Chorwacja Online – witaj na słonecznej stronie Chorwacji

Most na Pelješac połączy Dubrownik z resztą Chorwacji

07.06.2017
Unia Europejska przeznaczy 357 milionów euro na most nad Zalewem Małostońskim. Dzięki temu możliwa będzie podróż do Dubrownika bez konieczności przejazdu przez terytorium Bośni i Hercegowiny lub przeprawy promem.
O tej inwestycji mówiło się od dawna. Aby połączyć drogą rejon Dubrownika z resztą Chorwacji, należy wybudować most łączący półwysep Pelješac ze lądem w okolicach Kleku, gdzie szerokość Zalewu Małostońskiego wynosi zaledwie około 2 kilometry. Dzięki temu rozwiązaniu, szlak do Dubrownika ominie około dziesięciokilometrowy odcinek Jadranskiej Magistrali przebiegający przez terytorium Bośni i Hercegowiny, którego pokonanie zaczęło sprawiać coraz większe kłopoty od czasu wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej, a prawdopodobnie od roku 2018 również do Układu z Schengen. Brano również pod uwagę inne warianty ominięcia Neum, jak tunel pod terytorium Hercegowiny lub autostradę eksterytorialną, jednak to właśnie budowa mostu została uznana za najkorzystniejsze rozwiązanie problemu.

7 czerwca 2017 roku Komisja Europejska przyznała Chorwacji kwotę 357 milionów euro na budowę nowej przeprawy mostowej, co stanowi 85% kosztów inwestycji. Czteropasmowy most ma mieć około 2400 metrów długości i 55 metrów wysokości. Oprócz samego mostu, zbudowane zostaną tunele i wiadukty na odcinkach dojazdowych, przebudowana będzie droga nr 414 prowadząca przez półwysep Pelješac oraz zbudowana ośmiokilometrowa obwodnica Stonu. Zgodnie z zapowiedziami, budowa może ruszyć jeszcze w tym roku, a całość połączenia z południową Dalmacją ma zostać ukończona w roku 2022.

Nowy most będzie miał duże znaczenie także dla rozwoju turystyki w południowej Dalmacji, bowiem w tej chwili, aby dojechać w okolice Dubownika, należy dwukrotnie przekroczyć granicę Unii Europejskiej, na której czasami tworzą się kolejki. Poza tym należy pamiętać, że wjazd na terytorium Bośni i Hercegowiny, nawet na tak krótki odcinek, oznacza konieczność posiadania dodatkowego ubezpieczenia samochodu, tzw. zielonej karty. Inna możliwością, co prawda bez konieczności przekraczania dodatkowych granic, ale także jednak dość kłopotliwą (czasochłonną i kosztowną), jest przeprawa promem z Ploče do Trpanja na Pelješacu i tym samym omnięcie przejazdu przez Neum w Hercegowinie. Na szczęście, prawdopodobnie za kilka lat rozterki, którą trasę wybrać, należeć będą do przeszłości.

Wizualizację nowej przeprawy można obejrzeć poniżej:

Starsze aktualności:
cron
Most na Pelješac połączy Dubrownik z resztą Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022