Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Z piszczałką po Chorwackich polach

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Sesjusz
Turysta
Z piszczałką po Chorwackich polach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sesjusz » 23.08.2013 12:13

Witam,

Chyba takiego tematu nie było :) Jak na wakacje to tylko z piszczałą, czyli wykrywaczem metali :) Chciałbym zabrać i pochodzić po polach szukając staroci, guzików, monet. Są miejsca z bogatą historią. Wiadomo, nie po to tam jadę ale gdyby tak któregoś wieczoru wyskoczyć na parę godzin, było by miło przywieźć jakąś pamiątkę w postaci np. starej monety.

Obrazek

Ktoś miał podobny dylemat lub miał ze sobą piszczałę ? Co na przejazdach na granicach ? Jak znajdą wykrywacz to co mogą powiedzieć ? Wykrywacz jest legalnym sprzętem, złożony w małym plecaczku :) Dwie rurki, cewka o średnicy 30 cm i elektronika wielkości 2 paczek od papierosów.
Fatamorgana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 23.08.2013 12:18

Trzeba mieć sporego pecha, żeby po pierwsze "znaleźli" i w ogóle kopali po aucie, a po drugie żeby się jeszcze czepiali. No chyba, że im ewidentnie czymś podpadniesz... :lol: :wink:
To nie rodzaj broni przecież.
weldon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.08.2013 12:47

W Polsce takie rzeczy regulują przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Jeżeli nie masz odpowiedniego zezwolenia, to popełniasz wykroczenie.
Tak samo jest z nielegalnym wywożeniem przedmiotów zabytkowych.

Biorąc pod uwagę, że u nich nie zejdziesz pod wodę ze sprzętem, bez odpowiedniego zezwolenia,
to tym bardziej wątpię, żeby ktoś cię nie podkablował, że grzebiesz im w ziemi, w zabytkach.

No, chyba, że założysz Błękitny Hełm i udasz, że rozbrajasz teren :D

Sprawdź przede wszystkim prawne aspekty takiej zabawy i czy w ogóle w Chorwacji to jest dozwolone, bo może się okazać, że po ostatnich wojnach podchodzą do tego w sposób mniej pobłażliwy niż Polacy.

Pozdrawiam
Sesjusz
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sesjusz » 23.08.2013 13:14

Z dala chcę się trzymać miejsc ze stanowiskami archeologicznymi, odwiedzałbym tylko jakieś pola z dala od miast, najlepiej przy starych drogach, na górce w okolicy rzeczki - w takich miejscach lubiły dawniej stacjonować tabory kupieckie. Szansa na znalezienie czegoś myślę że jest spora. Czytałem, że przepisy to regulujące są podobne jak w Polsce, jak się coś znajdzie to trzeba oddać Państwu. Parę starych guzików i jedną czy dwie skorodowane monetki jak bym im przyniósł to by mnie śmiechem zabili, a dla mnie piękna pamiątka.

Fajnie jak by się wypowiedział ktoś kto miał ze sobą piszczałę. U nas rolnicy różnie reagują w zależności od rejonu Polski. Na południu PL raczej witają z uśmiechem i pozwalają chodzić, bo po co ma się marnować. W okolicach Polski Północno-Zachodniej nie pozwalają i czują się zagrożeni, co rejon polski to inna mentalność. Ciekaw jestem jak w Chorwacji.
weldon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.08.2013 13:24

U mnie też sporo osób łazi po polach i po Kampinosie, natomiast tam wchodzisz nie tylko na tereny przez które niedawno przeszła wojna, ale w dodatku objęte jakimś prawodawstwem, którego kompletnie nie znasz.
Pewnie, że komuś się to mogło udać, co nie znaczy, że jest to dozwolone i że konsekwencje nie mogą być poważniejsze, niż u nas. Mentalność to najmniejszy problem, jak wyciągniesz ... zawleczkę ;)

Poproś o pomoc Kasię albo Mirko.
Bez ich opinii w ogóle nie brał bym sprzętu z domu.

Pozdrawiam
Sesjusz
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sesjusz » 23.08.2013 13:34

Trzeba by kopać w miejscach bez min, ponoć są mapy gdzie są zaznaczone tereny zaminowane, są tez tam tabliczki. Można się sugerować mapami frontowymi i unikać takich miejsc. Podobnie jest u nas, najlepiej unikać terenów gdzie były działania wojenne :) Poza tym głęboko zaorane pole tez gwarantuje bezpieczeństwo, kopie się zwykle do 15 cm głębokości w ziemię.

Zerknijcie, tu ciekawa dyskusja: http://www.thesaurus.com.pl/forum/print ... c54fadf4ba

A tu zdjęcia: http://www.thesaurus.com.pl/forum/viewt ... 4634#54634
weldon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.08.2013 13:44

Sesjusz napisał(a):Trzeba by kopać w miejscach bez min ...

No pewnie, Najlepiej tam, gdzie przed chwilą orali ;)

I omijaj miejsca, gdzie przeszła powódź :)

Tutaj też piszą, że w Cro kopali i to na długo przed wejściem do Unii, ale wiesz, jak to jest z forumami - moją zgodę masz :mrgreen:

Spytaj Kasię lub Mirko, choćby dlatego, że oni są dziś w Unii, w 11 roku jeszcze nie byli.

Pozdrawiam
Piter_M
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 01.09.2013 16:00

Sam się zastanawiałem czy by nie wziąć wykrywacza do Chorwacji ... ale jednak po zastanowieniu się zrezygnowałem.

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne