziesiąt kilometrów jak w Słowenii czy, pożal się Boże, u Nas.
Chociaz pewnie gdyby zastosowano system winietowy, autostrady wychodziłyby relatywnie taniej.

Pozdrawiam
Rafał
Doctor Wu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 246
Dołączył(a): 20.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doctor Wu » 13.04.2007 18:32

A4 od Gliwic na zachód jest przystosowana do cywilizowanego poboru opłat - vide CRO. Miejsca na postawienie budki opłatowej są przygotowane na zjazdach a nie na pasie głównym. Problem, kwestia jest taka, że firma która zdobędzie koncesję na golenie kierowców, przychodzi z nastawieniem że zysk z inwestycji ma być na wczoraj. Wtedy stawia budki co 30 km na autostradzie i kosi po 11 PLN jak Kulczyk. Aby pobierać opłaty bez tamowania ruchu trzeba trochę zainwestować w systemy informatyczne i okablowanie, a na to nie wszystkich stać albo brak chęci bo to koszty do poniesienia a można przecież zarabiać beznakładowo.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 13.04.2007 18:50

felder*eagles napisał(a):Aby pobierać opłaty bez tamowania ruchu trzeba trochę zainwestować w systemy informatyczne i okablowanie, a na to nie wszystkich stać albo brak chęci bo to koszty do poniesienia a można przecież zarabiać beznakładowo.


E tam. W Chorwacji zrobili to tak jak od lat robią to Włosi. Wjeżdżając na autostradę dostajesz karteczkę na której jest napisane gdzie wjechałeś. Zjeżdżając z autostrady podajesz tę karteczkę pani/panu w okienku i wiadomo ile masz zapłacić. Do tego nie trzeba żadnej informatyki, ani tym bardziej okablowania.
Doctor Wu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 246
Dołączył(a): 20.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doctor Wu » 13.04.2007 19:01

A ja sądzę, że jakaś informatyka musi być, przecież w innym wypadku już dawno nasi jadący z Zagrzebia woziliby i pokazywaliby w bramce wydrukowane jeszcze w kraju bileciki na przejazd z Prgomet do Dugopolje. :lol:
Nie jechałem autostradą chorwacką i może nie mam racji, ale jestem przekonany że komputer zapisuje że bilecik o numerze xxxxxx został wydrukowany dnia .... o godzinie .... w Lucko, i w bramce końcowej porównuje czy wszystko się zgadza.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 13.04.2007 22:01

W kombinowaniu to my chyba nadal chcemy przodować.... :? :? :? :roll: :roll: :roll:
Witold P.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 279
Dołączył(a): 13.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witold P. » 14.04.2007 20:03

We Francji też potrafi być mało ciekawie.Kilka lat temu jechałem pod hiszpańską granicę i płaciłem chyba z pięć razy.Nie potępiajmy w czambuł wszystkiego co sie u nas dzieje. :(
kurpis
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kurpis » 14.04.2007 20:04

Czy ktoś mógłby podać koszt przejazdu przez Słowenię (jadąc trasą Wiedeń-Zagrzeb). dziękuję z góry. :)
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone