Witamy wszystkich podróżników na platformie cro.pl© Chorwacja online™ – Witamy wszystkich podróżników na słonecznej stronie Chorwacji

Problemy na chorwackich granicach

07.04.2017
Po informacji o podwyżkach cen przejazdu autostradami, mamy kolejne niedobre wieści. Od dnia 7 kwietnia 2017 na granicach strefy Schengen obowiązują dokładne kontrole dokumentów, a to oznacza kolejki na przejściach.
W zawiązku z sytuacją międzynarodową, kraje należące do grupy Schengen podjęły decyzję o dokładnej kontroli każdego przekraczającego granicę tej strefy. Przypomnijmy, że do strefy Schengen należą kraje Unii Europejskiej (oraz Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia), z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rumunii, Bułgarii, Cypru oraz niestety właśnie Chorwacji. Do tej pory kontrole na granicach strefy Schengen z państwami należącymi do UE, ale będącymi poza Schengen, były z reguły pobieżne. Od 7 kwietnia 2017 roku niestety uległo to zmianie i wszystkie dokumenty podróżnych (w dalszym ciągu mogą to być paszporty lub dowody osobiste) muszą być skanowane i wprowadzane do systemu informatycznego. Tym samym, czas potrzebny na obsługę każdej osoby przekraczającej granicę może wynieść kilkadziesiąt sekund.

Pierwszy dzień obowiązywania nowych procedur okazał się bardzo trudny. Od samego rana na bardziej ruchliwych przejściach drogowych zaczęły tworzyć się korki. Czas oczekiwania na przekroczenie granicy zwykle oscylował w przedziale od pół do półtorej godziny, ale zdarzały się kolejki na trzy czy pięć godzin oczekiwania.

Mamy nadzieję, iż po tych pierwszych trudnościach, służby graniczne na tyle usprawnią swoją pracę, że w sezonie turystycznym nie będzie podobnych problemów (a przynajmniej większych od tych, które pamiętamy z każdego wakacyjnego weekendu w latach poprzednich). Inaczej pozostaje tylko szukanie mniej obleganych przejść granicznych i oczekiwanie na przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen, które jest planowane na 2018 rok.

------

AKTUALIZACJA: 9 kwietnia przepisy o szczegółowych kontrolach granicznych zostały zawieszone.

Starsze aktualności:
cron
Problemy na chorwackich granicach
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone