Chorwacja Online – witaj na słonecznej stronie Chorwacji

Zima atakuje również w Chorwacji

25.02.2018
Nie tylko w Polsce pod koniec lutego zima postanowiła o sobie przypomnieć. W Chorwacji druga połowa lutego była nadzwyczaj śnieżna, a w najbliższych dniach przyjdzie dodatkowo mocne ochłodzenie.
Wbrew powszechnej opinii, pomimo położenia sporo na południe od naszego kraju, śnieg jest w kontynentalnej części Chorwacji zjawiskiem zupełnie normalnym, a w rejonie Gorskiego Kotaru śnieg potrafi padać o wiele bardziej obficie niż w naszym, bardziej kontynentalnym klimacie. W tym roku sytuacja pod tym względem była wyjątkowo ciężka, bowiem pokrywa śnieżna w Delnicach przekroczyła 150 cm, co jest najwyższą odnotowaną wartością w lutym w historii.

Występują silne problemy w komunikacji drogowej i kolejowej. 21 lutego pociąg jadący ze Splitu do Zagrzebia utknął w zaspach śnieżnych w pobliżu Ogulina na kilkanaście godzin. Z powodu porywistego wiatru bardzo utrudniony jest również przejazd samochodów ciężarowych z Zagrzebia w stronę Rijeki i Splitu, na kilka dni całkowicie niemożliwy stał się przejazd ciągników siodłowych z naczepami oraz ciężarówek z przyczepami w tej relacji. Autostrada A1 Zagrzeb-Split w pobliżu tunelu Sveti Rok jest regularnie zamykana, organizowane są objazdy (wyłącznie dla samochodów osobowowych i lekkich ciężarowych) przez Gračac. Również wiele innych odcinków dróg jest otwarta wyłącznie dla samochodów osobowych, w tym autostrada A6 Zagrzeb-Rijeka.

Od 25 lutego spodziewane jest ochłodzenie na tyle duże, że również na wybrzeżu i chorwackich wyspach temperatura może spaść poniżej zera, a w części kontynentalnej poniżej -10 stopni Celsjusza.

Pozostaje mieć nadzieję, że po tym mocnym zaznaczeniu swojej obecności, zima szybko się skończy, i to nie tylko w Chorwacji.

Starsze aktualności:
cron
Zima atakuje również w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022