Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Peljesac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrmks69
Plażowicz
Peljesac

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks69 » 23.07.2008 11:15

W tym roku planuje dojechac na Peljesac. I stąd moje pytanie. Gdzie warto się zatrzymać. Wolałbym gdzies blizej podstawy półwyspu bo planuję wycieczki zarowno na Korczulę jak i do Dubrownika i Splitu.
Dlatego nie chcialbym za kazdym razem jechac w ta i spowrotem przez caly polwysep.
Gdybym jeszcze dostał jakies namiary na fajna kwatere moja wdziecznosc bylaby bezgraniczna. Jezdze co prawda w ciemno. Ale nie przepadam za szukaniem kwatery po 20h jazdy i z rodzina na glowie.

Moje preferencje w skrocie: miejscowosc nie za duza, ale z dobrym zapleczem gastronomicznym i jakims wiekszym sklepem, plaza moze byc kamienista- przekonalem dziecko ze takie sa najzdrowsze. No i zeby mozna bylo wynajac lodz motorowa. Poprobowalem tej zabawy w zeszlym roku na wodach wokół Murtery. Swietna zabawa, szczegolnie mlywanie od wysepki do wysepki. Czlowiek czuje sie jak Cook.
Iwona Baśka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona Baśka » 24.07.2008 11:29

piotrmks69 napisał(a):W tym roku planuje dojechac na Peljesac. I stąd moje pytanie. Gdzie warto się zatrzymać. Wolałbym gdzies blizej podstawy półwyspu bo planuję wycieczki zarowno na Korczulę jak i do Dubrownika i Splitu.
Dlatego nie chcialbym za kazdym razem jechac w ta i spowrotem przez caly polwysep.
Gdybym jeszcze dostał jakies namiary na fajna kwatere moja wdziecznosc bylaby bezgraniczna. Jezdze co prawda w ciemno. Ale nie przepadam za szukaniem kwatery po 20h jazdy i z rodzina na glowie.

Moje preferencje w skrocie: miejscowosc nie za duza, ale z dobrym zapleczem gastronomicznym i jakims wiekszym sklepem, plaza moze byc kamienista- przekonalem dziecko ze takie sa najzdrowsze. No i zeby mozna bylo wynajac lodz motorowa. Poprobowalem tej zabawy w zeszlym roku na wodach wokół Murtery. Swietna zabawa, szczegolnie mlywanie od wysepki do wysepki. Czlowiek czuje sie jak Cook.

Myślę , że tym kryteriom odpowiada miejscowość Drace. Mała osada, ale ma wszystko czego szukasz , a i"na ląd" niedaleko.
Pozdrawiam
piotrmks69
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks69 » 24.07.2008 17:59

Iwona Baśka napisał(a):Myślę , że tym kryteriom odpowiada miejscowość Drace. Mała osada, ale ma wszystko czego szukasz , a i"na ląd" niedaleko.
Pozdrawiam

Dzieki. Jezeli są łódki to wspaniale. mam jeszcze tylko 1 pytanie. czy jest różnica w temp wody i ew powietrza po stronie pn-wsch i pd-zach polwyspu?
laura2
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) laura2 » 25.07.2008 09:10

Witam
W ubiegłym roku spędziliśmy wakacje na tym półwyspie, jechaliśmy jak zwykle w ciemno. Zdecydowaliśmy się na miejscowość (która urzekła nas od pierwsze ujrzenia) Żuljana, niewielka, ale było wszystko czego potrzeba: 3-4 lokaliki, jakaś lodziarnia, sklep, pan sprzedający rano rybki, poczta, jakiś kramik rozstawiający się od czasu do czasu i sprzedaż produktów przy domach. Miejscowość jak wyrwana z całego świata. Usadowiona wokół niewielkiej zatoczki, przy której jest "miejska plaża" - jak dla nas mało ciekawa: wręcz piaszczysta na której można jedynie popływać - nurkowanie odpada - nic nie ma, ale wystarczyło przejść w prawo 200-300 metrów i zaczynały się :skałki". Nasza gospodyni pokazała nam drugiego dnia drogę do innej zatoczki i tam wogóle było superowo.
Na większe zakupy podjeżdżaliśmy do Stonu (przepiękna miejscowość) - a wielu naszych znajomych przejeżdżając przez nią omijała ją.
W miejscowościach przy brzegu (od strony lądu) raczej nieciekawie - ale miejsce zakupów w owoce morza (taniutkie mule i kamenice)

PS jakby coś chętnie służę informacjami
pawlop
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawlop » 11.08.2008 22:03

Czy mógłbym dostać namiar na apartament w którym mieszkaliście i jeśli można wiedzieć ile płaciliście i za jaki apartament. adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Ostatnio edytowano 13.08.2008 19:39 przez pawlop, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 11.08.2008 22:21

Dla mnie Pelješac to najpiękniejsza część nadmorskiej Chorwacji. Ale mi najbardziej podoba sie od strony "prawdziwego" :) morza czyli jego południowe wybrzeże. Choć znam ludzi co byli po drugiej stronie i też byli zadowoleni :) Generalnie są dwa większe miasteczka - Orebić i Trpanj, tam gdzie dopływa prom z lądu. Ale solą tej ziemi są właśnie te małe mieściny i osady. Jeśli chodzi o temperaturę wody po jednej i po drugiej stronie to zdarza się , że woda od południa jest bardzo zimna :). Dlatego parę razy byłem na Divnej i... tam to samo :) Co do miejsca to Janjina jest chyba rzeczywiście w połowie półwyspu, ale kawałek dalej jest Borak!! To jest super! Do Orebića 15 km, do Trstenica 7 km, można popłynąć na Mljet, z 10 km do Trpanja, no i wino Dingač!! W Drače nie ma gór schodzących do morza. Jest za to wyścig osłów i festa z tej okazji :) Co do wycieczek na Korčule czy do Dubrovnika to 10 km w tą czy tamtą nie gra roli, to i tak praktycznie całodzienne wycieczki. No i w Drače nie ma kojotów i muflonów, ale mogę sie mylić :):)
ines
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 12.08.2008 00:31

Sławomir Wocial napisał(a):Dla mnie Pelješac to najpiękniejsza część nadmorskiej Chorwacji. Ale mi najbardziej podoba sie od strony "prawdziwego" :) morza czyli jego południowe wybrzeże. Choć znam ludzi co byli po drugiej stronie i też byli zadowoleni :) Generalnie są dwa większe miasteczka - Orebić i Trpanj, tam gdzie dopływa prom z lądu. Ale solą tej ziemi są właśnie te małe mieściny i osady. Jeśli chodzi o temperaturę wody po jednej i po drugiej stronie to zdarza się , że woda od południa jest bardzo zimna :). Dlatego parę razy byłem na Divnej i... tam to samo :) Co do miejsca to Janjina jest chyba rzeczywiście w połowie półwyspu, ale kawałek dalej jest Borak!! To jest super! Do Orebića 15 km, do Trstenica 7 km, można popłynąć na Mljet, z 10 km do Trpanja, no i wino Dingač!! W Drače nie ma gór schodzących do morza. Jest za to wyścig osłów i festa z tej okazji :) Co do wycieczek na Korčule czy do Dubrovnika to 10 km w tą czy tamtą nie gra roli, to i tak praktycznie całodzienne wycieczki. No i w Drače nie ma kojotów i muflonów, ale mogę sie mylić :):)

Prawda, Prawda 8O :D
piotrmks
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 12.08.2008 16:52

Mimo przeczytania kilku wątków o Peljesacu nie wiem gdzie sie zatrzymam. Dlatego planuję dojechanie przed południem aby mieć czas na rozejrzenie się.
Jezeli beda chetni na wspólna droge to wyjężdzam 14 po poludniu z Siedlec i jade przez BiH.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.08.2008 17:57

piotrmks napisał(a):Mimo przeczytania kilku wątków o Peljesacu nie wiem gdzie sie zatrzymam. Dlatego planuję dojechanie przed południem aby mieć czas na rozejrzenie się.
Jezeli beda chetni na wspólna droge to wyjężdzam 14 po poludniu z Siedlec i jade przez BiH.

Którędy przez BiH, przez Doboj czy Banja Luke?
piotrmks
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 12.08.2008 20:44

Chyba przez Banja Luke.
mpapu
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mpapu » 12.08.2008 21:24

Sławomir Wocial napisał(a):Dla mnie Pelješac to najpiękniejsza część nadmorskiej Chorwacji. Ale mi najbardziej podoba sie od strony "prawdziwego" :) morza czyli jego południowe wybrzeże. Choć znam ludzi co byli po drugiej stronie i też byli zadowoleni :) Generalnie są dwa większe miasteczka - Orebić i Trpanj, tam gdzie dopływa prom z lądu. Ale solą tej ziemi są właśnie te małe mieściny i osady. Jeśli chodzi o temperaturę wody po jednej i po drugiej stronie to zdarza się , że woda od południa jest bardzo zimna :). Dlatego parę razy byłem na Divnej i... tam to samo :) Co do miejsca to Janjina jest chyba rzeczywiście w połowie półwyspu, ale kawałek dalej jest Borak!! To jest super! Do Orebića 15 km, do Trstenica 7 km, można popłynąć na Mljet, z 10 km do Trpanja, no i wino Dingač!! W Drače nie ma gór schodzących do morza. Jest za to wyścig osłów i festa z tej okazji :) Co do wycieczek na Korčule czy do Dubrovnika to 10 km w tą czy tamtą nie gra roli, to i tak praktycznie całodzienne wycieczki. No i w Drače nie ma kojotów i muflonów, ale mogę sie mylić :):)

W pełni się ze Sławkiem zgadzam, choć byłem u innych gospodarzy niż On to na pewno tam wrócę. W tym roku byłem u naszych południowych sąsiadów ( Słowaków) ale w przyszłym roku powrót do Darko G. Jak ogólnie nie podchodzi mi wino chorwackie tak z tego regionu jest przepyszne. Polecam rejon Dingacza.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.08.2008 21:36

piotrmks napisał(a):Chyba przez Banja Luke.

Ja bym Ci polecał przez Banja Luke bo wg. mnie są o niebo piękniejsze widoki. Dolina Vrbasu i Neretvy jest bardzo ciekawa. Ja należę do kierowców którzy oprócz drogi jeszcze coś widzą, znam takich którzy nie widzą ale to mistrzowie prostej, i jazda jest ciekawa. Chcesz być przed południem , to jak planujesz trasę? Jesteś kolejnym :) twardzielem za kółkiem który , nie dojeżdża na miejsce, tylko udaje mu sie dojechać na miejsce? :):) Na obu trasach przez BiH są miejsca do cywilizowanego noclegu. Pozdrav.
piotrmks
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 12.08.2008 22:18

Sławomir Wocial napisał(a):Ja bym Ci polecał przez Banja Luke bo wg. mnie są o niebo piękniejsze widoki. Dolina Vrbasu i Neretvy jest bardzo ciekawa. Ja należę do kierowców którzy oprócz drogi jeszcze coś widzą, znam takich którzy nie widzą ale to mistrzowie prostej, i jazda jest ciekawa. Chcesz być przed południem , to jak planujesz trasę? Jesteś kolejnym :) twardzielem za kółkiem który , nie dojeżdża na miejsce, tylko udaje mu sie dojechać na miejsce? :):) Na obu trasach przez BiH są miejsca do cywilizowanego noclegu. Pozdrav.

Wyjezdzam 14 po poludniu a bede na Peljesacu 16 przed poludniem. Czyli tempo spacerowe-szybkie
mkm
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 12.08.2008 23:00

Sławomir Wocial napisał(a):
piotrmks napisał(a):Chyba przez Banja Luke.

Ja bym Ci polecał przez Banja Luke bo wg. mnie są o niebo piękniejsze widoki. Dolina Vrbasu i Neretvy jest bardzo ciekawa. Ja należę do kierowców którzy oprócz drogi jeszcze coś widzą, znam takich którzy nie widzą ale to mistrzowie prostej, i jazda jest ciekawa. Chcesz być przed południem , to jak planujesz trasę? Jesteś kolejnym :) twardzielem za kółkiem który , nie dojeżdża na miejsce, tylko udaje mu sie dojechać na miejsce? :):) Na obu trasach przez BiH są miejsca do cywilizowanego noclegu. Pozdrav.

Zdecydowanie się zgadzam :D Jazda autostradą jest nudna i cholernie monotonna :( Do Vrbasu i Neretvy , dodam jeszcze Moracę - ale to już w Czarnogórze . Jeżeli chodzi o Vrbas - uwaga remont tunelu, ok. 10 km przed Jajce - do 31.08. objazd przez Mrkjonic Grad - też zresztą bardzo ciekawą klisurą - skały dosłownie wiszą nad głową . Trzeba bardzo poljako , bo można nadziać się na odłam skały na jezdni , szczególnie po deszczu .
Życzę szerokiej i ciekawej drogi :D
mkm
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 12.08.2008 23:11

Ja jednak spróbuję Cię przekonać do równie pięknej co Peljesac , sąsiedniej KORCULI :D Mam tam '' swoje gniazdko '' , podobne do Twojego w Dingacu . Ale wszystko poljako :wink: :D
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne