Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fotoradary na chorwackich autostradach

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Morecus
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 29.06.2023
Fotoradary na chorwackich autostradach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morecus » 29.06.2023 10:03

Witam serdecznie!

Czy na chorwackich autostradach są fotoradary? To że policja łapie to wiem, ale czy mają fotoradary? Chorwaci mówią że raczej nie ma. A jaka jest prawda? W sumie jechałem dość przepisowo, bo człowiek nie jest u siebie, ale mogło się zdarzyć że nie zauważyłem jakiegoś ograniczenia i klops.

Proszę o wypowiedzi ludzi zorientowanych w temacie
bledzik
Croentuzjasta
Posty: 191
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bledzik » 29.06.2023 10:22

Ktoś pisał że w tunelach / przed tunelami są. Jechałem ostatnio dwa razy całą A1 i nie zauważyłem. Sądząc po tym jak miejscowi po nich jeżdżą to też nie ma
grab56
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 29.06.2023 11:59

Na autostradach nie ma. Przynajmniej tak zapewniał mnie w zeszłym roku były policjant, u którego wynajmowałem kwaterę. Za to sporadycznie pojawiają się nieoznakowane radiowozy. Jedynie kawałek za Zagrzebiem w stronę Splitu jest tablica pokazująca twoją prędkość, ale mandatów nie wystawiają.
Poza autostradami za to zdarzają się fotoradary umiejscowione wysoko na słupach, które są mało widoczne. Wtedy jednak zawsze wcześniej jest znak drogowy.
Morecus
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 29.06.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morecus » 29.06.2023 12:14

Już wszystko wiem, w Chorwacji jest na autostradzie od granicy Słoweńskiej do Sesnastovac tylko jeden fotoradar i to odcinkowy. W okolicach Karlovaca - obejmuje odcinek tunelu i mostu. Ograniczenie 100 km/h.

Najśmieszniejsze jest to że cała trasę z Polski jechałem średnio +5~+9km/h, tak więc czeka mnie pewnie seria mandatów z Austrii i Czech. Cóż, będzie nauczka. Pewnie przyjdzie łącznie z 400E.
grab56
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 29.06.2023 12:31

Bez przesady. Podejrzewam, że nic nie dostaniesz za takie przekroczenie. Raz, że jeśli podałeś prędkość z licznika, to realna jest z reguły co najmniej 3km/h mniejsza, co powoduje, że już powinieneś się mieścić w marginesach błędu pomiaru. A dwa, że często przy tak niewielkim wykroczeniu nie są wysyłane mandaty, bo kwota jest zbyt mała, żeby to się im opłacało.
A tak w ogóle, to chociaż z raz mrugnęła ci lampa fotoradaru? Na pewno radar z flashem jest przed Wiedniem, jadąc od południa, bo w ostatnim roku mrugnął jakiemuś Austriakowi jadącemu tuż przede mną.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.06.2023 12:35

W Austrii jeśli na wyświetlaczu wyświetla się skrót IG-L (oznaczenie o przekroczonej normie czystości powietrza) to max prędkość na autostradzie to 100. Przy tym oznaczeniu mandaty są też wyższe niż standardowe.
Morecus
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 29.06.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morecus » 29.06.2023 14:02

grab56 napisał(a):Bez przesady. Podejrzewam, że nic nie dostaniesz za takie przekroczenie. Raz, że jeśli podałeś prędkość z licznika, to realna jest z reguły co najmniej 3km/h mniejsza, co powoduje, że już powinieneś się mieścić w marginesach błędu pomiaru. A dwa, że często przy tak niewielkim wykroczeniu nie są wysyłane mandaty, bo kwota jest zbyt mała, żeby to się im opłacało.
A tak w ogóle, to chociaż z raz mrugnęła ci lampa fotoradaru? Na pewno radar z flashem jest przed Wiedniem, jadąc od południa, bo w ostatnim roku mrugnął jakiemuś Austriakowi jadącemu tuż przede mną.


Nic mi kolego nie mrugneło. Ja w ogóle nie widziałem po drodze bez mała żadnego fotoradaru. Jechałem bardzo zmęczony, niewyspany ponad 1300 km na strzała, w dodatku mocno dokuczał mi żołądek. Najśmieszniejsze jest to że akurat wyjątkowo skumulowalo się to na dzień wyjazdu, i niestety takie tego efekty że jakieś niespodzianki przyjdą, mimo że cała trasę jechałem dość przepisowo to z tego co czytałem to Czesi z fotoradarów walą mandaty nawet za 2-3 km/h ponad limit. Zakładając że akurat w danym momencie jechałem 108 zamiast 100, przekłamanie licznika w okolicy 5km/h to daje nam 103, a więc mandat gotowy. W Czechach z tego co wiem najniższy to 300 zł (1500 koron). Co zrobić, za gapowe się płaci. Wyjdzie pewnie drugie tyle co wyjazd.
Morecus
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 29.06.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morecus » 29.06.2023 14:06

piekara114 napisał(a):W Austrii jeśli na wyświetlaczu wyświetla się skrót IG-L (oznaczenie o przekroczonej normie czystości powietrza) to max prędkość na autostradzie to 100. Przy tym oznaczeniu mandaty są też wyższe niż standardowe.


Tego nie wiedziałem... Ale raczej nigdzie nie widziałem tych oznaczeń. Wszyscy jakoś równo 130 jechali. Z reguły zwracam uwagę na to co się wyświetla. Tym bardziej jeśli nad tym komunikatem wyświetla się ograniczenie prędkości to stosuje się do niego. Inna rzecz że samochód automatycznie zczytuje mi znaki i ograniczenia prędkości.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 29.06.2023 14:11

Zmęczony, niewyspany, w pampersie i jechał jak strzała.

Chrońcie mnie bogowie przed spotkaniami na trasie z takimi miszczami kierofffnicy.
Morecus
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 29.06.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morecus » 29.06.2023 14:23

marecky81 napisał(a):Zmęczony, niewyspany, w pampersie i jechał jak strzała.

Chrońcie mnie bogowie przed spotkaniami na trasie z takimi miszczami kierofffnicy.


Kolego, czytaj uwaznie proszę. Nie jechałem 150 czy 200. Fakt jest faktem - jechałem zmęczony. Może sporadycznie jeżdżę za granicą, ale w PL mam nabite ponad 700k km. Wiem coś o jeździe, wiem kiedy już rzeczywiście muszę zrobić przerwe itp. Nie miałem jak przełożyć wyjazdu, nie miałem zmiennika, Panie idealny.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 29.06.2023 14:34

Bez przesady! Jeśli jechałeś jakieś 5-9 km/h ponad limit (99% kierowców tak jeździ) to szanse na mandat z jakiegokolwiek kraju są minimalne, żeby nie powiedzieć zerowe. Liczniki samochodowe zawyżają nawet do 10 km/h - to raz. Większość fotoradarów ustawiana jest na 5-10 km/h więcej niż dopuszczalna, bo w przeciwnym wypadku dyski zapychałyby się po kilkunastu minutach, a chodzi o łapanie piratów drogowych, a nie kierowców przypadkiem przekraczających prędkość o 2 km/h - to dwa. Kwoty mandatów za przekroczenie o 4-5 km/h są najczęściej zbyt niskie żeby jakiejkolwiek policji opłacało się bawić w ich ściąganie - to trzy.

Osobiście od lat jeżdżę mniej więcej tak jak ty i jeszcze nigdy za granicą nie zapłaciłem mandatu. Tak że śpij spokojnie :papa:
grab56
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 29.06.2023 14:37

Morecus napisał(a):z tego co czytałem to Czesi z fotoradarów walą mandaty nawet za 2-3 km/h ponad limit

Istotnie, w Czechach jest w jednym tunelu pomiar odcinkowy i tam możesz dostać mandat nawet za niewielkie przekroczenie prędkości, jednak nie powinny to być miliony.
marecky81 napisał(a):Zmęczony, niewyspany, w pampersie i jechał jak strzała.

Gdyby jechał do Chorwacji, to bym się zgodził, ale przy powrocie zdarzają się sytuacje, że innego wyjścia za bardzo nie ma. Hejtujesz, ale czy widzisz jakieś sensowne rozwiązanie w sytuacji, gdy trzeba wracać?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.06.2023 14:45

W Austrii dopuszczalne przekroczenie bez mandaty to 3 km, powyżej wystawiają. I przychodzą....

A te ograniczenie IG-L są na wyświetlaczu nad pasami ruchu to nie wiem czy auto je sczytuje... Zwłaszcza, że pierwsze wrażenie jest takie, że to jakiś symbol,a nie ograniczenie prędkości...
Morecus
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 29.06.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morecus » 29.06.2023 15:15

piekara114 napisał(a):W Austrii dopuszczalne przekroczenie bez mandaty to 3 km, powyżej wystawiają. I przychodzą....

A te ograniczenie IG-L są na wyświetlaczu nad pasami ruchu to nie wiem czy auto je sczytuje... Zwłaszcza, że pierwsze wrażenie jest takie, że to jakiś symbol,a nie ograniczenie prędkości...


Teraz to już mleko się wylało. Za brak myślenia się płaci. Ile by nie było, trzeba będzie zapłacić. Nawet te austriackie... Ogrom kilometrów w życiu przejechałem, co prawda nie wiele za granicą ale zawsze uważałem. A tutaj zachowałem się jak bym dwa dni miał prawo jazdy. To kilka km więcej i tak nie przyspieszyło mojej podróży. Choć podświadomie to jak się czułem na pewno miało wpływ na to że chciałem możliwie szybko wrócić. Nie ma co rozpaczać, ma się kasę na wyjazdy to i na mandaty się znajdzie, choć mogło pójść na co innego. Jak przyjdą to napisze ile się uskladalo ku przestrodze innym. Spodziewam się kilku małych.
bledzik
Croentuzjasta
Posty: 191
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bledzik » 30.06.2023 12:31

jak jechałeś +9 to nic nie przyjdzie.
chyba że z Wiednia lub Klimkovice tunel ( tam limit przekroczeń mniejszy).
jeżdżę zawsze na austriackich , czeskich , słoweńskich "130" 140 na tempomacie ( licznikowo), jeszcze nigdy nic nie przyszło. a nie jestem w tych krajach raz na rok... zresztą austriacy też tak jeżdżą a na południowym wylocie z Wiednia na "a2" ( odc. Wiedeń-Wiener Neustadt) nawet 140-150...
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Fotoradary na chorwackich autostradach
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone